OSmtenfcmÖscije lengten. nenlandsche stoombooten was slechts een tweetal voor de stad aangekomen en de marktdag had dien ten gevolge luttel be- teekenis gehad. De telegrafische gemeenschap was mede voor een groot gedeelte gestoord. Zoo "even bij ons ontvangen berigten melden, dat gisteren nog al veel schade is gekomen aan de 1'= Bathpolder. De dijk is van boven weggeslagen geweest, doch door spoedige hulp is doorbraak voorkomen. De bewoners van den poldér hadden de vjagt genomenmet uitzondering van een huisgezinwaarvan ^Se vrouw des huizes niet te transporteren was op dat oogenblik. Te midden van den storm bevallen is zij onmiddelijk daarna per rijtuig naar Rilland overgebragt. De dijk van Stroodorpe is overgeloopen. Aan den berm van den Oostpolder is ook nog al schade doch van geene groote beteekenis. Woensdag middag 3 uur ontdekte men aan de suatie sluis van den Reigerbergsehen polderaan de haven te Bath een zuiger waardoor het water door den dijk in de vest liep. Na groote inspanning waarbij alle man aan het werk moest, is het gelukt den zuiger aan de binnen zijde te stoppen. Inmiddels was in het fort de ontsteltenis groot. De fortificatie opzigter liet de poorten sluiten en balken aanbrengen om het water, indien er doorbraak kwam uit het fort te houden. Om 5 uur was het gevaar geweken. Aan Dijkgraaf en Gezworens komt allen lof toe voor den ijver door hen betoond en voor de gepaste maatregelen door hen genomen. In 's Hage was eene oude vrouw op den hoogenwal in het water gewaaid maar gelukkig gered. LI. Dingsdag avond was hier een begin van brand in een schoor steen in de Wittepaardenstraatdie bij den lievigen wind ligt aanleiding had kunnen geven tot groote onheilen. Gelukkig was men spoedig bij de hand om het kwaad tegentegaan, en de ijverige brandweerdie onmiddelijk op zijn post was, heeft, meest door een wakend oog te houden, verder gevaar voorgekomen. BÜ besluit van 18 dezer heeft Z. M. de Koning benoemd tot dijkgraaf van den polder de Breede Watering bewesten Yerseke W. A. de Laat de Kanter j In bet bestuur van den polder Willem III, onder de gemeenten BoschkappelleStoppeldijk en Zaamslagtot dijkgraaf J. ,T. Ferckenmet ontheffing van het bepaalde ten aanzien van gelijk tijdige waarneming dier betrekking met die van beheerder van den Nieuw-Othene-polder; en tot gezworen J. Mei. Uit Middelburg wordt gemeld, dat men daar voornemens is, zich bij adres tot de regering te wendenmet verzoekom met den aanleg van den spoorweg Rosendaal-Vlissingen, te werk te gaan, zoo als met dien van Maastricht-Breda plaats had, name lijk qm de werkzaamheden aan de twee uiteinden te gelijk te doen aanvangen. Zulks zou zeer weusehelijk zijn, 1'. omdat de afdammiug van het Sloe geruimen tijd vorderen zal en dit groote- lijks zou kunnen vertragen; 2". omdat in geene provincie zoo hooge behoefte bestaat aan verbetering der middelen van gemeenschap. Het N. Haagsche Dagblad schrijft te hebben vernomen dat voortaan de bestekken der werken, welke zullen worden aanbesteed ten behoeve van den aanleg van staats-spoorwegenalgemeen verkrijgbaar zullen worden gesteld. De kamer van koophandel en fabrieken te 's Hertogenbosch heeft zich tot de hooge regering gewend, om een besluit uit te lokkenwaarbij aan de rijks-ontvangers magtiging wordt gegeven, om de thans weder in Noord-Braband in aanzienlijke hoeveelheid in omloop zijnde fransche en belgische munt-specien tegen een vasten koers in betaling aan te nemen. Men meent, dat behalve de promotie, welke dezer dagen bij het wapen der artillerie van ons leger heeft plaats gehad, eerstdaags ook bij de andere wapens talrijke bevorderingen bekend zullen worden, ND. v. 's Gr.) Onlangs werd uit Utrecht gemeld, dat de nieuwe gas-fabriek niet aan de verwachtingen voldeed. Thans heeft een corres pondent uit die stad, aan den jongen Hagenaar schrijvende, de verdediging dier fabriek op zich genomen. Het zal daar zijn als overal, dat velerlei redenen zamenwerken om den eenen tot tevredenheid den anderen tot ontevredenheid te stemmen. Maar het feit, dat voor geene verschillende beschouwingen vatbaar is, en dat wij als alleen belangrijk voor ons overnemen is, dat men in Utrecht 14 ets voor de vierkante el betaald. Voor eenigen tijd werd de uitspraak van de Prov. Geneesk. Commissie in Zeeland gevraagd in zake eener rekening door eenen geneesheer, wegens geneeskundige behandeling ingediendten bedrage van ruim 1400 en die aan de erfgenamen van den overleden patient als te hoog voorkwam. De commissie achtte zich echter niet gehouden deze rekening aan de bestaande tarieven te toetsen en weigerde hare bemiddeling. Naar men verneemt is thans de beslissing van den minister van binnenl. zaken gevraagd, in hoe verre commissien al of niet tot het doen van zulke taxatiën verpligt zijn. Bij de begrafenis van den heer Enthoven die het bewijs opleverde van dé hooge achting door den overledenen genoten, werd eene grafrede uitgesproken door den Israelitischen leeraar Wanefield. Daarin kwam onderarideren deze merkwaardige zitisnede voor „Mogt de tijd weldra komen, dat de vraag naar het geloof zal worden vervangen door de vraag naar den menschniet van welk geloof zijt gij, maar wat zijt gij? is het eindpilht Van waar achtige ontwikkeling en verdraagzaamheid." Te Oostmarsum, waar door de katoenkrïsis de armo'ede der werklieden' Stijgt; wordt door bestuurders der Vincentiusvereeniging soep uitgereikt voor den geringen prijs van 3 ets per persoon. De welbekende Engelsche volksprediker Spurgeon, wiens kan selredenen nog al eens voor ons volk werden vertolkt, bevindt zich thans in Amsterdam. Een bij het bestuur der Peninsulan and Oriental Company it Londen Ontvangen telegram meldt, dat uit het wrak der onlangs verongelukte post-paketboot al de kisten met brieven en verder de gansché lading met duikers toestellen boven gebragt en gered zijp. DUITSCHLAND. Eerlijn. Voor eenige dagen had een koopman uit Stettin, hier ter stede vertoevende, zich nog al hevig uitgelaten tegen het ministerie. Te huis komende vond hij eene uitnoodiging om bij het hoofd der politie te verschijnen, en er werd eene vervolging tegen hem ingesteld, wegens scherpe uitdrukkingen door hem gebezigd. Het bleek dat hij beluisterd was. In den nacht van den 7 op den 8 en vooral in den daarop volgenden ochtend: heeft er een allerhevigste storm ge woed, op het noorder hoogland van Zwits'erlandgelijk men sedert 1821 niet had beleefd. In St. Gallen werden slechts de glasruiten verbrijzeld, eenige hoornen ontworteld, en een tal van schoorsteenen ter neder geworpenmaar de berigten uit Appen- zell zijn ernstiger. In de dorpen Teusen, Bühler en Gais wer den gansche rijen buizen van hunne daken beroofd. Te Teusen alleen hebben meer dan 100 gebouwen, zoo niet het geheele dakdan toch het grootste gedeelte daarvan verloren. Een man werd in de nabijheid van zijne woning gedood. In de wouden zijn geheele groepen boomen door elkander geworpen. In het vlek Appenzell heeft de groote kerk veel geleden. Ook uit Glarus verneemt men, dat daar belangrijke schade aan de fabrieken is toegebragt, vooral in het naauwe Sernft- en Linthdal. GRIEKENLAND. De keus voor het koningschap helt nog naar geene enkele zijde .over. De binnenlandsche toestand wordt verontrustend. Het land dreigt een prooi te worden van regeringloosheid. Sommigen willen een driemanschap met onbegrensde magt. In de hoofdstad is het rustig. ENGELAND. Londen. Eene vereeniging van 500 aanzienlijke heeren en dames heeft eene tentoonstelling georganiseerd van schilderijen en teekeningen, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele der noodlijdenden in Lancashire. De catalogus bevat ongeveer 800 nummers. Op den eersten dag der tentoonstelling werd voor 800 verkocht; een vrij aanzienlijk bedrag met het oog op de zeer lage prijzen, waarop de inzenders in het belang van den verkoop, hunne bijdragen hadden gesteld. De Times berigtdat het huwelijks-contract van den prins van Wallis met prinses Alexandra van Denemarken, donderdag te Koppenhagen geteekend is. FRANKRIJK. Een eenvoudig geestelijke, die, ten ëinde voor de behoef tige zieken nuttig te ziju, geneeskunde en chemie heeft beoefend, meent een middel tegen de gele koorts te hebben gevonden. Hij heeft den generaal Forey verzocht om daarmede proeven te ne men. De medicamenten en gebruiksaanwijzingen zijn reeds afge zonden en de geestelijke wacht den uitslag der proefnemingen af, om zich ter beschikking van den generaal te stellen. Parijs 19 Jan. Een dagblad bevat het berigt uit New-York, dat de Eranschen ten getale van 5000 man, 25000 Mexicanen, onder Ortega, hebben verslagen. Een Legitimistisch blad deelt mededat dezer dagen onder scheidene adressen door warme voorstanders van den verdreven koning van Sicilië, aan dezen vorst zijn toegezonden. Het Na- pelsche adres zou door meer dan 30,000 personen geteekend zijn. De koning heeft met veel aandoening zijnen dank betuigd en gezegd, dat hij later op alle adressen een collectief schriftelijk antwöorc! zoude geven. BELGIE. Brussel, 19 Jan. Eergisteren hebben de gedeputeerden de voor- dragt goedgekeurd, waarbij aan het dep. van binnenl. zaken een krediet wordt verleend van een millioen fr. voor den aanbouw van nieuwe en de verbetering der bestaande scholen. Bij de beraadslaging daarover is aangemerkt, dat op de 100 personen hier te lande, nog steeds 31 gevonden worden, die in een toe stand van volslagen onkunde verkeeren, en de regering alzoo zeer teregt alle krachten inspant om hierin verbetering te brengen.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2