ijememjöe lengten. Irteoenoerooer in Beefanb. fjtinöel, Kijncrljriö en InutvBomn. Garibaldi heeft een brief aan de Fransche dagbladen gerigt, waarin, hij hun dank zegt voor de tot dusver van hen ontvangen bewijzen van sympathie. Hij zinspeelt in dat schrijven op eene revolutie in Frankrijk met het doel om Napoleon te verjagen en wel met de vèjgende woorden; Gij zijt ^Jliijne Heeren! de ver- tegenivoordigers eener gróote natieMjffjftietalharen invloed op Europa drukt en door e^pe Van '•dpji^nverwachte bewegingen, welke in haar verleden meëi*-,-4an terts voorkomen, het trotsche gebouw van het despotismus in het stof kan doen verkeeren. BELGIE. De verkiezingsstrijd in Antwerpen is nog verre van geëin digd. Het ontslag van den burgemeester Loos en de vier sche penen is door den koning aangenomen en er zal dus een nieuwe burgemeester moeten benoemd worden. Algemeen gelooft men dat de heer d' Hane de Steenhuizen voor die betrekking zal be noemd worden. Het album dat uit Middelburg Z. M, den koning aangeboden is, met de schilderij van den heer Schutz, bevat niet alleen de namen van allen, die het geschenk gavenmaar al de namen van dezen. Het drama de Ellendig en, getrokken uit dén roman van V. Hugo, les Miserables is Dingsdag voor het eerst in'sHage opgevoerd. In Parijs wordt eene nieuwe opera van Flotoio gemonteerd. Inmiddels wordt de Muette de Portici, daar her haaldelijk opgevoerd met een succes als of deze opera pas ge creëerd ware. Een bewijs dat die werken dikwijls als de beste in eere worden gehoudendie door sommigen hevig worden veroordeeld. Het hof van Colmar heeft in beginsel aange nomen dat eene advertentiein een dagblad geplaatst door iemand om te verklaren, dat hij de schulden, die zijne echtgenoot zou kunnen makenniet zal betalenvoor deze laatste eene zware beleediging is, zoo zelfs, dat dit grond zou kunnen op leveren tot eene scheiding van tafel en bed. Koning Radama II heeft onlangs eene ridderorde voor Madagascar ingesteld, maar ko ning Moarie Patatan II van Nieuw Zeeland is verder gegaan en heeft een officieel dagblad opgerigt, waarvan hij zelf hoofd-redacteur is en dat te Garnawahia verschijnt, met het motto Geloof, Liefde en "Wet. Volgens de woordelijke uitdrukking in het eerste artikel hecht de koning veel aan„de groote magt der drukpers om „zaken te regelen, en verheugt hij zich verder over deze gele genheid, om zijne bedoelingen voor de wereld uit een te zetten. Op het Princess Theater te Londen zijn weder twee danse ressen in brand gevlogendoor onvoorzigtig naderen aan het, licht. Het is met moeite gelukt de vlammen te blusschen en de beide dames hebben belangrijke brandwonden bekomen. -Te Sigmaringen heeft op klaren dag eene inbraak plaats gehad in het postkantoor en is daarbij eene belangrijke ontvreemding ge schied. De keizer en prins Napoleon hebben voor eenige dagen te zamen gejaagd en een langdurig gesprek gehouden. Sedert dien tijd merkt men tusschen Z. M. en diens neef meerdere har telijkheid op. Zondag heeft een slepers knecht te Amsterdam die in beschonken toestand eene vigilante bestuurde eerst eene jufvrouw omvergeredendie daardoor aan het hoofd verwond werd. Vervolgens is hij op den singel tegen eene lantaarnpaal gestoten, waardoor de vigilante omsloeg. De vier personen, die zich daarin bevonden zijn echter met den schrik vrij gekomen. Uit Breda wordt geschreven, dat zelden zooveel goudvinken, putters en musschen gevangen zijn als thans. Ook meldt men van daar als eene bijzonderheiddat de spreeuwen reeds beginnen te nestelen. Een plittelands geneesheer uit de omstreken van Eindhoven is tot eene boete van 400 veroordeeldwegens het niet voorhanden hebben van geneesmiddelen bij de Pharmac. Belg. voorgeschreven. De Grieksche troon blijft steeds vacant. Tot de vereischte van den toekomstigen koning behoort ook dat hij met kinderen gezegend moet zijnen de hertog van Coburg schijnt daarom als kinderloos, niet in aanmerking te kunnen komen. Te Delft is eene vrouw, die water en vuur haalde, op straat in brand geraakt. Twee mannen voorbij gaande poogden den brand te Dlussclienmaar daar dit niet gelukte, hebben zij de vrouw in het water geworpen, waar uit zij, door middel van een schuitje weder werd gered. Te O. en W. Souburg is eene aanklagt ingediend tegen eenen landman die geneeskundige praktijk uitoefende en reeds den naam van de heeldocter had. Van de hand van den koning van Zweden Karei XV zal eerstdaags een werk het licht zien onder den titel Légendes et poêmes Scandinaves. Het is door een fransch regtsgeleerdebloedverwant van Bernadotte in het fransch ver taald. Als tegenhanger van het letterkundig werk van den Zweed- schen koning wordt een bundel gedichten aangekondigd van eene dienstmaagd uit Zweden Rose Harel. De verzen moeten zeer schoon en gevoelvol zijn, en toch de dichteres kan niet lezen. De Britsche gezant te Parijs heeft een kinderbal gegevenhetwelk zoo geanimeerd was, dat de volwassenen, die het feest bijwoonden, ten slotte met de kinderen gingen mede dansen. De jagers hebben in het afgeloopen jagtsaisoen geklaagd over schaarste van wild. Maar in tegenspraak met die klagt kan uit Goes gemeld worden, dat bij een opkooper van hazenvellen dezer dagen eppgewjgt van 700 ponden'(zonder het haar en de pooien) daarvan is verkocht. Op een dorp in Oost-Vlaanderen, woonden op eene bouwhoeve tw.ee welgestelde broeders, de een telde 103, de anc|er 101 jaren. Wat niet dikwerf gebeurde, ze kregèn op zekeren nahnidèlag twist en dat wel over het meer of minder gepaster'der voo'rkojnèndheid, waarmee eene 73jarige huishoudster den jongsten broeder bejegende. Die twist liep tamelijk hoog en de oudste moest, afgëvdjlph ook door de 73jarigé schoone, voor den jongsten de vlag strijkeriT "Stilzwijgend en in gedachte verdiept verliet hij de kamer. Langer dan een uur bleef hij uit. Men zocht hem, om eindelijk zijn ontzield ligchaam aan een balk op den zolder hangende te vinden. De rampzalige had uit minnenijd en hij was 103 jaren oud! een einde aan zijn leven gemaakt. INGEZONDEN. Aan de Redactie der GoesscAe Courant. Hebt gij in uw blad meermalen 't gebrekkige van het brieven vervoer op verscheidene plaatsen van ons land besproken, ik vertrouw dat het onderstaande eene bijdrage te meer voor dat feit oplevert. Te Nieuwdorp, gem. 's Heer Arendskerkeis noch een hulp kantoor, noch een hulpbus. Alleen is er, na veel moeite, ver kregen een houten bakje, aan een buitenmuur vastgehechtwaarin men de brieven bezorgen kan. Dat men hierin evenwel geen brieven van eenige waarde of aanbelang durft steken, is te den ken; hoewel gesloten, biedt het ding geen de minste veiligheid aan, daar het gemakkelijk opengebroken of met een fermen ruk van den muur kan afgetrokken worden. De busligter woont evenwel niet op 'tdorp zelf, maar hoe vreemd, 'tis waarheid 3 kwartier van honk, op 't naburige 'sIIeerenlioek Gedurende zeker wrel zes maanden van 'tjaar ontvangt men de brieven uit Holland, die met den middag in Goes zijn, geregeld 19, zegge negentien uren later; daar men ze eerst 's anderendaags morgens om 8 a 9 uur ontvangt. In de zomermaandenals 't geen al te ontstuimig weêr is, gaat dit beter, dan ontvangt men ze den zelfden dag der aankomst in Goes, 's avonds om 7 uur. Doch daar dan de brieven ook aanstonds (doch op verre na niet al tijd op een gezet uur) geligt worden, bestaat er geene gelegen heid voor brieven, die met omgaanden post verzonden moesten worden; en deze kunnen dan, let wel: niet vóór den Sden dag daaraan volgende de reis van Goes voortzetten; want eerst 'san- deren dags avonds wordt de bus wêer geligt, den daarop vol genden dag landen de buieven in Goes aan, vanwaar ze nu eerst de reis verder kunnen voortzetten, en dus op den 4Atn dag na het ontvangen berigt hunne bestemming bereiken. Aldus verloo- pen er tusschen het zenden van 't berigt en 't ontvangen van 'tantwoord daarop minstens 6 dagen! En werd men nu voor dat alles gedeeltelijk schadeloos gesteld, door met andere dorpen, die slechts een hulpbus hebben, gelijk bestelbon te moeten betalen! neen: voor al die uitgezonderde zegeningen zijn wij nog gedoemd vijf cents bestelloon boven het wettige port te betalen, zoodat een gefrankeerde brief ons nog altijd 5 cents kost. Drukwerk: zóóveel vellen druks, zóóveel centen bestelloon, ja zelfs voor 1, 'ót vel druks 2 cents be stelloon. Wil men geld deponeren per postwissel of aangeteekende brieven verzenden, men diene dan 3<4 uur te loopen; en laten onze bezigheden zulks niet toe, men kan daartoe iemand afhu ren! of men kan, in wêer en wind soms, op den uitkijk staan, om den afhaler der brieven in 'toog te krijgen, die wijl hij niet op geregelde uren verschijnt, ons meestal ontsnapt. Reeds tweemalen is op gebruikelijke wijze aan de bevoegde magt verbetering in dezen toestand gevraagd; tot nog toe zon der goed gevolg. Ter eere van den directeur van 't postkantoor te Goes zij even wel gezegd, dat ZEd. zoover ons bekend is, niets gedaan heeft om die gewenschte verbetering te verhinderen. Voorzeker: van het zoo geïsoleerde Zeeland is Nieuwdorp wel het meest geïsoleerd. Moeten wij ook in dit opzigt alléén van den spoorweg verbetering hopen?! De redactie heeft niet geweigerd, bovenstaande.n brief aan haar ge rigt op te nemen, omdat zij zich voorgesteld heeft, alles aan het licht te .brengen .wat de inrigting van het hrjeuen vervoer in Zeeland kan doen Icennen. Zij wil daarom niet geacht worden intestemmen met elk denkbeeld door den briefschrijver geuit. Zoo bijv. komt haar de klagt ongegrond voor, dat men ;i 4 uur loopen moet oiii eene ge legenheid te vinden tot het deponeren Van gelden en het aanteeke- nen van brieven. Er kan toch niet op iedere plaats daarvoor een kantoor zijn. INGEZONDEN. Het departement Goes der Maatschappij yan Nijverheid hield Maandag avond weder zijne gewone maandelijksche vergadering- die ruimschoots de blijken opleverde van de nuttige strekking die daaraan sinds eenigen tijd gegeven is.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2