49- aargang, Maandag 15 December. GOESSCHE COURAMT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag] avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-0 regels a f 1,20" behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR, beeoTD'^Aking. BURGEMEKSTEH en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze bekend Dal de plaatselijke school-commissie, Ier voldoening aan het bepaalde bij art. 6 der verordening regelende het onder wijs in deze gemeente, vastgesteld door den gemeente-raad den 12 december 1859, lot hel aannemen en toelaten van LEERLINGEN op de scholen voor lager onderwijs, zijnde de nederduitsche scholen voor jongens en meisjes zitting houden zal ten raadhnize, op de voorzaal, woensdag den 24 dezer, des middags ten 12 ure. En noodigen een ieder uit om van die gelegenheid ge bruik te maken tot het opgeven van de kinderen die men na de vacantie verlangt op eene der bedoelde scholen te zendenaangezien dit zonder de toelating der schoolcom missie niet vermag te geschieden. Door afkondiging, aanplakking en opneming in de Goessche Cturant, zal aan deze de noodige publiciteit gegeven worden. Gedaan te Goes, den 13 december 1852. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BIN NENLANDSCHE BERIGTEN. In de zitting van jl. zaturdag is door de tweede kamer der stalen-generaal art. 1 van het ontwerp op de water wegen, houdende bekrachtiging der concessie tot doorgraving van Holland op zijn smalst aangenomen met 39 tegen 24 stemmen. Art. 2 (waterweg Rotterdam) werd aangenomen met 60 leger. 3 stemmen. Daarna Is bij eindstemming het geheele wets-ontwerp aangenomen met 37 tegen 26 slemuien De Iwccde kamer der staten-generaal is thans uiteenge gaan lol nadere bijeenroeping; zonder bijzondere omstan digheden zal zij naar men verzekert, tegen de helft van de maand Februarij hare werkzaamheden hervatten Bij die kamer zijn aanhangig gebleven de volgende wets ontwerpen 1°. Cultuur-ondernemingen in Ned.-Indie. 2°. Afkoopbaarstelling der tienden. 3°. Regeling van het regtsgebicd der regterlijke colle- gien, enz 4°. Regeling van het middelbaar onderwijs. 5°. Vereeniging der gemeenten Haarlem mcrüede en Spaarnwoude Houtrijk en Polanen en Zuid-Schalkwijk. 6" Voorzieningen omtrent het novaal liendregl van het kroondomein enz. Beheer der kroon-domeinen. 7°. Heffing der grondbelasting in de provincie: hel her togdom Limburg. 8°. Nadere regeling van hel gebruik van het koloniaal batig slot van 1860. 9". Regeling van het geneeskundig slaatstoezigt, enz. In de residentie is bet gerucht verbreid, dat baron Sloet i van de Beele zijn ontslag als gouverneur-generaal van Nederl.-Indie zou hebben verlangd uithoofde hij zich niet kon vereenigen met de bevelen en inslruclien welke hein uit het moederland waren gegeven en toegezonden. Naar wij vernemen, zou de indiening bij de staten-gene raal van het ontwerp registratie-wet, waarvan het onderzoek bij den raad van slate is afgeloopen, eerlang kunnen worden te gemoet gezien. De regering zou, naar men er bijvoegt, menig ingebragt bezwaardoor wijziging van het concept ontwerp hebben weggenomen. Naar wij uit Zierikzee vernemen beslaat de voordragl voor regter in de arrondissements reglbank aldaar uit de heeren mrs. lo. Jhr L. F. van Panhuijs, substituut officier bij de arr. reglbank alhier. 2°. P. van der Meer Mohr, kanton- regter te Huisten 3°. A. P. Snouck Hurgronjeregter plaatsvervanger te Middelburg. De arrondissements-reglbank te Haarlem heeft zich lot den minister van justitie gewend (terwijl zij afschriften van het adres aan de tweede kamer beeft doen toekomen) om hare bedenkingen mede te deelen tegen de classificatie der regtbanken, voorkomende in het ontwerp van wet lot rege ling van het reglsgebied der regterlijke collegien enz., in zoo ver die rangschikking de arrond.-regtbank te Haarlem betreftwelke daarbij in de Iweede klasse is gebleven niettegenstaande al de andere, in de provinciale hoofdplaatsen gevestigde regtbanken, voor zoo veel zij niet bij uilzondering buiten de klassen gebragt zijn, in de eerste zijn gerangschikt. Wij vernemen dat door heeren raadsleden aanslaande donderdag de inschrijvingen en giften voor de nieuwjaars bedoeling alhier zullen worden opgehaald Tot onbezoldigd commies-grilfier is ter secretarie alhier benoemd de heer C. Risseeuw. Gisteren avond kon men hier een zeer schoon noorder licht waarnemenzoo als zeer zelden gezien wordt Het verschijnsel was vooral helder van vijf lot zeven en van half negen lot half lien uur. De noordelijke horizont was in een donker cirkel-segment gehuld, daarboven zag men eene constant lichtende boogwaaruil van tijd tot tijd ongekleurde heldere en donker karmozijnroode stralen te voorschijn schoten, die zich nu eens tot bogen verecnigden dan weder zich in donker roode vlammen verdeelden die dikwijls regelmatig met heldere lichtstralen doorsneden wer den. Onophoudelijk was het licht in beweging; öf het halve firmament scheen in schitterende roode vlammen gehuld of er was gedurende een kwartier of een half uur slechts een zwak onrustig Dikkeren van de noordelijke tichtboog te be merken. Er was geen wolkje aan de lucht en de sterren der tweede groolle werden dikwijls bijna onzigtbaar door de heldere stralen terwijl zij in onverzwakt licht door de roode vlammen schitterden. Verleden vrijdag is te Middelburg aanbesteed het maken van een inlaagdijk aan den polder Nieuw Noord-Beveland welk werk is aangenomen door den heer J Breas te Colijnspfaat, voor f 8940, Na menige vergeefsche poging, om bij vergelijkende examens den prijs te behalen, is liet eindelijk aan den hoofd onderwijzer J. Brouwer Tz, te Katlendijke, gelukt om voor de betrekking van onderwijzer Ie Philippine te triompheren Zijne mede sollicitanten waren de heeren W. L. de Wilde, hoofd-onderwijzer te Sasput, J. de Klerk, hulp-onderwijzer te Yerseke en M. v. d. Bel, hulponderwijzer te St. Anna- land. Zijne overwinning was zeker eervol door dat zijne benoeming met algemeene stemmen spoedig volgde. Al gemeen wordt op prijsgesteld do heussclie behandeling van het gemeentebestuur; niet alleen dal aan sollicitanten een gul onthaal te beurt viel maar zelf werden hen de reis- en verblijf kosten tot na den afloop van het examen vergoed. Ik voeg dit hier bepaald bij als tegenstelling voor die ge meenten waar de sollicitanten zoolang door vragen overvallen werden, tot flaauwte hun dwong zich uit eigen beurs wat te versterken. Ingezonden In ons voorlaatste nummer was sprake van de hooge prijzen welke de landerijen in Noord-Beveland opleveren. Ook in Zuid-Beveland heeft de lage stand der granen nog geen invloed op de waarde der gronden. Jl. woensdag werd voor eene hofstede met ruim 15'/2 bunder land, gelegen onder Nisse, door elkander 1317,39 per bnnder of f 517,per gemet besteed, waaronder niet zijn be grepen de verschillende onkosten en het bedongene voor de te velde staande vruchten. Men meldt uit Krabbendijke, dat in den avond van den 8stcn dezer, in den nieuw bedijkten tweeden Engelsehen polder onder Rilland ongeveer vijftig gaten zijn geslagen waaronder van 1 el diepte. De schade moet nog al be langrijk zijn. Naar men ons berigt, is ten gevolge der gebrekkige en vooral in den winter gevaarlijke aanlegplaats aan het sloe (Walcliersclie zijde) verleden zaturdag avond paard en kar van den postillon van Pul door de duisternis in het water geraakt. Het paard is verdronken, de postillon is met een nat pak en den schrik vrij gekomen, de paketten zou den juist door den veerschipper worden aangegeven en wa ren dus nog niet opgeladen. den aannemer treft door dit ongeval het verlies van een vrij goed paard nog zeer onlangs voor 200 aangekocht. Naar men verneemt is reeds nu door het departement van oorlog bepaald, dat het 2e reg. infanterie, hetwelk reeds sedert eenige jaren in deze provincie is gestationeerd geweest, met mei 1864 door een ander regement inf. zal worden vervangen om alsdan naar een der gezondste garnizoenen te worden verplaatst. lil de gewone vergadering der letterkundige afdeeling van do Koninklijke akademie van wetenschappen te Arasterdam, jl. maandag gehoudenis onder meerder door den heer Beets de wensehelijkheid aangetoond van de door den heer P. Leenderlz Wz. voorgenomen nieuwe uitgave van Hoofl's gedichten. Uit eene met dien heer gevoerde briefwisseling is het den heer Beets geblekendat die uitgave zich zal onderscheiden 1door een zuiveren tekst, 2. door groote volledigheid, 3. door goede rangschikking der stukken. Tot liet zuiveren van den tekst heelt de heer Leenderlz de beste gelegenheid gevonden, daar hij van dc meeste gedichten van Hooft het eigen handschrift onder de oogen heeft gehad en van de overige zeer oude afschriften of afdrukken. De uit gave zal een 80ta! stukken bevatten, die zelfs in de uitgave van Bilderdijk naar die van 1704, tot hiertoe de volledigste, n et voorkomen. De door den heer Beets betoogde wen sehelijkheid der uitgave is door meest alle leden erkend. De heer van Lennep bragt bedenkingen en vragen van taalkundigen aard in het midden, voornamelijk betrekkelijk het bovenmatig gebruik van kapitale en kursieve letters door de oude geschiedschrijvers en ook door vele schrijvers van dezen tijd gevolgd, waardoor een aantal werken een staal- kaart van drukletters gelijken. Hij acht het beter ten deze hel voorbeeld der franscben en engelschen te volgen. De- eigennamen zou hij met gewone letters willen geschreven s zien, met een kapitale letter aan het begin. Het genoemde misbruik geeft vaak aanleiding tot verwarring. Volgens de N. Winsch: O, zijn de ontvangers der in- en uitgaande reglen aangeschreven, om opgave te doen van de over de jaren 1861 en 1862 ingevoerde lucifers, waaruit men afleid, dal bij de regering het plan bestaat om, in navolging van Frankrijk, daarop eene belasting te leggen. Op eene zeldzame wijze werd te Bozum, (Friesland), een verloren doekspeld wedergevonden Bij gelegenheid, dat een paar jongelieden uit Wieuwerd zich met mei jl. naar hel gemeenlehuis te Weidum begaven, om te trouwen, verloor de bruid haar doekspeld. Sedert dien tijd werd er niet meer aan gedacht, totdat voor weinige dagen een boerenzoon, een paard uit het land halende en het willende schoon maken, tot zijne groote verbazing de verloren doekspeld in de huid van het paard zag steken. Men vermoedt, dat bet beest door zich over het land te wentelen aldus den verloren schat heeft teruggebragt. Meu schrijft uit Kampen; «In den paardenhandel schijnt hier eene nieuwe methode in zwang te komen wordende zij thans bij het pond verkocht. Jl. zaturdag is namelijk aan de stadswaag alhier een hit gewogen, die eene zwaarte had van 238 ned. pond en 15 cents per pond opbragt." BUITENLANDSCHE BERIGTEN. AMERIKA. Uit Amerika is weinig bijzonders medegedeeld. De New-Yorksche bladen, die de Europa aanbrengt, bevatten breedvoerige comraentariën wegens de voorgestelde bemid deling van Frankrijk en Engeland in de amerikaansche aan gelegenheden Vooral de New-ï"ork Times en Herald varen hevig tegen Engeland uit en verklaren dat het onzijdig wenscht te blijven in de hoop dat het noorden en zuiden eindelijk elkander zullen te gronde rigten en het dan tusschen beide kan komen om zijne eigene raagt te vergrooten. De beleedigende toon van beide bladen brengt hier een zeer ongunstigen indruk te weeg en men begint op nieuw -te vreezen voor verwikkelingen tusschen ons land en Amerika. Te Jackson in den staat Missouri (Noord-Amerika) heeft den 12 nov. eene uitbarsting plaats gehad in het kruidmagazijn, tengevolge waarvan al de daarin aanwezige geëmployeerden en werkliedenbenovens ruim 40 meisjes, die met de vervaardiging van patronen bezig warenzijn omgekomen. Na de uitbarsting ontstond er brand in het gebouw. Alle pogingen om de vlam te stuiten waren ten eenen male onmogelijkdaar er onophoudelijk een aantal gevulde bommen naar alle kanten uitbarstten en alzoo den geheelen omtrek onveilig maakten. Wat dus nog van het gebouw na de ontploffing was blijven staan is met het overige totaal uitgebrand i In de amerik. dagbladen leest men eene advertentie, waaruit blijktdat de regering de leverantie van 2000 doodkisten wil aanbesteden; voorts eene advertentie van p. W. Kolbe te Philadelphia, die kunstbeenen wil leveren Voor 50 per stuk wanneer zij het afgezette been tot boven en voor 35 wanneer zij dal beneden de knie moéten vervangen. Een zeer komiek geval heeft onlangs te Madisonin Indiana (Vereenigde stalen), op een bureau van recrulering plaats gehad. De kapitein, die belast was met de recru lering had juist zijn register gesloten toen een vrolijko jongen, breed van schouders, al fluitende aankwam en ver zocht om nog opgenomen te worden. Zulk een opgewonden jong mensch had de kapitein nog niet voor zich gehad. Getroffen door zoo veel ijverliet zich de kapitein niet lang verbidden de conscrit gaf zijn naam op teekende legde den eed af en was dus soldaat, in dienst der Unie. Het opmerkelijkste was, dat hij niet vroeg om premie die gewoonlijk vooi de meesten zoo aanlokkelijk is. Blijkbaar schuilde daar iels achter. Spoedig daagde er licht op. Naau-

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1