pfaatseftjfi bestuur. Sümmfünbscïje lengten. 3$ut(eiifanÖscf)c lengten. $emeiiQÖe JSerigtcn. Boliend.njal5.ing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten: dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 30 December 1862, art. 3 der verordening regelende het onderwijs in de gemeente Goes, vastgesteld den 12 December 1859 en afgekondigd den 22 derzelfde maand, is gewijzigd en voortaan aldus zal luiden: „In de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijswordt „dagelijks, met uitzondering van den zondag en den namiddag „van woensdag-en zaturdag, onderwijs gegeven des voormiddags „van negen tot half twaalf ure, des namiddags van twee tot „vier ure en des avonds van half zes tot zeven ure." met bepaling, dat deze verandering den 5 Januarij 1863 in werking zal treden. Van welke wijziging mededeeling zal geschieden aan neeren gedeputeerde staten. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 31 December 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. In onze Courant van Maandag 11. hebben wij reeds met een woord gemeld, dat de eerste kamer de begrooting voor Koloniën met 30 tegen 4 stemmen heeft verworpen. Wij hebben hier alleen nog bij te voegen, dat de vier stemmen vóór geweest zijn van de HH. Cod Jordens, SassenHartevelt en van Sivinderen. De kamer heeft door deze heldendaad haar leven, dat bijna ware uitgebluschtgered. Immers de jonge Hagenaar (IV. Dagbl. van sGravenhagthad verkondigd, dat de kamer eene zelfmoord ^oude begaan, wanneer zij alle begrootingswetten aannam. Daar voor heeft zij zich willen bewaren en het doodend zwaard eene andere rigting gegeven. Natuurlijk zal deze daad moeten gel den als bewijs, dat het hooge stsiatsligchaam met kracht en zelfstandigheid voor moederland en koloniën waakt. Het was ook noodig, dat zij zich releveerde bij hare bewonderaars, nadat deze gesproken hadden van eene ongrondwettige pressie, ten gevolge waarvan de begrooting voor Buitenlandsche Zaken zoude aangenomen zijn. Wie er echter, bij de discussien in die kaïfcer gevoerd, moge gemeend hebben, dat reeds de doodklok luidde van het ministeriëel systema, die zal, vertrouwen wij, haast bemerken, dat men wel over een enkel persoon de doodklok luiden kan, maar nooit over beginselen, die in hare waarheid duurzame levenskracht bezitten. De eerste kamer is, na de behandeling der begrooting uiteen gegaan en heeft dus geen gehoor gegeven aan het verzoek, om de wet op de waterwegen spoedig te behandelen. De tweede kamer is tegen 6 Januarij weder bijeengeroepen. Men verwacht de indiening van eene krediet-wet voor Koloniën. Reeds worden er namen genoemd voor eenen vermoedelijken op volger van den heer Uhlenbeclc. Het behoeft evenwel niet ge zegd te worden, dat het louter gissingen zijn. Slechts dit kan men met zekerheid verwachtendat de afzondering van dezen minister het kabinet niet zal afzonderen van een regerings beleid waarin allen homogeen waren. Met ingang van heden zijn onder meerderen herbenoemd tot burgemeesters der gemeenten Goes, mr. M. P. Blaaubeen, Krui- ningen en Schore, dr. W. J. JanssenWolphaartsdijk, mr. C. P. Lenshoek, in plaats van H. van Striem HW'z., op verzoek eervol ontslagenColijnsplaatKats en Kortgene J. H. BijbauPort Bath en Rilland, 1). Windhorst's Gravenpolder P. van Liere Krabbendijke I). P. Dominicus, Nisse en Ovezande, C. de Fouw, Wissenkerke, J. H. L. Vader. In de raadsvergadering van 30 Dec. jl. waarvan het verslag later volgt, is besloten de schooluren op de fransche scholen te bepalen van 9 tot 114 van 2 4 en van 5'/. 7 ure; de bepaling der beursuren aantehouden en zal "de minister verzocht worden op dingsdag het telegraaf-kantoor opentestellen van 9 3 en 57 ure. Voor de vakaturen in commissien van armbestuur enz. zijn de eerst voorgedragene herkozen. Het verzoek van den heer Wilt oude om grond tot stichting eener suiker-fabriek is afgewezen. Men berigt dat de dijk van den 2e Engelschen polder onder Bath thans bijna geheel is verdwenen en dat de polder bij hoog water onderloopt. Het dijkje, vroeger rond het paviljoen gelegd, is bij de laatste bedijking doorgestoken in de veronderstelling dat de buitendijk sterk genoeg zoude zijn. Na de laatste doorbraak staat het water nu ook meer dan een el hoog in het paviljoen, zoodat dit onbewoonbaar is. De le polder heeft ook ontzettend geleden en er zullen enorme kosten tot herstel noodig zijn. Ds. Verhoeff van Oud-Beijerland heeft voor het beroep naar Wolphaartsdijk bedankt. De kerkeraad dezer gemeente zal dus ten vijfde male een beroep moeten doen. Uit Dordrecht wordt gemeld, dat een edelmoedig gever door tusschenkomst van eenen der predikanten, aan diakenen der Herv. gemeente aldaar, zes stukken 2'/a pCt. ad 1000 heeft doen toekomen. Te Praneker werd ook dezer dagen van een onbekenden, bij diakenen der Herv. gemeente een bewijs van inschrijving van 300, op het grootboek, rentende 2/, pCt., ontvangen. DUITSCHLAND. Men schrijft uit Stuttgart: de gemeente-raad lieeft een probaat middel uitgevonden om aan alle straatroovers en moordenaars den pas af te snijden en reeds zijn onderhandelingen met den lord mayor van Londen geopend om hem die uitvinding te verkoopen. Toen namelijk onlangs hier een doodslag en eene verwonding des nachts op straat waren voorgevallen, besloot men eene geheel vergeten politie-verordening weder op te warmen, krachtens welke alle eerzame burgers 'savonds te 11 ure precies in hun bed moeten stappen. ENGELAND. Uit Londen wordt gemeld, dat het engelsche ministerie zich bij de opening der kamers denkt te versterkendoor de bijvoeging van eenige gewigtige leden van de liberale partij. Alle staatslieden zijn van oordeeldat het engelsche kabinet zich niet kan staande houden dan met elementen, die aan alle partijen der kamer zijn ontleend. FRANKRIJK. - Men verzekert dat de conferentie te Londen tot regeling van de Ionische kwestie stellig zal plaats hebben. De president Lincoln heeft na de laatste nederlaag dei- noordelijken eene langdurige conferentie met den franschen am bassadeur gehad. Men beschouwt dit als eeii stap' tot verzoening. Men maakt zich te Turijn ongerust over Garibaldi; deze vertrekt niet naar Capreramaar men is niet zonder vrees dat hij naar Napels zal komen. Latere berigten spreken dit tegen en zeggen dat het kabinet van Turijn geene vrees meer voedt op dit punt. De minister van finantien Fould verzekert in zijn officieel rapport dat er geene nieuwe leening te verwachten is. Men vraagt echter elkander af vooral met het oog op de kosten der Mexicaansche expeditie, of het wel mogelijk is aan deze voorspelling geloof te hechten. Als tegenhanger van zoo vele huwelijks aanzoeken, in couranten gedaan, deelt een blad te Stuttgart de volgende advertentie inedeEen weduwnaar van middelbare jaren, P. G. knap uiterlijk en zeer goede maatschappelijke positie, vader van twee allerliefste kinderen wier liefde aan de begeerte zijns harten in dat opzigt volkomen voldoet f geeft hierbij te kennen dat hij het stellige plan heeft opgevat niet andermaal in het huwelijk te treden; hij verzoekt derhalve dringend, alle koppelaars en koppelaarsters te Stuttgart en omstreken woonachtig, op hem in het vervolg niet meer het oog te slaanindien er sprake is van eenig huwelijk tot stand te brengen. Een zeer vermogend bewoner van Waadland wordt beschuldigd twee kinde ren, hem buiten huwelijk geboren, kort na hunne geboorte gedood, cn in de keldergewelven van zijn kasteel begraven te hebben. De aangifte is door de moeder geschied. In een Duitsch tijdschrift wordt medegedeeld, dat in de N.-Amerikaansclie stad Chicago aan het meer Michigan, geheele blokken huizen gelijktijdig worden verhoogdomdat men te laat ontdekt heeft, dat bij den aanleg der stad, veel te laag werd gebouwd. Daar men nog altijd met die verhooging, welke voor den afloop van het water nood zakelijk isbezig blijftligt de eene straat veel lioogcr dan de andere zoodat men telkens eenige treden moet klimmen of afstijgen. Een geheel blok huizen, 720 voet lang, waarin eene Bank en andere zware gebouwen, die dertig winkels bevattedenwerd gelijktijdig naar boven gewerkt. Bij de aanneming was ook bedongen, dat de bezigheden binnen in de gebouwen daardoor niet mogten worden gestoord. Onlangs zeide ecue dame te Parijs tot een meisje dat gedurig in den spiegel keek: „als gij dat zoo veel doet zult gij leelijk worden". Indien dat waar is, was het antwoord van het kind dan hebt gij het zeker ook veel gedaan. Te Vlissingen is een persoonsmid op 's rijks werfdie naar het hooge water was gaan kijken, waarschijnlijk door een rukwind van de batterij in het water geworpen cn daar door de duisternis en het onstuimige weder aan geene. redding te denken vieljammerlijk verdronken. Men verhaaltdat bij gelegenheid van den hoogen vloed, in de laatste dagen van Decem ber 1862toen ook in Medemblik het water in huizen en kelders ge drongen was eene dame aldaar een gcruimen tijd op een vaatje boter in hare kelder heeft rondgedreven en een jongen in een stal van een logement een half uur lang op een varken heeft gereden, dat de deur niet uit te krijgen was. Omtrent de feesten door den baron Rothschild aan keizer Napoleon gegeven verhaalt men nog, dat het rijtuig waarmede de vorst van het station naar het kasteel gereden werd, daartoe cxpresselijk vervaardigd was cn 60,000 franken heeft gekost. Voorts dat de keizer op de jagt in het park een papegaai zou geschoten hebben die stervend op den grond vallende zeide: Vive l' Empereur. Te Veere werd dezer dagen een publiek bal aangekondigd en levens het verzoek gedaan, dat bij gebrek aan dames in de plaats zelve, het schoone geslacht uit Middelburg en Vlissingen zich daarbij in groote getale mogt laten vinden. Indien de plannen van het Engelsche ministerie door het Parlement worden goed-

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2