Itiuiesilanöscije Skrigteu. 35mten(üiiöscf)e lengten. UemengÖe lengten. vreemd bleven. Er mogen er zijndie zulke uitvallen aardig vinden, maar de weldenkende veracht den strijd tegen personen waar het om zaken te doen is, en elke hatelijke insinuatie is hem een wenk, om den angel die daaronder schuilt op te merken. Wij hebben er vrede mede dat de anti-ministerielen alle voorstanders van dit kabinet in hun zwarte boek plaatsen, maar wij verfoeijen het middeldat achtenswaardige mannen in hun karakter aantast. Het is eene zwakke zaakdie zulke middelen van noode heeft. En zullen wij dan tegenover zulk eene tegenpartij ons niet gerust gevoelen voor de toekomst Neenwij duchten den nabijzijnden val niet van dat gebouw waaraan zoo vele schendende handen geslagen worden. De schokken zullen het vaster maken, de miskenning en verachting van enkelen zullen het bij velen in schatting doen rijzen. En wie er ook zamenspannen om eene geheele natie met zich Achterwaarts te trekken een volk dat voorwaarts toil, kan niet teruggehouden worden, het zal, het moet voorwaarts. De strijd tegen den tijd wordt door den tijd zeiven opgelost. De eerste kamer is tegen Dingsdag, 20 Jan., bijeengeroepen ter behandeling van de krediet-wet voor koloniën, die door de tweede kamer met algemeene stemmen aangenomen werd. Onderscheidene dagbladen deelen het gerucht medeuit 's Gravenhage afkomstig, dat de heer Betztot minister voor koloniën zou benoemd worden, en dat in zijne plaats als minister van finantien zoude optreden de heer Bachiene, thans lid van den raad van state. Bij de tweede kamer der Staten-Generaal is het berigt inge komen, dat de heer Groen van Prinsterer, wegens voortdurende zwakte voor geruimen tijd verhinderd is de zittingen der kamer bij te wonen. Tot deurwaarder bij het kantongeregt te Oostburg, ter stand plaats Yzendijke is benoemd de heer J. T. Hendrikse, van Goes. De besteding van den verderen opbouw van het huis van arrest en bewaring alhier, met de daarstelling van den gehefelen omringmuuruitmakende het 4d perceel is goedgekeurd. Den 20 October a. s. moeten alle de werken in volledigen staat door den aannemer opgeleverd worden, op boete van 10,voor iederen dag dat zulks later geschiedt. Zaturdag avond verspreidde zich hier het gerucht, dat het schip van onzen stadgenoot de llondemet zwaren last van Botterdam komende, bij het Sas was gezonken. Later vernam men, dat het schip bij het invaren van de geul op een steen zou gestoten hebben waardoor het een lek bekwam, dat aan de lading schade veroorzaakte. Het schip is heden, nagenoeg met den waterspie gel gelijk liggende en onder aanhoudend pompen, hier binnen gebragt en men is bezig om, het te lossen. In de afgeloopen week is de zaak van den kapitein der Goessche bootwegens het aanvaren van een ander vaartuig door de regtbank te Dordrecht veroordeeld, voor het prov. hof van Z.-Holland behandeld. Er werden 10 getuigen gehoord, vijf a charge en vijf a décharge, doch uit de verklaringen van deze laatsten, zijnde de machinist, stuurman en matrozen der boot, bleek het volkomen, dat het ongeluk noch aan de schuld, noch aan de onvoorzigtigheid van den kapitein te wijten was, ten gevolge waarvan de adv.-gen. de schorsing der zaak verlangde, ten einde nog meerdere deskundigen en getuigen op te roepen. Nadat de advokaat de Pinto, voor den kapitein optredende, eenige bezwaren in het midden had gebragt, heeft het hof zich de uitspraak omtrent dit incident gereserveerd en de voort zetting der zaak bevolen. Daarop heeft de adv. de Pinto in kort pleidooi de motieven uiteengezet, waarop hij voor den appellant vrijspraak verwachtte, waarna de adv.-gen. bevestiging van het vonnis rekwireerde. De uitspraak is bepaald op 16 jan. e. k. (N. I). van 's Gr.) Het Sluisch Weekblad van 9 Jan. bevat een uitvoerig stuk van N. N., uit het voormalig 4 district van Zeeland, ten betooge van de wenschelijkheid, dat bij de aanstaande regterlijke indeeling geen gevolg worde gegeven aan het plan, om dat district van ae Middelburgsche regtbank te scheiden en met het 5e district tot een arrondissement te vereenigen. De redactie van dat weekblad, zich met het gevoelen des inzenders vereenigende, voegt er bij de gemeente-besturen hebben het hunne gedaan't is thans de pligt der gemeente-leden niet achter te blijven. Op dan, eer het te laat is. Het bovengenoemd berigt komt ons belangrijk genoeg voor om daaop later nog eens terug te komen; wij geven daarvan nu slechts eene voorloopige mededeeling. Te Wemeldinge is tot predikant beroepen ds. Westerouen van Meeteren, thans te Heeteren. Dit is het twaalfde beroep dat door den Wemeldingschen kerkeraad in dezelfde vakature wordt Omtrent de feestviering te Wolfaartsdijk (zie hier onder; de ingekomen stukken) vernemen wij nog, dat eenige dagen na de feestelijke inhaling de schooljeugddoör den nieuwen burgemeester is onthaald geworden. Tegen den middag kwam ZEA. de vrolijke jeugd in de school bezoeken. Hij werd door den onderwijzer en door een der meest gevorderde leerlingen begroet en sprak daarna tot allen van zijne hooge belangstelling in het onderwijs, minzaam dankende voor de bewijzen van hartelijke ingenomenheid met zijne benoeming. De kleinen vergastten zich aan koekjes en chocoladewaren regt vrolijk en gelukkig, en de toeschouwers hunner onbezorgde vrolijkheid uitten den wensch, dat de gulhartige vriendelijkheid van den burgemeester door allen met dankbare wederliefde moge worden beloond. Uit Kruiningen schrijft men ons, dat daar algemeene vreugde heerscht over de goedkeuring van de besteding der schutsluizen. Te Hansweert wapperden de vlaggen en allen zijn met blijde hoop voor de toekomst vervuld. Aan den anderen kant beklaagt men zich over het afbreken der tenten, die voor de verbreeding van het kanaal in den weg staanen waardoor ruim 20 huisgezinnen in dit saizoen hunne woningen moeten verlaten. Naar wij vernemen is de vierde lezing van dr. Piccardt uit gesteld moeten worden, omdat het lokaal niet disponibel was: maar zijn wij wel onderrigt dan zal de lezing toch in deze week, nog voortgang hebben. Den 10 Jan. is te 'sHage overleden de heer X. J. Euthoven stichter en chef van de firma van dien naam. Sedert 40 jaren was hij een bevorderaar van nijverheid en honderden dankten aan hem werk en onderhoud. Hij was daarenboven een gelukkig beoefenaar en voorstander der toonkunst ijveraar voor alle philanthropische inrigtingen maar zijn schoonste lofspraak is dat hij als menschlievend weldoener door zeer velen wordt betreurd Daar de dagbladen heden weinig bijzonders behelzen en onze ruimte beperkt is, nemen wij geene berigten uit het buitenland over. De keizer vm Frankrijk heeft 10 paarden gekocht van prins Orloff voor 50,000 fr. Uit officiële cijfers blijkt dat in de stad Zutphen in het jaar 1862 nagenoeg 121,000 aan sterken drank besteed is. Keizer Napoleon heeft onlangs door Parijs gewandeld, met een groenen bril op, ten einde zijn incognito te bewaren. Hij nam de werken van het nieuwe operagebouw in oogenschouw en gelastte aan graaf Wale.osJci. voor twee mil- lioen francs aan decoratieu te besteden, waarvoor aan de kamer een speciaal krediet zal worden gevraagd. Het is niet waar schijnlijk, dat de kamer zich verheugen zal over dien inval des keizers, die bewijst, dat het zien door r/roene brillen soms duur te staan komt. Te Scarborough overleed dezer dagen in 4 Sjarigen ouderdom een man, die eerst kolendrager, daarna bokserver volgens volksprediker was en eindigde met eene vermogende vrouw te huwen. In St. Michiels-Gestel viel drie weken ge leden een tweejarig kind in een ketel roet erwten soep. De ouders meenden de brandwonden zelf te kunnen genezen, maar het kind is na een vreesselijk lijden bezweken. De verbittering van Spanje's koningin tegen den franschen keizer is naar men zegt toe te schrijven aan het beleedigd gevoel der koningin Inabellu die gewild had, dat de prins van Asturien, bij zijne geboorte met het grootkruis, van het legioen van eer ware versierd geworden omdat de keizerlijke prins reeds in zijne wieg de ridderorde van het gulden vlies heeft ontvangen. De gemalin van den Rus- sischen gezant te Parijs wordt sterk gelaakt, omdat zij, bij eene officieeie receptie een hoed heeft gedragen; haar echtgenoot daar entegen wordt schoon nog jong als een volleerd diplomaat ge prezen, omdat hij den keizer heeft gevleid met te zeggen dat de Czaar zich den keizer ten voorbeeld stelde. Als eene bij zonderheid deelt men uit de omstreken van Breda mede, dat aldaar sedert eenige dagen duizende en duizende vreemde vogeltjes (Oostersche sijsjes) gevangen worden. Te Worcester is de dood straf voltrokken aan eene man van 7 0 jaren, wegens het vermoorden van zijne 74jarige vrouw. Te Birmingham heeft een poelier, beschuldigd van bedorven hazen verkocht te hebben, zijn proces gewonnen, door zijnen beschuldiger de hazenpeper te laten goed keuren, die daarvan bereid was. Hij beweerde, dat de hazen nimmer goed zijn, tenzij hoog adelijk, of met sterke lucht begaafd, en dat het vuur alle uitwerkselen van ontbinding wegneemt. Een burgemeester in Twente ontving onlangs den volgenden brief: WE. Agbaare! „neem uit eerbiet de vrijheid om u te vrage om eenege preesentaasjes te geve in de zaal of societeid met mijn gedresseerde honde en aape tejgter daar zoo iets in het plaats bij UE. nog nooit is gewees waarvan ik UE. hier een surkeleur van de werkzaame stuur zoo het u moet behage verwagte suvoplee sito antwoord, blijf u met alle agting u onderd. Dienaar die zich noemt Deeurkleur van hond en Aapesel." Omtrent het ongeval aan Princes Alice overkomen, verneemt men dat H. K. H. met mrs. Bruce in een laag rijtuigje met twee paarden van Osborne naar Newport was gereden, en'door

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2