1862. JV? 95. 40' Jaargang. Donderdag 4 December. BEKENDMAKING. GOKSSGHK COURANT. De uitgave (lezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Do prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet gesohieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelyks-en doodberigten van 1-6 regels a?,f 1,20 behalve het zegelregt. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER Ett WETHOUDERS VA* GOES, maken bekend: Dat hel R. K. parochiaal armbestuur in drze gfmeente, het voornemen heeft, om op woensdag 10 dezer, aan de huizen van alle ingezetenen, eene ALGEMEENE COLLECTE te doen ten behoeve van de armen, die door hetzelve moe.en worden onderhonden. Burgemeester en wethouders vertrouwen, dat de burgerij, door ruime giften, weder zal medewerken om genoemd arm bestuur lol het volbrengen van zijne laak in slaat té stellen; waartoe zij deze inzameling, de eenige die in dit jaar door genoemd armbestuur wordt gedaan, gunstig aanbevelen. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 4 december 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De tweede kamer der staten generaal heeft met algemeene stemmen aangenomen een wetsonlwerp tol amortisatie van 4 millioen, en daarna met 37 legen 22 stemmen het ge ilede hoofdstuk Oorlog. De gisteren begonnen discussien over hoofdstuk Koloniën zijn heden voortgezet, zes sprekers hadden zich gisteren legen het hoofdstuk verklaard wegens Je koloniale rigting van den ministerterwijl de heer Blom die in 't algemeen verde digd heeft. lieden hebben do heeren Cool, Fransen van de Putte (zeer uitvoerig) en Dlussé, alle tut verdediging van de koloniale politiek in algrmeenen zin het woord gevoerd, terwijl de heer Cool meent dat eerst bij de cultuurwet de strijd moet aanvangen. Morgen voortzetting Bij ministerieele beschikking is tot opzigter van den wa terstaat 3e klasse bevorderd de opz. 4e klasse TA. Hegblom. Ds. J. J. Cobius du Sart, predikant te Raamsdonk, heeft voor het beroep naar Wolfaarlsdijk bedankt. Den 19 dezer zal te Middelburg worden aanbesteed het maken eencr nieuwe brug met gemetselde landhoofden en leggers van getrokken ijzer in de Groote Kraag, over de rijks-waterleiding beoosten het kanaal van Neuzen. Terwijl de jagers klagen over schaarschte aan wild, klagen verschillende landbouwers over de schade die de zoogenaamde vries- of wihlo ganzen aan hel te velde staande koren brengen wanneer eene vlugt van deze vogels zich neêrzct vindt men op die plaats spoedig alles afgeknaagd en zelfs de wortels vernield. Geen wonder dat sommigen in strijd roet de wet op de jagt en visscherij er een schol onder wagen. Men schrijft uit Philippine, van den 28 november. Heden had alhier het vergelijkend examen plaats voor de vacante betrekking van hoofd-onderwijzer aan de openbare school dezer gemeente; van de vijf sollicitanten, welke zich hadden aangemeld, waren vier opgekomen. Bij het onderzeek zoo naar kunde als geschiktheid op eene uitstekende wijze gedaan door den heer II. aan Wijn gaarden, hoold onderwijzer te Axelonder toczigt van den heer schoolopziener jhr. mr L. F. van PanAuijs, den heer burgemeester en het geheelc gemeentebestuurbleek ten duidelijkste dat J Biouwer, Tz, hoofd-onderwijzer te Kat- tendijke, in alle opzigten den voorrang verdiende, zoodat hij ook aan het hoofd der lijst van voordrag! word geplaatst. Toen alles afgcloopen was, werd den heer schoolopziener en den examinator door het gemeentebestuur een diner aan geboden, waaraan ook de solicitanten, daartoe uilgenoodigd, deelnamen Herhaalde malen werd de examinator, zoo door den school opziener burgemeester en verdere leden van het bestuur, gecomplimenteerd om zijn bijzondere tact in hel afnemen van dergelijke examens Met bevreemding, schrijft men uit Vlissingen, leest men een ingezonden artikel in het Handelsblad aan het hoofd waarvan met groote letters prijktZeeuwsclie oogziekte Schepelingen en mariniers, van Hellevoet cn het Nienwediep herwaarts gekomen, en verondersteld de beginselen van de granuleuse oogziekte te hebben medegebragt, worden in de hospitalen verpleegd, en nu moet er een andere naam aan die ongesteldheid worder. gegeven. Vroeger was de zeeuw- sehe koorts de vorst der verschrikking. Dat praatje is af gesleten, en nu verzint een welligt ziek hoofd den vreese- hjken naam van zeeuwsche oogziekte. In den Barbier von Seville dringt men een gezond mensch de scharlakenkoorts op: tallez vous coucher, cher Basile, vous avez la fiévre scarlatinelVoorbeelden slichten. Arm Zeeland Zeeuwsche koorts, zeeuwsche oogziekten: Enquêtes, welke steenen zal men nog meer op u werpen? Te Avereest woont een echtpaar, wiens huwelijk voor 16 jaren gescheiden werd. Bij gelegenheid van het huwelijk eener dqchtcr moesten zij tegenwoordig zijn en voelden toen eene nieuwe genegenheid ontbranden die hun de vorige echtkoets op nieuw deed instappen. In de r. k kerk te Heemstede is den 1 dezer ingebroken. De kapellaan heeft door zijne buitengewone cordaalheid dief stal weten te voorkomen. Schemerlicht in de kerk bespeu rende, begaf hij zich met scherp geladen geweer derwaarts cn had het geluk den dief te vatten, die daarop gevangen is genomen nadat inmiddels de hulp der gemeente-policie was ingeroepen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Op 28 nov. jl. vierde Dejnhard dosten te Ncuss het 50 jarige jubilé van den overtogt der Beresina, hij was destijds staflrompetter bij het 13te rogement jagers te paard. Een ander inwoner dier stad, Klein geheeten was destijds sapeur en heeft niet slechts geholpen om de brug over de Beresina te slaan, maar insgelijks aan het afnemen van het kruis dat bij Napoleons komst te Moskau den hoogslen koe pel van het Kremlin versierde en op zijn last naar Parijs werd overgevoerd, Het Geldern'sche Woehen blatt deelt de volgende anecdote,mede: Toen de bekende professor Bisscho/f nog directeur bij het gymnasium te Wezel waskwam hij op zekeren dag als leeraar dor prima in deze klasse en zag op een der aan den muur hangende borden de woorden geschreven: t Bisscho/f is een ezel T Wel begrijpende, dat geen der leerlingen den schrijver dezer woorden zou verraden, sprak hij er geen woord over, maar besloot zich op de volgende wijze te wreken. Hij zette den cursus over de klassieke schrijvers voort, naar aanleiding van het reeds vroeger geleerdedoch deed den leerlingen daarbij zulke moeijclijke vragen dat geen hunner ze juist wist te be antwoorden. Daarbij ging hij zeer bedaard naar het bord en voegde slechts weinige letters achter hel geschrevene zoodal er nu te lezen stond: Bisscho/f is een ezeldrijver" Vervolgens sprak hij: «Schaamt u! gij hebt slecht gestu deerd; scheer u naar huis en zorgt dat uw leeraar spoedig een anderen titel verkrijge I" De leerlingen dropen be schaamd weg. ENGELAND. In den Londen Tavern heeft een stormachtige meeling plaats gehad van de aandeelhouders Great Eastern. De di recteur gal een uitgebreid verslag en wees op de verschil- I lende oorzakenwaardoor deze Maatschappij in zulk een ongunstige fmanliëele positie was gekomen. Ten slotte werd besloten om de directeuren te magtigen tot het aangaan eener leening van 100,000 rentende hoogstens 10 pCt. Londen zal weldra geheel met een onderaardsch spoorwegen- en penumatische-pijpenncl doorsneden zijn. De eerste pijp om brieven met eene snelheid van 14 mijlen per uur naar Imnne bestemming te blazen, is thans tusschen het station van den noodweslelijken spoorweg en het post kantoor van het district waartoe dit station behoort, gelegd. In de bcriglen uit Indië wordt van een vrij zonder ling verzoekschrift melding gemaakt. Te Coimbatoer (pro vincie Mudras) was men gewoon een jaarlijksch subsidie van 15 3 slt. toe te slaan voor priestersdie om regen bidden Gedurende de laatste tien j ren werd die subsidie echter niet verstrekt, zoodal deze thans, aangezien er juist in die tien jaren gebrek aan regen was, op nieuw wordt aangevraagd. I)e petitionarissen «verzekeren Z. Exc. op het einde van hun verzoekschrift"dat zij volop regen zullen hebben, als de plegligheden slechts weder worden vervuld". De dagbladen zijn opgevuld met verhalen van nach telijke aanrandingen; do vermetelheid der dieven gaat zoover dat zij zelfs vrouwen op klaren dag berooven zoo werd dezer dagen omstreeks ten 2 ure tusschen Gloucester ter race en Cambridge terrace een 15jarig fatsoenlijk meisje geweldadig onder een doorgang gehaald en van verscheiden kostbaarheden beroofd; zelfs wilden de booswichten haar het in de worsteling losgeraakte haar afsnijden om het te verkoopen, toen zij, door de nadering van personen verjaagd, zich uit de voeten maakten. Niettegenstaande de verdubbelde waakzaamheid der politie wordt de zooveel onrust barende straatroof iederen dag ergerzoo zeer zelfsdat men na zonsondergang bijna niet meer op de straat durft te komen zonder op eene of andere wijze gewapend te zijn. Met het beste ge volg worden aangewend de nieuw uitgevonden lederen hand schoenen met stalen punten als naalden aan de vingerswaar mede menig aanrander wordt afgeweerd. Door het crimi neel geregtshof zijn niet minder dan 18 van die booswichten reeds gevonnisd en sommigen lot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Een ooggetuige deelt de volgende merkwaardige bijzon derheid mede van president Lincoln's jongste bezoek in het hospitaal te Sharpsburg. «Door eene der zalen gaande"; uitsluitend voor de verpleging van gewonde en zieke soldaten der geconfedereerden bestemd, werd de aandacht van den heer Lincoln onweerstaanbaar getrokken, door een jongeling uit Georgiavan eene edele en schoone gestaltedie in eene krib lag uitgestrekt. Hij was bleek, vermagerd en neerslagtig, ver van vrienden en magen, en dobberende als het ware tusschen leven en dood. President Lincoln vroeg den jongen krijgsman, of hij pijn leed. Ja, was het antwoord ik heb een been verloren en ben geheel uitgeput. Zoudt gij, ging de heer Lincoln voort, mij uwe hand wel willen geven wanneer ik u zeide wie ik ben? De vraag werd bevestigend beantwoordt." Op deze plaats moet alle vijand schap ophouden voegde de Georgiaan er bij. «Dan zal ik u ook zeggen wieen wat ik ben, hernam de voorname bezoeker. Ik ben Abraham Lincoln president der Vereenigde Staten." De jonge lijder hief zijn hoofd op, niet weinig verbaasd over de eer, die hem te beurt viel en stak toen gewillig de hand uit die de heer Lincoln greep en eenigen tijd hartelijk drukte. Er volgde eene instinklmatige stilte. De oogen van den gewonden opstandeling zwommen in tranenzijne lippen beefden en zijn hart was overstelpt. President Lincoln boog zwijgend en bewegingloos over hem heen. Ook uit zijne oogen vloeiden tranen en waren dus de tolken van een gevoeldal hij niet in woorden kon uitdrukken. Het was een zeer roerend tooneel. Geqn oog van allen die er bij tegenwoordig waren bleef droog. De stille werd vervolgens afgebroken door een vriendelijk verzoenend gesprek toen de president van den gewonden geconfedereerde afscheid namvoor wiens herstel slechts weinig hoop over blijft. FRANKRIJK. Een brief uit Napels meldt, dat in de door lava be dolven stad Pompeji een huis is ontdekt, waarin vijl geraam ten van vier vrouwen en een kind zijn gevonden. Deze getaamtcn hielden elkander omstrengeld, en men kon aan de hooding ziendat zij den verschrikkelijksten dood zijn gestorven; de mond van een der geraamten was geopend. Men vond ook eenige geldstukken. Waarschijnlijk hebben deze ongelukkigen geen uitweg kunnen vinden en zijn zij door honger omgekomen. BELGIE. In het Theatre des Variétés te Antwerpen had na de opvoering van het drama De krankzinnige van Leiden, hel volgende voorval plaats. Terwijl hel orebest een toepas selijk muziekstuk speelde, waarin het belgische en het ne- derlandsche volkslied dooreengemengd voorkwamen, begon een persoon onder het publiek te fluitendit geluid werd echter onmiddelijk gevolgd door dal van een fikschen klap j op de wang, dien een officier der artillerie den fluiter toe- i hragt. De politie kwam spoedig tusschen beiden, en de rust i was weldra hersteld.

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1