Afwijzing gemeente gronden, ter stichting eener beetwortel suiker-fabriek binnen Goes. tt huis behoorde. De justitie doet onderzoek. Keu jongeling te Stap» horst wilde op Nieuwjaarsdag zijn pistool afschieten en had het ongeluk door den laadstok zwaar gewond te worden aan den arm. Men hoopt hem in het leven te behouden. Te Rungsberg in Bohème hadden eenigc fabriekanten dezer dagcu een feest. Toen zij aan tafel zouden gaan kwamen omstreeks honderd slecht geklecdc en zonder werk zijnde arbeiders binnen. Deze plaatste zich stilzwijgend aan den disch en begonnen smakelijk te eetcu. De fabriekanten verlieten de zaal, bevreesd voor ongeregeldheden. Toen de werklieden verzadigd waren gingen zij, zonder eenige ongeregeld heid veroorzaakt te hebben, henen. Uit Leittomils, meldt men, dat eeue vrouw van 95 jaren, die al bare tanden verloren had, even als een kind op nieuw tanden begon te krijgen en dat zij er nu reeds een groot getal gekregen heeft. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de koude daar zoo hevig isdat men die niet kan bestrijden. De levensmiddelen zijn zeer in prijs gestegen, door bet moeijelijk vervoer, nu er geen sneeuw valt. Ook in Moskau heerscht eene geduchte koude. Ben oud schuiten voerder te Namen bewoonde sedert 50 jaren betzelfde liuis en betaalde altijd stipt op 1 Jan. zijn huur, niettegenstaande menigmalen in zijn huis, bloedsge brek was. Toen de grijsaard ditmaal weder zijn buur kwam betalen, werd hem die geschonken en tevens gezegd, dat hij ookin 1863 omniet kan blijven wonen. Het gedrag van dezen buisheer mag wel overal ten voorbeeld gesteld worden. De koning van Pruissen heeft voortdurend rust noodig en mag zich met de aangelegenheden des rijks niet bemoeijen. Sommigen zien daarin de voorboden van 'een eerv&l emeritaat. Een vier en zeventigjarig grijsaard te Parijs, die van een vriend eene hoeveelheid macuba ten geschenke ontvangen had heef daarvan zoo bovenmatig gesnoven, dat hij na korten tijd is bezweken.— Op het eerste bal dat te Brussel ten hove gegeven werd, was het buffet rijker nog voorzien, dan in vorige jaren. Er was een opmerkelijk gedrang eu groote begeerte naar al die versnaperingenwelke als het ware belegerd werden cu met bijzondere vlugheid gebruikt. Men vond hierin zeker een bewijs van hoffelijkheid. Een varkensdrijver uit de omstreken van Wiczelburg kwam met welgevulde beurs bij avond door een bosch. Naauwelijks een half uur verwerd hij door een kogel getroffen en viel zielloos neder. J)c moordenaar kwam onmiddelijk te voorschijn om het lijk te beroovcn, maar had uiet gerekend op den trouweu hond des verslagenen. Het dier wierp zich op den roover, greep hem in de horst en hield hem des morgens toen de houthakkers kwamen nog stevig vast. Men moest het beest dood schieten oin hem van zijne prooi te verwijderen. De misdadiger eindalijk bevrijd had nog even den tijd om zijne misdaad te bekennen en stierf aan de wonden, door den hond hem toege"bragt. Te Pleijmouth is in de vorige week eene uitgebreide drukkerij afgebrand en daarna ook bet lloyal Hotel and Theater. Dit laatste gebouw was i%1813 opgerigt en had 60,000 gekost. De bekende doctor Tirat is door de regtbank te Zwolle, bij verstek veroordeeld tot eene boete van 100.Uit alle oorden des lands leest men dezer dagen berigten omtrent burgemeesters die het zilveren feest hunner vereeniging met de gemeente hebben gevierd. Het incest piquantc in alle die berigten is, dat de burgemeesters vele en fraaijc geschenken ontvangen hebben en dat de schooljeugd feestelijk is onthaald. Met den sultan van Turkije gaat het weder achteruit. Men vreest dat zijne regering niet lang meer zal duren. Bij Zwolle is in den Yssel een zalmpje gevangen. Men vermoedt dat liet een van die jonge vischjes is, die dn liet vorige jaar in de rivier werden geplaatst. De lieve kleine woog bijna. ecu pond. ln het N. 's Gravenliaagsche dagblad wordt gemeld dat te Antwerpen zekere heer de lleichardt de Vos, redacteur van eene soort van Vlaamsche Charivari als kandidaat voor den gemeente-raad is gesteld. Men zou echter dien heer vergeefs in Antwerpen zoeken, daar de bedoelde persoon niemand anders is, dan de redacteur vau het blad Iteineke de Vos. Eene fransche dame, die bij het afstappen van eene stoomboot in de Loire viel, heeft haar leven te dauken gehad aan hare crinoline, waarop zij zoo lang dreef, tot men haar kou redden. INGEZONDEN STUKKEN. I. Wij hebben het voornemen opgevatom de afwijzing dooi den gemeenteraad van het verzoek om eenige gemeente gronden, in koop of erfpacht te verkrijgen, ter stichting eener beetwortel suiker-fabrielcnog eens ter sprake te brengen. Wij wenschen dat te doen met de meeste heuschheid en bescheidenheid, met het oog op de belangen der ingezetenen en met al dien ernst, die eene zaak van zooveel gewigt vordert. Het geldt toch hier eene zaakwaarbij de belangen van een zeer groot getal ingezetenen direct, en dat van alle ingezetenen zonder onderscheid in ons oog indirect betrokken zijn. Wij meenen te mogen veronderstellendat vele ingezetenen met den aard en den omvang eener zoodanige inrigtingniet van nabij bekend zijn, en willen daarom vooraf op eenige hoofd punten wijzen, waaruit naar wij vertrouwen, voldoende zal kunnen blijken, welke directe voordeelen eene zoodanige fabriek, vooral voor onze gemeente zoude opleveren. De kosten van opbouw eener fabriek met bijbehoorende ge bouwen, waarvoor de aanvrage van gemeente grond plaats had, en welke men hier verlangde te stichten kan men gerust bere kenen op minstens 300,000. Die bouw duurt bijna een jaar en van de voordeelen voor de burgerij daarvan genoten wordende behoeven wij niet te spreken, omdat alle ingezetenen in Goes, dit zeer goed weten te beoor- deelen, op grond hunner ondervinding, tijdens den aanbouw der Teeds bestaande fabrieken, de gevangenis enz. De fabriek zoude bestemd zijn geweest om ongeveer 18,000,000 nedl. <G! wortels te kunnen verwerken, (zijnde de gemiddelde op brengst van 1000 gemeten of 400 bunders) welke zoo als te begrijpen is, schier allen van elders met schepen moeten worden aangevoerd, en waartoe alleen 257 schepen ieder van 90 ton inhoud (gewone tjalkschepen) vereischt worden. De hoeveelheid steenkolen in eene zoodanige fabriek benoodigd waarin verschillende stoommachienes moeten geplaatst worden, bedraagt 50,000 mudden, waartoe al weder 50 tjalkschepen ieder van 1000 mudden worden vereischt. Men ziet het, dus voor den aanvoer der wortels en der steen kolen heeft men reed» 307 tjalkladingen noodig ieder groot 90 tonnen, die ieder 9,sasgeld moeten betalen en dus daardoor alleen 2763,in de gemeentekas zouden doen vloeijen. Men voege hierbij het vereischt getal schepen om de pulpe's (beestenvoeder) te vervoerenwaartoe alleen 38 scheepsladingen van gelijke grootte (ieder 70000 'ft' ladende) benoodigd zijn en bovendien 20 zulke ladingenvoor de vervoer van de melasse en de suiker, zamen plus minus 1,350000 bedragende, dan zien wij dat er voor den af of uitvoer ook nog door 58 tjalkschepen sasgeld zou betaald worden a 9,en dus 522,Welk een en ander ons aan enkel Sasgeld eene som aanwijst van ƒ3285, of schier het dubbele van de tegenwoordige opbrengst voor de gemeentekas. Wij zullen ons bij onze beschouwingen alléén tot hoofdpunten en hoofdeijfers bepalen, en willen dps niet spreken van de trek- loonen aan 375 tjalkschepen verdiend wordende, maar moeten er toch op wijzen dat de sjouwerloonen, aan het lossen van ruim 300, met wortels en steenkolen geladen tjalken verbonden, ruim zes duizend gulden bedraagt (dan rekenen wij iedere tjalk slechts op 20,of 2 cent per mud, de aan liet water gelegene fabrieken alhier bepalen 2j ct. per mud.) En toch beteekent dit alles schier niets ii> vergelijking van het werkloon dat wekelijks moet worden uitbetaald aan een zoo aan zienlijk getal vaste arbeiders als van half September tot Maart in de fabriek zelve benoodigd zijn; men rekent daarvoor ^och niets minder als 1200 sweeks gedurende 20 weken, dat de voor naamste werkzaamheden in vollen gang zijn, welke som verdeeld moet worden, of over een personeel van 200 volle arbeiders of over een grooter getal mannen vrouwen en kindersen zulks onverminderd het meer technisch personeel van machinisten, stokers, klerkenopzichters enz. daaraan het geheele jaar verbonden. Wij spreken hier alleen van de vijf wintermaandenomdat het zomerpersoneel gelijk staat met dat eener gewone fabriek van eenigen omvang. Behalve de 3000,sasgeld voor de gemeentekas, zien wij dus dat in de vijf wintermaanden minsten 30000,— zegge dertig duizend gulden arbeidsloonen zouden worden uitbetaald aan een personeeldat voor verre het grootste gedeelte alléén des zomers geregelde verdienste heeft, en die dus door eene zoo danige industrie, van geene andere werkzaamheden worden afge trokken, iets wat zoo zelden van nieuwe industrien kan worden gezegd. Wij zouden na het boven aangevoerde nog wel een beroep kunnen doen op een aantal ambachtslieden en nering of handel doenden binnen deze gemeente, om getuigenis afteleggen van de aanzienlijke voordeelen welke zij genieten van de bestaande fa brieken als deze namelijk in volle werking zijn, en hen hoorende zoude men verbaasd staanover de sommen jaarlijks tengevolge daarvan bij hun ontvangen wordende en thans door hun gemist, maar waartoe ons te verdiepen in minder directe voordeelen waar men op zulke cijfers wijzen kan zonder eenige vrees voor tegenspraak, daar de cijfers genomen zijn, uit authentieke bescheiden, van gelijksoortige inrigtingen. Neen, wij vermeenen genoeg gezegd te hebben, om te bewijzen dat het hier eene zaak geldt, waarmede de onmiddelijke welvaart dezer gemeente in het naauwste verband staat, en zeer zeker van vrij wat meer belang voor de ingezetenen is als de vraag over het al of niet behouden van onze regtbank en welk behoud toch door zoo velen als eene levenskwestie voor deze gemeente be schouwd wordt. Wij zullen in een volgend nommer de redenen waarop de af wijzing van het verzoek gegrond is gewordenmeer van nabij beoordeelen en verzoeken de lezers dezer courant om inmiddels het verslag van den gemeente raad, voorkomende in de Goessche Courant van 9 dezer nog eens aandachtig te herlezen. {Wordt vervolgd.) X. X. Stalislielle oppaoeii. Te Zaamslag zijn in 1862 geboren 108 kinderen (54 m. en 54 vr. gesl.) overleden 78 (44 m. en 34 vr. gesl.). Er zijn ingekomen 122 en vertrokken 124 personen zoodat de bevolking vermeerderde met 28 zielen. Te Koewacht zijn geboren 64 en gestorven 44 personen, zoodat de vermeerdering daar 20 bedraagt. iiüsisïiueums. MIKROSCOPISCH SCHUIFT. Onder de duizende voorwerpen, die, op de jongste wereldten toonstelling te Londen, de aandacht der bezoekers tot zich trok ken behoorden ook de onovertroffen mikrografien van Webb met den toestel om ze voort te brengen. Die toestel is eene soort van hoogst naauwkeurig vervaardigde pantograaf, die de karak ters of de teekening waar langs men de eene stift leidt met de andere door een diamant, zeer verkleind, in glas graveert. 4137 letters zijn daardoor geschreven geworden op een vlak van nog geen duizendste van een vierkante engelsehe duim of omstreeks zestiende deelen van een vierkante millimeter oppervlakte! Thans is het Webb gelukt, om niet slechts op glas, maar ook op koperen plaatjes dit schrift voort te brengen en daarVan

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3