IJeniemiDe tenten. X XL.- r A-*'/-. eyer-ta.Rome niet groot zal zijnen dat aan de sympathie der lc v 5jietiigt^;jvtor Victor Emanuel geen afbreuk zal gedaan worden. ISS'^ftV. Berlijn ié Jan. De koning heeft eenen gerusten nacht door- bevindt zich thans veel beter dan vroeger. Het hoofd is /vrijer en de krachten nemen zigtbaar toe. Omstreeks x-^jfien ijjkfdag heeft de Koning het bed verlaten, maar kan nog "*v*1TtWnand ontvangen. ENGELAND. Londen. Op kersavond heeft de koningin aan de kinderen van de te Osborne onder hare bescherming staande scholen kleeding- 'stukken laten uitdeelen. De koningin en hare familie stelden :-zelve de kinderen de geschenken ter hand, terwijl in den omtrek de klokken geluid werden. Een te Turijn gevestigd correspondent spreekt van ernstige verdeeldheid in het kabinet Farini. Een paar ministers willen den loop der zaken afwachtende andere begrijpen dat Italië steeds toonen moet door zijne handelingen, dat het van Frankrijk afhankelijk is. De steller van dat berigt meent dat deze twee spalt vroeg of laat tot ontbinding van het kabinet moet leiden, maar zijne clericale rigtiug doet hem misschien meer wenschen dan hij grond heeft te hopen. In de twee laatste weken van December, is het aantal dei- uit de armenkassen onderstand genietende personen in de fabriek - districten met 7500 verminderd. Ofschoon dit deels toeteschrij- ven is aan het bestaan van bijzondere weldadigheids-commissien, schijnt er toch eenige meerdere bedrijvigheid in de fabrieken te heerschen, waardoor minder armoede geleden wordt. De opening van den onderaardschen spoorweg te Londen, zal op 10 Jan. plaats hebben. Er is sprake om nog eenen an deren tak aanteleggen. De bevestiging van het gerucht, dat de voorraad ruwe katoen te Liverpool bevonden is 150,000 balen meer te bedra gen dan tot nog toe was opgegevenheeft gunstigen invloed op de koersen gehad. FRANKRIJK. Parijs, 1 Jan. Bij gelegenheid dat de keizer het corps diplomatique ontving heeft Z. M. gezegd: „Ik acht mij gelukkig mij omringd te zien door de vertegenwoordigers van al de mogendheden. Zij kunnen getuigenis geven van mijn verlangen om met die mogend heden in vriendschap te leven, zoo noodig voor de rust van het oogenblik en van de toekomst." In eene parijssche correspondentie, in een duitsch blad opgenomenwordt de meening geuit, dat Napoleon III tot de overtuiging zou gekomen zijndat de medewerking van den beschaafden burgerstand noodig is voor den staat, en dat deze ondenkbaar is zonder herstelling der vrijheid. De begrafenis van Mgr. Morlot is op donderdag bepaald. De kardinaal is overleden zonder eenig vermogen natelaten. Al zijne inkomstei heeft hij besteed aan aalmoesen en andere werken van liefdadigheid. Hij heeft zijn zakhorologie gegeven aan zijnen setretarisopdat deze ten minste eenig aandenken zou hebben. In Posen heeft een R. K. geestelijke er aan gedacht de Mozaïsche godsdienst aan te nemen, ten einde een joodsch meisje te kunnen huwen. Hij is echter van zijn voornemen teruggebragt en heeft open lijk in een nieuwsblad belijdenis gedaan van zijn berouw over de gegeven ergernis. Te Lyon zijn met goed gevolg proefnemingen gedaan met een vaartuigvoorzien van eene machiene in werking gebragt door zamen geperste lucht. Te Waalwijk is eene vrouw overleden in den ouderdom van 90 jaren, waarvan zij er 73 bedlege rig is geweest. Te Amsterdam is op last der bevoegde magt de winkel van een artsenij-bereider gesloten, om dat bij herhaald onderzoek was gebleken, dat niet alles aanwezig was, wat het reglement voorschrijft en de deugdelijkheid der aanwezige artse nijen zeer veel te wenschen overliet. De toestand der fabriek arbeiders te Enschede wordt steeds bedenkelijker. Slechts enkele fabrieken zijn in werking. Voor de gelden ten behoeve der broode- looze werklieden ingeschreven, wordt aan lieden werk verschaft, zoo als het dempen der gracht, het opruimen vaii puin, enz. Het daggeld voor die lieden bedraagt 40 ct. Een officiers-oppasser te Pesth heeft zich met het pistcol van zijnen heer doodgeschotenomdat hij herhaaldelijk door hem teregtgewezen was. Vooraf echter sloeg hij alles in de kamer van den officier aan stukken, vernielde uniformen en linnengoed en wierp eene som van 500 fl. aan banknoten op het vuur. De minister-president in Hessen gaf onlangs een souper aan eenige dames en heeren van het corps diplomatique. Hij had de gasten in zijne woning genoodigdmaar voerde ze om te souperen naar een vertrek boven in den toren der Evangelische kerk, dat voor deze gelegenheid smaakvol was gedecoreerd. Het publiek heeft zich met deze hooggeplaatste personen nog al vrolijk gemaakt. Dezer dagen heeft eene dienstmeid te Antwerpen zich vermaakt, met op de volgende wijze verscheidene personen om den tuin te leiden. Zij be stelde, bij onderscheidene koetsiers een veertiental vigilantes tegen des avonds 8 ure voor zeker huis in de Vleminckxstraat, en bij eenen bakker een geheel baksel boterkoeken, op hetzelfde uur aan dezelfde woning te bezorgen. Zoowel de koetsiers als de bakker moesten on- verrigter zake huiswaarts keeren, daar de bewoners van het huis ner gens van wisten. Te Portsmouth is een huis afgebrand, waarin eene moeder met zes kinderen is omgekomen. OPENBARE VERGADERING VAN BEN GEMEENTE-RAAD TE GOES, BEN 30 BECEMBEK 1863. Vervolg van ons vorig nummer.) Bij de te doene benoemingen verzoekt de Voorzitter aan do heeren Smallegange en van de Putteals stemopnemers te willen fungeren; daarna worden benoemd: Tot lid der plaatselijke geneeskundige commissie de heer Th. Pieterse. Tot leden van het burgerlijk armbestuur de heeren N. Ver- venne Pz. en J. de Fouw Wz. Tot regentes in het weeshuis mevrouw Timans Verbeek Allen met unanieme stemmen. Tot voorzitter van het bestuur van het Gasthuis dhr. mr. van Voorst Vader met 7 stemmen, zijnde een briefje in blanco. Tot regentes in dat gesticht mevrouw Stëendijk Eversdijk Hamer, met algemeene stemmen. Tot lid der plaatselijke sehool-connnissie de heer J. A. A. Fransen van de Putte, met 7 stemmenzijnde eene stem op den heer mr. de Laat de Kanter uifgebragt. Zoodat al de aftredenden zijn herkozen. Naar aanleiding van het deswegens behandelde in de voor gaande vergadering, besluit de raad, het maximun van bedoe ling voor de burgerlijke armen, voor 1863, vasttestellen, even als dit over 1861 en 1863 heeft plaats gehad. De Voorzitter stelt aan de orde het verzoek in Junij 11. aan dezen raad gedaan door den heer F. G. Wittouck, burgemeester te Sint Pieters Leeuwom in koop of erfpacht te verkrijgen 1. 38. 4(1 el gemeentegrond aan de oostzijde der haven gelegen, voor het zoogenaamde Roosjeshoften einde daarop te stichten eene suiker-fabriek uit beetwortel, omtrent welk verzoek ook later een adres van den heer Verhagen is ingekomen. Hij zegt dat burgemeester en wethouders, nopens die aange legenheid een naauwkeurig onderzoek hi bben ingesteld en er bij hun groot bezwaar bestaat tegen de inwilliging van dat verzoek, eensdeels uithoofde van beperktheid in beschikbaren gemeentegrond, anderdeels omdat het met zekerheid te voorzien is, dat het tegenwoordig verzoek door een ander zal gevolgd worden, namelijk, om voor het wasschen der wortels zoet water voor de fabriek te mogen trekken uit de zoogenaamde brakke vest, hetgeen men bij de inwilliging van dit verzoek zedelijk verpligt zou zijn toetestaanwaardoor de gelegenheid om die vest te dempen, hetgeen reeds dikwerf is ter sprake gebragt, on mogelijk zou worden. Burgemeester en wethouders stellen mitsdien voor, het verzoek tc wijzen van de hand. De heer van de Putte betuigt zijne bevreemding over dit voor stel daar het hem voorkomtdat de vestiging van zoodanige fabriek in deze gemeente voordeelig wezen moet, daar veler handen daarin werk vinden en dus welvaart wordt verspreid, terwijl de grond nu weinig of niets voor de gemeente oplevert. De Voorzitter voegt bij de vroegere bezwaren van burgemeester en wethouders nog, dat almede bezwaar bestaat omtrent het af- vloeijen van water uit de fabriek in de haven dat natuurlijk niet geheel gezuiverd en van onreinheden ontdaan kan wezen. Dhr. Smallegange oppert de vrees dat het water in de haven daardoor weder zoodanig zal bezwangerd worden, dat het op nieuw stank zal veroorzaken. De heer van Kerkwijk meent dat in het vervolgwanneer de boomen van het bedoelde terrein zullen gerooid zijn, er van dien grond eene hooge pacht zou te bedingen zijnwanneer zij ver huurd worde voor moezerij. Dhr. mr. Saaijmans Vader, acht het bestaan van eene fabriek van niet gering belang, doch zou nog al bezwaar maken om daar ter plaatse grond aftestaan, daar er welligt zelkasch in zitdie in het vervolg ten bate der gemeente zou kunnen worden te gelde gemaakt. Niemand verder het woord verlangende is het voorstel van burgemeester en wethouders met 7 stemmen aangenomen tegen stemde de heer van de Putte. Bij de gemeente begröoting voor 1863 zijn ter verkoop voor gedragen 98 olmen boomen, staande op den wal van het ravelijn de Grenadier tot bij den Brouwersgang. Dewijl het besluit daartoe moet worden goedgekeurdstellen burgemeester en wethouders voor, tot inzending aan gedeputeerde staten te besluiten, hetgeen wordt goedgekeurd. Vervolgens doet de voorzitter mededeeling van de navolgende ingekomen stukken 1. Brief van heeren gedeputeerde staten toezendende een exem plaar der goedgekeurde gemeente begrooting voor 1863, waarop de raad, conform art. 179 lett. 1 der gemeentewet, in verband tot art. 143 besluit, het vaststellen der plans en voorwaarden van verpachting en aanbesteding aan het dagelijksch bestuur optedragen. 3. Van dezelfde heeren berigt, dat de raadsbesluiten tot uit gifte van grond in erfpacht aan J. L. Dingens en H. Ellefrink worden goedgekeurd. 3. Van de heeren J. F. van de Putte en de erfgenamen van den heer mr. F. N. van der Biltverzoeken om kwijtschelding van hoofdelijken omslag over 1863, die worden aangehouden tot na den afloop des jaars.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2