M 1>7. I#* Jam-gang. Donderdag 11 December. goessche COHAN üsEsv Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen, De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-0 regels a f 1,2 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BEKENDïiSABIMGSlV. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, Gezien avt. 15, 16, 17, 18, 19, 20, '21 en 2i der wel op de Nationale Militie dd. 19 augustus 1861, (staatsblad w.'t» Brengen bij deze voor de eerste maal ter kennis der in gezetenen dat het register van INSCHRIJVING VOOR DE NATIONALE MILITIE, dagelijks, gedurende de maand januarij, (uitgenomen des zondags) van des morgens 9 lol dés namiddags '2 We, ter secretarie der gemeente zat gereedliggen. Met herinnering levens, dat tot de inschrijving verpligt zijn alle mannelijke ingezetenen die op den ls'cn januarij aanslaande hun 19c jaar zullen zijn ingetreden, hoedanigc geboren zijn in het jaar iSi't, alsmede diegenen welke na het intreden van hun 19e doch vóór het volbrengen van hun 20e jaar ingezeten zijn geworden, dat volgens art 15 voor ingezeten wordt gehouden: to. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn heiden overleden, wiens voogd ingezeten is, vol gons de wet van den 28 julij 1850 (staatsblad no. 44); 2o. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste aan het in de eersle zinsnede van dit artikel ver melde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Neder land verbljjf hield; 3o. hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mils hij binnen het rijk verblijf houdt; Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, be boerende lot eerien staat, waar de Nederlander niet aan de verpligle krijgsdienst Is onderworpen, of waar, ten aanzien der dicnstpligligheidhet beginsel van wederkeerigheid is aangenomen dal volgens art. 17 niet behoeven te worden ingeschre ven de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een in gezeten "die geen Nederlander is en de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; dal volgens art. 16 de inschrijving moet plaats hebben; lo. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont 2". van een gehuwde en van een weduwenaar in de ge meente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 'slands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont; 4U. van den huilen 'slands wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Terwijl eindelijk volgens art. 18 elk die behoort inge schreven te worden, verpligt is zich tusschen den Hten cn 31 sten januarij daartoe aanlegeven bij burgemeester en wet houders, ter plaats en op de uren hiervoren aangewezen, en bij ongesteldheid of afwezigheid zijn vader, of is deze overleden, zijne moeder, of zijn beide overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is Wordende de belanghebbenden aangemaand zich deze waar schuwing ten nulle le maken, zullende zij zich zclven de gevolgen le wijten hebbendie uil nalatigheid ten dezen voor hen zullen voortvloeijen Gedaan te Goes den 6 December 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd. M. P. BUAAUBEEN. De Secretaris, II. C. PILAAR. Indijking van legen de zeeo[ tegen de vrij in zee uilslroomende rivieren liggende buitengronden ont ginning van woeste gronden droogmaking van met boezemwater bezette eigendommen, stichting van per- ceelen, geheele of gedeeltelijke sleeping van gebouwen. En noodigen mitsdien een ieder dien hel aangaat uil om hen door eene tijdige inzending Ier secretarie dezer gemeente, uiterlijk op den 15 januarij 1 863, van de daartoe benoodigdc "opgaven, voor zooveel deze gemeente betreft, in staat te stellen hieraan zoo volledig mogelijk te voldoen zullende diegenen welke hierin nalatig zijn zich zeiven de nadcelcn te wijten hebben, die daaruit zullen ontslaan. En opdat niemand onwetendheid voorwendezal deze worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan te Goes, den 10 december 1862. Burgemeester en weihouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De begroolmg voor Koloniën is door de tweede kamer der slaten-generaal aangenomen met 37 tegen 32 stemmen. Die voor Onvoorziene uitgaven met 48 tegen 6 stemmen. Thans zijn de beraadslagingen aangevangen over het wets ontwerp tot het maken van een kanaal door Holland op zijn smalst en verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee. Aan de Zeeuwsche spoorbaan is men van Roozendaal tot ongeveer een half uur van Bergen op Zoom genaderd Dagelijks wordt meer materieel en machinerien voor bruggen, duikers enz. aangevoerd, zoo dat de werkzaamheden goed vorderen. In de memorie van beantwoording omtrent de begrooting van uilgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1863, wordt onder anderen gelezen, dat: «De aanvrage om concessie voor de afdamming van het Sloe in verband met een kanaal door Walehcren onderzocht is. Al is het volgens den aanvankelijken uitslag van dat onderzoek voor den spoorweg onverschillig of de overgang van het Sloe geschiede door middel van overbrugging dan wel door afdam ming, zou de minister aan de laatste gaarne de voorkeur geven. Inlusschen moet de vraag nog worden overwogen, of de aldamming van het Sloe door den veranderden loop der stroomen met nadeelig zou kunnen zijn voor de reede van Bammekens In het belang toch van den Zeeuwschen spoorweg is het volstrekt noodig, dat de haven van Visssingen cn de reeden in hare nabijheid veilige ligplaatsen voor de binnenvallende schepen blijven. «In eik geval zou, indien tot de afdamming werd besloten, vooraf liet kanaal door Zuid-Beveland voltooid moeten zijn. Hetzelfde geldt van de afdamming der Ooster-Schelde. En daar voor de geheele voltooijing van dat kanaal nog ten minste twee jaren noodig zijnbestaat er naar T schijnt geen dringende reden om in verband met de voortzetting van den spoorweg dadelijk eene beslissing te nemen be trekkelijk de afdamming van het Sloe." Bij beschikking van 4 december 1862, is aan de firma Verweij Co. te Botterdam, tot weder-opzegging, vergunning verleend voor eene sloombootdienst lot vervoer van reizigers, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze bekend Dat deze gemeente door Zijne Excellentie den minister goederen cn vee lusschen Rotterdam en Goes, van binnenlandsche zaken, Int standplaats is aangewezen aan De stoomboot Stad Goes, zalblijkens kennisgeving van den onlangs benoemden arrondisseroents-ijker, den heer B. den directeur, de dienstop I 5 dezer nog niet voorloopig staken; P. Moors, om aldaar op den lrten Januarij aanstaande in functie te treden, ter vervanging van den lieer D. P. Broekman, als zoodanig overgeplaatst naar Zierikzee. En opdat zulks algemeen bekend zij zal deze worden af gekondigd en geplaatsl in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuizc van Goes, den 8 December 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris II. C. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, maken bij deze den ingezetenen en verdere belanghebbenden bekend datvolgens circulaire van Z E. den staatsraad commissaris des konings in de provincie Zeeland van den 23 October 1850, A. n°. 65883e afdceling, (provinciaal blad n°. 144,) door hen jaarlijks in de maand januarij aan de heeren controleur der direcle belastingen en van liet kadaster in Zeeland en den bewaarder der hypotheken en van het kadaster le Gorsopgaven belmoren le worden ingezonden betrekkelijk de hjsljes der aRaart-urcn vooi de volgende dagen zijn reeds verspreid velen die daarbij bun brood verdiendendan juichen wij elke poging toe die let eenige herleving aanleiding geeft. Het doet ons daarom genoegen te vernemen, dat qan den scheepstimmerman A. Boer, door een zeer geacht ingezeten van Zuid-Beveland de gelegenheid is geopend om op de werf van de heeren Gebroeders Harinck de kiel te leggen voor een tjalkschiphetgeen weer aan 3 4 4 personen vast werk beloofd. Moge die waarlijk edele hulp door ijver op prijs gesteld worden en aanleiding geven tot verdere uitbreiding van deze onderneming die wij gaarne een goed slagen toewenschen. Voor vele huismoeders was het gisteren weder een ge lukkigen dag: De Zuidbevelandsche Dorcas hield eene be deeling van kleeding (tukken aan hen die men niet alleen wist dat daaraan behoefte hadden, maar er tevens groolen prijs op stellen. Onder de vele, hier met goedgevolg wer kende armeninstelhngen verdient ook deze, waaraan met liefde en belangeloos zoo veel lijd door de dames-leden wordt be steed, de meeste medewerking. Tot buitengewoon opzigler bij de waterstaatswerken in Noord-Braband is benoemd de heer A. J. Augustijnvan Ileinkenszand. Men meldt uit Kappelledat toen vóór twee jaar door onvoorzigligheid eener baker, één dag na de geboorte de beide voetjes van een kind van C. Slabbekoorn tot aan de hieldjes werden afgebrand en nadat maanden na dien de beentjes genezen wareneenige menschenvrienden besloten om kunstvoetjes voor het ongelukkige wicht te laten maken. Tot aller verwondering, is voor weinige dagen het kind op de afgebrande stompen gaan loopen, even als iemand die op stelten loopt; het kan nogtans zonder steun niet stilstaan. In de vergadering van het Zeeuwsch-genoolschap van wetenschappen te Middelburgis besloten om maatregelen te nemen, ter verwezenlijking van het plan om eenig ge- denkteeken doch geen standbeeldop te rigten ter eere van Marnix St. Aldegonde. In de fabriek van de heeren Endhoven te 'sHage, is men bezig met het maken van eene ijzeren (protestantsche) kerk. De stijlen en de gebindten voor de kap zijn van gegoten ijzer, terwijl het dak en de bekleeding lusschen de stijlen, die als het ware de buitenmuren vormen, van ge- gold ijzer zijn vervaardigd. De trappen, de preekstoelin een woord alles is van ijzer. De kerk is daarenboven voor zien van een toreneene consislorikamer en een portiek die insgelijks van ijzer zijn. Zij wordt eerst geheel in el kander gezet, de verschillende stukken genommerd, daarna uit elkander genomen in een schip geladen cn naar Java vervoerd; aldaar zullen de verschillende stukken weêr in elkander worden geschroefd en de kerk geplaatst worden le Probolingo, niet ver van Soerabaya. De kerk is in Go- tischen stijl uiigevoerd, kan 500 menschen bevatten en is, na aftrek van het portiek en de consistoriekamer18 el lang cn 10 el breed de hoogte van den nok is 10 el waarboven een toren uitsteekt. In den tuin van den heer van der Maesen te Maastricht bewondert men 3 a 4 monsterachtige voortbrengsels van bet aaidappelgewas, die men den vorigen winter in den grond heeft overgehouden en tot heden zijn blijven groeijenzij hebben thans in dikte en lengte de groote van een halven arm. BÜITENLANDSCHE BERIGTEN. Uit Posen wordt medegedeeld dat op den 2den jl. in al de katholieke kerken eene plegtige dienst is gevierd op den jaardag van het uilbarsten der revolutie te Warschau Blijkens achterstaande advertentie is de besteding van den jn 1830. Aan het einde der dienst werd het verbodene verderen ophouw van hel huis van arrest en bewaring alhier, zijnde liet 4e perceelbepaald op zaturiiag 21 dezer. Op dc gisteren door de Breede watering bewesten Yerseke gehouden besteding van inlandsche rijsmalerialen voor de diensl 1863, is de levering door de directie toegestaan voor het rijs ii 3,65 per 1 00 bos; de gaarden a f 1 7,28 per 100 dito van 20 in den bos en de slaken 4 f 1,70 per 100 stuks. Wij vernemen, dat dr. Piccardl voorloopig zijne volgende lezing heeft bepaald op aanst. dingsdag avond. Wanneer wij hier met andere plaatsen dcelen in oenen schier algemeenen stilstand van verschillende lakken van nijverheid, waardoor cenc werkeloosheid ontstaat, onder dc lied: «Nog is Polen niet verloren» in al die kerken door de verzamelde menigte gezongen. In het dorp Primörgelegen in italiaansch Tyrol, werd voor eenige weken een nieuwe burgemeester benoemd. Deze bezocht onder andere inrigtingen insgelijks de openbare school. Ziende dal het onderrigt in sommige opzigten niet aan de vereischten eener goede lagere school beantwoordde, sloeg hij zelf de handen aan het werk en nam hij de taak op zich om de dorpsjeugd onderwijs le geven in aardrijks- en natuurkundebenevens eenige andere vakken van der- gelijken aard. Uit hel plaatsje Lipporg wordt gemelddat voor eenige dagen de vrouw van een aldaar woonachtigen klcèr- ïnakerdie toevallig Schneider (kleermaker) heet, van niet minder dan 4 welgeschapen kinderen is bevallen Dc berigt- gever voegt er bij, dat de kraamvrouw cn het viertal

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1