Mtenfaaöscöe lengten. Hemengöe lengten. gunnen maken, maar wij meenden, dat ook de felste tegenstanders het kabinet zich wel eens hadden uitgelaten, dat zij de verdiensten der ministers huldigden, schoon zij hunne politieke i- niet deelden. Daar is in den lande maar ééne stem, l'"' *sfV 3» 3er |rkentenis, dat ieder minister in zijn vak een voortreffe- Mr- tjjk mad is, dat allen om hun karakter, maar ook om hunne talenten^ lof verdienen, en nu wordt met ééne pennestreek' die algemeène opinie gelogenstraft en de meesten der hooge rege ringsleden worden onbekwaam, verklaard. Men moet al zeer door partijhaat verblind zijn om zoo iets te kunnen schrijven, en wij gelooven, dat een zoodanig oordeel meer medelijden dan afkeuring verdient, want het laatste zou onderstellen, dat men eenige beteekenis aan hetzelve hechtte. Die altijd met honenden spot spreken van het eminente hoofd" en nu de meesten van deszelfs ambtgenooten voor onbekwaam verklaren, verraden daar door eene gemoedsstemming, die alle waarde aan himne oordeel velling ontneemt. Z. M. heeft vergunning verleend aan 8. A. de Smidt, notaris binnen dit arrondissementom zijne standplaats van de gemeente Sas-van-Gent, over te brengen naar de gemeente Axel. Dr. S. Piccardt verzoekt ons medetedeelendat hijzoo geene omstandigheden van hem onafhankelijk, hem daarin verhinderen, aanstaanden Donderdag 39 Jan. Zijne vierde voorlezing hoopt te houden. Op de gebruikelijke wijze zal daarvan dan aan de HH. inteekenaren kennis gegeven worden. Een telegram uit Zierikzee berigt, dat schipper Biersteker met zijn schip in de haven van Zierikzee ligt en slechts op gunstige gelegenheid wacht om herwaarts te komen. Het schip is niet zonder avarijmaar de lading is geheel onbeschadigd. De stoomboot Stad Goes komt denkelijk naar wij vernemen 5 Eebruarij herwaarts om dan de dienst weder geregeld te hervatten. Ook wordt ons berigt, dat de concessie thans defi nitief door den minister is overgebragt op de heeren mr. P. J. van Voorst Vader, J. de Pouw Wz. en A. Nortier onder de bena ming van Goessclie Stoomboot-Onderneming. Men verneemt, dat tegen den spuitgast Adriaan Boes, proces verbaal is opgemaakt wegens nalatigheid en verzet bij gelegenheid van den brand in deze gemeente in den avond van den 30 dezer, en dat zeer wordt geprezen het gedrag bij die gelegenheid ge houden door den brandmeester van Ettingerden teller Elsman en den heer E. Bannet. Met den aanbouw van het laatste perceel van de nieuwe-ge vangenis is een begin gemaakt. Daardoor vinden weder vele handen werk en zullen zeker later nog meerderen bevoordeeld worden. Het verlangen om de voltooijing van een gebouw te ziendat zoolang onder handen is en zooveel geld kostzal dus haast voldaan kunnen worden. Onwillekeurig dringt zich de gedachte aan ons op; mogt er altijd zooveel werk zijn, dat er geen tijd voor misdaad was, dan zou het nu vreesselijk ge bouw, dat daar voor ons oog verrijst, misschien een gelukkiger bestemming kunnen verkrijgen. 33 Jan. Heden heeft te 'stlage de aanbesteding plaats gehad van het bouwen van eene sluiswachters-woning bij de suatie-sluis van de bréede watering bewesten Yerseke, nabij Hansweert. Er waren 4 inschrijvers. De minste was A. Ie Clercqte Krui- ningen, voor 3415. De voorloopige werkzaamheden bij den sasput te Hansweert zijn op kleine schaal aangevangen. Zoodra het weder zulks toe laat worden de materialen voor den sluisbouw te gemoet gezien. De werkzaamheden aan den spoorweg BredaTilburg vorde ren met spoed, zoodat men verwacht, dat dezelve in Junij voor het publiek zal kunnen geopend worden. Waarschijnlijk zal dit geschieden op 17 Junij, den verjaardag van de Koningin. Uit alle oorden des vaderlands komen berigten omtrent de uitwerkselen van de jongste stormen. Boomenschoorsteenen en dakpannen zijn in menigte ter aarde gekomen dijken» zijn beschadigdmaar gelukkig kunnen wij alle die berigten resu merende, peggen, dat op verre weg de meeste plaatsen het gevaar groot was, maar de gevreesde onheilen zijn afgewend. Wij zouden geheele kolommen kunnen vullen met de opsomming der bijzon derheden maar meenen te kunnen volstaan met het berigt, dat de onheilen niet zoo groot zijn, als wij in het oogenblik van den storm vreesden. De opvoering van de te Kruiningen door het liefhebberij-tooneel te geven tooneelvoorstellingen zal op woensdag den 4 Eebruarij aanstaande, en niet op donderdag den 5 dier maand plaats hebben, zoo als vroeger was medegedeeld. In de Kerkel. Cour. van 34 dezer wordt eene opwekking ge vonden, om een adres te rigten aan den Minister van Binnenl. Zaken, waarbij men zal aandringen op het doen eener voordragt tot het invoeren der schoolpligtigheid. Naar wij vernemen zal eerlang bij den uitgever H. NijgTi te Botterdam, een portret van Z. M den koning in kleurendruk worden uitgegeven. Beeds hebben H. M. de koningin en II. M. de koningin moeder voor 10 en 5 exemplaren ingeteekend. Wij vestigen daarop de aandacht, zoowel omdat wij weten, dat velen zich gaarne eene afbeelding van den geliefden vorst zullen aan schaffen, als omdat wij overtuigd kunnen zijn, dat het portret door de pers des heeren Nijgh geleverd iets schoons en flinks zal zijn. DUITSCHLAND. Berlijn. De landdag heeft een adres aan den koning doen opstellen, waarin de constitutionele regten krachtig verdedigd worden en de bezwaren van duizenden in den lande met vrij moedigheid onder de oogen van den koning worden gebragt. De behoudende partij meent daarin eene daad van majesteit schennis te zien, maar de vrijzinnigen verblijden zich, dat de waarheid rustig en krachtig voor den troon wordt uitgesproken, en hopen dat de gedane stap leiden zalom den vorst eenen anderen weg te doen kiezen, dan die in den laatsten tijd door hem be wandeld. Het adres spreekt ten slotte den wenscli uit, dat de koninklijke wijsheid de ware en valsche vrienden des vader lands mogt weten te onderscheidenen drukte er op dat de toekomst des lands afhankelijk is van het al of niet terugkeeren tot eenen constitutionelen toestand. Berlijn 24 Jan. Uit het rapport van de commissie voor het ontwerp-adres blijkt, dat alle leden van welke meening ook, van gevoelen waren, dat de handelwijze van het kabinet eene schen ding is der constitutie. De president minister heeft de beraadslagingen bijgewoond en het woord gevoerd. Hij heeft verklaarddat de koning geen zoodanig adres zoude aannemen en dat de ministers niet minder trouw aan de constitutie waren, dan de leden der kamers. De aan wezigen hebben zich over dit laatste vrolijk gemiakt, maar alles bleef kalm. Inmiddels ziet men de naderende feesten met zorg te gemoet en de agitatie, ook onder de mindere volksklasse, is van diet' aard, dat er eiken dag een opstand kan uitbreken. In Polen is een opstand uitgebarsten. Uit de laatste berigten blijktdat de pogingen der revolutionnaire partijniet in allen deele gelukt zijnmaar een aantal Bussische soldaten is vermoord en de verwarring houdt aan. Prins Wilhelm van Baden had gisteren het ongeluk dat zijne paarden op hol gingen. Met veel moeite werden zij tot staan gebragt, nadat iemand door hen omvergeworpen en gevaarlijk gekwetst was. De prins is er zonder letsel afgekomen. ENGELAND. Londen. De dood van den onder-koning van Egypte is eene gebeurtenis, die niet van voorbijgaand belang is. De vorst had zich ook in Europa eenen goeden naam verworven, en zijne bemoei- jingen omtrent de doorgraving van Suez zijn bekend. Intusschen doet het zijne nagedachtenis geene eer aandat hij met keizer Napoleon kort geleden een contract gesloten heeft tot aanwerving van een regement negers ten dienste van Mexico. In Yorkshire werden onlangs eenige personen voor den regter gebragt wegens het organiseren van hanengevechten, maar spoedig vrijgesproken. De liefhebberij voor zoodanige gevechten schijnt zich op nieuw te ontwikkelen, en een der voornaamste staatkundigen schijnt daarin zelfs meer genoegen te vinden, dan in de belangrijke debatten van het parlement. Bij gelegenheid dat een gezelschap Arabieren onlangs Amsterdam bezocht, zeide een kruijer, die hen zag voorbijgaan, heel naïf: „Je kunt zoo dadelijk zien, dat ze hier niet te huis behoorenjze loopen koelaut alle kroegen en wijnhuizen voorbij, zonder er integaan." Op den eersten dag der opening van den onderaardschen spoorweg te Londen, werden tot zes uren des avonds, niet minder dan 25,000 personen langs dien weg vervoerd. Een neger in Brazilië heeft een diamant gevondendie de grootste steenen van dien aard nog overtreft. Te Weenen is een standbeeld opgerigt voor Pessel, den genialen uitvinder der stoom-schroef. Het publiek was onzeker of het standbeeld was voor eenen Nessel of Kesselmaar de meerderheid wist eigenlijk niet wien het eerteeken gold. In den nacht van 18 op 19 is zoo veel sneeuw gevallen in Tessino, dat de oudste bewoners van Zwitserland geene geheugenis hebben van zoo groote hoeveelheid. Op het bal bij de keizerin van Frankrijk 21 Januarij is ook de pausselijke nuntius geweest en scheen deze zich uitmuntend te vermaken. Te Sassenheim is de bliksem in de Gereformeerde kerk geslagen maar door spoedige hulp zijn ernstige gevolgen voorgekomen. Een drie en tachtig jarig man te Naaldwijk die voor de derde maal gehuwd isdeed in de vorige week aangifte van de geboorte eener dochter. Zijn oudste zoon is ruim 52 jaren oud. Te Zutphen zijn Dingsdag 11. alle gaslantaarns door den storm uitgewaaid en leed, men ook in de huizen grooten last, door gebrek aan licht. Te Leeuwarden is eene vrouw door vallende dakpannen zoodanig gekwetst, dat zij bijna omniddelijk overleed. Een knaap te Lixhe in Belgie die van zijne jeugd

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2