:A JV? 88. 49 Jaargang. L%!^4 Maandag 16 November. DE STAD GOES, |ïcv telegraaf. Marktberi g ten. ADVERTENTIEN. i J i r» t\v- 4862,. —r- - COURANT, i OF De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags, Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-0 regels a f 1,2^ behalve het zegelregt. Tot dit behoort een bijvoegsel zijnde afdruk van de beschouwingen omtrent de plaatsing van arr. regtbanken in Zeelanddoor de regtbank te Goes in junij 1861 aan Z. E. den minister van justitie ingezonden en dezer dagen aan de tweede kamer der staten-generaal medegedeeld. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Heden zijn in de tweede kamer der staten-generaal de discussien over de begrooting aangevangen. Zij liepen hoofd zakelijk over algemtenefinanciële en koloniale politiek. Morgen is de minister van finantien aan het woordover hel voorstel van den heer van Heukelom om de water wegen na het vierde koofdsluk te behandelen, staakten de stemmen Morgen overstemming. Namens eene commissie werd verleden donderdag door den voorzitter dit album aan dhr. v. d. Bosch overhandigd, die zich ten hoogste met dit geschenk vereerd verklaarde. Men berigl uii St. Martin, dal de zwarten, die er hebben vernomen, dat volgens de beslissing der kamers de slavernij op liet eiland reeds met 1848 werkelijk was afgeschaft, thans de gelden terugvorderen ad 200,en f 250, waarvoor ecnigen zich vrij hebben gekocht, terwijl anderen de gelden eischen, die zij voor hunne meesters sints dat jaar met guano zoeken of zoutwinnen op bet eiland Sont brero verdienden, en waarvan zij soms voor ƒ8,— 10, per maand overbragten. anderen het geval zijn. Olschoon deze maatregel het ge volg is van het voornemen om den arbeid in die lands-in- rigling op den voet van vrede terug te brengen, spruit die aan den anderen kant daaruit voort, dat de diefstallen toe nemen en sir R. Mayne genoodzaakt is de politiemagt te versterken. Dezer dagen hebben de ged. staten der provincie Noord- Braband een besluit genanten, waarbij aan een onderwijzer, die ruim 20 jaren de betrekking van voorlezer en voor- Vrijdag namiddag zijn de werkzaamheden door de provinciale j zangep jn ,je hervormde kerk had waargenomen, geweigerd staten van Zeeland voortgezet. Aan het verlangen van aen In er Cau, te kennen gegeven in de vorige zitting, om van gedeputeerde staten mededeeling te ontvangen van de met de regering gewisselde stukken en gevoerde corresponden ten betreffende de regeling nopens de calamileuse polders, is thans voldaan. Uit die mededeeling blijkt, dal de minister bij missive van 18 september jl. heeft te kmnen gegeven dal hij den commissaris des knnings alhier heell uitgenoo- digd alle bekendheid len opzigte ric calamileuse polders aan de provinciale stalen te verschaffen, waarbij de voorzitter voegt dol thans niet den meesten ijver op de provinciale griffie wordt voortgewerkl aan de stukken welke op deze zaak be trekking hebben. In verband hiermede is ingekomen een voorstel van de heeren van den Bosch, de Smidt, Kake- beeke, hlazure, Cau, Moolenburgh en J L de Jonge. Het strekt om gedeputeerde staten uit te noodigen, volgens art. 66 der provinciale wet, tot het aanvragen van magtigmg voor liet houden eener buitengewone vergadering op den eersten duigsdag in april, tol hel vaststellen van een con cept-reglement op de administratie der calamileuse polders of hei wijzigen der bestaande bepalingen, nm zoo doende in de aanstaande zomer-vergadering tot afdoende maatregelen te kunnen overgaan Dit voorstel is ter behandeling naar de afdcelingen verzonden. Het voorstel van den heer 0. Verhagen, om gedeputeerde staten uit te noodigen tot het doen van een voorstel om aan het verhandelde in de openbare vergadering der staten meerdere publiciteit te geven, is met groote meerderheid van stemmen verworpen. Door de regtbank van dit arrondissement is aan de tweede kamer der staten generaal ingezonden een afdruk van het adres door dezelve regtbank in junij 1861 aan den mi nister van justitie ingediend, betrekkelijk de vestiging van regtbanken in Zeeland in hel bijzonder ook in dit arron dissement. Wij deelen bij dit nummer het adres in zijn geheel mede. Ds. C. J. Gobius du Sart, predikant te Arnemuidcn, heelt voor het beroep naar Wollaartsdijk bedankt. Op bet twaalftal te Breda, ter voorziening in de open staande predikants plaats der ned. lierv. gemeente aldaar komt voor d3. J. Drost, predikant te Goes. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Nijkerk, den beer T. VV. van Kerkwijk, thans surnumerair Verleden donderdag is verdronken gevonden de persoon van P. timmerman te Ovezand. Men denkt dat hier zelf moord is gepleegd. Toen tijdens het XVII Nederlandsch landhuishoudkundig congres, dezen zomer te Middelburg gehouden, aan de leden de gelegenheid werd verschaft om een bezoek aan den Wil- helminapolder Ie hiengen, werd daarvan ruim gebruik ge maakt en ieders verwachting overtroffen zoodal men met de aangenaamste h.rinneringen vervuld den heer I G J van den Bosch erkentelijk bleef voor de gelukkige gedachte om aan de leden dit genot Ie verschaffen Men besloot toen gezamenlijk om die hulde door een blijvend aandenken Ie verwezenlijken en dhr v. d Bosch een album nan te bieden waarin de pholografische portretten der 64 congres leden, die aan dit bezoek deel namen, alpbabelisch zijn gerangschikt. is om die betrekking na 1 januarij e k. langer te ver vullen. Men wil, dat genoemde stalen aari alle onderwijzers in dit gewest de kerkelijke bedieningen zullen ontzeggen, hetgeen in de meeste protcstantsche gemeenten een groot ongerief zal veroorzakenwijl men geene geschikte voor zangers kan bekomen daargelaten de nadeelen welke de onderwijzers er door zullen lijden. Er wordt gedurende de laatste dagen te Schevenirgen eene zoo belangrijke hoeveelheid steurharing aangebragt dat er gebrek is aan paarden en wagens om de visch uit de pinken te lossen. Nacht en dag is ntcn daarmede bezig Men leest in de Industrieel. Eene bedenkelijke lijding wordt uit Parijs ontvangen. Demümstjanden winter zal eene totale omwenteling plaats vinden in de klcederdragt der hee ren; verscheidene coryfeën der mode hebben besloten de hou - gaarsche kleeding aan te nemen, die volwas-en mannen bij zonder goed slaat. Zij zullen alzoo spanbroeken dragen die in de laarzen verdwijnen, en de kappen der laarzen met een eikel versierd worden. De prozaïsche kagchelpijp zal ver vangen worden door de hongaarsche muts, die door onze dames reeds haren weg gebaand heeft. Voorts zullen alle overjassen het veld moeten ruimen, en niet anders dan man tels gedragen worden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. FRANKRIJK. Er is geen stad in Europa waar men meer de her innering der gestorvenen vereert dan te Parijs. Men heeft o. a. op Aller-Heiligcn en Aller-Zielendag het aantal personen geteld, dal Père La Chaize bezocht; hun getal bedroeg op die dagen niet minder dan f 96 duizendterwijl op die zeilde dagen het kerkhof Montmartre door 100 duizend personen werd bezocht. Den 3 is te Dagneuxin tegenwoordigheid van meer dan 1500 personende inboedel van Dumollard verkocht. De meeste koopers hebben hooge prijzen besteed, om iels van den beruchten moordenaar van dienstmeisjes in handen te krijgen. Eene schapenhoedster werd dezer dagen in de om streken van Lyon door een onweder overvallen en ging onder een boom schuilen. Eensklaps werd een tak van den boom door den wind afgescheurd en viel voor bare voeten nederdoch levens had er als ware bet een regen van goudstukken plaats. Zij zag naar omhoog en ontdekte een gat in den boom waarin meer dan 20,000 francs aan gond was. Men zoekt naar de redenwaarom die schat aldaar was verborgen, en men herinnert zich, dat dertig jaar ge leden een rijk man door zijn bediende is bestolen en ver moord. De bediende werd gearresteerd en geguillotineerd en men onderstelt dat hij het gestolene in den boom had verborgen. ITALIË. j Garibaldi is te Pisa aangekomen, zijn toestand wordt zeer voldoende genoemd. DUITSCHLAND. - Rusland zet zijne recruteringen in Polen voort. Volgens brieven uil Warschau werden in sommige arrondissementen des nachts de lolelingen in verzekerde bewaring gebragt en daarna naar Petersburg gezonden In de zandgroeve, die in het voorjaar voor het viaduct bij Matzleinsdorp nabij Weenen is geopendhebben de werklieden ontzagchelijke groote beenderen van een voor wereldlijken Mastodon gevonden, beslaande in toonen, eene knieschijf, een aantal ribben, een' voorpoot en een linker heupbeen van reusachtige grootte, waarvan de kogelvormige geleding den omvang van een kinderhoofd heeft. Men hoopt door verdere opgravingen het reusachtig schepsel verder voor den dag te brengen. ENGELAND. De lenloonslelling te Londen is 2 Nov. gesloten, het geheel der bezoekers was 6,1 16,640 personen. -Een gerucht, dat de drie groote zeemogendheden van Europa voornemens zijn hunne bemiddeling aan te bieden, -ten einde dpir rampspoedigen strijd in Amerika lot een ge- - wenscht einde te brengen is hier ter stede in onze han delskringen het onderwerp van alle gesprekken. Indien de I oorlog eenmaal ten einde werd gebragt, zou dit eene groote verandering veroorzaken op financieel gebied De vroegere kanalen voor den handel eenmaal weder geopend zijnde, zou j daarvan liet natuurlijk gevolg zijn vraag naar kapitaalen de overvloed, die nu in de londsenmarkt circuleert, zou on middellijk eene andere bestemming erlangen Aan den mond van de haven van Dartmouth hebben visschers een oesterbank ontdektdie gezegd wordt eene waarde te bezitten van 5000, LI zaturdag zijn aan de rijkswerf 400 arbeiders ont slagen en in den loop van deze maand zal dit met 600 van goes op rottep.dam vice versa en lusschen liggende plaatsen. VAN GOES. VAN ROTTERDAM. NOVEMBER. WINTERDIENST. Donderdag 13's morg. 5,30.1 Woensdag 12's morg 8,45. Maandag 17 7,30JZalurdag 15 10,30. ROTTERDAM, 10 November 1862. Oude TARWE 50 ct. Nieuwe dito 25 ct. ROGGE 20 ct HAVER 15 ct. BOEKWEIT 5,—. Bruine BOONEN 50 ct. lager- WITZAAD 50 ct. hooger. MEEKRAP ruim geveild, iets lager. LONDEN, 10 November 1862. TARWE 1 fl lager. AMSTERDAM, 10 November 1862, GRANEN onveranderd. KOOLZAAD 84 HAMBURG, 8 November 1862. TARWE flaauw en zonder handel. ROGGE onveranderd AVIGNON, 5 November 1862. MEEKRAP. Rosé wortel fr. 31 a 33. Palud 18 m fr. 35 a 36, dito 30/m fr. 37. Gemalen Rose fr. 42 a 44. Palud I fr. 46 a 47. De inkoopen op het land waren moeijelijker, I door de vastheid der houders en de prijzen zijn stijgende. VERBETERING. In de annonce der tweede voorlezing door dr. P i c c a r d t staat abusief Woensdag, moet zijn Dingsdag 11 Nov. De ondergetekende brengt bij deze zijnen wel- meenendsten dank toe voor de deelneming, hem geschonken bij gelegenheid zijner eervolle benoeming als Bidder der Orde van de Eikenkroon. G. T. CALLENFF.LS. Die iets Ie vorderen heeft van of verschuldigd is aan wijlen PIETER GEENSE» in leven Boomkweeker in de Voorstad van Goesgelieve daarvan opgaaf te doen vóór oop den 15 December f862 aan J. M. GEEN SE. De zaak zal op dezelfde wijze en door dezelfde firma worden voortgezet.

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1