(OlltW W 9«. 4!)'1 Jaargang. Maandag 8 December. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. _J[^Jnzending^van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags Gewone advertentiën worden a 20 ot. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. fle ccrsle kamer der stalen generaal heelt den G dezer hare weikzaainlieden hervat. Al de door de tweede kamer aangenomen wets-ontwerpen zijn bij die kamer ingekomen. Men verneemt, dat thans bij den raad van state aan hangig is het wels-ontwerp nopens de exploitatie van de spoorwegen. In de zitting van de tweede kamer is onder meerderen ingekomen een adres van den gemeenteraad van Krabbendijke, betrekkelijk het wets-ontwcrp lot regeling van het regls- gebied der regterlijke collegicn. Bij beschikking van Z. E. den minister van binnenland- sclic zaken is aan den arrondissements-ijker B P Moors zijne standplaats in dit arrondissement aangewezen, om n.et I januarij e k. in functie te treden. Tot buitengewoon opzigler bij de staatsspoorwegen in Nederland is benoemd de heer J. G. van Benlerghem Volgens geruchtendie sints eenigen tijd te 's llage in omloop zijn, zou er grond bestaan om te verwachten dat de stelling der tegenwoordige ministers, dal zij met weinig ambtenaren veel en goed werk willen verrigton, eerlang in praktijk gebragt zal worden Men spreekt er namelijk van, dal met het nieuwe jaar een aanlal ambtenaren van ver schillende departementen van algemeen bestuur hun eervol ontslag met pensioen of wachtgeld zullen hekomen. Wij vermelden met genoegendat tengevolge van de daarstelling van een' derde gashouder aan de gasfabriek alhier, ook thans gedurende den dag gas wordt verstiekt, waardoor werkelijk in een wezenlijk gerief en behoefte voor onderscheidene takken van nijverheid wordt voorzien. Een arbeider onder de gemeente 's Heer Ilendrikskinderen bezit cene jonge kip die dezer dagen begonnen is eijcren te leggen. Voorwaar niets bijzonders. Het zonderlingste is dal al hare eijcren kenbaar zijn aan een versierde rand die evenredig rond de schaal geslingerd ligt. Een dier zeldzame eijeren is aan het bureau der uitgevers voorhanden, waar belangstellenden zich kunnen overtuigen, lie eigenaar van deze wonderkip is behoeftig en zou welligt niet ongeneigd zijn aan natuuronderzoekers dit beestje afteslaan. Eene koe, toebehoorende aan den landbouwer A van den Bout te Eikerzee heeft in de vorige week een kalf, vol dragen maar dood, ter wereld gebragt, hetwelk 2 koppen, 5 ooren en 4 oogen heeft Een oer bevindt zich in bet midden der 2 koppen en de beide anderen ter zijde. Ove rigens is het in zijn gewonen toestand. Men zal zich weldra het genoegen kunnen verschaffen dit op kermissen te zien, daar het wordt opgezet en in het bezit is van iemand te Zierikzee, die wil beproeven of hij door middel van dit voorwerp ook iets van het kermisgeld van hel groole publiek in zijne beurs kan doen overgaan. Als een bewijs dal de jonge meede dit jaar goed gegroeid Uit Deventer wordt berigtdat ten gevolge van den grooten aanvoer van amerikaansch spek aan de engelsche marfyt de prijzen van de vette varkens op nieuw eene aannberkelijkc daling hebben ondergaan. Gepasseerde week had te Sncck een aardig geval plaats met twee ondertrouwden die zich als zoodanig naar het gemeentehuis begaven om door* den band des huwelijks te worden voreenigdintussclien was echter een bevel tol ge vangenneming van den bruidegomwegens opligting, door de reglbank verleend, zoodat hij onder geleide dir rijksvcld- wachl naar de trouwzaal ging, waar spoedig het huwelijk voltrokken was De jonge vrouwwel voldaan nu toch getrouwd te zijn, ging weder naar haar ouderlijk huis en de jonge man, onder opgemeld geleide, naar de plaats zij- 'I t is gemiddeld ongeveer 1985 per boek. De stad Luik ner afzondering was vertegenwoordigd door een kostbaar handschrift op velijn, uit het begin der XlVe eeuwgetiteld laatst verloopen zijn weder vier personen zoo zeer mis handeld dat zij aan hunne wonden zijn overleden. De persoon, die het allerlaatst op den dag der slui ting der Iondensche wereldtentoonstelling het gebouw ver liet, en de deuren achter zich zag sluiten om voor geen bezoeker meer geopend te worden, was eene engelsche dame, die ook in 1851 bij de eerste Iondensche wereldtentoonstel ling zich hetzelfde genoegen had weten te verschaffen. Door een goede looi aan een der polilie-agenlen had zij distijds en nu weder vergunning gekregen, in een der nevenzalen te wachten tot dat niemand meer in het gebouw was. De onlangs te Londen gehouden verkooping van eenige hoeken van Libri, heeft de som van 10,666 opgebragt. Vicr-cn-lwinlig nommers werden voor 5626 verkocht; BUITEN LANDSCIIE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Dagelijks neemt de behoefte onder de weversgczellen te Weenen toe. Honderdon zijn genoodzaakt zich nu voor een karig loon met het schoonmaken der straten bezig te houden. Te Petersburg is sprake van eene groote onderne ming, namelijk, om de haven der hoofdstad zóó in te rig- ten, dat zelfs de grootste schepen er kunnen binnenkomen, in slede vangelijk thans moet geschiedente Kroonstad over te laden. Aan het hoofd der maatschappij, die de zaak wil ondernemen, slaat de chef van het bekende engehehe bankiershuis, de heer Gladstonedie tot dit doel voor 1,800,000 roebels heeft ingeschreven, terwijl voor een ge lijk bedrag door 18 moskoucr kooplieden is geleekend Dezer dagen werd een officier, die verscheiden jaren op non-activiteit gestaan had, onverwacht weder in dienst gesteld en met aanmerkelijke bevordering. Hij begal zich onmiddchjk eeuw getiteld B. Bonaventura brevi'.oquiumafkomstig uit de St Jakobs abdij Ijet werd aan den Leer Tross toegewezen voor de som van 1790, De handschriften, welke de hoogste prijzen bereikt hebben, zijn een Horatius en een Juvenalis, heide van de IXe eeuw; voor elk werd 3125 betaald; een Lectionarium uit de XHe eeuw, ƒ4540; en eene fransche vertaling, uit de XVe eeuw, der brieven van Ovidius, ƒ6,512,72. In den morgen van 4 dezer is in de ijzerfabriek van Beatson en Co. te Masborouih, de stoomketel gespron gen terwijl omtrent 150 arbeiders in het gebouw werk zaam waren. De gevolgen waren verschrikkelijk. De met een ontzettenden slag uit zijne plaats gerukte ketel stoof door het gebonw heen alles op zijnen wegzelfs ijzeren pilaren op welke de fabriek rustte, als stroohalmen verbrij zelende en gloeijende steenen, pannen enz. met zich voerende; doch liet rampzaligste hierbij isdat in den loop van den dag reeds 7 personen dood uit den bouwval zijn opgedol ven terwijl een 25tal deerlijk is bezeerd geworden door daarop herwaarts, ten einde'zijne opwachting te maken bjfkek^d w^er stoom en nederstorlend puin. den opper-bevelhebber van het leger, den veldmaarschalk von XVrangel. Laatstgenoemde gaf hem bij zijn bezoek te kennen op welk uur van den volgenden dag hij zich aan hel paleis moest bevindenten einde bij den koning te worden toegelaten. Aldaar aangekomen wordt hij in de antichambre binnengelaten, wachtende op hel oogenblik dat hij voor den koning zou moeten verschijnen. Nadat een kwartieruur ongeveer is voorbijgegaantreedt een heer in het zwart gekleed, op hem toe en vraagt hem of hij niet de eer heeft den heer A. te ontmoetendie wegens zijne nieuwe aanstelling zijne opwachting bij den koning wenscht te maken. Op een bevestigend antwoord gaat de vreemde heer aldus voort; «Z. M. zal u zeer waarschijnlijk eenige vragen doen betreffende den algemeenen geest in de provincie, welke gij gedurende verscheidene jaren hebt bewoondde militaire reorganisatie, de stemming der leden van heihuis der afgevaardigden, enz, ik neem de vrijheid u aan te be velen oin die vragen in dezen geest te beantwoorden," en uu volgde eene kleine instructie in den stijl der feudale dagbladen. De officier hoorde alles stilzwijgend aan en maakte, aan hel einde eene buiging, welke door den vreemden heer werd beschouwd als een toestemmend antwoord. Eenige minuten nadat de bedoelde heer in het zwart zich had ver is, meldt men ons nu Noord-Beveland.dat men een peicecl wijderd, naderde een hoofdofficier die hem in andere be- |.l woordingen gelijke vragen deed en eene gelijke instrnctie gaf als de eerstbedoelde. Toen deze zich verwijderde, maakte de officier eene buiging en hield zich stil gelijk te voren Na eenige minuten te hebben gewacht, werd bij bij den koning toegelatenu ien hij in korte, maar goed gekozen woorden zijn dank betuigde voor zijne nieuwe aanstelling. Terstond daarop vroeg de koningHoedanig is de toestand dor gemoederen in da provincie, welke gij sedert vele jaren hebt bewoond?" «Sire," antwoordde de officier, «ik ben niet in staal U. M. daaromtrent inlichtingen te geven Ik heb steeds de stipste vervulling mijner dienstpligten in het oog gehouden met de politiek bemoei ik mij niet." De koning zag hem lagchend aan, maakte eene buiging, ten teeken dat de audiëntie was geëindigd, en onze officier verliet het kabinet des konings. In april 1863 zal te Mainz cene kolossale bloemen tentoonstelling plaats hebben. Niet alleen gansch Duitschland maar ook België en Frankrijk zelf Algiers zal op breede schaal daaraan deelnemen. Bij die gelegenheid zal aldaar ook een bloemisten-congres gehouden worden. Of Neder land er ook eene zijner waardige plaats zal innemen wordt nog niet gemeld. eenjarige meede, op mageren en zwakken giond geplant ter grootte van 2 gemeten 40 roeden schouwsche maal heeft gedolven, en van dal partijtje zuiver heelt gereed 1448 ned. "55 mooije onberoofde, of 679 ned <t£ per schouwsch gemet. De in de eerste dagen dezer maand gehouden verkoopingen van onroerend goed in dat eiland leveren mede het bewijs hoezeer de landerijen daar op prijs gesteld worden eene partij van omstreeks 12 bunders onder de gemeente Cats bedong 960,per bunder Eene partij van omstreeks 9 bunders in de gemeente Wisserikerke 400,per schouwsch gemet en eene partij van nagenoeg 37 '/2 bunder 288,per dito gemet. (Alles zonder de ver hooging of onkosten.) In den vroegen morgen van eergisteren werd door twee welgekleede vrouwen een frisschc bloemenkrans op den voet van het standbeeld van koning Willem II neergelegd. Het was toen de 70st» verjaardag zijner geboorte 1792 Volgens de scboolberiglen in de nieuwe bijdragen van nov 1862 bedraagt hel getal vacante hulponderwijzersplaatsen: in Noord-Brabant 1 7 Gelderland 26 Zuid-Holland (met uitzondering van Amsterdam, waarvan het getal niet wordt opgegeven) 13, Zeeland 6, Utrecht 9, Friesland O, Overijssel 20, Groningen O, Drenthe O en Limburg 3. ENGELAND. Niettegenstaande de ingevallen koude, ziet men nog dagelijks 30 k 40 zwemmers in de Serpentine baden. De nachtelijke aanrandingen vermenigvuldigen, in de In een brief uit Leipzig wordt gemeld, dal aan den heer Weber, die na een langdurig verblijf in Australië in zijne woonplaats is teruggekeerd door het acciimatalie-ge- nootschap te Melbourne de zorg is opgedragen om alle levende spreeuwen en musschendie hij magtig worden kan, der waarts te zenden. In Australië, vooral in Victoria, worden namelijk door de insecten zulke verwoestingen aangerigt dat men tot dit middel zijne loevlugt nemen moet om het kwaad te stuiten. In de maand maart zal eene menigte van deze vogels door den heer Weber worden verzonden. FRANKRIJK. Berigten uit AlheDe vau den 2 melden, dat er is beslotenom de verkiezing der konings aan het algemeene stemregt te onderwerpen. Er is eene nota van Frankrijk en Rusland ontvangen, over de handhaving van het protocol van 1830; Engeland heeft deswege het stilzwijgen bewaard. Met de volksstemming te Athene is een aanvang gemaakt. Tol nu toe heeft prins Alfred 2500 stemmen verkregen, zonder dat óéne slem is uitgebragt op een anderen kandidaat. Zijne verkiezing is zeker. Eenige dagen geleden werd de kleine keizerlijke prins toegelaten tot een diner ten hove. Aan liet dessert stond het mannetje op en vroeg zijn vader vergunning om een toast in te stellen. Zoodra dit verzoek hem was toegestaan, stelde hij achtereenvolgens met groote losheid de gezond heid in van den keizer en den keizerin iedereen juichte natuurlijk toe. Maar hoe groot was niet de verbazing van geheel dien olficiëelen kring, toen de prins, stoutmoedig ge worden door het behaald succès, of welligt gehoorzamende aan eene hem gegeven lesnog eene gezondheid instelde en wel die van zijn peet Pius IX. Naauwelijks bad hij uitgesproken of de keizerin juichte met beide handen loc en omhelsde haar zoon met zeer groote hartelijkheid. De overige gasten wisten niet hoe zij zich houden moesten tot dat Napoleon III, glimlagchcnde over de list der kei zerin, tot zijn zoon zeideUw peet zal wel niet denken, dal gij u nog zoo goed zijner herinnert. Wij zullen hem per telegraaf van den door u innestelden toast kennis geven: en zoo gebeurde het ook. Zaturdag 11. had keizer Napoleon het voornemen in den ballon van den lieer Godarl een luchtreis te doen. De keizerin gaf daartoe slechts toestemming ond er voorwaarde, dal de ballon vastgebonden zou worden. Maar de heer Godart durfde zich voor de mogelijkheid van een ongeluk niet aan sprakelijk stellen en daarom is aan 's keizers verlangen geen Te Rome hebben in de jongste dagen weder ver scheidene aanhoudingen wegens staalkundige redenen plaats gehad, onder de gearresteerden bevinden zich zelfs regerings beambten.

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1