SM. 45>"r Jaur^itn^, Donderdag 20 November. GEMEENTE-RAAD TE GOES, Berigt aangaande de Kweekschool voor Zeevaart te Leijden. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag! avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. 1 - ■- I Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten ran 1-6 regels h 11,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. OPKNBAftE VERGADEIÜNG. VAN DEN TEN RAAntlUIZE ALDAAR OP DINGSDAG DEN 25 NOVEMBER 1862, DES NAMIDDAGS TEN 6 DRE. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1Aanvrage grond in erfpacht aan het oude havenhoofd, door J L Disuens a Idem bij het telegraafkantoor, door H. Elleprink. 3 Voorstel tot benoeming van een commies-grilfier ter secretarie. 4. Vaststelling suppleloire kohieren van den hoofdelijken omslag en de belasting op de honden 5 Idem rekening 1861 en begrooling 1863 van het bur gerlijk armbestuur 6 Verzoek om verandering van schooluren. 7. Idem van de beursuren. 8. Nadere overeenkomst met de concessionarissen der gaz- fahriek, nopens de vtrlichling I). Wijziging van het reglement van orde voor den, ge meenteraad 10. Nieuw besluit tol en verurdening op de invordering van sas- en havengeld, t l Aanbeveling ter benoeming van een lid der genees kundige commissie. 1-2. Idem voor leden van het burgerlijk armbestuur, hel bestuur van het gasthuis en regentessen voor de godshuizen 13. Vaststelling maximum van den onderstand Mededeeiing van ingekomen stukken BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Een regerings-lelegramgedagteekend Batavia, 13 oclober 186"2, luidt: .Niets bijzonders." De hoofdstukken Eeredienst, hebben bij de behandeling der staalsbegrooling aan de leden der tweede kamer van de staten-generaal aanleiding tot belangrijke discussion gegeven over de vei houding tusschen kerk en staat. De administratie der R K eeredienst is aangenomen met 43 tegen 21 en der Herv eeredienst met 45 tegen 19 stemmen. Hoofdstuk Justitie is aangenomen met 56 tegen; 8 st Omtrent de onteigening van perceelen ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Bergen-op-Zootn naar Goes, is in de afdeelingen van de tweede kamer der staten ge neraal sleehts eene bedenking geopperd, namelijk dat in het geen de memorie van toelichting zegt over de vraag of de spoorweg langs of door den tweeden polder der maatschap pij tot indijking van op- en aanwassen in de Oosler-S'chelde loopen moest, tegenstrijdigheid heerscht, daar in de memor lie van toelichting in de laatste zinsnede op( bi?, I gezegd wordt, dat het volgen der rigling door- don tweeden, pol der eene aanzienlijke besparing van. kosten, zou geven, ter wijl in de onmiddelijk volgende zinsnede wordt beweerd dal bij het volgen der aangenomen rigtmg langs dien pol der, de kosten van aanleg ongeveer een vijlde minder wor den. Men heeft echter aan deze leden doen opmerken, dat zij de memorie van toelichting op dit punt niet juist hadden opgeval, hetgeen ten gevolge van de niet zeer duidelijke' reductie niet onnatuurlijk was. Door Z. M. is benoemd tot beheerder van den Broeder en Zuslerpolder, de heer J van Dumme Ter verkiezing valt een lid voor den gemeenteraad Ie 's Heer Arendskerke, zijn ingekomen 43 biljetten waarvan 25 op naam van den lieer Jacob Mieras, die alzoo is ver kozen De overige stemmen waren verdeeld. De heer kapeilaan J. harsten, is van hier verplaatst naar Amsterdam en vervangen door den heer J Muller van 's Heerenhoek. Dhr. D. P Broekman, ijker der malen cn gewiglcn is van hier verplaatst naar het arrondissement Zierikzee. De onderwijzer J Hagen, le Driewegen is wegens onze delijkheid in zijne betrekking geschorst. Door het bedanken van ds. G. J Gobius du Sart, predikant te Arnemuiden, heeft de kerkeraad te Wolfaurlsdijk het drietal aangevuld met den heer H. VB. A. Verhoef, pred. te Oud-Beijci land alzoo beslaande uit de heeren J J Gobius du Sart, J. A ten Bokkel Huinink en genoemden heer Verhoef, waaruit met meerderheid van stemmen is beroepen ds J J- Gobius du Sartpred. te liaainsdonk. De veemarkt was jl. dingsdag weer ruim van 290 stuks hoornvee voorzien, waarvoor grage kooplust, zoodat een hon derd stuk? voor buitenlandsche rekening zijn gekocht. Oc hoogst bestede prijs was 2 "20, Over het algemeen liepen do prijzen 20 duurder dan vorige week. Voor de levering van het benoodigde vleesch aan de (Economische spijsuitdeeling waren drie b.ljetten ingekomen; zij werd gegund aan de minste inschrijvers mejufv. de wed. van Hoef Zoon. Men bewaarheid! een vroeger door ons medegedeeld be- rigl, betreffende de gevraagde concessie voor het in de vaart brengen eencr tweede stoomboot van Rotterdam op Goes vice versa Mogt daaraan de goedkeuring van hoogerhand verleend worden, dan zouden naar men ons meldt de boo ten zich in de vaart kruissen; n. I de eene vertrekken op den dag van aankomst der andere. I In den na:ht van vrijdag op zaturdag jl. is het tjalkschip Broedertrouw, schipper de Vriesvan Amsterdamgeladen met 1200 mud raapzaad, bestemd naar Antwerpen, tus schen Hansweerd en Walsoorden in aanvaring gekomen mei eene bakenton, waardoor groot lek ontstond en men genood zaakt was het vaartuig op eene plaat te zetten ten einde zinken te voorkomen De lading is zooveel mogelijk reeds den volgenden; dag le Walsoorden geborgen maar groolen- deels door water beschadigd Het schip en de lading zijn tegen zee- en rivierschade verzekerd. De Middelburgsche stoomboot, gisteren- morgen om zes uren van Rotterdam gevaren, kwam omstreeks een kwartier later voor Feijenoord in de nabijheid eener Keulsche boot welke echter even voor haar was afgevaren: Toen laatst genoemde stopte om twee personen, op te. nemen die zich met een derden op die hoogte hewuiden, deed de Middel burgsche. boot insgelijks, otn eene in. hel duister ligt mogelijke aanvaring te voorkomen. Ri( verhinderde echter niet dat zij tegen de sloep aanliep die voor haar heen de Keulsche stoomboot iracbRe tg bereiken, De botsing: dig. daardoor ontstond had zeer treurige gevolgen; de boot sloeg om en de pogingen lot redding der passagiers werden slechts gedeeltelijk met gunstig gevolg bekroond. Twee. verloren het leven, en de derde, de vader van een der omgekomenen, heeft men slechts met veel moeite kunnen redden. Ter vervulling van de vacature van regter in de arron- dissemenls-regtbank te Dordrecht; ontstaan door de benoeming van den heer mr. G. A de Baadt, tot burgemeester dier gemeente, heeft de genoemde regtbank, naar men verneemt, de volgende voordiugt opgemaakt1nm. J. J Loke, regter te Biielle; 2. mr. P. van der Meer Mohrkantonregler te Hulst; en 3. mr. Al. J: Duymaer van Twist, kantonregter te Oud-Beijerland. Verleden dingsdag ging de heer 0. Tulleken te Heerden, behopi-ende lot een der aanzienlijkste geslachten in Gelder land, eene wandeling doen, doch kwam niet terug. Zijne familie daardoor ongerust geworden stelde een onderzoek in en men vond spoedig zijn lijk, jammerlijk verminkt in. eene sloot grenzende aan eene weide waarin eentg vee graas de. Bij een ccrsle onderzoek vermoedde men dat eene koe hiervan de oorzaak was, doch af spoedig werd' de dader bekend, zijnde een werkman van den vcrslagene, die vol gens bekentenis, ten gevolge eencr van zijn meester ont vangen teregtwijzing, hem heeft dood geslagen. Het feit was zoo geweldig gepleegddat- door de verbrijzelde hersenpan de hersenen uit hel hoo.'d waren gespal. Als een verregaand bewijs van verstoktheid wordt nog medegedeeld, dal dezelfde knecht van den vcrslagene, zijnen vroegcren meester hij de begrafenis als drager de laatste dienst bewees en daarvoor 2,ontving. Jl dingsdag avond gaf het gezelschap Arabierenwaar van reeds in sommige dagbladen is melding gemaaktle 's Hagc eene eerste voorstelling De verwachling schijnt nog verre overtroffen le zijn. In hel overzigt hunner kunstver- rigtingen, dat hel Nieuwe Dagblad van 's Gravenhage geeft, komt o. a. het volgende voor: «Bij hunne eerste verschij ning gaven zij ons het Tentesgoum te zien, waarin zij ons op de ongeloofelijksle sprongen, de onbegrijpelijkste bewe gingen des ligcltaams en de dolzinnigste denkbare duikelin gen onthaalden. Tot zelfs het laatste denkbeeld van vleesch en been deden zij bij de toeschouwers verdwijnen en werd het feit, dat wij waarlijk met niensthcn te doen hebben, niet door geluid en 't flikkeren van 'l donker oog gestaafd, men zou meenen dat het aan de kunst gelukt was figuren van gutta-percha le vervaardigen, door 'l een of ander toestel in beweging gebragt." De amcrikaansche kunstenmaker Olmar heeft den afge- loopen winter in hel cirque te Darijs gewerkt en uiterst gevaat lijke loeren uitgevoerd. Op zekeren avond hoorde men op hot gevaarlijkste oogenblik eensklaps oene kreet uil den eersten rang opstijgen. Eene jonge datne, behoorende et een der rijkste en aanzienlijkste faitiilicn van Frankrijk, was in zwijm gevallen Meu droeg haar weg, weldra kwam zij tot zich zelve, maar niet zoo spoedig verdween de in druk van den angst, door de kunsten van Olmar veroor zaakt Olmar vertrok later naar Engeland, maar steeds be hield de jonge dame zenuwtoevallen waarover men zich ongerust maakte. Des nachts wordt zij eensklaps wakker laat scherpe hulpkreeten hooren, en zegt, dat zij den kunste naar bebloed heeft zien vallen en in den cirqne verbrijzeld en vermorseld Zij verklaart geene rust en gezondheid terug, te zullen verkrijgen dan wanneer de kunstenaar zijn af schuwelijk spel zal laten varen. Thans leest men ib de londensche bladen: «Men verwacht zonder uitstel den ameri- kaanschen kunstenmaker Olmarstraat n®i voor eene mededeeiing van het grootste belang-». Die mede deeiing zou luiden: «Doe gtene kunsltoeren meer, dan ver zekert men u eene lijfrente van 10,000 francs, die gij, moogt verleren waar gij wilt." Voor de zesde maal is eene vergeefsche poging ge* daan om uit het kabinet van den koning van Pruisen zijne papieren te stelen. De dader werd gekwetst door eenig werk.- tuig dat uit de lade der schrijftafel van den kouing le voorschijn komt, zoodra men haar met een valsche sleutel1 tracht te openen. Naar aanleiding van het schrijven eener 73jarige moe der, die klaagt, dat haar zoon, als soldaat der Unie, vruch teloos in Amerika zijn leven waagt voor eene hopelooze zaak, levert de Kölniscbe Zeitung een hoofdartikel, waarin, door de redactie de naar zij vreest, nuttelooze wensch wordt uitgesprokendat de tusschenkomst van Frankrijk, Enge land en Rusland weldra een einde moge maken aan een oorlog, bloediger dan de veldtoglpn van Napoleop, of de 30jarige krijg der 17 de eeuw. De amerikaansche oorlog levert weder een, voorbeeld van fijne strategie van den generaal Beauregard. Hij gg- last n. I. zijne officieren, om naauw toe te zien op, het aanleggen der manschappen by bet vuren, waardoor vele gewonden in de onderste ledematen ontstaan Volgens de theorie van dien amerikaanschen held is het beter den vijand kreupel dan dood te schieten, want de dooden ver- eischen geene verdere hulp terwijl voor iederen verwonde de vijand twee gezonde manschappen, moet missen zoowel, om dezen uit het vuur te brengen als later te verzorgen. Le Monde Judiciaire meldt den volgenden- scboonen trek van Pius IX. De zoon van een. grondeigenaar te Rome kwam zich bij den paus beklagen, dat zijn vader de helft zijns vermogens, 40,000 francshad gelegateerd aan den priesterdieop een bepaalden dag in eene aangewezene kerk de eerste mis zou lezen. De paus was over deze den jongeling aangedane schade getroffenen bedacht het volgende middel. Pius IX ging zelf op het aangewezen uur naar de kerk en las daar de mishij liet zich het legaat van 40,000 francs uitbetalen en haastte zich den jongeling te ontbieden, om hem het geld als een geschenk ter hand te stellen. I Te Parijs is eene actrice bij de opvoering van la Muelle door wat digt bet voetlicht te naderen, waardoor hare ligle uitgespreide kleederen vlam vatten, zoo deerlijk gebrand dat haar toestand in groot gevaar is, Jl vrijdag heeft te Parijs een. hevige gasontploffing plaats gehad in den winkel van een koopman in vogels. Men had eene gasontsnapping opgemerkt en een werkman gehaald om het lek te doen opsporen. Deze had de on- voorzigtigheid zich daarbij van een zwavelstok te bedienen, en toen hij daarmede bij de opeengepakte gas kwam ontstond dadelijk eene ontploffing De vogelkooijen werden daardoor omvergeworpen en de meeste bewoners dier kooijen, waaronder zeer zeldzame en kostbare, werden gedood; anderen werden gewond en enkele zagen zich op eens in vrijheid gesteld. Gelijk meestal in dergelijke winkels, waren er ook fretten bunzingen, indisclte varkens enz. Vele dezer dieren waren niet gedood maar zoodanig door den schrik bevangen dat zij wreedaardig beten en men de grootste, moeite had ze meester te worden. Menschen zijn ntel gekwetst. SUB-COMMISSIE GOES. Te (lezer stede heeft zich eene commissie gevormd, welks doel is om jongelingen van 14—18 jaren, uit Goes of omstrekendie lust en geschiktheid hebben voor de zeedienst, behulpzaam te zijn tot hunne opleiding op de kweekschool voor zeevaart te Leijden. Zij staat met de commissie van oppertoezigt en beheer, i als eene sub-commissie van deze, in vegtstreekschê betrek king van medewerking en zamemverking tot hetzelfde doel. Zij neemt de zorg op zich om jongens, die de vereischten bezitten, naar Leijden op te zenden, en aldaar, gedurende den tijd hunner opleiding, zoo mogelijk op de kweekschool

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1