1863. N°. 1. 50"* Jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maan- dag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal f 1,35 fr. p. p. 1,90. /Gewone advertentiën worden d SO et, de regel geplaatst. Geboorte-huwelijks- en doodbcrigten van 1-6 regels a ƒ1,30, behalve het zegeiregt. pa -w, De inzending van advertent iën moet geschieden vóór drie uren des namiddags op de» dag der uitgave. I3e Groessclie Ooiajr^&:o.t. 1863. De Goessche Courant treedt een nieuw tijdperk innadat zij gedurende eene halve eeuw hare taak met getrouwheid heeft zoeken te vervullen. Bij deze gelegenheid is het natuurlijk, dat zij hare lezers uitnoodigt, om een blik achterwaarts en een blik naar de toekomst te slaan, alvorens zij haren weg vervolgt en hare taak voortzet. Ruim 68 jaren zijn er verloopen sedert het eerste octrooi tot uitgave eener Goessche Courant werd verleend, maar .de tijdsom standigheden waren haar bestaan in den weg, en eerst met Ne derlands onafhankelijkheid werd dit blad, nagenoeg in denzelfden vorm waarin het jongste nommer nog «verscheen, geboren. Onze feestdag gaat dus gepaard met die van geheel Nederland. Reden vooruitgegaan in dit opzigt; en zij de vooruitgang ook met kleine schreden, het staat gelukkig niet stil. Er is slechts voortstuwende kracht noodig om het politiek leven hooger op te voeren en wij meenen, dat de journalistiek onder de veel bet.eekenende middelen behoort om daartoe werkzaam te zijn. Het ligt in den aard onzer natie (want in geene provincie wordt dit kenmerk gemist) om alles wat de politiek betreft het liefst te ontvangen door de bladen die uit eigen kring uitgaanhun bestaan komt daaraan te gemoetzonder den geest der afscheiding te voedenterwijl zij als communicatie middelen op het gebied van handel en nijverheid en op dat van het sociale leven onmisbaar zijn geworden. De schatkist belemmert nog door hare zwaarwigtige eischen den .stroom, die het licht alom en over allen moet uitstorten, maar welligt j is de tijd niet ver meer verwijderd, waarin ook die belemmeringen 1 zullen weg vallen, en dan zullen «de volgende dagen leeren, dat de wedijver om de openbaarheid en de kennis van -'s lands ge schiedenis en 's volksbelang te bevorderen geene schadende eoncnr- genoeg om zulk een levensmoment niet onopgemerkt te laten ïentiemaar eene heilzame zamenwerking is. voorbijgaan. De Goessche Courant wil'dgorpm met moed en vertrouwen pene Lag het in den aard der zaak, dat Zeeland, dat Goes vooral tweede halve eeuw intreden, en juist bij deze, daartoe zoo zeer in menig opzigt eerst later zich ontwikkeldeniet minder dan elders werden hier de behoeften gevoeld die geenen staatsburger vreemd kunnen zijn. De naauwere aansluiting, die «het gevolg was van de nieuwe staatkundige toestand in 1813 gevestigd, deed onderling meer belangstellen in de aangelegenheden der bijzondere deelen. Dag- en Weekbladen werden eene noodzakelijkheid, en dat geschikte gelegenheid, reeds het bewijs leveren, dat zij haren'tijd kent en met dezen zich voortbeweegt. Hoewel het nog slechts in't vooruitzigt is, dat de opheffing der zegelgelden eerlang zal geschie den, ontziet zij geene opoffering om aan haar blad eene meerdere uitgebreidheid en anderen vorm te geven, zonder in eenige harer voorwaarden verandering te brengen. Zij stelt zich voor, op hare zooveel te meer, omdat de correspondentie met andeie deelen des wjjze voorttegaan om eene schooné roeping te vervullen. Zij hoopt vaderlands aan groote bezwaren onderhevig wasdoor groote kosten werd gedrukt. Een deel van die bezwaren is sedert weg genomen, maar als men bedenkt, dat nog de correspondentie met het onmiddelijk aangrenzend Holland langs den langen weg door eene derde provincie geschieden moet, dan begrijpt men ligtelijk, dat vóór 50 jaren bij zoo gebrekkige, omslagtige en kostbare communicatie een algemeen middel tot mededeeling eene diep gevoelde behoefte was. Thans gaat er geen dag voorbij waarop niet uit alle oorden allerlei bladen ons toevloeijen. Door verschillende organen komen het nieuws uit het buitenland, de berigten van den vaderlandschen bodem tot ons. Gelijk zij ons dienen om daar buiten, waar het noodig is, van ons te doen sprekenzoo houden zij ons op de Hoogte van hetgeen elders is en geschiedt, opdat eene wederkeerige opmerking aan de vervulling van alle behoeften, aan de opwek king van onderlinge belangstelling dienstbaar zij. De vraag zou dus kunnen oprijzen of de Goessche Courant hare taak niet heeft vervuld; of zij het groot aantal bladen (ten onregte dikwijls nieuws- bladen genoemd) moet blijven vermeerderenof haar kring niet zoo beperkt is, dat zij zonder ongerief zou kunnen gemist worden Een toestemmend antwoord op deze vraag ware eene miskenning van de eischen des tijds en zou niet alleen in strijd zijn met de wenschen van velen, maar ook een verkeerd begrip van volks opvoeding en volkshuishoudkunde doen onderstellen. Het is een gelukkig verschijnsel in onzen tijd, dat zich hiel en daar meerdere belangstelling openbaart in alles, wat tot de inrigting en huishouding van den staat behoort. Ons volk is nog verre van dat staatkundig leven, dat elders, schoon niet altijd even wijs bestuurd, wordt waargenomen, maar het is onmiskenbaar voor Goes, voor Zuid- en Noord-Beveland in de eerste plaats, een geschikt en gewenscht voertuig te zijn voor dat alles, wat hier de meeste belangstelling wekt, en voor eenen vrij grooten kring, die weinig of geene andere bladen leest, de bode te zijn van de voor naamste gebeurtenissen zoowel in ons Vaderland als elders. Maar waarom zou zij het ontkennen, dat zij ook buiten dien kring, nog veel meer dan nu reeds, wenseht gelezen te worden Zij wil geene vermetele poging doen, om zich voor of boven anderen te plaatsen, maar nevens anderen zoekt zij eene waardige plaats in te nemen. Als uitdrukking van den geest, die in hare omgeving heerscht. heeft zij er aanspraak op, om op hare beurt gehoord te worden. En als zij hare kolommen openstelt voor de bespreking van algemeene belangen, dan vertrouwt zij te kunnen medewerken aan die wisseling van denkbeelden, die voor het wel zijn van den staat onmisbaar noodig is. De Goessche Courant hooptdat hare bestendige lezers in het nieuwe tijdperk hunne belangstellende medewerking niet zullen onthouden. Bij den heilgroet, die zij aan den ingang des jaars tot allen brengt, voegt zij den wensch, dat zij menige goede tijding zal mogen opteekenen, en dat de onafhankelijkheid van ons va derland die dit jaar haar gouden feest viertduurzaam moge bevestigd wordeu op den hechten grondslag van ordevrijheid en eendragt, die immer het sieraad van Nederland zijn geweest.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1