JY? 99. 49' Jaargang. Donderdag 18 December. BEKENDMAKING- De uitgave deaer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-0 regela f 1*20 behalve het zegelregt. PLAATSELIJK BESTUUR. De inzending van^dv^rtentiën^ioet^geschieden^vóórjdrieur^^M namiddags. De DlIRGE.VIEESTF.lt van COES, maakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente bekend: Dat de kohieren n°. 3 en 4 der PERSONELE RE- LASTINGover het dienstjaar 18G2 op 1863, op den 8 dezer door den heer commissaris des konings in deze provincie executoir verklaard, op heden ter invordering aan den ontvanger van 's rijks belastingen gezonden zijn. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd op de gebruikelijke wijze. Gedaan te Goes, den 17 december 1862. De burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. BINNENLAÏIDSCHB EERIGTEN. In de avond zitting van jl. zaturdag, die tot omstreeks middernacht heeft voortgeduurd, is bij de behandeling der bograoting voor den aanleg van staats-spoorwegen dienst 1863, in de tweede kamer der staten generaal ter sprake gebragt de aanvrage om concessie tot afdamming van het Sloe. De heer van Heemstra betoogde dat de veranderde loop der ttroomcn niet nadeelig kan zijn van de rcede van Rammekens. De natuur had nu reeds een bank ge- voimd waar de dam gelegd moest worden. Er bestond geen direct verband tusschen de afdamming van het Sloe en die i van de Oosterscheldebenevens het kanaal door Zuid Bcveland en beweerde dat bij den minister van binn. zaken gentis aan ijver was te bespeuren en men geen ze kerheid meer had, dat het spoorwegnet binnen den be paalden tijd zou gereed zijn. Ook de heer van Eek drong op hot nemen eener beslissing omtrent de overbrugging of afdamming van het Sloe aan, waarop door den minister werd geantwoord dat hij steeds met spoed besliste, waar spoed een vcreischte was, maar dat onmogelijk aan den wensch van iedereen die op spoed aandrang gevolg kan gegeven worden. Deo 16 dezer is door de commissie voor de staatsspoor wegen aan het dep: van binn. zaken herbesteed, met eeni- ge wijziging in het bestek, het bouwen van schutsluizen aan de monden van het kanaal door dit eiland, in twee perceelen. Voor het eerste perceel waren 1 I biljetten inge leverd; de minste inschrijver was de heer C. Versleegh voor 547,000. Voor het tweede perceel waren 10 bil jetten ingekomen, waarvan de minste insein ijver was de beer C van Weingaarde te Sliedrccht, voor f 527,800, terwijl voor de massa 7 biljetten waren ingekomen, waar van de minste inschrijver was de heer P. van Limburg, te Rotterdam; voor 1,071,800. Dezelfde commissie zal op 22 januarij e. k. te 's Ilage aanbesteden: «het bouwen van eene sluiswachterswoning bij de suaticsluis voor de Breède watering bewesten Yerseke nabij Hansweert," en zulks bij enkele inschrijving. De sluiting der jagt op klein wild in deze provincie met uitzondering van die op houtsnippenis door gedepu teerde stolen dit jaar bepaald op wuensdag 31 december a. s. Z. M. heeft bij besluit van 16 dezer benoemd tot scheeps klerk bij de ned. zeemngt, onder meerderen J. W. Groeneijk, met ingang van den 1 januarij a. s. Naar wij vernemen heeft ook ds. W. Mensc, pred'. te Voorthuizen voor het beroep naar Wemeldinge bedankt. In eene plegtige openbare zitting van het provinciaal ge- regtshof in Zeeland is gisteren jlir. mr. Casper tie Jonge als raadsheer bij dat hof geïnstalleerd. Verleden dingsdag avond hield dr. Piccardl zijne 3e voor lezing. De spreker handelde eerst over het belang der geschiedenis van het vaderland, die in al hare onderdeelen gekend moet worden, om haar doel te bereiken, ilij wees daarna op enkele personen, door wier lotgevallen en daden dit wordt gestaafd. Daartoe behandelde hij BareelManmaker en de Knnijt, drie diplomaten of staatkundigen die teder op hunne wijze werkzaam waren om het belang des vaderlands te dienen. Uit een en ander nam de spreker aanleiding om aan te wijzendal Zeeland immer vooraan stond, waar het welzijn des vaderlands werd gezocht, dat de genoemde personen in hun leven bewijzenwelke de ware weg tot verhooging van volksgeluk is, en dat zij ons lecrcn, om zamen te werken tot één groot en veiheven doel, hetwelk het best wordt bereiktals ieder in zijne mate er. naar zijne krachten de ontwikkeling bevordertdie tot ware grootheid kan leiden Gelijk bij elke gelegenheid als dr. Piccardt optreedt bevond hij zich ook thans in een kring van belangstellende hoorders en hoorderesseu die niet teleurgesteld werden in hunne verwachtingen. Waar zich daartoe de gelegenheid biedt ziet men meer en meer ten platten lande de lust ontwaken tot beoefe ning van hel vierstemmig mannen gezang..— Nevens de beslaande zangverenigingen te Kruiningen en Krabbendijke is ook nu te Kloetinge zoodanige vereeniging opgerigtzij tellen behalve de honoraire, rustende of andere leden ieder minstens 20 tot 30 werkende. Men schrijft uit Utrecht van 13 dezer. Toen de lijding hier was ontvangendat men er in geslaagd was den kogel uit het been van Garibaldi te halen, had de senalus veteranorum onzer boogeschool de gelukkige gedachte, den edelen vrijheidskampioen per telegraaf een ge- lukwensch en eene hulde tevens te brengen. Gisteren ont ving het vertegenwoordigend ligchaam der studenten een eigenhandig schrijven van den beroemden italiaan waarvan wij inzage bekwamen en hier de vertaling laten volgen Aan de vertegenwoordiging der Studenten te Utrecht-llolland Pisa 6 December 1862 Waarde Vrienden Uw groet was mij dierbaar omdat hij mij werd toe gezonden door mannen, die de vrijheid kennen en waarderen. Uwe vaderen strekten reeds der wereld ten voorbeeld. 't Was daarom dat zij, steunende op hnn goed regtden toorn van Philippus Ilen dien van Lodewijk XIV weêrslonden. Hun triomf verzekerde u die burgerlijke en godsdienstige vrijheid, welke u krachtig, rijk en edelmoedig heeft gemaakt. Uwe sympathie en uwe genegenheid voor mij strekken mij en het italiaansche volk op nieuw tot eene krachtige bemoediging. Geloof mij met broederlijke genegenheid Uw (Rolt. Cl.) G. Garibaldi." De commissie voor de verloting ten behoeve van den watersnood heeft zich gedurende den laatsteh lijd bezig gehouden met het onderzoek of nog sommigen in de termen vielen, om ingevolge het oorspronkelijk uitgegeven prospectus, hulp van deze commissie te erlangen. Na aan alle gegronde aanzoeken te hebben voldaan, heeft zij besloten zich te ontbinden op het tijdstip, dat de Staals-Courant het verslag van liet beheerdoor de commissie gevoerdzal hebben opgenomen. Heeds heeft zij het overschot van de haar toevertrouwde gelden, ten bedrage van f 5000 a 6000, toegezonden aan de amsterdamsche commissie die het overschot der door haar verzamelde gelden in 's rijks groot boek heeft doen inschrijventen einde in later tijdbij onverhoopte waterrampen in Nederland, tot ondersteuning van noodlijdenden te worden aangewend. De aanneming van het wetsonlwcip betreffende de wa terwegen, heeft aan Amsterdam een feestelijk aanzien gege ven. Vele ingezetenen dier stad en daaronder de aan zienlijkste ban Iclaren hebben vóór de beslissing der eerste kamer bekend is, reeds nu door het uitsteken der vlaggen hunne belangstelling in deze voor die plaats zoo gewigtige gebeurtenis" te kennen gegeven. In sommige gedeelten der stad wappert de driekleur uit bijna alle woningen.' Uit Meppel meldt men: De brieven, in de vorige week uil Npord Amerika ontvangen, getuigen van de groote ver slagenheid onder de uit deze omstreken derwaarls vertrokken landverhuizers Inzonderheid levert de invoering dor cons criptie ook voor hen vele bezwaren op en heft men daar luide klaagtoonen aan over de hooge prijzen der eerste le vensbehoeften; terwijl men de goederen, die men fabriceert en ten verkoop aanbiedt, tot zeer lage prijzen moet afzetten. Velen zouden gaarne tot het moederland terugkomen, maar dit is thans niet geoorloofd. Te Ootmarsuin zal men even als te Almelo, een aanvang maken met het spinnen van koehaar. Bij de thans heer- schende en dagelijks verergerende lusteloosheid in de ka toen-industrie, zal deze onlangs in Twenthe ingevoerde tak van nijverheid aan vele werklieden werk verschaffen en hun zoodoende eenigermatc die verdienste vergoeden, waarvan zij door den stilstand dor katoenfabrieken zijn beroofd. In ccn huisgezin binnen de gemeente Wocnsel zijn in den loop van dit jaar twee tweelingen geboren; deze vier kleintjes zijn, naar men hoort, fiiscli en gezond; in den loop van het vorig jaar beviel de vrouw van haar eerste kind, alzoo vijf kinderen binnen de twee jaren Eenigen tijd geleden had te 's Hertogenbosch eeoe vecht partij plaatsbij welke gelegenheid een der vechtenden zijne tegenpartijeen armen visschereen gedeelte van den regterdnim afbeet. Voor dit feit werd hij tot een jaar cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. De verwonde stelde daarenboven later eene burgerlijke vordering tot schadevergoeding in. De reglbank heeft thans dien eisch lotgewezen en den gedaagde veroordeeld tot betaling eener schadevergoeding van f 400, en in de kosten tan het proces ad f 390. BUITEREANDSCHE BERIGTEK. DUITSCHLAND. Een duitsch professor heeft eene mechanische zan geres ter bezigtiging gesteld; het instrument stelt voo^ eene zittende vrouw wier stem twee octaven omvat in toon, ge luid en kracht het vrouwen orgaan natuurlijk nabootsende, zonder heesch te worden, en zoDdereenige dier caprices aaa de luimen der prima donnas eigen. ENGELAND. Niet alleen in de hoofdstad maar ook in Edinburg, Oxford enz. hebben voortdurend nachtelijke aanrandingen met poging tot verworging plaats. De dagbladen deelen van zoodanige beroovingen omstandige verhalen mede. Volgens een verhaal van een te Para in Brazilië aangekomen loods, is onlangs niet ver van daar nabij de stad Sanilas, een doode zeeslang op het strand geworpen, die eene lengte had van 35 metres en dikte naar even redigheid de kop gelijkt veel op dien van een aligator uit de wervelbeenderen hebben de ingezetenen van Salinas zich stoelen_doen maken. FRANKRIJK. Men wil weten, dat de prins van Joinville acht dagen lang heimelijk in Parijs vertoefd heeft. Aangaande den keizerlijken prins wordt de «ffgeoét anecdote verhaald. De keizerin vraagde hem, of hij de Ita lianen beminde, en hij antwoordde: «Ja, mama".«Wak bemint gij de Italianen, en gij weet dat ik ze huat Ja, mama," was nogmaals het antwoord. De keizerin'was woedend en liet den keizer roepen bij wien zij zich over haar zoon beklaagde. De keizer zeideHij heeft gelijk en gij hebt ongelijkmevrouw. De voorbereidingen door dhr. Rotschild gemaakt tol. ontvangst van zijnen keizerlijken gast, grenzen aan de wonderen van de Duizenden één nacht. Voor slechts een uur jagtvet- maak is een geheel bosch verrezen, dat onmiddelijk na het vertrek der jagt liefhebbers wordt opgeruimd; duizenden gé vederde en twee en viervoetige dieren doorkruissen het om ov'eilollig gebraad opteleveren. Men verzekert, dat Rotschild voor de kosten van dit feest sleohts voor korte oogenblik- ken van duur, een groot hospitaal zou kunnen sticHiep, met een wooid dat hij voor eene eerbewijzing bijna 2 miliioen frs. armer zal zijn. Hij heeft dan ook het voorregt dat een gekroond hoofd hem voer schiet die in den regel door de bankiers voorgeschoten worden. Het Journal de Lol- en Garonne deelt het volgende blijk van overgroote gevoeligheid mede Te Lespinasse woonde eene jonge dame 24 jaar oud zij bezat een allerliefst varkentje, dal zij als met moederlijke zorg koesterde en verpleegde. Ongelukkig verviel het-dierlje in eene ziekte, welke drie weken aanhield en met den dood eindigde. Marie A. zoo heette de dame was buiten zich zelf van smart en sprak iedereen over bet verlies dat zij geleden had en verklaarde dat haar het leven nu een last was Den 29 november jl. heeft zij zich dan ook door ophanging van het leven beroofd. Bij eenige dames van den hoogsten rang te Parijs wordt sedert kort eene lndiaansche gewoonte gevolgd^toe- staande daarin, om de wangen onder- de oogen met ifërw te bestrijken. Door dit, uit verschillende kleuren zamenge- steld kunstmiddel, ontvangen de dames schitterende glanzige wangen. BELG1E De antwerpsche crisis schijnt eene schikking te gemoet te gaan De burgemeesters van de voornaamste naburige gemeenten hebben zich, onder presidium van den graaf Vilain XIIIP, vereenigd en een rekwest aan de regering onderteekendom te verzoeken, dat het rayon der servituten zich in plaats van tot op 500 elslechts op 250 moge

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1