flemengöe lengten. GEMEENTE-RAAD te GOES, «QnnM en Onöustrie. ShitistteÊe opgatm - T '- Uit Parijs schrijft men,'dat de keizer in zijne troonrede getoond heeft, hoe goed hij in staat, is om lang te spreken en weinig te zeggen. Dat talent wordt inalle landen en in alle standen gevonden. In London heeft eene vrouw, Wier huwelijks trouw bij haren man verdacht was, gepoogd dezen van krankzinnigheid te doen beschuldigen. Werkelijk werd hij opgesloten, maar door eene toevallige omstan digheid kwam de waarheid aan het licht en de man werd in vrijheid gesteld, zonder dat daarom de trouw zijner echtvriendin was gebleken. In Venetie is een Italiaan gearresteerd, die zich uitgaf voor een bloedverwant van den paus, maar die gebleken is een boosdoener te zijn, die onder meerderen zijn eigen vader vermoordde. Eene fransche tooneelspeelster gebruikte dezer dagen het souper met den zoon eener zeer bekende familie. Ongelukkig ontstond 'er twist tüsschen hen, tengevolge Waarvan de actrice den bedoelden persoon een gevaarlijke messteek toebragt. Zekere heer de Oroof te Brugge heeft bij de engelsche regering aanvraag gedaan, om onderstand tot het in toepassing brengen van een door hem uitgevonden werktuig om door de lucht te vliegen. De predikant van Dragten heeft bij gelegenheid van het bedanken voor een beroep naar elders van eenen israelitischen slagter een ned. K' runderbief ten geschenke gekregen. Bij twee spekslagers in 's Hage zijn 400 halve kilo's spek afgekeurddie uit den vreemde aangevoerd en bedorven waren. Prinses Maria heeft de oesterput te Scheveningen bezigtigd en zich met den directeur minzaam onderhouden.In Saksen wordt eene belasting geheven op vogelkooijen. Op zekere tijden gaan de controleurs van huis tot huis om de vogels op te teekenen. Aan de Zandpoort bij Haarlem zijn reeds een paar ooijevaars gearriveerd en hebben hun nest van het vorig jaar betrokken. De nieuw benoemde 2e luitenants zijn bij hunne corpsen geïnstalleerd. Als buiten gewone zeldzaamheid wordt uit Duiven berigt, dat aldaar reeds een nestje met zeven eijeren van een winterkoning]e is gevonden. Te 's Gravenhage heeft een smid door middel van een pistoolschot zich het hoofd verbrijzeld. Zestien Japannezen zijn op weg naar Holland om hunne studiën aan de Leidsche academie te volbrengen. Met hen komen officieren, schoenmakers, kleermakers, timmerlieden enz., om zich in ons land verder in hun vak te bekwamen. Het getal notarissen hier te lande is 735, het maximum dat benoemd kan worden is 810. Onder de belangrijke berigten uit de residentie van 12 Jan. komt ook voor, dat de koningin met eenige leden der koninklijke familie langs het Scheveningsche strand heeft gewandeld. Te Konstantinopel is brand geweest in het serailin de woning van eene der vrouwen des vorigen sultans. De brand was spoedig gebluschtmaar de schade was groot en er werd veel gestolen. Zoowel uit Frankrijk als uit Engeland luiden de berigten uit de fabriekdistricten hoo'gst' ongunstig. In Frankrijk vooral zijn vele arbeiders geheel zonder brood. Een banketbakker te Parijs heeft in de eerste dagen van Januarij voor 350,000 ft. aan lekkernijen verkocht. Te Londen spelen vrouwen de rol van nachtelijke aanranders. In de vorige week werd eene dame door twee vrouwen aangesproken in den avond en nadat zij haar, op haar verzoek in een wijnhuis eenige verwarmende drank had laten gevengrepen de vrouwen haar aan en hielden haar den hals digtzoo dat zij bezwijmde. Bijgekomen zijnde mistte zij haar porte-monnaie, waarin 56,70 waren. Te Berlijn heeft een als ambtenaar verkleed persoon eene postkar staande gehouden en een der pakketten van den pos tillon geeischt, maar verzuimd dat terug te brengen. Volgens de constitutie in Noorwegen mogen slechts Lutherschen aldaar ambten bekleeden. Eene poging om dit te veranderen is mislukt en het is bij het oude gebleven. De keizer van Rusland heeft eene thee-visite gemaakt bij den burgemeester van Moskou. De burgervader hoopte dat Z. M. het geringe voor lief zoude nemen. En hoe gering een en ander zal geweest zijn kan men daaruit opmaken, dat genoemde ambtenaar jaarlijks 100',000 zilv. roebels tot ondersteuning van behoeftigen en liefdadige instellingen geeft. Bij het vertrek van den geneesheer lompe van Meerdervoort uit Nagasaki naar Nederlandhebben vreemdelingen voor een bedrag van 1000 en Hollanders voor 600 ingeschreven, ten einde den vertrekkenden' een geschenk in zilver aan te bieden. De Ned. Rijn-spoorwegmaatschappij is voornemens wagens te laten maken, voorzien van groote kuipen met water en bestemd tot het gemakkelijk vervoer van visch naar het buitenland. Eene we duwe te Schiedam stortte zich in den vroegen morgen van 9 Jan. in het water, ipaar werd spoedig daar uitgehaald. De proef scheen zoo voldaan te hebbendat zij zich even na den middag weder in de buitenhaven wierp, waaruit zij na eenige oogeublikken dood werd Opgehaald. Donderdag is de postkar van Delft naar Rotterdam bij Overschie in de sloot geraakt, bij het uithalen voor ander rijtuig. De postillon heeft zich met de pakketten weten te redden. Dé moordenaar van den hr. Oswald Tulleken te Heerden is tot eene tuchthuisstraf van 15 jaren veroordeeld. Te Zwolle is in de stadsgracht het lijk gevonden van eenen gepensioneerden commies der belastingen. Te Pesth zien de rijken hunne katten en honden verdwijnen die door de armenvan bitteren honger gedreven, gevangen en gegeten worden. Te Havanna zou een koorddanserzooals hij meer gedaan hadzijne vrouw dragen over een 60 voet hoog gespannen koord. Bijna aan het einde van zijnen togt wilde zijne vrouw de toeschouwers groeten, die uitbundig'den kunstenaar toejuichten, maar door deze beweging liet zij haren man los, viel, en gaf na eenige dagen lijdens den geest. OPENBARE VERGADERING y van den den 19 januarij 1863. Afwezig dhn mr. de Kanter met- Smallegange zonder kennisgeving. De notulen der voorgaande vergadering zijngelezenen goedgekeurd. Wordt gelezen de missive van den minister van binnenlandsche zaken van 9 dezer, daarbij te kennen gevende; dat de moéijelijkheden die de tegenwoordig zoo zeer verschillende diensturen der Neder- landsche telegraafkantoren voor de dienst in het algemeen op leveren niet weinig zouden worden vergroot, wanneer daarin voor enkele dagen per week nieuwe wijzigingen werden gebragt, waarom Z. E. bezwaar maakt het in de laatste vergadering opgemaakt adres in te willigendoch zich bereid verklaart daarop gunstig te beschikken, indien de verlaugde diensturen van het kantoor te Goes, gelijkelijk voor alle werkdagen kunnen worden vastgesteld. Burgemeester en Wethouders zouden wel genegen zijn tot het laatste overtegaan en diensvolgens aan Z.E. den minister het verzoek te doen, om de diensturen op het telegraafkantoor alhier te bepalen van des v./m. 9 tot des n./m. 3 en van des n./m. 5. tot 7 ure. De heer v. d. Putte in aanmerking nemende dat de telegraaf' niet uitsluitend is in het belang van den handel maar ook ten gerieve van ieder ingezeten, geeft in bedenking deze zaak tot eene volgende vergadering aantehouden, opdat het geopperde denkbeeld van burgemeester en wethouders (te vermelden in het verslag van de handelingen dezer vergadering) ter kennis kome van het publiek en daardoor aan de ingezetenen die belang stellen in den dienst van den telegraafde gelegenheid worde gegeven hunne bezwaren nopens deze aangelegenheid aan het dagelijksch bestuur te doen kennen De héér Pilaar vindt de voorgestelde nieuwe regeling der dienst uren niet zonder bezwaar; wanneer dezelve in praktijk zal gebragt worden, gaan aan het telegraaf-kantoor, voor de correspondentie met andere kantoren met beperkte dagdienst, behalve de uren van 122 dat dezelve gesloten zijn, ook nog verloren de uren van 35, omdat alsdan het kantoor in deze gemeente zal gesloten wezen. De heer van de Putte vermeent dat de meeste en gewigtigste correspondentie met kantoren van onbeperkte dagdienst gevoerd wordt; dat de verdeeling der werkuren op de meeste zoo niet alle kantoren, meer overeenkomt met de nieuwe regeling dan met de bestaande openstelling van het kantoor alhier en dat daardoor zoo veel gemak aan de belanghebbenden zal veroorzaakt worden, dat dit ruim zal opwegen tegen het ongerief in de communicatie met de kantoren van beperkte dagdienst. De Foorzitter uit de meening dat éénmaal eene dusdanige nieuwe regeling op een kantoor van beperkte dagdienst ingevoerd zijndezulks bij soortgelijke kantoren bijval vinden en spoedig algemeen ingevoerd worden zal. De zaak wordt echter voor alsnu, overeenkomstig het voorstel van den heer van de Putte aangehouden. De voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen van heeren ge deputeerde staten, brief houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van boomen, waarbij hij voorstelt, een boom op den singel bij de woning van Kolenbrander mede te roeijen en te verkoopen, daar dit voor het woonhuis gevaarlijk is. Alzoo besloten. Van dezelfde heeren de goedgekeurde suppletoire kohieren van den hoofdelijken omslag en de belasting op de honden. Van den heer mr. Saaijmans Vader verzoek om 6/m. kwijt schelding van den hoofdelijken omslag over 1862. 't Welk wordt aangehouden. Vervolgens worden eenige staatsbladen overgelegd en gedeponeerd en ten slotte door dhr. v. Kerkwijk medegedeelddat de her benoemde leden van het burgerlijk-armbestuur en de regentes van het weeshuis op nieuw zijn geïnstalleerd, waarna de vergadering na gewone rondvraag is gesloten. Zoo als ineu weet, is het verzoek om het telegraafkantoor des Dinge- dags opeutestellen van 93 en van 57 ure. Wij vestigen de aandacht op de uitgave van een tijdschrift dat ons toeschijnt een ruimen kring van lezers te verdienen en dat zeker aan onze handwerkslieden moet worden aanbevolen. Wij bedoelende Nederlandsche Werkman Huisboek voor den werkenden stand. Het kost per blad slechts 3 ct. en verschijnt bij B. L. Smits te 's Gravenhage. De inhouds opgave van bi. 18 komt ons voor eene ware aanbeveling te wezen. Onze werkende stand heeft nog veel ontwikkeling noodig, en wanneer dus een werk voor hen geschreven wordt, dat voor ieder in zijn vak technisch belang heeft; maar dat daarenboven zijnen geest ontwi'.kelt en hem met gezonde denkbeelden vervult, dan is het de pligt van ieder, die het wel met het volk meentom de verspreiding van zulk een werk te bevorderen. In de gemeente Cortgene zijn in 1862 geboren 43 kinderen (19 m. en 24 vr. gesl.); overleden zijn 23 (14 m. en 9 vr. gesl.). In de gemeente hebben zich gevestigd 42 en van daar zijn ver trokken 40 personen, zoodat de bevolking vermeerderd is met 22. Te Hontenisse zijn in 1862 geboren 191 kinderen, (93 m. en 96 vr. gesl.), overleden 160 personen (90 m. en 70 vr. gesl), De bevolking dus vermeerderd met 31 zielen. Te Overslag werden geboren 18 kinderen (10 m. en 8 vr. gesl.) overleden 10 (6 m. en 4 vr. gesl.) Vermeerdering der bevolking 8.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3