1863. N". 9. DONDERDAG 28 JANÏÏARIJ, 50 .laarman». SumenCanbscfyB lengten, OIIKSSniK «llltAVT De uitgave dezer Courant geschiedt Maan dag en Donderdag 'avond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal J' 1,95 fr. p. p. f 1,00. jj-H !OJI «j lf> I ïpffhsiitOT i-'i fiewone advertentiëu worden a 20 et. de regel geplaatst. ISelioortc-, liawelijlvs- en doodberigten van 1-6 regels a./'l,2f>, behalve liet zegelregt. De Inzending van advertentiëu moet geschieden vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. t( Uit Oost-Indien zijn dagbladen ontvangen, loopende tot den 16 Dec., maar zij bevatten geen nieuws van eenig belang, naar het schijnt. Uit de Javaansche dagbladen ontleenen wij het berigt, dat 15 Japannezen die naar Nederland zouden vertrekken, in Straat Mecklerfield schipbreuk hebben geledenmaar door eene stoomboot gered tê Batavia zijn aangebragt, om met een ander schip hunne reis te vervolgen. Voorts lezen wij dat de gouverneur-generaal voortgaat overal de particuliere inrigtingen van onderwijs en opvoeding te bezoeken en met de meeste naauwkeurigheid alles nategaan. Het laatst had Zijne Execell. het Djattigesticht bezocht en zich van de ondoelmatigheid van de lokalen overtuigd. Men hoopte, dat zijn oordeel in de gevolgen gunstig voor de inrigting zoude werken. Door den gouverneur generaal van Neerl.-Indie is bij het wapen der infanterie bevorderd tot le luitenant, onzen vroegeven stad genoot J. Latter. Naar wij vernemen is de loting voowsde, nationale militie be paald te Goes op 23 en te Kappelle op 24 en 25 februarij aanst. Door den kerkeraad van Wolfaartsdijk is met meerderheid van stemmen beroepen tot herder en leeraar J. H. Guldenarm te Oosthem, c a. Dit is het vijfde beroepdat door den kerke raad in dezelfde vacature wordt uitgebragt. Het Concert gisteren avond door de vereeniging onzer dilettanten gegeven was vrij goed bezocht en leverde een rijk genot. Aan genaam was het voor hen, die zich zoo bereidwillig met de leiding onzer zangvereeniging heiast hebbel te zien, dat hunne pogingen worden gewaardeerd, en niet minder was het hun eene voldoening dat alles zoo gelukkig reüsseerde. Zoowel aan de solisten vopr den zangals aan de dames die door haar spel den avond opluisterden, komt allen lof toe, die dan ook uit het volle gemoed werd gegeven. De koren waren uitmuntend en bewezen voor de ijverige studie van de leden onzer zangvereeniging. Wij hopen dat toenemende belangstelling allen ter aanmoediging moge zijn, en dat daardoor onder ons eene vereeniging in stand moge blijven, die sedert jaren eenen welverdienden roem handhaaft. Het is bekend, dat 600 ingezetenen van Middelburg het schil derstuk van den heer J. F. Schwtz, voorstellende het oogenblik waarop aan Z. M., 21 Mei 11., aan het Zijpe, de eerste welkomst groet werd gebragt, aangekocht hadden, om dit aan Z. M. aan- tebieden als souvenir aan Zijner Maj. verblijf in Zeeland. On langs is die schilderij naar 'sHage opgezonden vergezeld van een album, keurig en prachtig bewerkt, waarin de namen van alle de deelnemers aan dit geschenk in alphabetische orde voor komen. Z. M. heeft door den generaal, graaf van Lijndendoen be- rigtendat het geschenk op hoogen prijs gesteld en dankbaar aangenomen, voor Z. M. steeds eene aangename herinnering zijn zal aan II. D. verblijf in Zeeland. Wij lezen in de Eransche bladen, dat de Societé d'Ethnogra phic Oriëntale et Americaine de Erance, in hare zitting van 20 Jan. tot haar corresponderend lid benoemd heeft onzen geachten landgenootden heer dr. W. Hendriksz, Z. M. oogarts en con sulterend geneesheer, ^directeur van het geneeskundig etablisse ment Zuiderburg. Uit het naburig Kapelle schrijft men aan de N. Rotterdam- scJie Courantdat daar een man uit een hoogen boom gevallen is, toen hij twee boomen, die met de takken in elkander ver ward waren scheiden wilde, maar dat hij er gelukkig met 'het breken zijner ribben afgekomen is! i De jonge Hagenaar schrijftdat op het thee dansant Maandag- ten hove gegevenin het oog gevallen is dat Z. M. zich met geen der ministers heeft onderhoudenmaar wel een langdurig gesprek met den heer Boreel van Hogelanden heeft gevoerd. Het kan zijn, dat hier niet aan eene toevalligheid moet gedacht wor den, maar wij achten het niettemin ongapast om den persoon des konings te mengen in den politieken strijd, die dezer dagen wordt gevoerd, en gelooven niet, dat zulks de achting voor eene partij welke ookkan verhoogenwanneer zij eene misschien onwille keurige handeling' des konings gebruiktom hare tegenpartij te doen verdenken. Hetzelfde blad zegt ook, sprekende van de kandidatuur des heeren van lleukelorn voor de portefeuille van koloniëndat dit geachte lid der tweede kamer, geen het minste begrip heeft van die betrekking, waarvoor hij in aanmerking zonde komen. Het dagblad volgt daarin het voetspoor van enkele anderen, die zoowel op politiek als op ander terreinuit ingenomenheid met zich zeiven, of uit kwalijk verborgen nijd, uit de hoogte over anderen oordeelen, met een oordeel zonder eenigen grond. Uit Vlissingen schrijft men van 28 Jan. dat volgens gedane waarnemingen van het meteorologisch instituut er wederom storm wordt verwacht. De keelziekte die sedert eenigen tijd te Bruinisse heerscht heeft, zich daar nog al belangrijk uitgebreid. Op de 1500 zielen waren tot hiertoe 121 lijders. Tot geruststelling echter kan dienen, dat de sterfte geiing was en de ziekte zich nog nergens buiten die gemeente beeft vertoond. Het treurig vermoeden, dat een Scheveningsche pink in de jongste stormen vergaan is, bevestigt zich. Weder zijn daardoor vrouwen, kinderen en moeders in diepen rouw gedompeld. 0. DUITSCHLAND. Uit Mainz wordt geschreven dat de Rijn sedert eenige da- gen voortdurend wastniet zoozeer ten gevolge van den grooten aanvoer van sneeuwwater uit Zwitserland, als wegens het was sen van het water in den Neckar. Uit Zwitserland meldt men. dat men voor groote overstroomingen beducht, is. FRANKRIJK. Parijs. Sedert de begrafenis van mgr. Morlot, hangt zijn kar dinaalshoed aan het gewelf van het koor van onze lieve Vrou wen Kerkboven den grafkelder der aartsbisschoppen van Parijs en zal volgens gebruik daar blijventot dat de aartsbisschop pelijke zetel weder door een kardinaal zal zijn bezet. Het dagblad la Patrie zegt, dat onze gezant te New-York in last heeft voorstellen te doen ter beraming van maatregelen om een einde te maken aan den Amerikaanschen oorlog. Bij gelegenheid van. de uitdeeling van de eereteekenen aan de bekroonden bij de Londensche tentoonstelling, heeft de keizer in zeer vrijzinnigen geest gesproken. Maar de verwachtingen door hem opgewekt werden zeer beperkt door het slotwoord: dat Frankrijk nog niet geschikt is voor de instellingen, die in En- i geland reeds sedert jaren met gelukkige vrucht in werking zijn. Berigten hier ontvangen melden dat de opstand te War schau volkomen is onderdrukt. Latere berigten bevestigen, dat indien de insurrectie al niet als bedwongen beschouwd worden kanzij toch haar einde spoe dig nabij is.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1