JX? NT. 4*i> Jaargang. Donderdag 6 November. mmw De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Deinzei BIN NEPiLAN DSCHE BERIGTEN. De Staats Courant bevat een regerings telegram, bij bet ('ep van koloniën ontvangen, gedagteekend Batavia 30 Sep temberluidende: «Een zekere Maas Poengoet beeft ge tracht eenige ongeregeldheden in de residentie Bantam te verwekken zijne pogingen zijn geheel verijdeld. Dingsdag avond is de najaars vergadering der provinciale staten van Zeeland geopend. In hoofdzaak was deze zitting gewijd aan de overlegging van ingekomen stukken eti voor stellen van gedeputeerde stalen het benoemen eener com missie voor de verzoekschriften, de splitsing der vergadering in afdeelingen en het indienen van een voorstel van den heer Verhagen tol het geven van meerdere publiciteit aan het verhandelde in de vergadering der stalen. Uit Middelburg wordt gemeld dat aan de goedkeuring der provinciale staten een voorstel zal onderworpen worden, tol het sluiten eener leening van ruim een half mtllioen guldensten einde tot eene verbetering der wegenin deze provincie te geraken. Volgens de wets ontwerpen tot bekrachtiging van pro vinciale belastingen wordt de heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting over 1863 voorgesteld voor Zeeland op 6 en op de hoofdsom der belasting op het per soneel, dienst 1863/64 voor dezelfde provincie op 5. Uil oen bijgevofgden staat blijkt dat de opbrengst dier op centen in Zeeland geraamd wordt op f 50,512,69. In i 861 bedroeg d e opbrengst 52,699,04'/2. Aan dé memorie van beantwoording van het voorloopig versl..g der commissie van rapporteursvoor het ontwerp van wet tol vaststelling van hoofstuk V (departement van binnenl. zak>-n) der begrooling van staatsuitgaven voor 1863, ontkenen wij liet volgende: Op de daartoe betrekkelijke vraag heeft de minister ge antwoord datzijns inziensaan de voorstellen van de commissie van ambtenaren van den waterstaatbetreffende eene meer doortastende oeververdediging in Zeelanddoor de regering geen gevolg is Ie geven, alvorens vaststa, welk bedrag ten laste der polders behoort te komen. De meening, dat niet met zoo veel kracht aan de staats spoorwegen wordt voortgewerkt als mogelijk ware, is, zóó algemeen gesteld, dat zij voor beantwoording niet wel vat baar is Wanneer in bijzonderheden wordt opgegeven waar tegen de klagl gerigl is, zal de minister gaarne onderzoeken. Betreffende aanvragen om concessie en verleende concessiën voor de lijnen, in hel verslag genoemd, kan, onder gelijke opmerking, het volgende worden medegedeeld: Lijnen in Staats- Vlaanderen. Drie aanvragen zijn ge daan tot het erlangen van concessie voor de verbinding van Neuzen met de Belgische spoorwegen in de rigling van Gent, Lokeren en Sl-Nikolaas (Mechnlen), Door een der aanvra gers is voorgesteld de drie ontworpen lijnen te doen samen komen te Axel, en ze van daar in ééne lijn veroenigd te doen doorloopen tot Neuzen Eene verbinding op die wijze ware voor de Nederlandsche belangeninzonderheid ook voor de verdediging, verkieslijk. In Bi-lgie is alleen de aan vrager van de lijn Gent-Neuzen in het bezit van concessie. Het gedeelte van Gent tot de grenzen is hem gegund, mits hij binnen een bepaalden termijn concessie hier te lande bekome. Van de lijn langs St-Nikolaas is slechts gccunces- sioneerd hel gedeelte van Mechclen tot die plaats, met regt van voorkeur voor de verlenging tot de Nederlandsche gren zen. Voor de lijn Lokeren-grenzen is in Belgie geen con cessie gegeven. Den aanvrager van de lijn naar Gent, die uit hooide van de concessie der Belgische regering de meeste waarborgen scheen aan te bieden, is gevraagd, of hij ge negen ware, met wijziging van zijn ontwerp, 't welk Axel ter zijde liet, concessie te vragen voor eene lijn langs Axel, met zoodanige bepalingen, waardoor de verbinding in de drie rigtingen op de voorgestelde wijze kon worden lot stand gebragt. Het antwoord is niet gunstig geweesttegen de ombui ging langs Axel bestaat, wegens vermeerdering van kosten, overwegend bezwaar, schoon het ontworpen tracó overigens ter voldoening aan Nederlandsche belangen eenigzins is gewijzigd. Thans is te beslissenof hel ontwerp van drie verbin dingen, te Axel zamenloopende, waarvan de verwezenlijking ook uit anderen hooide geenzins verzekerd schijnt, niet be hoort te worden opgegeven, ten einde althans zoo mogelijk ééne verbinding te erlangen. Bij Z. M. besluit is aan jhr. F. C de Casembroot, op iing van advei-tentiën moet geschieden vóór drie uren des ni verzoek eervol ontslag verleend uil zijne betrekking van plaatsvervangend kanlonregter te Tholen. Benoemd tot raadsheer in het provinciaal geregtshof in Zeeland jhr. rnr. C de Jongethans regter in de arrondissements-regtbank te Zierikzee. Tol plaatsvervangende kantonregters te Hulst C. C P. Pierssens, lid der provinciale staten te Hulst en L J Fvan Wuesbergke, lid van den gemeente raad aldaar, en het eere-teeken tot belooning van eervollelangdurige werkelijke dienst bij de schutterijen toegekend aan N. Selier, voormalig tamboer bij de dienstdoende schutterij te 's Her togenbosch, thans te Goes. Algemeen wordt hier door de jagers geklaagd over schaarscklteid aan wildwaartoe men meent dat het scha delijk gedierte het zijne bijdraagt. Op vele plaatsen doen ook de slakken groot nadeel aan de veld vruchten. Eergisteren zou de Rotterdamsche Courant te Rotterdam in het openbaar worden verkocht. Ingesteld op 80,000, werd het blad afgeslagen zonder een kooper te kunnen vinden. Te St. Maartensdijk schijnt zich op de kermis dezelfde liefhebberij te hebben voorgedaan om in de kleederen der bezoekers te knippen als hier. Eene vrouw, reeds vroeger wegens diefstal veroordeeldmoet daarvoor opzettelijk eene schaar hebben aangekocht om de kleederen zoo van heeren als dames te bederven; menige mantel en jas, zelfs eene kost bare vrouwenmuts draagt er de sporen van. Vermoedelijk bevindt zich de daderes reeds in verzekerde bewaring Als curiositeit verdient vermeld te worden, dat de Harlinger stoomboot Arnhemmet het doel om een Noordsch schip, dat bij Urk zal, naar Amsterdam te brengen door storm verhinderd werd dezen logt voort te zetten, bij de tweede poging genoodzaakt was om naar Kampen te gaan, uit gebrek aan steenkolen, en ten derden male zee kiezende bevinden moest dat het hulpbehoevende schip reeds door anderen naar Amsterdam was gebragt. Te Hoogeveen huwden in 5 maanden tijds uit één huis gezin 5 personendat zeker als eene bijzonderheid mag aangemerkt worden. Zaturdag avond ging de werkman S. te 'sHage, in eene kroeg gezeten de weddenschap aandat hij iederen klok slag een borrel zou drinken. De weddenschap werd aan gevangen ten zeven uur en tot laat in den avond zette S. dat jammerlijk spel voort. Hij won dan ook de wedden schap maar moest die duur boelen. De nacht daar op vol gende vond men in dat ongelukkige gezin een lijk eene weduwe en twee weezen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. AMERIKA. Dezer dagen is in eene democratische .meeting te Rrooklijn besloten om het gouvernement te ondersteunen in zijne pogingen, om de Unie te herstellen; de proclamatie van den lieer Lincoln betreffende de emancipatie der slaven, werd afgekeurd. De administrateur van eene plantage bij Or leans is door de negers vermoord Volgens een gerucht zouden da negers daarna in opstand gekomen, doch die be weging door de militaire magt onderdrukt zijn. Men zegt dat de communicatie tusschen Nashville en het noorden is afgesneden, en dal de noordelijken Corinth ont ruimd hebben. DUITSCHLAND. De koning en koningin van Griekenland zijn den 1 dezer te Munchen met vreugde ontvangen. Men wil beweren dal de koning slechts tijdelijk zijn troon heeft verlaten, tot dat de moeijelijkheden in zijn rijk zullen overwonnen zijn. De duitsch gereformeerde kerk te Geneve heeft op voorstel van den predikant Wagner het besluit genomen om de apostolische geloofsbelijdenis afteschaffen en eene van allo dogmalie vrijo kerk der rede te slichten. Een kleermaker, Wildgans gehcelen, te Maintz, heeft zegt men een kleedingsluk vervaardigddat alles in zich vereenigt in een stuk, namelijk, een das, een vest, een broek, slopkousen en een jas. Het is zeer ge makkelijk ingerigt en men kan hel in een minuut aandoen Als men nagaat, dat men dus een kwartier uur daags kan uitwinnen, dat geelt 7'/2 uur per maand en 87 uren KMIMVr. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a f 1,29 behalve het zegelregt. iddags. per jaar, dus bijna vier volle dagen, dan heeft deze uit vinding een dubbel nut. Een landeigenaar had in zijnen tuin strikken gelegd, om de alles verwoestende hazen te vangen. Soms laat van de jagt te huis komende, had hij zijne vrouw verzocht in zijne afwezigheid een oog op de strikken te houden. Op een avond te huis komende terwijl zijne vrouw op den loer zat, dacht hij dat zich iets beweegde en het voor wild houdende schoot hij en doodde zijne nog jeugdige vrouw. ENGELAND. Prins Alfred heeft veel kans op den griekschen troonn aar zal waarschijnlijk weigeren indien hem die aangeboden wordt. Onder dagteekening van 9 October is van het britsch West-Indische eiland St. Vincent herigt ontvangendat aldaar onder de negers een oproer was uitgebroken. Het scheen in het plan der oproermakers te liggen, alle blanken en kleurlingen op het eiland te vermoorden. Een aantal personen zijn met de grootste moeite het gevaar ontkomen, terwijl zeer vele anderen door de opgewonden negers gru welijk zijn mishandeld en verminkt. De krijgswet is dadelijk afgekondigd en alle werkzaamheden zijn voorloopig geslaakt. Gelukkig dat het britsche schip Challenger nog tijdig genoeg aankwam, om te verhinderen dat de hoofdstad Kingston in brand werd gestoken, daar anders zeker de geheele stad verwoest zou zijn. Een aantal magazijnen waren inmiddels reeds vernield Ook op de eilanden Union en Carricon hadden dergelijke oproerige bewegingen plaats. FRANKRIJK. De keizerlijke regering doet, naar men zegt, alle moeite, om de turijnsche regering over te halen om de ver zekering te gevtn, dat er geene pogingen tegen de wereld lijke magt van den paus zullen worden gedaan. Zoodra deze verzekering zal verkregen zijnzal de paus worden overgehaald tot het invoeren van hervormingen. De keizer heeft er op aangedrongen dat de paus de Code Napoleon zal invoeren, met vrijheid van godsdienst; men twijfelt zeer aan den goeden uitslag. Men verzekert dat koning Olto voornemens is een uitvoerig protest aan de drie beschermende mogendheden te rigten, die de overeenkomst van 1832 onderleekend hebben. Een amerikaansch blad deelt de volgende anekdote mede: In den morgen van den dag die op den slag van Yorktown volgde bezocht ik de gekwetsten. Onder degenen die eene amputatie moesten ondergaan, bevond zich ook een muziekant die een kogel in de knie gekregen had Volgens gewoonte wilden de heelmeesters de noodige maatregelen nemen om alle bewegingen welke de kunstbewerking konden belemmeren te beletten. «Wat doel gij?" riep de lijder. Mijn vriend, gij moet vastgebonden worden." De gewonde wilde hiervan niets weten. «Als gij dit verkiestzeide hij, kunt gij mij het hart uit de borst halen, doch het is on- noodig zoo veel voorzorgen te gebruiken. Breng mij slechts eene viool, zoo die in het kamp is." Toen men hem het verlangde muziek-instrumenl gebragt had, gaf hij welgemoed verlof om te beginnenterwijl hij zich onledig hield met liet stemmen der viool. De heelmeesters zetten zich aan het werk, en gedurende de veertig minuten die zij daarmede bezig waren, hield de muziekant niet op met spelen, zonder een enkele noot te missen of eenige beweging van pijn te maken. In het dorp Thauretle eischt de pastooreen eer waardig 80jarig grijsaard, nu reeds sedert 30 jaren, dat bij elk kind, hetwelk gedoopt wordt, de ouders een vrucht boom planten. Het vroeger zeer armoedige dorpgelijkt thans op een lusthof van uitgestrekte boomgaarden, dat den bewoners welvaart aanbrengt. Het Journal du Havre meldt het volgende geval De heer D.die eene betrekking te Parijs heeftkwam dezer dagen bij zijn vader, een oud militair met een houten been, die bij Gaillon woont, eenigen lijd doorbrengen. De zoon had zijns vaders jagtakte geleend en ging daarmede op de jagt. Aan den zoom van een bosch ontmoette hij een veldwachter, die hem naar zijne jagtakte vraagde; zonder zich lang te bedenken haalde de heer D. die van zijn vader te voorschijn. De veldwachter keek de akte met zeer veel aandacht en met teekenen van goedkeuring in; aan hel sig nalement gekomen, zeide hij echterAlles is in volkomen orde, doch aan het signalement ontbreekt eene zaak namelijk het houten been." «Maar man, was het antwoord, denkt

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1