■MM 04. 49MC Jaargassg, £':y' 18112. t C61RAMT. Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Maandag; 1 December. c_3 Gewone advertentiën worden a 20 ct» de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en dpodberigten van 1-Q regels f 1,20 behalve het zegelregt. De inzending van .advertentiën moet gesohieden vóór drie uren des namiddags. Tol dit hommer belwovt een bijvoegsel behelpende hel verslag van het verhandelde in den gemeenteraad op den 25 November jl. BINNENLANBSCHE BERIGTEN. De eerste kamer der staten generaal is om te vergaderen op zalurdag 6 december bijeengeroepen aanstaande. Naar men verneemt heeft de heer n:r. J, D. van der Toet zich de keuze als lid van do tweede kamer der staten gene raal laten welgevallen. Tot predikant bij de lierv gemeente te Wemeldinge is beroepen de heer W. Mense, thans te Voorthuizen. In de voormiddag godsdienstoefening van voorl. zondag werd te Schore de lieer IV. Winsenius, beroepen candidaat, tot de gemeente ingeleid, met de woorden uit Jerein. XXXI 34a. Des namiddags aanvaarde de bevestigde zijne Evan gelie bediening met Rom. I 16, Do werkzaamheden aan de sluis bij llansweeit, die zich gedurende den laatslcn tijd in het maken van pulten voor de zijvleugelsen het aanvoeren van zand daarvoor be stonden, zijn in de algeloopen week weder gestaakt. Een vlugligen blik op de vorderingen aan de openbare werken in dn eiland doen ons zien dat het niet zeer voorspoe dig gaal. Velleden vrijdag is te Middelburg aanbesteed het maken van een paar ijzeren deuren voor de west buitensluis te Neuzen, welk werk is aangenomen door dhr. Paul vim Vlissin gen en Dudok van Heel te Amsterdam voor 18,720,00, Te beginnen met 1° januarij aanstaande bestaat er op alle postkantoren in bet rijk gelegenheid tot dc aangifte van den gcldwaardigen inhoud van aangeleekende brieven be stemd naar het koningrijk Hannover en bet hertogdom Ol denburg, met liet doel om daarvoor in geval van vermis sing schadevergoeding tot het volle bedrag te kunnen er langen. Dc bepalingen, daaromtrent door de belanghebbenden in acht te nemen, zijn in alle deelcn gelijk aan die waaraan de verzendingen van dienzelfden aard naar Pruisseo enz. onderworpen zijn, volgens het berigt, voorkomende in de Ne- deiiaudsche Staats-Courant van den 29sten junij jl., no. j 152, waartoe, zooveel noodig wordt verwezen en waarom trent overigens op de postkantoren inlichtingen te verkrij gen zijn, Toen wij in n°. 89 aan onze lezers dc icde kenbaar maakten waarom wij geen uitgebreider verslag gaven van dr. Piccardt's voorlezingen was dit niet om ze geheel prjjs te geven. Ten bewijze hoe die lezingen ook elders de belangstelling wekkenstrekke het volgende van eene zeer bevoegde hand alkomstig Gisteren (vrijdag) avond hield dr. Soetbbood Piccaudt in de concertzaal te Middelburg voor een talrijk en uitgezocht publiek de eerste zijner vijf aangekondigde voorlezingen. De spreker begon zijne duidelijke en boeijende rede met de opmerking hoe de provincie die wij bewonenzelfs in naburige streken van het overige vaderland nog weinig be kend is en hoe men soms de ongerijmdste vragen ten haren opzigte vernemen kan. En toch heeft Zeeland altijd een belangrijken invloed uitgeoefend op de lotgevallen van den staat. Zeetiw'sche strijders als de Ruijter en Heerteen hebben in den heldentijd van het vaderland geschitterd, zeeuwscke diplomaten als BareelValclee en anderen hebben de be langrijkste verdragen gesloten, maar ook zeeuwscke dichters hebben onzen roem gehandhaafd. Onder de namen die onder de laatsten een sieraad zijn van dit gewest mag met eere genoemd worden Elisabeth Belcher die te Vlissingen het leven zag. En toch schijnt deze geestige en talentvolle vrouw niet naar waarde te worden geschat. Was het mis schien, vraagt de spreker, omdat men wel eens meent dat de vrouw niet als schrijfster moet optreden en dat hare taak alleen binnen den huisselijken kring beperkt moet blijven, spr. bestrijdt dat vooroordeel; waar de vrouw eene lioogere roeping in z,ich ontwaart mag zij en moet zij zich in uit gebreider kring bewegen. En Elis. Bekker voelde die roeping. De eerste helft der 18e eeuw was een ongelukkige tijd voor de poësie. De mythologie scheen alleen tot be zieling te kunnen wekken en 'net doel des dichters te zijn de daden der goden te berijmen. Elisabeth Bekker brak met die rigting, zij sloeg een andere en gelijk haar Walcheren bewijst een eigen weg in, wie dat beproefd, heeft een leven van strijd en miskenning te wachten, wat ook het leven der dichteres bewijst. Spr. beschouwde ver volgens de lotgevalbn der begaafde vrouw. Geboren te Vlissingen in 1738 uit eene gegoede familie mogt zij wel het bedorven kind harer ouders genoemd worden wat zij slechts wenschte werd haar gechonken, op haar 10 jaar ontviel haar hare moeder en van hare verdere jeugd is weinig bekend. In 1759 ging zij een huwelijk de convenanee aan met den Deemster predikant Wolff, een man die 3ljaren ouder was. Zij gevoelde zich eehter gelukkig in de stille dorpspastorie en vooral met de bibliotheek van haren echtvriend, waar zij kennis maakte met de werken van Voltaire, Rousseau en anderen. De levendige schrijfster die vrijheid op ieder gebied voorstond kon geen vrede houden met de exclusive kerkelijke begrippen die destijds in ons vaderland nog heerschende waren en toen men haar het avondmaal ontzegde omdat zij nu en dan bij de Doopsgezinden ter kerke ging, kon zij die „bespottelijke kleingeestigheid" niet dulden, maar scheidde zich van haar kerkgenootschap af. Of zij daar wel aan deed zal spr. niet beoordeelen. Destijds kwam zij in aanraking met eene vriendin, die altijd een belang rijke invloed op haar heeft uitgeoefend en wel Agatha Beken. Deze vrouw bewonderde onbepaald hare levendige en geestige vriendin en heeft welligt daardoor op Elisabethdie wel eens de teugel behoefde, een min gunstigen invloed uitgeoefend. Na den dood van den heer Woff vestigden de vriendinnen zich eerst te Rijp en daarna te Beverwijk. Onze dichteres nam ook een levendig aandeel in de staatkundige beroeringen dier dagen. En het was niet te verwonderen dat ook de vrouwen daaraan niet vreemd blevende vrouw die menig- malen naast den partijman stond. Na de komst der Pruissen week Elisabeth B. naar Frankrijk en vestigde zich te Trevoux in Bourgonje. Toen later het schrikbewind in Frankrijk woedde, werd ook zij voor de revolutionaire regtbank geroepenmisschien wel omdat zijgelijk zij gewoon was, zich vrij had uitgelaten. Zij werd eehter onschuldig verklaard en toen later de man bij wie zij kamers bewoonde voor dezelfde regtevs werd gedaagd wist zij ook zijne vrijspraak te verwerven. Gereed om naar haar vaderland terug te keeren ontving zij het berigt dat haar vermogen, dat zij aan een zaakge lastigde toevertrouwd had, verloren was gegaan. En nu moest zij die zoo menigmalen1 en onbekrompen weldaden had bewezenweldaden van anderen aannemen. Moedig kampte zij echter in die dagen van beproeving, toen wel het luctor et emergo hare leus mogt genoemd worden en tallooze vertalingen getuigen van haren vlijtzij ontkwam, maar ten koste van hare gezondheid, want het ligchaam kon geen weerstand bieden aan de voortdurende inspanning van den geest en in het laatst van 1804 ontsliep de begaafde vrouw. Aan lofredenen en gezangen aan hare nagedachtenis ge wijd was geen gebrek. Een gedenkpenning zou die ver eeuwigen zoo gaat het zegt de spreker menigmalen. Er is een tijd dat de kunstenaar of de man van talent om het zeerst wordt bewonderd cn gevierd, er komen dagen waarop men laamverkranzen legt op zijn graf en gedenk- teekenen ter zijner eere sticht maar tnssohen die hulde en dat graf ligt menigmaal een tijd van miskenning, wor steling, soms zelfs met de armoede. In het 2 deel zijner toespraak beschouwde de spreker Elisabeth Bekker met het oog op hare werken. Wie het huisselijk en maatschappelijk leven der vaderensoms zoo moeijelijk om te doorgronden, wil leeren kennen, heeft slechts den Willem Levend in te zien. Daar vindt men een schat van bijzonderheden waartoe de eigenaardige vorm, de brief stijl, medewerkt. De Willem loevend is in ieder opzigt een belangrijk boek dat wel verdient gelezen te worden.Maar negen deelen zegt misschien menigeen, die tegen de lezing der Miserables van Victor Hugo niet heeft opgezien. Men schrijft uit Zutd-Beijerlandvan den 24 nov. Ais een bewijs van buitengewone groeikracht kan gemeld wor den, dat door den landbouwer C. de Reus alhier, aardappe len gedolven zijn, waarvan er slechts 210 in een mud gaan, terwijl in den tuin van M. de Reus, aan den Nieuwendijk, II. vrijdag nog rijpe aarbeziën geplukt zijn. BUITENEAÏIDSCHE BERIGTEN. FRANKRIJK. Men zegt hierdat een engelschman een brief aan Garibaldi heeft geschreven, waarin hij 10,000 biedt voor den kogel, die onlangs uit de wonde van den ex-dictator werd verwijderd. Het telegrafisch berigt, dat de kogel int de wond van Garibaldi gehaald isheeft hier eene tevredenheid verwekt; maar men mag niet uit het oog verliezendat hierbij niet alleen de belangstelling in den held van Aspro- monte in het spel is, maar inzonderheid de ijdelheid, welke in dr. Nélanlon tegenover den engelschman Patridge zegeviert. De berigten uit Turyn doen vermoeden, dat Rntazzi het onhoudbare zijner stelling tegenover het parlement volkomen inziet en gehoor gevende aan het instinct van zelfbehoud, de kamers wenscht Ie ontbinden. Victor Emanuel schijnt evenwel in dit punt niet met zijn' minister overeen te stemmen, en weigert zijne toestemming. Men verwacht dus dat Rataizi weidra zijn ontslag zal nemen. De maire van Charroux, in bet departement Vienné, de heer Malapert, heeft namens het gemeentebestuur zicht tot den minister van binnenlandsche zaken gevtfend,, om eene loterij te mogen houden tot een kapitaal van 500,000 frank, waarbij kans zal zijn, om prijzen te winnen tot een geza- melijk bedrag van 125,000 fr. De overige 375,000 fr. zullen besteed worden ten dienste der abdij van de Ursu- lerinnen, te Charroux. Die abdij, in 785 door Karei den Groote gesticht, werd door hem rijkelijk begiftigd en ont ving van den vorst onder andere kostbare relikwiën ook de kostbaarste van allen, namelijk een stuk van het vleesch van Christus (caro rubra), van welke woorden de naam Char roux (Chair rouge) bij verbastering is ontstaan. Dit stukje vleesch, door Karei den Groole geschonken, was de voor huid die bij de besnijdenis is verwijderd en uitmuntend is bewaard gebleven, Verscheidene pausen en onder deze ook Clement Vil, hebben aflaat verleend aan degenen die de tentoonstelling bijwoonden, welke alle zeven jaren plaats had. In de XVIde eeuw verdween de relikwie, na de inneming van Charroux door de hugenooten. In 1856 vond een metselaar bij het albreken van een muur twee relikwigkas- ten. De bisschop hiervan verwittigd, verklaarde bij akte van 14 junij 1859 op het advies eener kommissie van gees telijken en oudheidkundigen dal de wedergevonden relikwiën die waren welke in het charter der abdij zijn vermeld Mgr. Pie vertrouwde de bewaring der relikwie (caro et sanguis) toe aan eene korporatie van negen urailerinnon en voegde daarbij nog de spons en een stuk van den geweven rok van Christusterwijl hij beval dal de tentoonstelling der relikwiën alle zeven jaren op 1 januarij en 14 junij zal Belangrijker nog dan de invloed van dezen roman zal de p|aats hebben. Het bevel van mgr. Pie is stipt nageleefd en de relikwiën bevinden zich in het bezit der ursulerin- iuvloed blijven der ccconoiniselie liedjes, waarvan de voorrede getuigt dat de schrijfster een juisten blik heeft geslagen in de behoeften en den toestand der maatschappij, waarin zij leefde. Die liedjes hebben nog heden waarde, en zoo de melodie gewijzigd ware naar onzen tijd, zou men ze vrij wat liever door bet volk hooren zingen dan de zoutelooze en zinnelooze straatdeunen die nn het oor verscheuren. Elisabeth Bekker heeft aan het vaderland geivigtige diensten bewezen. Zij heeft gewerkt tot vrijheid. Zij beeft vooroordeelen bestreden. Zij was haren tijd vooruit en wie dat is heeft strijd te wachten. Menigeen die een nieuwen weg wees werd door zijn tijdgenoot miskend en zelfs door het nageslacht, dat zijne rigting volgde vergeten. Vraag op de scholen wie Elisabeth Bekker was cu men zal u het antwoord schuldig blijven. Vraag naar de Ruiter en ieder kind zal antwoorden. Vlissingen zoo tier op den held wiens standbeeld er verrijst mag evenzeer roemen op de talentvolle vrouw die er het leven zag. Hulde den beid die glorie aan het vaderland schonk, maar ook hulde de vrouw die kampte voor vrijheid en verlichting en bij al den eerbied voor den roem van den oorlogsman mag het niet vergeten worden dat die roem stroomen bloeds en schatten gouds heeft gekost. Nog is er geen gedenkteeken voor E. Bekker verrezen, maar dat behoeft ook niet, want het schoonste gedenkteeken voor haar is dat wij haar naam in eere houden en bare werken niet vergeten. De belangstelling waarmede de woorden van den begaafden spreker werden gevolgd, getuigde van den indruk die. zij verwekten en zijne volgende rede wordt ibn ook met verlangen Ie gemoet gezien. nen van Charroux, die tevens belast zijn met' het ondersvijs der meisjes van de gemeente. Mgr. Pie heeft zelfs de eerste tentoonstelling bijgewoond In de predikatie ter dier gele genheid door hem gehouden heeft hij de waarde der reli kwie aangetoond. Hij zeide: «De bewoners van Charcot®' mogen zich gelukkig achten en er trotse!) op zijn, dat zij hel ware vleesch van den Heer bezitten en vermits liet ove rige V3n het ligchaam ten hemel is gevaren, kan hierom trent geen twijfel meer bestaan." Hel is om eene kerk, de zer ecnige relikwie waardig, te bouwen, dat de maire de vergunning heeft verzocht om die loterij te mogen houden; op wolk verzoek waarschijnlijk cone gunstige beschikking zal worden genomen ENGELAND. Uit Lnmia (hoofdplaats van hot gricksche gouverne ment Phthiotis, aan dc turksclie grenzen) is berigt ontvangen, dat prins Alfred van Engeland d.tor dc autoriteiten, de be volking cn bel leger, onder het lossen van 101 kanon schoten, lot koning van Griekenland is uitgeroepen. De bekende franscho lecuwciijager Jules Gerard be vindt zicli thans te Liverpool, ten einde dc uooiligc schik-

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1