^uttenfiinbscfie lengten. Ucmengfte lengten. Statistieke opgaoen. Volgens berigten uit onze omstreden zijn eenige landbouwers, uitgelokt door liet zachte winfer-weder, reeds met het zaaijen der paardenboonen -beginnen. De stand der veldgewassen is over j het algemeen gunstig, fféukoolzaad, dat in het najaar bij velen onderduikt werd en slecht tegen /en harden winter gewapend was, staat veelal goed, bij somihigen vertoont het zich uitmuntend en, als een lust voor het oog;jammer dat vooral op boomrijke iJ&hcsen, de duiven die er zich aan vergasten veel schade toebrengen, ïën' vindt reeds zoogenaamde veld-rapen nagenoeg in bloei. Uit Bergen op Zoom wordt geschreven „Wij hebben otis spoor. Heden 27 Jan. arriveerde de locomotief Vlissingen voor de eerste maal van Boozendaal voor onze stad. Bergen zal echter eerst met volle waarheid kunnen zeggen„Wij hebben ons spoor," wanneer het aan de andere zijde met Vlissingen zal verbonden zijn. Of zou men misschien het bezit van de helft daar als het hoogste bezit beschouwen, omdat er nog zoo weinig verwachting is van de andere helft? i Te Amsterdam zal in April voor kinderen uit den beschaafden stand eene school geopend worden, waarin onderwijs zal worden gegeven naar de methode van Fröbel. Aan het hoofd der com missie van toezigt staat mevr. van Calcar, die deze methode in hare openbare voorlezingen heeft doen kennen en aanbevolen. Het is goed, dat de hoofdstad voorgaat en de meerdere krachten waar over zij beschikken kan gebruikt, om eene inrigting daartestellen, die in de gevolgen voor het geheele vaderland nuttig kan wer- ken. Wij twijfelen er niet aan of bevordering van de kennis dezer methode, die het kind ontwikkelt en onderwijst in verhou ding tot zijne vatbaarheid en ligchamelijke kracht, zal er toe leiden om haar meer algemeen aantenemen en te volgen. Nu er reeds veel voor het onderwijs gevorderd wordt deinst men ligt terug voor het denkbeeld, om nog meerdere opofferingen te doen, maar men bedenke toch, dat uitgaven tot dat doel winst aan brengen aan de maatschappij. Gaarne vereenigen wij ons dan ook, met den wensch door het N. Dagblad van 's Gravenliage geuit, dat die school te Amsterdam met den tijd eene normaal- en model-school zal worden, waar velen voor deze wijze van opvoeding zullen worden gewonnen. In het laatst van November des vorigen jaars werd te Assen een meisje in arrest genomen, verdacht van in eene correctionele zaak ten voordeele van de beklaagden eene valsche getuigenis te hebben afgelegd. Thans is gebleken dat dit meisje de waarheid gezegd heeft en is zij bij arrest van het hof Maandag op vrije voeten gesteld. Eene onschuldige heeft dus bijna twee maanden in de gevangenis doorgebragtwerd aan betrekkingen en aan haren werkkring ontrukt, aan verachting prijs gegeven en heeft, misschien zelve nog geheel vreemd aan de misdaad onder mis dadigers moeten verkeeren. Indien zoo iets het gevolg van onze wetten, van onze regtspleging is, dan is voorwaar de wensch niet onbillijk te achten, dat dergelijke middeneeuw sche barbaarsch- heden bij wets-herziening mogen worden belet. Men denke alleen daaraan, om niets anders te noemen, welk nadeel de zedelijkheid lijden kan, wanneer menschen, soms van geringe ontwikkeling, maar overigens onbesproken op zulke wijze in de school der misdaad worden geleid. En indien men zich voorsteltdat dit later ook hem treffen kan, wiens zedelijke bewustheid daartegen met kracht opkomen moet, voorwaar het zou geen wonder zijn als krankzin nigheid of zelfmoord daarvan de gevolgen waren. Gaarne stemmen wij toe, dat er gevallen kunnen zijn waarin het voor den regter hoogst moeijelijk is om waarheid van onwaarheid te onderscheiden, maar indien de wet daar is, zoo wel om de onschuld te verdedigen als om den schuldigen te treffen, dan beantwoordt zij niet aan haar doel, als zij op zulke wijze de onschuld grieft, haar aan den twijfel der menigte prijs geeft en misschien den grond legt tot latere schuld. De uitgave van het portret des Konings in kleurendruk door den heer II. Nijgh, vindt alom een ruimen bijval. De prins van Oranje teekende voor 4, prins en prinses Frederik ieder 2 exem plaren. Ook de commissaris des konings in Z.-Holland en vele gemeente-besturen hebben bereids hunne inteekeningen ingezonden. DUITSCHLAND. Berlijn. De kamer heeft het adres aan den koning met groote meerderheid aangenomen en het is nu nog slechts de vraag of de koning het in persoon ontvangen zal. De nederlaag van het ministerie is volkomen en het laat zich nu niet meer ontkennen, dat ondanks alle pogingen om dit tegentegaan, de stem der vrij zinnigen zich voor den troon zal doen hooren. Miskenning van het regt des volks en strijd tegen de waarheid dreigen Pruissen met tijden van beroeringen zij die ligtvaardig den tegenstand hebben uitgelokt, zullen de eerste slagtofters zijn van den storm die zij over zich bragten. ENGELAND. Londen. De onderaardsche spoorweg voldoet boven verwach ting. Het is aan de stations zoo drukdat de administratie moeite heeft passagiers en goederen te vervoeren. Reeds zijn er ook nachttreinen aangelegd en de tarieven der corresponderende omnibussen verminderd. FRANKRIJK. Parijs. Geheel in strijd met hetgeen vroeger plaats had, wor den thans de vrienden van den ex-koning van Napels en zijn voormalige gezant aan het hof der Tuilerien met beleefdheden overladen. Sommigen willen daaruit aanleiding nemen om te denken, dat de keizer eene herstelling der Bourbons op het oo° heeft. Maar zeker is het, dat men in Turijn over deze handel wijze des keizers zeer ontevreden is. De keizerin is voornemens de heilige week in Rome te gaan doorbrengenvergezeld van haren zoondie zij aan den paus, zijnen peetvader, voorstellen wil. De berigten uit Warschau hier ontvangen zijn niet gunstig. De opstandelingen organiseren een geregelden guerilla-oorlog. De berigten omtrent het einde van den opstand, blijken dus voor barig te zijn geweest. Uit Harlingen schrijft men, dat toen tusschen 20 en 21 dezer daar en te Londen zware stormen woedden, de engelsche stoom boot die tusschen beide plaatsen vaart, het zachtste winderweder op zee genoot, zoo zelfs dat de passagiers op het dek logeerden en van wind noch koude hinder hadden. Te Doornspijk in Gelderland is de toestand der bewoners tengevolge van de stormen die het water daar bragten, zeer bedroevend. 120 personen zijn in de kerk gevestigd, omdat hunne woningen onder water staan. Te Windsor is reeds voor een bedrag van 550 ingeschreven om aan prinses Alexandra op den dag van haar huwelijk met den prins van Wallis eene luisterrijke ontvangst in dat vlek aantebieden. Een ambtenaar te 's Bosch vermeldt als eene bijzonderheid, dat reeds twee meikevers door hem gevangen zijn; maar voor ruim 14 dagen zagen wij hier een knaap zich over de vangst van zulk een voorjaars bode verheugen. Op de» spoorweg van Ville tranche naar Lyon is een lSjarig meisje alleen met een reiziger in eene waggon reizende, door dezen schrik kelijk mishandeld. De booswigt was na haar van geld en sieraden beroofd te hebben uit den waggon gesprongentoen deze bij eene kromming in den weg langzamer reed. -Bij gelegenheid der serenade te Amsterdam aan den burgemeester en anderen gebragt, heeft een al te belangstellend hoorder het geluk gehad van eene sabelhouw van een dragonder te bekomen. Het Duitsche blad Kladderadatsch zegt van keizer Napoleonhij heeft zijne hand in de Poolsche beweging, zijn voet in Rome, zijn oog op Duitseh- land, zijn neus steekt hij overal in en zijne haren zal hij wel in Mexico moeten laten. Te Arnhem is door de HIl. Ver- waaijen en Cohen het aanbod gedaanom de gemeente met gas te verlichtenwanneer het contract met den heer de Heus af- geloopen zal zijn. Zij bieden aan om in plaats van voor 4,50 of 4,zoo als de heer de Heusvoor hoogstens 2.60 de 1000 kub. voet gas te leveren. In Engeland heerscht ziekte j en sterfte onder de hazenwaarschijnlijk ten gevolge van het vochtig weder in die streken. Op een onzer werven is een gepantserde kanonneerboot gebouwd en bijna gereed om van stapel te loopen. Z. M. heeft goedgekeurd de statuten eener ver- eeniging voor in- en uitwendige zending te Almelo. In het maandschrift de schat der gezondheid komt eene waarschuwing voor tegen het gebruik van ouwels, vooral van gekleurden, omdat het lood een voornaam bestanddeel daarvan uitmaakt. Te Harderwijk is in 1862 ruim/ 2200 meer aan briefport ontvangen op het postkantoor, dan in het vorige jaar. Garibaldi leert weder loopen het gaat moeijelijk en niet zonder krukken. Zekere engelsche dame, die met behulp van een jong advocaat eene erfenis van 21 ton inkomsten had verkregenhad aan dezen hare hand beloofd, als hij het proces won. Na de over winning echter weigerde zij den vermagerden advocaat te huwen. Deze leverde nu eene rekening in ten bedrage van 240,000. De regter heeft echter beslist, dat een advocaat zijne pretensie niet in regten kan opvorderen. GOSS. In 1862 zijn alhier gehuwd 40 paren. Geboren 106 m. en 104 v. te zamen 210 echt; 6 m. en 3 vr. te zamen 9 onecht; levenloos aangegeven 9 m. en 2 vr. te zamen 11 echt en 1 vr. onecht. Onder de geboorten zijn begrepen twee tweelinggeboorten. Overleden zijn 92 m. 99 vr.te zamen 191; daarvan waren 61 m. ongehuwd; 23 mannen; 8 weduwnaars; 59 vr. ongehuwd; 25 vrouwen; 15 weduwen. Daarvan hadden 4 m. en 1 vr. elders woonplaats, terwijl elders zijn overleden, die hier woonplaats hadden 5 m. 2 vr. In de gemeente hebben zich gevestigd 282 m. en 183 vr. te zamen 465. Zij is verlaten door 161 m. en 195 vr.; te zamen 356, zoodat de bevolking is vermeerderd met 133 zielen en op den 31 December 11. bedroeg 5861; zijnde daarvan 1121 m. bened. 18 jaar ongehuwd; 493 m. boven 18 jaar ongehuwd; 994 mannen; 103 weduwnaars; te zamen 2711. 995 vr. bened. 15 jaar ongehuwd; 897 vr. boven 15 jaar on gehuwd; 993 vrouwen; 265 weduwen; te zamen 3150. Ten opzigte der godsdienstige gezindheid verdeelde zich de bevolking in 4248 Ned. Herv., 3 Waalschen, 27 Evang. Luther- sche, 6 Doopsgezinden, 341 Christ. Afges. 1177 R. Katholieken, 46 Israëlieten en 13 die tot geene gezindheid behooren.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2