CcmÖöoLUD en 31per!)ciö. Stntistiefte oppoen. Irieoeiioerooer tn 3eefanÖ. Jlimlllfeujteii. 4. De voorzitter zegt daarop, dat door den heer J. H. C. Kakebeeke, de stoompijp die in de stads riool uitkwam en waardoor hij de afgewerkte stoom loosde, is weg genomen en dat die heer eene huis op eigen erf heeft doen aanbrengen waardoor hij van die vergunning geen verder gebruik maakt. 5. Wordt gelezen een brief van de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigthoudende kennisgeving dat de heeren dr. L. C. de Peval tot voorzitter en dr. N. J. F. Verschoor tot secretaris zijn gekozen, hebbende de heer Pieterse verzocht, voor laatstgemelde betrekking niet meer in aanmerking te komen. C. Door het raadslidden heer mr de Laat de Kanteris ingevolge de toezegging ter vorige vergadering gedaan, aan den voorzitter ingezoiulefn eene nota van bedenkingen tegen de ont- worpene suppletoire overeenkomst tusschen dezen raad en de goessche gaz-maatschappij waarvan burgemeester en wethouders hebben kennis genomenaan welke het wenschelijk en billijk voorkomtdie overeenkomst met de nota van bedenkingen in handen van heeren directeuren der gaz-maatschappij te stellen en tot het mededcelen van hun gevoelen uittenoodigen. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. 7. Lenige staatsbladen zijn ingekomen en worden in de ver zameling nedergelegd. Ten slotte legt de voorzitter overeen bij burgemeester en wethouders heden ingekomen brief van den commissaris des konings ten geleide van een extract uit het koninklijk besluit van 27 dezer, waarbij hij op nieuw wordt benoemd tot burgemeester dezer gemeente. Hij stelt zich voor die betrekking weder aantenemen en aan staande zaturdag de gevorderde eeden afteleggen en roept bij voortduring de hulp en m dewerking van den raad in, om zijne pogingen tot bevordering van het belang en welzijn der gemeente te ondersteunen. De wethouder van Kerkwijk wenscht den benoemde geluk met dit vernieuwd blijk van 's konings vertrouwenniet alleen uit naam van dezen raad, maar ook in naam der ingezetenen wier tolk hij vermeent hiermede te zijn. Niets meer te behandelen zijnde is de vergadering gesloten. In de afgeloopen week hield het hier gevestigde departement ter bevordering der Nijverheid eene vergadering, waarin onder meerder eene subcommissie is benoemd geworden welke zich voor Does en omstreken- zal belasten, om zoo veel mogelijk bevorderlijk te zijn aan eene in de maanden Julij of Augustus 1863 te 's Gravenhage te, houden tentoonstelling van uit ijzer en metaal vervaardigde voorwerpen. Men meende tochdat verschillende ambachtslieden ook hier en elders met vrucht van deze tentoonstelling zouden profiteren zoo wel om van hunne bekwaamheden te doen blijken als om deze te vermeerderen en de heeren F. FerdinandusseJ. Sou- tendam en G. J. Jacobson Abz.de eerste als voorzitter en de laatste als secretarishebben zich dan ook de benoeming als zoodanig laten welgevallen, zoodat belanghebbenden eerst daags bij die heeren alle noodige inlichtingen zullen kunnen ontvangen, deze zaak betreffende. Door den heer J. Soutendam werden wijders eenigevoor velen nog vreemde en zeer doelmatige voorwerpen tentoongesteld, waarop de aandacht der aanwezigen belangstellend werd gevestigd, en welke voorwerpen door zijne tusschenkomst verkrijgbaar zijn, als: Zoogenaamde Patent Capsulester luchtdigte afsluiting van Jlesschen of potten, in alle afmetingen, welke zich om hare geringe prijzen en doelmatigheid voor huisselijk gebruik zeer schijnen aan te bevelende prijzen zijn van 45 cents tot 3,50 het dozijn. Een geëmailleerd plaatje (als model) voor naambordjes, nummers voor huizen, namen voor straten enz., welke zoo door hunne netheid van bewerking als doelmatigheid, zeer aanbevelings waardig schijnen voor practisch gebruik. De prijzen dezer platen worden met inbegrip van letters en cijfers berekend a 2,50 per vierkante engelsche voet. Eene uit Ebonite of zoogenaamde gemetaliseerde caoutchouc vervaardigde flesch. Deze merkwaardige stof van den jongsten tijd, wordt reeds verwerkt tot zeer vele voorwerpen, als flesschentrechters enz. die weerstand bieden aan eene vrij hooge temperatuur, aan de sterkste zuren en andere bijtende stoffende moeijelijke breek baarheid der voorwerpen uit deze stof vervaardigd, zal zeker aanleiding geven tot meer algemeene toepassing, waardoor als dan de nu nog vrij hooge prijs dezer voorwerpen ongetwijfeld zal verminderen. Yerder werden in deze vergadering verschillende onderwerpen van praktischen aard, de nijverheid hier ter plaatse betreffende besproken, waartoe vooral aanleiding gevonden werd, in eene reeds den 4 junij 1862, bij den gemeente-raad ingekomen aan vrage, om gemeente-gronden, tot het stichten eener beetwortel suiker-fabriek te dezer plaatse waarvan later niets meer (officieel) was vernomen, terwijl het in de jongste dagen uit de nieuws-papieren gebleken was, dat die zelfde ondernemer reeds tot het besluit gekomen was zijne zoo veel plaatselijke welvaart verspreidende fabriek elders, en wel te Bergen-op-Zoom te stichten. Men betreurde dit laatste zeeren beschouwde het als een groote winstderving voor den bloei dezer gemeente, en bovenal als een zeer groot ongeluk voor den werkende stand in ons midden, aangezien eene soortgelijke industrie, van half september tot maart, aan plus minus twee honderd personen vast werk ver schaffen kan, zonder van de overige indirecte voordeelen nog te gewagen, waaronder alleen daarop behoeft gewezen te worden, dat de gemeente-kas jaarlijks, bij eene matige berekening minstens 2000,aan sasgelden zou ontvangen van de schepen, welke de grondstoffen en fabrikaten eener zoodanige fabriek moeten aan- en afvoeren. Ten slotte werd het bestuur uitgenoodigd om de vergadering voor januarij, zoo spoedig mogelijk te beschrijven, terwijl reeds een paar leden zich bereid verklaarden tot het doen van eenige mededeelingen in gelijken praktischen zin. Voorloopig verslag van den oogst in de provincie Zeeland. De inoogsting der tarwe had aanvankelijk onder ongunstig weder plaats, zoodat zij, die zich hiermede te veel gehaast hebben, veel wak koren hebben verkregen. Het later, bij droog weder inge zamelde graan, gaf betere resultaten. Over het algemeen laat de hoedanigheid van de tarwe wel iets te wenschenmen rekent daarentegen op eene meer dan middelmatige opbrengst. De rog- geoogst was over het algemeen vrij gunstig. Ofschoon de opgaven omtrent de opbrengst nog al uiteenloopen, zal de oogst toch meer dan middelmatig zijn. De zomergarst leverde zoo in hoedanigheid als in hoeveelheid een voldoend gewas op. De wintergarst door de vochtigheid in den groei belemmerdviel minder goed uit. De korrel is ligt en klein. De opbrengst zal beneden het mid delmatige blijven. De hoedanigheid en de hoeveelheid der inge- oogste haver waren voldoende. Vele partijen koolzaad hebben bij het dorschen door den regen veel nadeel geleden, Het later ge- dorschte is van goede hoedanigheid en zeer olierijk. Het vlas bleef zwak van lint. De zaadzetting was middelmatig. Het weder was voor de meekrapcuïluur niet gunstigzoodat deze weinig voordeel belooft. De aardappelen zijn wat hunne hoedanigheid betreftin vele jaren zoo goed niet geweest als die van den laatsten oogst. De. ingezamelde hoeveelheid liet mede niets te wenschen. De graslanden leverden over het algemeen eene vrij goede hoeveelheid voeder en hooi op. Wissenkehke, den 6 Januarij 1863. In het jaar 1862 zijn alhier 29 huwelijken gesloten; geboren 91 van het mannelijk- en 84 van het vrouwelijk geslacht, te zaïnen 175; daaronder waren 4 in onecht geboren; levenloos zijn aangegeven 5 van het mannelijk en 3 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 8 waaronder 1 in onecht geboren en 1 tweeling ge boorte; overleden 46 van het mannelijk- en 49 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 95. De bevolking is met 99 zielen vermeerderd en bedroeg op 31 December 1862 1484 van het mannelijk-en 1492 van het vrou welijk geslacht, te zamen 2976; verdeeld als volgt: 2945 ned. hervormden1 evang. luthersche, 26 christel. afgescheidenen en 4 roomsch-catholijken. Te Zierikzee zijn in 1862 geboren 300 kinderen, (164 m. en 136 vr. gesl.) waaronder 14 levenloos aangegeven. Overleden zijn 182 personen, (98 m. en 84 vr. gesl.), zoodat de bevolking ver meerderde met 104 zielen. Er werden 60 huwelijken voltrokken en echtscheidingen hadden geen plaats. Sedert lang is een billijke klagt gehoord, over het gebrekkige in het brieven vervoer naar en in de provincie Zeeland. Wij hebben te kampen met twee groote bezwaren, de inrigting van het ge- heele vervoer en de achteloosheid op sommige kantoren. Met anderen strijdende voor het verkrijgen van beteren toestand achten wij het in het algemeen belang, om alles wat te dezer zake tot onze kennis komt, openbaar te maken. Onder boven staand opschrift zullen wij daaraan gevolg geven, en wij be ginnen al aanstonds met de vermelding, dat een brief, in de vorige week hier ontvangen, die reeds twee dagen vroeger had kunnen aankomen, den onnoodigen weg over Hulst heeft gemaakt. GOES, G Januarij 1863. Dc aanvoer was lieden zeer gering, voor TARWE werd in evenredigheid van vorige week 25 tot 35 et. minder geboden, waarvoor slechts enkele partijtjes ter consumptie zijn verkocht. Overige artikelen nominaal. MEEKRAP, ltacine ƒ17,— dc puike tot 17%. Onheroofde 20% tot t 21 BOTER" f 1,05 a 1,10 het EIJEREN 3,60 a f 4,— de 100 stuks. LONDEN, 7 Januarij 1863. GRANEN vast. AMSTERDAM, 7 Januarij 1863. TARWE in een doen. ROGGE op levering vast. HAVER en BOEK WEIT zonder handel. GERST iets lager. KOOLZAAD williger 91. RAAPOLIE vlieg, 49% op 6/w. f 50%. LIJNOLIE - 39% 6/w. - 41.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3