J\* 89. 4.1 Jaar gang. G0KSSC1IK De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. binneneandsche berigten. ('01KAV Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór d'*e uren des namiddags. De tweede kamer der staten-generaal heeft gisteren de algemeone beraadslagingen over de begrooting 1863 voort gezet en heden gesloten. Hoofdstuk I, flus des konings is niet algemeene stemmen aangenomen. De commissie van rapporteurs over het wets-ontwerp tot onteigening van per- ceelen voor den aanleg van den spoorweg van Beigen-op- Zoom naar Goes heeft haar eindverslag uitgebregl. De be raadslagingen over het wets-ontwefp zullen nader worden bepaald. Men sclirijlt uit Weert aan de Noordbrabantervan 2 november: In ons naburig Nederweert heeft een schaap herder op de volgende wijze zijn leven verloren: hij wilde namelijk zijnen meester eene poets bakken door hem eenige appelen te ontvreemden die op zolder lagen. Na zijne zakken goed voorzien te hebben gaat hij den trap af en houdt, voorzigligheidshalve, de koord, die volgens boeren- gebruik tol gemak van boven hangtvast, maar krijgt die bij een zonderling toeval om zijn hals en ziedaar onze kleine dief opgehangen. De landbouwer, in de meening zijnde dal de knaap met de kudde ter weide waskwam toe- In het hoofd-kiesdistrict Gorinchem zijn, ter verkiezing vallig aan den trap en vond hem daar tot groote ontstel tenis op die wijze de eeuwigheid ingegaan. voor een lid van de tweede kamer der stalen-generaal tengevolge van bet bedanken door mr. C. W J. baron van Boetze/aar van Dubbeldam uilgebragt op de heeren mr. J. D. van der Poel 639 en W. A Viruly Vetbrugge 636 stemmenlusschen welke eene herstemming zal moeten plaats hebben. Van af primo januarij a. s. zullen aan de ambtenaren der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnscn, de wetten, besluiten en instruction, betreffende de admir.is traliedoor middel eener verzameling, kosteloos worden medegedeeld De najaars-vergadering der provinciale staten van Zeeland is zaturdag gesloten Onder de belangrijkste besluiten door de vergadering ge nomen, mag gerekend worden, de aanneming van hel voor- mud appelen aangevoerd. Een ongekende, overvloed stel door een acht tal leden gedaan, strekkende tot het Uit Veendam wordt van den 9 dezer geschreven hnudenna verkregen magliging cener buitengewone ver gadering op den eersten dmgsdag van april c k om daarin het nemen van afdoende maatregelen, betrekkelijk de administratie der calairnieuse polders voor te bereiden. Dat besluit strekt ten bewijze, dat de stemmen, die sedert lang in co builen de vergaderingten gunste eener wettelijke regeling dezer aangelegenheid opgaan, bij de leden meer en meer weêi klank vonden. Verder meenen wij daaronder te mogen rangschikken hel besluit, betrekkelijk het verstrekken van rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen en dat tot het aangaan cener geldleening van f 525,000, om aan verschillende aanvragen gevolg te kunnen geven. Hel ontworpen reglement van pohcie voor de polders in Zeeland zal ten gevolge van de in de afdeelingen gemaakte bedenkingen in de zomcr-vergadering op nieuw ter tafel worden gebragt. In zijne tweede voorlezing op jl. dingsdag avond gaf dr 8'. I'iccardleene studie over Elisabelh Bekker, de geletterde vrouw, schrijfster en dichteres die haren tijd en baar vaderland tot nut en tot eere was. Hij wees vooral op bare levensontmoetingen in verband lot de rigting van haren geest en stelde haar in haar eigenaardig karakter voor, zoo als dat van invloed was geweest op hare heldere maar ook op hare donkere levensdagen. Met een blik op bare voornaamste geschriften en met herinnering aan de verpli.iting die onze letterkunde aan de begaafde vrouw heeft, werd deze voordragt geslotendie rijk tan genot ea leering, bij de opgekomenen den aangenaamste indruk het. Wij voegen hier tengevolge van herbaalde aanmerking bij, dat wij, ten einde den begaafden spreker niet vooruit te loepen, Op de weekmarkt van vrijdag I 7 October waren Ie Zwolle niet minder dan circa 7000 n.ud aardappelen en 2000 De prijzen der aardappelen zijn hier sterk dalende de fabrie kanten bestedenthans niet meer dan 85 ct. per mud, terwijl er ook in de betere soorten volstrekt geen hanlel is. Ieder schijnt voorzien, zoodal dit voordeelige jaar weinig productief voor den landbouwer zal zijn. Commissarissen en directeuren van het waarborggenootschap voor weduwen (te Winkel en Rietveld) hebben ter kennis van de leden en weduwen van het genootschap gebragt, dat den I november slechts 16 pCt van het hoogste bedrag der uitkeering aan de weduwen kan worden voldaan, alsmede, dat, ingevolge art. 46 des reglements het ge nootschap aldus .van regtswege" is ontbonden. Naar men verneemt, zijn er weder onderscheidene onaan- geteekende brieven met geldswaarde van Zierikzee per post verzonden, en niet aan hunne beslemming ontvangen. De N. R. Ct. deelt den volgenden brief mede Lerwick, 31 octobjen 1862. Heden liep deze haven binnen de baringbuis Dankbaarheid, van Maassluis, gevoerd door schipper Klaas Dorland, aan brengende vier schipbreukelingen. Op 24 oct. 2° 10' OL. Het stormde uit het N. W. met hevige buijen, toen hij een schip met noodsein ontwaarde, hetwelk ge praaid zijnde, bleek te zijn de schoener Jessie, kapt. James Deas, met kolen van Sunderland naar Frasersburg. Met onvermoeide pogingen en niet dan na 5 uren met de uiterste bevond Dorland zich 57o 40!,NB. en inspanning (veroorzaakt door de hooge zee) gewerkt te hebben, gelukte het den koenen Dorland om de ongelukkigen tot deze beknopte berigten moeten bepalen hoezeer zijne van een gewissen dood te redden. Verstijfd door koude voordraglen alleszins eene getrouwe nalezing verdienen. Wij mogen daarom te meer de verdere belangstellenden opwekken om van die grlegenheden om iels degelijks en nuttigs te hooren ruim gebruik te maken. Nog zelden zag men zoo ruimen aanvoer van hoornvee op onzen besten loondag dan jl dingsdag, er waren circa 300 stuks aan de lijn waaronder verscheidene van puike kwaliteit, vele goede maar ook vele slechte. De beste golden goede prijzen, voor verscheidene werd ruim f 200, besteed, een derpuikste bedong tot 250,De mindere soorten waren veel lager in prijs dan het vorige jaar terwijl voor de slechtste soorten nagenoeg geen bod is gedaan. Omtrent 70 stuks van alle soorten zijn voor het buitenland aangekocht. Te Kruiningon waren jl. zatnrdag 34 stuks rundvee bene vens een paard aan de lijn, waarvan zes stuks aan slagers en uiterst afgemat, kwamen de kapitein en zijne drie man schappen aan boord5 etmalen hadden zij aanhoudend gepompt om het schip boven water te houden, blootgesteld aan aanhoudende stormen en hooge zee; met tuig en masten reddeloos en genoegzaam verstoken van het noodwendigste. Zij bleven 5 uren in de nabijheid van het wraktot dat het in de diepte verdween. De schipbreukelingen betuigden mij persoonlijk (als den ecnigen nederlander op deze eilanden) hunne erkentelijkheid voor rie menschlievcndheid van den termen Dorland en zijne manschappen. P. D. Loeterbacii, Regist Medical Pract. of the United Kingdom In den nacht van den 10 dezer is te 's Hage eene gehuwde vrouw van ruim 21 jaren, van haar zevende kind bevallen. Nimmer heelt zij tweelingen ter wereld gebragt uit den omtrek zijn verkocht In lange jaren zag men ook en op 14jarigen leeftijd was zij voor het eerst moeder daar zooveel stuks niet aangebragt, ten vorige jare bedroeg! Oezer dagen werd de vrouw van Gerrit Warner, te dit slechts 2 Paltershock, verlost van drie welgeschapene kinderen, zijnde Behalve dat die grootere aanvoer bepaald is toe te schrijven j een zoon en twee dochtersen te Capelle aan den IJssel aan het mindere verkoopen voor 'l buitenland op de stallen der landlieden bij velen ook als gevolg van gebrek aan genoegzaam voedsel voor het jonge goed, moet in de laatst genoemde gemeente ook hebben bijgedragen de afschaffing aan het marktgcld dat aldus met een goeden uitslag be kroond is. Naar men meldt, zou, blijkens de bij het departement van kolomen ingekomen rekeningen, het verblijf der japan- nezen bij ons te lande aan den staat eene som van omstreeks 36,000 hebben gekost de vrouw van J Hagewoert van drie dochters alle levend en gezond De ouders zijn zeer behoeftig en zien voor hunne Sedert het te Gent gehouden nederlandsch congres, ziet men reeds verschillende maatschappijen in die stad in hunne schriften de dubbele aa gebruiken. Ook leest men voor de vensters van eenen winkel in de Guvéestraal Bier en aiijn in den uilhkkl. buitenlandsche berigten. AMERIKA. Er zijn berigten uit New-York 30 October, toe gekomen. Het leger van Mac-Clellan zakt af in Virginien; de zuidelijken wijken voor hetzelve. Men kent zelfs hunne stellingen niet. Eene expeditie tegen Charleslown is mislukt er wordt eene andere bereid tegen Texas. Volgens den Constitulionel is de blanke bevolking te New-Orleans tegenwoordig aan groote gevaren blootge steld. De slaven overtreffen in den omtrek dier stad de blanken verreweg in getalsterkte. Niet minder dan 10,000 onder deze zwarten zijn goed gewapend en bovendien in den wapenhandel geoefend. Zij haten de europeanen en allen wier gelaatskleur met de hunne verschilt. De haat wordt dagelijks door de zuidelijken gevoed en aangewakkerd. Men wekt hunne harlstogten op en laat geen middel on beproefd om den blanken man in hun oog te vernederen en te bezwalken. Ieder houdt zich overtuigd, dat zij reik halzend naar 't oogenblik uitzien, waarop zij in massa de blanken zullen kunnen aanvallen. Generaal Butler is van de waarschijnlijkheid dier aanstaande slagting zoo zeer over tuigd, dat hij in een rapport aan den president o. a. schrijft: «Indien de krachten van het bonlsguuvernement eene voort durende bezetting van New-Orleans niet mogten toelaten verzeker ik u, dat weldra slechts de krokodil en de mus kiet in die stad zullen leven. Wat er nn buiten deze ademt en leeft zal uitgemoord worden zoodra de tegenwoordige bezetting is afgetrokken." ENGELAND. Een gerucht, dat de drie groote zeemogendheden van Europa voornemens zijn hunne bemiddeling aan te bieden, ten einde den rampspoedigen strijd in Amerika tot een ge- wenschl einde te brengen, is hier ter stede in onze han delskringen het onderwerp van alle gesprekken. Indien de oorlog eenmaal ten einde gebragt is, zou dit eene groote verandering veroorzaken op financieel gebied. De vroegere kanalen voor den handel eenmaal weder geopend zijnde, zon daarvan het natuurlijk gevolg zijn vraag naar kapitaal, en de overvloed, die nu in de fondsenmarkt circuleert, zou onmid- delijk eene andere bestemming erlangen. Uit Nassau is weder eene lading katoert ontvangen 800 balen groot; daarbij werden eenige briesen van Char leston aangebragt, waarin een droevig tafereel wordt opge hangen omtrent de schaarschheid der eerste levensbehoeften, schoenen kosten er 15, gewone thee per 12; koffij per 2 '/2enz. Naar mate de avonden en nachten somberder en langer worden, nemen de straat-aanvallers op zulke schrik barende wijze toe, dat zelfs de dagbladen er zich mede be- moeijen en ieder fatsoenlijk man aanraden zich bij het uit gaan van een vertrouwd wapen te voorzien, een scherp oog op elk verdacht persoon te houden en zonder bedenking der een of anderen aanrander voor goed onschadelijk te maken. Miss Rye, eene bekende touriste, verliet over eenige dogen de hoofdstad van Engeland, aan het hoofd van hon derd vrouwen, om zich te Liverpool aan boord te begeven van een naar Nieuw-Zeeland en Australië aldaar zeilree lig gend schip. Deze vrouwelijke emigranten, allen tot den mid denstand behoorende, vertrekken op kosten van eene ver- ecniging, die zich ten doel heeft gesteld, het huisselijk leven onder de vrijgelatene gedeporteerden en landverhuizers te bevorderen. Zij zendt alleen die vrouwen uit, die bewijs kunnen leveren van een onberispelijk gedrag, goede opvoe ding en huiselijke bekwaamheden. FRANKRIJK. Men verhaalt, dal er dezer dagen te St. Cloud een aanslag op het leven van den keizer is gepleegdzelfs wordt er bijgevoegd dat de generaal Fleury gewond is. De studenten aan onze universiteit hebben eene in schrijving geopend om dr. Nétaton een trousse dhonneur hulpbehoevende lievelingen wel gaarne "ecnigen onderstand aan bl.^den- «egens de diensten op zoo belanglooze wijze non I r, „1 r, l rl* .v si II. f r, I r. n Ilrt» f- ,1 ^.«st tegemoet. Als een staaltje van den rijkdom der Vlaamsche taal wordt een woord medegedeeld, dat in het hollandsch vertaaldbetee- kenl: «De vrouw des voorzitters van het liefhebberij-genoot schap voor blaasinstrumenten to Kortrijk." Het woord luidt: Korlrijkschekoperblaespijpspeelluiglie/hebbershunslgenool- schapsehevoorziltersr rouwt' aan Garibaldi verleend. Het zal van het cijfer der inschrij vingen alhangen of de instrumenten van verguld zilver dan wel van goud zullen worden vervaardigd. Allexandre Dumas wordt te Parijs verwacht. Hij heeft voor hel ThéAlre Historique een drama geschreven gedeeltelijk in verzen en gedeeltelijk in prozawaarin niet minder dan 60 personen op treden. Het is getiteld «Drie en negentig

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1