(iOliSSCHK C0URA\T, JV2 92. 18Ö2. 49* Jaargang. Maandag 24 November, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels h, f 1,20 behalve het zegelregt. De -inzending van advertentiën moet geschieden vóór drieüren des namiddags. BINRENEANDSCIIE BERIGTES. In de Tweede Kamer is menbetreffende bet vijfde booldstuk der staalt begrootingmet de beraadslaging der onderdeelen gevorderd tot de afdeeling Waterstaat. De mi nister van Binnenl. Zaken heeft eene wettelijke voorziening toegezegd tot vrijstelling van de verpligte dienst bij de mi litie van zonen van in Iadie aanwezige ambtenaren en offi cieren, welke zich hier te lande bevinden. Door de arrondissements-regtbank te Middelburg is uit spraak gedaan in de zaak van vrouw Brands en hare dochter, uit Vlissingen beschuldigd van diefstal eener portefeuille waarin 9000, ten nadeele van een graanhandelaar uit Gorcumen de eerste tot driede tweede tot twee jaren gciangenisstraf veroordeeld en in de kosten der procedure Door heeren nieuwe eigenaren van de stoomboot Stad Goes, is lot directeur aangesteld de heer Z D. van der Bilt La Mollhe. Volgens de afvaartlijstjes voor de volgende maand zal de dienst op 15 december e. k. tot nadere aan kondiging worden gesloten. Onder het afdrukken deelt men ons een telegram uit Dordrecht mede, waaruit blijkt, dat de boot nog ten half vijl ure te Dordrecht lag in afwachting van het optrekken der zware mist. Wij worden verzocht verbruikers van de gaz-olie eens opmerkzaam le maken op hel groote verschil dat in de prijzen tusschen hier en Middelburg beslaat. Volgens op gave betaalt men die hier 55 ct. en tc Middelburg slechts iï ct per ned. kan. Men meent het ook in belang der leveranciers dal zij weten dat aan verbruikers die voordeelige kanalen bekend zijn om de concurrentie wal meer even redig te stellen. In de gemeente Eerbeek heeft een moord plaats gehad. a stroopcr die op den uitki k stond om eenig wild te .-rhielen. ziet iemand naderen, die hij voor een jaglopzierier hield. Hij legt op hem aan en schiet hem dood terwijl liet daarna bleek dat de vermeende opziener ee:i landbouwer was. De schuldige is reeds naar Arnhem overgebragt. Aan de telegraaftoestel van den Amerikaan Hugues zijn in den laatsten lijd reeds onderscheidene verbeteringen en "tnvoudigingen aangebragl. Een der voornaamste is, dat lelterrad nu 50 verschillende letters, cijfers, leekens enz. draagt. Vroeger bevonden er zich alleen de letters en eede punt op en de cijfers enz.moésten in letters worden overgebragt. In Frankrijk is de toestel op de voornaamste lijnen in gebruik, in Engeland bedient men er zich van op dc draden der United Kingdom Telegraph Companij tus schen Eonden en Liverpool en in Italië wordt hij ingevoerd. BUITERRANDSCHE BERIGTEN. AMERIKA. Mac Clellan blijft nog steeds zijne voprwaaflsche be drijf uil; door het verraad van een boer zijn 40 soldalen in een hinderlaag gelokt, waar zij door ruim 200 roovers werden omsingeld; na een hardnekkig gevecht werden 23 soldaten met hun kapitein gedood de rooverbende werd vervolgd. ENGELAND. Men verhaalt, dat Bombay reeds nagenoeg £4 000,000 rijker is geworden door de rijzing der katoenprijzeneen Parsee heeft voor zich alleen 800,000 door zijne spe- culatien in dat artikel gewonnen, en anderen hebben bijna even groote winsten genoten. Met betrekking tot de stoutmoedige daad van Mevr. Norman, die een dief in hare woning neder schoot, wordt nader vernomen dat haar echtgenoot wel te huisdoch ziek was. Mevrouw was bezig haar kind te zogentoen zijdoor het breken van een glasruitbemerkte da[ er beneden onraad was. Zij wekte haar echtvriend niet, ver groeien getale opgekomen om en het vaderlandsch drama en ook den schrijver toetejuichen. Na het vallen van het doek werden de tooneelisten en vooral de schrijver teruggeroepen en roet geestdrift toege juicht. Op het eiode van het drama speelde het orchesl zachtWien Neèrlands bloed. Een algemeene toejuiching begroette het volkslied Het bis weêrklonk van alle kanten, en toen de directeur M. van den Acker aan dien wensch toegaf, zong het publiek het Neèrlands volkslied meê, en ,de schouwburg daverde onder de bravo's, die insgelijks ver klonken haddenbij iedere zinsneê van vaderlandsliefde en haat tegen dwingelandij. Iedereen, zegt een blad van Bourdeaux, heeft op de foir eene barak kunnen zienwaarvoor een doek hing, waarop eene kolossale vrouw geschilderd was, met het opschrift: la Belle Maconnaisse. Dit portret heeft vele nieuwsgierigen verlokt om het origineel van nabij te bezigtigen. Welnu! men heeft nooit gedacht dat men voor zich eene dame uit mits deze pas was ingeslapentrachlte eene kaars aan te steken, doch kon de lucifers niet vinden en ging dus in de ftho°g? "creld had'.en ™1 «ie gravm du Dok heeft men nooit gedacht dat de persoon die twee het donker naar heneden. Dit was waarschijnlijk haar behoud, aangezien de roover haar nu eerst gewaar werd toen zij de kamer binnentrad. Het eerste door haar geloste schot weigerdedoch het tweede schijnt des te zekerder te heb ben getroffen, want lot heden heeft men nog slechts twee lieden opgespoord, die aan de beschrijving van mevr. Norman schijnen le beantwoorden. Woensdag a s. zal door de heeren Wilkinson en Home eene fraaije collectie boeken en manuscripten worden verkocht. Daaronder bevindt zich ook de eigenhandige brief van lord Byron aan de reductie, van Galignan's Messenger Van dezen brief wordt melding gemaakt in de levensbe schrijving van den dichter en men verwachtdat hij een fabelachtigen prijs zal opbrengen FRANKRIJK. Nog steeds blijven de geruchten aangaande een aan slag op het leven des keizers voortduren zoo verhaalde men ook dat een der cent-gardes aan de zijde des kei zers zou zijn gedood. Er wordt verhaald, dal Keizerin Eugénie voornemens is om zich in het aanslaande voorjaar, bij gelegenheid van het Paaschfeest, naar Rome te begeven. Volgens la France. zouden Rusland en Pruissen zich gereed maken om aldaar, te zamon met Frankrijkte arbeiden aan de regeling van hel pau selijk gezag. - De lieer Bcnedelti heeft sedert zijne terugkomst den keizer eene memorie over den toestand van zaken in Italië aangeboden. Hij ontwikkelt daarin het denkbeeld, dat Italië als één staat te gronde moet gaan, wanneer de keizer zijne romeimche polilick niet wijzigt. Men verteltdal er le Parijs een photograaph is die niets anders heeft te doen, dan portretten te maken van prins Mural; zij worden bij duizenden naar Napels gezonden en zelfs naar Griekenland. Daar de prins echter bevreesd is, dat zijn uiterlijk hem kwaad zal doen in het vaderland van Homerusheeft hij zijn jongsten zoon in zijne plaats laten poseren; mogt hij dus koning van Griekenland worden, weging voortzetten. Omtrent de bewegingen der zuidelijken jan wa |jjj ,jj( aan Z|jn zoon te danken hebben. Er is is voor het oogenblik niets bekend De noordelijken hebben zejjs tenc woordspeling over dit onderwerp in omloop. Warrentown en alle toegangen tot Manassas en de linker zijde van Blue-ridge bezet. Bij de verkiezingen in Illinois Lebben de democratische kandidaten allen de meerJerheid op zicli vereen igd. Generaal Mac Clellan heeft zijn ontslag gekregen als opperbevelhebber der armee aan do Polomac en is als zoo danig vervangen door generaal Burnside Pit feit heeft bij de armee en de bevolking eene algemeene sensatie te weeg gebragt. Intusschcn is er sprake van wijzigingen in het kabinet te Washington. Men veronderstelt dal generaal Lee (der zuidelijken) zich met zijne divisie te Gordonsville bevindt. Een hunner corpsen ter sterkte van 28,000 man heeft een aanval gedaan op Nashville, doch werd terug geslagen. De in werking Ireding der conscriptie is te New-York voor onbepaalden lijd uitgesteld. DUITSCHLAND. ]n den schoot der financiële commissie van het Huis afgevaardigden is de kwestie van dc verhooging der istingen aan de orde gekomen. De daarin gevallen be- aing is gunstig voor de plannen der regering De struikroovers oefenon in Napels steeds hun bc- Zoo als men weetis de prins hijzonder gezet en nu zegt mendat hij zich kandidaat stelt voor den troon de la graisse In brieven uit Rome wordt gemeld, dat de gendar men aldaar in den jongsten tijd weder bij herhaling plak katen hebben afgescheurd, waarvan zelfs verscheiden in en nabij de kerkgebouwen waren aangeplakt. Een daarvan luidde aldus; 'H Vader de aflaat, de neuvaines, de triduo en uw zigen zijn niet toereikend voor onze welvaart. Ontdoe u van het ministerie. Weg met de kardinalen de Merode en Antonclli BELGIE. Uit Antwerpen berigt men van 17 nov.Zelden h bben wij het nationaal tooneel zoo druk bezocht gezien als gisteren, men voerde er een vaderlandsch drama, «de zinnelooze van Leyden"van M Karei Onderreet open de schrijver zelf, die hier als tooneelist zoo gunstig aan- geleekcnd staat, zou in het stuk optreden. M. Onderred is een onzer oudste acteurs is een onzer allereerste too- neclichrijvers, en heeft zich altijd en zelfs nu nog, zoodanig op den eersten rang gehouden, De Vlamingen, waaronder vele letterkundigen, waren in sous aan de deur ontvingde graaf du"zelf wasdie, door eene zonderlinge verandering van zakenzich io den nood bevonden heeft, en besloten had voor IO centimen in 't openbaar de wonderlijke beenen zijner vrouw te laten zien. Maar die toestand vjc'naar het schijnt, weinig in den smaak der gravinen er ontstonden veie geschillen in het huishouden. Moet men den openbaren roep gelooveo, dan sloeg de graaf dikwijls zijne vrouw, en had geen ander overtuigingsmiddel dan eenen stok. Moede van al die mishandelingen zou de schoone Maconsche opgestaan zijn, en het koppel is bij den commis saris gegaan. Toen zij uit het kabinet van den heer Chauvin kwamen, wilde de graaf zijne vrouw naast zich in een rijtuig doen stappenmaar deze weigerde. Er ontstond eene zamenscholing. De man wilde met alle geweld dat zijne vrouw hem vol gen zou; maar de schoone Maconsche noemde hem moor denaar schelm, enz. en weigerde. Trachten haar in het rijtuig te tillen was zoo onmogelijk als eenen molensteen opligten. Op het verzoek volgde de bedreiging; maar zij antwoorde enkel: «Ik wil niet meer bij u komen, gij wilt mij dooden en ik schei mij van u voor altijd. Als de regters zullen weten wat gij mij gedaan hebt, zullen wij eens zien of ze niet zullen zeggen dat ik bij een monster als gij moet blijven. Geen geweld op straat durvende plegen, was de graaf verpligt de schoone Maconsche te laten gaan, die, fier over hare overwinning, haren man eenen neus zette en aftrok. Hel barakje op de foire is derhalve gesloten. Bij de hitteblaren F. kleei'wens zoon, te Goes, is dezer ASgTfn "verschenen een zeer aanbevelingswaardige verhandeling over den Vorm van den Uitersten Wil bij Openbare Aktemet twee voorbeeldenvoor Notarissen behandeld. De schrijver, wiens naam tot ons leedwezen onbekend is gebleven heeft aanleiding tot het schrijven dier brochure gevonden in de twee miraculeuze! vonnissen der Amster- damsche en Assensche regtbankenhij heeft met eenen zeer praclicalen blik zijnen arbeid verrigt en wij vermeenen de aandacht van HH. notarissen en candidaat-notarissen met aandrang op dit wel geschreven boeksken te mogen vestigen voor de eersten kan het in de uitoefening van hnn ambt veel dienst bewijzenvoor de laatsten is het een geschikte leiddraad lot oefening. Heeft de schrijver eer van zijn werk, niet minder komt aan HH. uitgevers lof toe voor liun' keurig netten druk. De correctie is zeer accuraat. V. U. P. INGEZONDEN. Mijnheer de redacteur! Mag ik in uw geacht blad een plaatsje verzoeken voor het nevensgaande artikel, hetwelk ik onder het théma: vernielzucht, UEd. aanbied? UEd zult mij verpliglen, en schrijver de moeite aan het opstellen be steed als rijkelijk beloond achtenwanneer zijne waarschu wende stem bij enkelen eenigen ingang mag vinden. Dc zoogenaamde jongens avonden in Zuid-Beveland, zijn bijeenkomsten des zaturdags avonds, waar jongens vrijheid hebben die le bezoeken, welke hun 18 jaar zijn ingetreden. Dan worden dezulken jonge jongens genoemd. Het karakter

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1