Irieöffloerooer in 3eefnnft. CtefÖa&tgijriÖ. - 10,10. - 10,—. eene onhandigheid, van den' postillon, die tusschen twee andere voertuigen wilde heensturen met rijtuig en al werd omverge worpen. De prinses verstuitte zich daarbij den enkel en hare staatsdame ontving eene belangrijke kneuzing aan de hand. De beide dames werden naar Broadlands het landgoed van den heer Henrij Nunn gebragtwaar haar ondanks de afwezigheid van den heer des huizes alle mogelijke zorg en hulp werd bewezen. De heer Groves van Newport, student in de medicijnen aan Kings ballege, dje op de plaats tegenwoordig was, wijdde haar mede zijne diensten. Toen men een ander rijtuig had bekomenin plaats van dat gene hetwelk geheel onbruikbaar was geworden, waren de dames ook weder in staat den terugrid naar Osborne te vervolgen Eerst toen vernam de heer Groves den hoogen stand zijner patiënten. In den loop van den dag ontving hij van prins Lodewijk van Hessen eene persoonlijke en mondelinge dankbetuiging en de verzekeringdat het ongeval voor geene van de beide dames ernstige gevolgen had gehad. Als een 'bewijs, dat ten opzigte van prins Alfred, (lie zich voor zijn luitenants-examen gereed maakt, geen onderscheid wordt gemaakt wanneer het werkzaamheden tot zijn vak behoorende betreft moge dienen, da,t toen dezer dagen iemand den St. George in de baai van Napels bezocht en den prins wenschte te spreken men hem verzocht te wachten tot dat Z. K. II. die boven in een der masten bezig was aan de zeilen, zijn werk verrigt zoude hebben en weder op het dek zoude zijn verschenen. Uit New- lork wordt gemeld dat de echtgenoot van den generaal der Zuide lijken Beauregard te New-Orleans gevaarlijk ziek ligt. Bij het vernemen dier tijding heeft generaal Butter, de bevelhebber der Noordelijken Beauregard uitgenoodigd zijne vrouw te komen be zoeken en hem daartoe alle mogelijke bescherming toegezegd. Te 's Gravenliage heeft een duël plaats gehad tusschen den heer B. een koloniaal behoudsman en den jongen baron S. en wel naar aanleiding van geheel andere zaken dan vrije of gedwongen kuituur. De eerste moet door een kogel gekwetst zijn. In Noordelijk Bohemen bestaat het zonderling gebruikdat elke bruid, hoe rijk zij ook zijn moge, verpligt is de noodige veeren van haar bed in hare woonplaat en omstreken te gaan bedelen. In hare beste kleederen gedoscht, doet zijin gezelschap eener arme vrouw, de daartoe vereischte onwandelingen en wordt overal met de meeste welwillendheid ontvangen. Te 's Hage is een honderdtal werklieden van wege de gemeente aan het werk gesteld tot ontginning der duinen. INGEZONDEN STUKKEN. Wolf aartsdijk, 6 Januarij 1863. Vernamen we vóór eenige dagen, met algemeene belangstel ling en liooge ingenomenheid, de koninklijke benoeming van den heer Mr. C. P. Lenshoek tot burgemeester dezer gemeente, de dag van gisteren deed van die ingenomenheid blijken, op eene wijze die de aangenaamste herinneringen nalaat. Reeds vroeg in den morgen vertoonde het anders zoo stille dorp zich in feestelijken dosch; eerepoorten, met groen omhan gen en met de oucl-vaderlandsche driekleur eenvoudig en smaak vol gedrapeerd, schenen te wedijveren met de vlaggen die van uit de woningen der ingezetenen en van den kerktoren wapper den,,. om allen tot eene feestelijke stemming op te wekken. Eene eerewacht van67 ruiters, uit alle standen en rangen be staande schaarde zich voor 't gemeentehuis en ging den nieu wen burgemeester afhalen aan 't veer van 't sloe.'t Deed het hart goed, de aanblik op die mannen en jongelingen, op moe dige rossen gezeten, zich vereenigende om den Zoon te gaan huldigen die door 's konings keuze geroepen isom de taak op zich te nemen, die door den geëerbiedigden Vader, gedu rende eene lange reeks van jaren, zoo waardig werd vervuld. Zich in twee af deelingen splitsende en aangevoerd door twee leden van den gemeenteraad, eskorteerde de eerewacht het rij tuig waarin de, raadsleden met den gemeente-secretaris hadden plaats genomen envoort! ging 'tin vrolijken en orde lijken draf naar 't sloe, waar de burgemeester, kort na de aan komst der ruiterschaar, voet aan wal zette. Een driewerf herhaald hoera! leve de burgemeester! klonk uit aller mond en voort! klonk het nogmaals. Omstreeks half drie ver kondigde 't klokgelui de nadering van den met ofigeduld te ge- moet gezienen stoet. Voorafgegaan door eenige ingezetenen, die de vaderlandsehe vlag lustig lieten wapperen, en door de eerste afdeeling der eerewacht, naderde het rijtuig met den bur gemeester en zijn' raad, gevolgd door de tweede afdeeling der eerewacht. Aan 'tschoolplein, waar de trein halt hield, bragt de onderwijzer den burgemeester, in eene passende toespraak eene waardige hulde, waarna de schooljeugd een stemmig lied aanhief.Nogmaals klonk het voorwaarts! In ongestoorde orde werd het dorp doorgereden ennadat de burgemeester aan zijne woning was afgestapt, werd de eerewacht ontbonden. Het feest, zoo schoon begonnen, werd in den avond vrolijk maar ordelijk voortgezet. Allen, die op deze of gene wijze, tot zijne opluistering hadden bijgedragen, verzamelden zich in 't gemeentehuis en waren dien avond de gasten van den bur gemeester. Had de plegtigheid van den dag tot dusver veler tong geboeid, in den avond werd aan eene gepaste vrolijkheid den vrijen teugel gevierd, en toen de ingehuldigde burgemeester zijnen dorpsgenooten een kernachtig en hartelijk woord had toe gesproken, toen bleek eerst onverholen hoezeer 's konings keuze weerklank vond in aller hart. Toen bleek het, dat men 'tniet Vergeten was, wat de achtenswaardige vader van den burge- i meesterin die zelfde betrekking voor zijne gemeente gedaan i heeft. Toen, voor 'teerst welligt, werd het velen duidelijk, dat de benoeming van den Zoon 't zegel drukt op den arbeid des Vaders. Allen deelden in de stille blijdschap van den geëerbiedigden grijsaard, thans voortlevende in den Zoon, die eene moeijelijke, maar schoone taakte vervullen heeft. Toen ook bleek het, dat in Wolfaartsdijk krachtige elementen ten goede sluimeren, en vele feestgenooten stemden in met den uitgesproken wensch, dat de nieuwe burgemeester moge slagen in zijne pogingen om die sluimerende elementen op te wekken eir te doen ontwikkelen tot een krachtvol leven, opdat Wolfaarts dijk moge vooruitgaan en toenemen in welvaart en bloei. Hetleve de burgemeestermet eenparige stemmen aangeheven en meermalen herhaald, drukte 'tzegel op dien wensch. Tot laat in den avond bleven de genoodigden bijeen, en on der dankbetuiging voor 's burgemeesters onbekrompen en min zaam onthaal, ging elk hoogst tevreden'naar zijne woning, aan de gemeente en aan allen die 't vernemen willen, 't bewijs le verende, dat gepaste en ordelijke feestvreugde den mensch niet verlaagtnoch liem van zijne hoogere roeping vervreemdt. Mogt dat begrepen worden door allen wier geestkracht en levenslust uitgedoofd en „verleggend" is. S. Te Middelburg is hij eene bekende firma, die dagelijks brieven ontvangt een brief uit Utrecht bezorgd, twee dagen later dan die had moeten aankomen, daar deze langs Maastricht verzonden was. De postbeambten schijnen dezer dagen van Maastricht te droomen; eene courant, 7 Jannarij met zeer duidelijk adres naar Goes ge zonden, is ook al derwaarts gereisd en eerst den 10c over Lim burg hier aangekomen. In het jaar 1862 zijn bij Dr. E. Moll, de navolgende liefde gaven ingekomen, en door hem overgemaakt of verantwoord: I. Voor het Ned. Zendeling-Genootschap te Botterdam, van 2 leden en 9 begunstigers 28,50. II. Voor het Ned. Bijbelgenootschap te Amsterdam, aan het Hoofdbestuur overgemaakt 80,—. III. Aan het Comité voor de belangen der Waldenzer, 25,-. IV. Aan het Hoofdbestuur van Hulpbetoon, van 18 begunstigers 18,—. V. Voor de Inrigting van Doofstommen-Onderwijs te Botterdam 1 lid f 5,— VI. VII. Waarbij gekomen is 1 lid en 1 begunstiger voor 1863 Voor het Fonds ter verbetering van de Predikanten tractementen in de Ned. Herv. kerk Voor het Fonds ter ondersteuning van de Noodlij dende kerken en personen in ons Vaderland, 35,- lste collecte 2<le collecte (buitengewoon) Goes 9,02. Waarden 'sIleerHendrikskin- deren c. a. - 'sHeerArendskerke - Kattendijke 225,19s Wolfaartsdijk. Kloetinge 's Heer Abtskerke Wilhelminadorp Cortgene Wissenkerke Colijnsplaat Cats Kruiningen Krabbendijke Fort. Bath c. a. 1,26'' 6,20- - 2,15. - 4,89. - 9,10. - 1,46. - 3,15. - 9,60. - 16,69. - 8,211 - 3,50. - 7,-. - 5.39 Sehore e. a. Yerseke Wemeldinge Kappelle Bieselinge 's Heerenhoek Heinkenszand Nisse Ovezande c. a. Ellewoutsdijk Oudelande Hoedekenskerke 's Gravenpolder Borsselen - 5,30. iBaarland - 10,30. - - 4;30. - 3,20. - 2,75. - 7,70. - 4,10. - 4,-. - 3,35. - 3,08. - 2,50. - 3,-. - 3,80. - 1,50. - 1,10. VIII. Voor de nieuwe Kerk en Pastorij le Camperland, -ƒ 161,58. Collecte Goes Van N. N. te Goes, muntbillet Collecte Waarden Borsselen Bieselinge Ellewoutsdijk 'slleer Abtskerke Kerkelijke admin. te 's Heer Abtskerke Collecte 's Gravenpolder Krabbendijke Hoedekenskerke Nisse 46,59. - 30,—. - 9,10. - 28,—. - 8,52. - 1,58. - 10,-. - 6,-. - 6,43. - 3,71' - 10,— - 168,98 s Te Cortgene is ter wering van. de bedelarij, op nieuwjaarsdag voor 242,50 ingeschrevenwaarvan eene ruime, bedeeling aan behoeftigen is gedaan door eene commissie uit. het diaconie- e» burgerlijk armbestuur.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3