•KimenfanftscQe JSerigten. OSmtenfanÖsctje lengten. ijcmengöe lengten. GEMEENTE-RAAD te GOES, 'aats Courant deelt mede een bij het dep. van koloniën gen regerings-telegram, gedagteekend Batavia 30 nov. lui- e: „Niets nieuws." Bij besluit van 3 jan. heeft Z. M. 1°. aan den heer O. H. TJh- lenbeck op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als minister van koloniën, met dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten, 2o de portefeuille van ko loniën ad interim opgedragen aan den heer G. M. Bets, minister van financien. Ten gevolge van de aanneming der begrooting van buiten- landsche zaken zijn de gezantschappen te Stokholm en te Lis sabon vereeiiigd met die van Kopenhagen en Madrid. Er is in de beide kamers der Stat. gen. een lange strijd tegen die com binatie gevoerdmaar het korte besluitdat daarvan het ge volg is, brengt de schatkist bezuiniging en alzoo den lande voor deel aan. Door Z. M. is benoemd tot regter in de arrond. regtbank te Zierikzee jhr. mr. L. F. van Panhuijs, tot dusverre subst. offi cier bij de regtbank alhier, terwijl in diens plaats tot subst. officier bij de regtbank te Goes is benoemd mr. J. W. de Quer- tenmontadv, te 's Gravenhage. Op den 1 dezer heeft als naar gewoonte de uitdeeling van eetwaren en brandstoften plaats gehad tot wering der bedelarij. Aan ieder hoofd van een gezin is 1 ned. it tarwe kropbrood en 3 oneen spek verstrekt, en voor ieder der inwonende kinderen de helft; boven dien voor ieder gezin 20 turven, hetgeen 10 meer is dan vroeger doordien de prijs der levensmiddelen zulks toeliet. 440 gezinnen hebben van de bedeeling genoten. Naar wij vernemen heeft de gemeenteraad van Schore het school gebouw afgekeurd en zal, onder nadere goedkeuring van het hoo- ger bestuur, eene nieuwe school met onderwijzers woning wor den gebouwd. Te Wolfaartsdijk zijn heden naar wij vernemen groote feestelijk heden voorbereidbij gelegenheid van de terugkomst van den nieuw benoemden burgemeester mr. C. P. Lenshoek. Eene eere- wacht haalt zijn Ed. af van het veer aan het Sloe. Later hopen wij daarvan breeder melding te maken. De verloting Kunstkronijkwaarvan de schoone prijzen onlange hier ten toon gesteld waren, is bepaald op 14 jan. e. k. Als bewijs van het hoog belang der meteorologische waarne mingen kan dienen, dat uit de seinen die 17 Dec. naar verschil lende havens gezonden werden, kon voorzien worden, dat za- turdag en zondag daaraan volgende een hevige storm uit het z. w. moest uitbarsten. De uitkomst heeft de voorspelling be waarheid en de zeelieden hebben daarmede winst gedaan. In de Middelburgsche Courant van 3 dezer komt onder het opschriftWeek der Gebeden, de aankondiging voor, dat van zon dag 4 tot zondag 11 januarij zooveel mogelijk iederen avond bidstonden zullen gehouden worden in de Luthersche kerk, onder voorgang van IK J. F. Nonhebel. Op den laatsten avond des vorigen jaars had in de gaz-fabriek te Utrecht eene ontploffing plaats. Er was gaz ontsnapt uit de zuiveringskistendat met de vlam in de machine kamer in aan raking kwam. Slechts enkele personen zijn ligt gekwetst, maar het gebouw zelf is zeer beschadigd en het dak met de bovenste zij muren zijn ingestort. Buitenlandschc berigten moeten heden achterblijvenbij den overvloed van mededeelingen uit het binnenland. 11. dingsdag avond nam eene dame plaats in een spoorrijtuig der tweede klasse om van Londen naar Stamford terug te keeren. In dat rijtuig be vonden zich nog twee schijnbaar fatsqenlijke personen, man en vrouw, die zich behoorlijk jegens de bedoelde dame gedroegen en haar uit hunne reis tassen een Illustrated London News ter inzage aanboden. Naauwelijks had de dame het papier geopend, of zij werd door zulk een bedwelmenden reuk bevangen, dat zij alle bewustzijn verloor. Aan de eerstvolgende pleisterplaats door den conducteur gewekt en om haar plaatsbriefje gevraagd zijnde, be merkte zij, dat zoowel dit als hare geldbeurs verdwenen warentegelijk met de behendige dieven. Dezer dagen verscheen eene 38jarige vrouw in het hospitaal van Gowerstreetzeggendedat zij in een toestand van dronkenschap en toorn, zich zelve met een hakmes de linkerhand had af- gehouwen. De opperchirurgijn achtte het noodig nog een gedeelte van den arm tot aan den elleboog weg te nemen, welke operatie de vrouw met de meeste hardvochtigheid verduurde. Het laat zich aanzien, dat zij spoedig zal hersteld zijn. De afgekapte handwelke zij in hare woning had ge laten, is met het geamputeerde deel op sterk water gezet. Te Leeuwarden heeft een geacht ingezeten f 300,— aan een der brandmeesters ter hand gesteld, om onder de ondergeschikte manschappen te worden verdeeld, als blijk van zijne ingenomenheid met den toestand van het brandwezen. Toen de koningin van Engeland dezer dagen van het eiland Wight naar Windsor reisde, zijn uit de koninklijke bagaadje drie koffers vermist geraakt, die men niet heeft kunnen wedervinden. Aan den prins van Wallis werden op zijne reis van Marseille naar Engeland zes koffers ontvreemd. De secretaris van de kamer der gedeputeerden te Weenen, de heer ICuplca, heeft van de leden dier kamer, als bewijs hunner erkentelijkheid voor zijne verdiensten in die betrekking, ten geschenke ontvangen, eene ivoren sigaren kist, waarop een zilveren plaat met opschrift. Daarin bevonden zich 100 sigaren en ieder van dezen was in een billet van 10 fl. gewikkeld. OPENBARE VERGADERING van den den 30 december 1862. Present 8 leden en de secretaris; afwezig de heeren Kakebeeke, uitlandig, mr. de Laat de Kanter, ziek, en Soutendam verhinderd. De notulen der voorgaande vergadering zijn gelezen en gear resteerd. De Voorzitter deelt mededat naar aanleiding van het besluit van dezen Baad ter jongste vergadering genomen, door burge meester en wethouders is aangesteld tot onbezoldigd commies griffier ter secretarie, de heer Cornells Eisseeuw, die als zoodanig is beëedigd en den 1 Januarij e. k. in functie treden zal. Daarna wordt gelezen een brief van heeren Gedeputeerde Staten, daarbij ter verbetering toezendende de suppletoire kohieren van den hoofdelijken omslag en de belasting op de honden, waarin een paar misstellingen zijn geslopen. Hiertegen geen bezwaar zijnde, worden die kohieren op nieuw verbeterd vastgesteld. Weder wordt in behandeling gebragt de door onderscheidene ingezetenen verzochte verandering der schooluren op de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijsen de bezwaren die daar tegen door den heer Broes van Dort en Braam zijn ingezonden en waaromtrent door burgemeester en wethouders ter vorige ver gadering een voorstel is gedaan't welk is gesteld in handen der school-commissie om daarop te hooren den onderwijzer der fransche jongens- en de onderwijzeres der fransche meisjes school. Waarna wordt gelezen het berigt en advies dier commissie in dato gisteren, waaruit blijkt, dat bij den heer van den Bree geen bezwaren tegen de voorgestelde regeling bestaandoch dat mejufvrouw Braambeek als bezwaren in het midden heeft gebragt, dat de twee tegenwoordige schooltijden (waarop zij benoemd is) tot drie zouden worden uitgebreid en wel zoodanig, dat daar door over een gedeelte van haren vrijen tijd beschikt zou worden, doch dat deze bezwaren der school-commissie zijn voorgekomen niet van overwegenden invloed te zijn en zij uit volle overtui ging adviseert tot aanneming van het voorstel van burgemeester en wethouders. Waarop zonder discussie wordt besloten art. 3 der verorde ning regelende het onderwijs te wijzigen en te bepalen, dat het onderwijs op de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs gegeven zal worden des voormiddags van 9 tot 11 des na middags van 2 tot 4 en des avonds van 5 tot 7 ure, welke nieuwe regeling in werking zal treden den 5 Januarij e. k. Aan de orde zou zijn de beraadslaging over de verzochte ver andering der uren waarop de koopmansbeurs op den marktdag geopend isdoch geeft de Voorzitter kennisdat van het raads lid, den heer van de Putte, is ingekomen een ontwerp van een adres door dezen raad intezenden aan Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken, strekkende om het telegraaf-kantóor ten dienste van den handel voortaan op de marktdagen te willen openstellen van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 en van 5 tot 7 ure, omdat anders op het levendigst tijdstip van den handel ter beurze(van 122 ure) het gewensclit communicatie middel niet te bezigen is. Tot de inzending van dat adres wordt besloten, alsmede om middelwijl de verandering der beurs-uren alsnog aantehouden. Slot hierna EXTBACT uit de registers van den Burgerlijken Stand der Gemeente Goes, gedurende de maand December 1862. Gehuwd Petrus Johannes Kolenbrander en Willemiva Engelse. Lambertus van Hove en Anna Maria van Meele. Johannes Petrus Posman en Klazina de Jonge. Jacobus Franciscus Polfliet en Anna Mol. Bingenis Korstaanie en Joliannetje Kosten. Johannes Geluk en Elisabeth van Belois. Geboren Ben \sten, Charles Louiszoon van Hendrikus van Agten en Catharina van der Peijt. den ïden, Marinuszoon van Marinus van Lier en Pieternella Molhoek, den oden Hubrecht, zoon van Willem de Kok en Pieternella Maria Hengstmengel. Maria dochter van Leendert Bruinzeel en Cornelia de Wilde, den ïden, Adriauadochter van Klaas Proos en Levina Iloogerheide. den 8 stenAdriaan zoon van Cornells Nieuwersteeg en Johanna de Bath, den 12den, Marinus, zoon van Bignus Wïlleboer en Laurina van Maris, den 13den, Hugo Franciscus, zoon van Franciscus Koens en Helena Oostdijk. den 14den, Hendricus Theodorus, zoon van Johannes Laurus Kauwenberg en Katharina Carlier. - facqba, dochter van Adriaan Boeren Neeltje van 't Zelfde. Hubrecht,

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2