.JV* 85. 43>"; Jaargang. AT 1862. Donderdag 30 October. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. COURANT, j Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a f 1,2° I behalve het zegelregt. Pe inzending van advertentiën moet geschieden vóór drio en des namiddags. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel bevattende hel 1ih gedeelte van het verhandelde in den Gemeente raad Ie Goes van 25 dezer. BIBNENLANDSCHE BERIGTEN. De zitting van de tweede kamer der stalrn-generaal heeft jl. dingsdag niet kunnen plaats vinden bij gebreke van een genoegzaam aantal leden Een nieuw ontwerp van wet tot amortisatie van vier niilboen schuld is ingekomen. Jn de volgende zitting is besloten om morgen het verslag der commissie van enquête omtrent de zecmagl in behan deling te nemen. Met 21 tegen 20 stemmen is in de zelve zitting verworpen een voorstel tot hel uitstellen van het onderzoek in de afdeeiingen van hel wets-ontwerp tot onteigening van perceelen voor den aanleg van den spoorweg Bergen op Zoom-Goes. Naar wij vernemen, zou, volgens het ontwerp eener nieuwe zegelwet dezer dagen door de regering aan enkele deskundigen om hun advies toegezonden, in het bestaande stelsel der zegelbelasting de volgende veranderingen gebragt worden De onderhandsche acten van verhuring en die van beleenmg op effecten enz. zullen niet meer aan het zegelregt, geëven- redigd aan de sommen of geldswaarden, onderworpen zijn. Het zegelregt op wisselbrieven en ander handelspapier wordt aanmerkelijk verlaagd en de betaling daarvan, aan de eene zijde, door invoering van een plakzegel, zeer ver gemakkelijkt, maar ook aan den anderen kant door strengere strafbepalingen beter verzekerd. Onderhandsche quitanliën worden aan hetzelfde zegelregt als wisselbrieven en ander handelspapier onderworpen en evenzoo polissen van verzekering en bewijzen van verwaar- borging, maar deze laalsten aan een zeer gering regt, en beide evenzeer onder strenge strafbepalingen tegen ontduiking. Van het zegelregt worden ontheven de registers van den burgerlijken stand en de registers van ontvang van gemeen ten en openbare instellingen. Voorts is hel zegelregt op dagbladen (ook de buitenland- sche), couranten, nieuwspapieren, tijdschriften, catalogussen, prospectussen, aarikonuigingen, beriglen en andere drukwer ken, zoo mede dal op de advertentiën, afschaft. Opcenten zullen, volgens dat ontwerp, niet meer van de zegelregten worden geheven. Het regt op wissels en ander handelspapier wordt voor gesteld op stukken, binnen het rijk betaalbaar, 2'/.2 cent van iedere 100, (zoodat men w'isselzegels zal kunnen bekomen van 2,j2 cent) en, buiten het rijk, 1 cent van iedere t 100. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslagen den heer J. Peelers, als beheerder van den Broeder- en Zuster polder. Heden middag heeft aan het ministerie van binnenlandsche zaken te 's Gravenhage de aanbesteding plaats gehad van het bouwen der schutsluizen aan de monden van het kanaal door dit eiland en wel in twee perceelenwaarvan aan wijzing den 23 en 24 is geschied. Het eerste perceel werd afgemijnd door dhr. C Versteeg, te Hardinxveld voor 528 000 en hel tweede door dhr. C Hot, te Shedi'fchtroot 524,000. Naar wij vernemen is de stormschade lusschen 19 en 24 dezer aan den Willem Anna Bolder ontslaan ten be drage van p. m. t 3000,reeds zoo goed als hersteld. Op de buitengewone algenieene vergadering van ingelanden van den polder De Brecde Wateringbewesten Yerseke, lot opmaking eener voordragl voor de betrekking van dijkgraaf, waren door 103 steirigeregtig len 179 stemmen vertegenwoordigd Bij de eerste en tweede stemming bedroeg de meer dei beid 90, bij de dei de 85. Tot 1e. kandidaat werd gekozen dhr IV. A de Laai de Kanier met 105; tol 2e. kandidaat dhr. F. Ferdinandusse met 111 en lot 3C. kandidaat dhr IV de Gioene met 85 stemmen. Wij vernemen neg dat iu d'ztlfde vergadering is ingekomen eene klagte legen den gezworen G. met verzoek om deszelfs ontslag te bevorderen, 't welk is aangehouden. Gisteren avond hield dr S. Piccardt de eerste der voor dezen winter aangekondigde voorlezingen De zaal was flink bezet ten blijkc hoezeer de gevierde spreker de aandacht weet te bocijeri. Hij begon met de mededeelingdal hij dezen winter in zijne voorlezingen niet bepaald over de stad Goes zoude handelen, ntaar dat hij zijne ondetwerpen aan de zeeuvvsche geschiedenis en lcllet kunde zoude ontlcencn Voor dit maal had hij Bellamy gekozen, die, in Goes vooral persoonlijk bekend geworden is, omdat diens Lil/is daar ge woond heeft en gestorven is. Spreker schetste Bellamy in de lijst van zijnen tijdwees op den invloed dien deze dichter had uitgeoefend door zijne poesie, deszelfs inhoud en vorm en gaf het bewijs van de door hem geopperde stel lingen in de voordragl van eenige proeven uit Bellamys ge dichten Zijne hoorders keerden hoogst voldaan huiswaarts mot het voornemen ook van de volgende gelegenheden te profiteren. De ter verkoop geanonceerde meekrap- en garaneine- labriek *de Stad Goesmet de machinerien, gereedschappen en het regt van erfpacht van den grond heeft in veiling een bod bekomen van f 13,000,een woonhuis en erf op de Groole markt C n". 66 f 3010, en een dito in de Voorstad f 1 500,— De verkooper heeft zich acht dagen beraad voorbehouden tot dien tijd zijn de beide hoogste bieders aan hun bod gebonden. De door een onbekende bijeengeroepen Garibaldi-vereeniging te Gtoningcn heeft verl zaturdag plaats gehadtwee wel bekende studenten hebben in eene volle zaal gesproken om tol deelneming op tc wekken Men zegt dat reeds één persoon, een smid, op de lijst geteekend heeft. Naar men verneemtis door den minister van binnenl. zaken dezer dagen namens den koning eene beslissing ge nomen op het adres van den kerkeraad eener afgescheiden gemeente, houdende bezwaren tegen eene gemeentelijke ver ordening waarbij de verpligting tot vaccine der kinderen die op de scholen worden toegelaten was voorgeschreven en heeft de minister daarbij te kennen gegeven, dat, dewijl aan den gemeente-raadhij art. 135 der gemeente-wet het maken van verordeningen in het belang der openbare gezondheid was opgedragen, het vaststellen der bedoelde ver ordening binnen den kring der bevoegdheid van den raad gelegen was, en er dus geen grond bestond voor tusschen komst der regering. BUITENLA.NDSCKE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Het is gebleken, dat de verspreide geruchten om trent een beraamde coup d'élat geheel ongegrond zijn; de regering schijnt integendeel pogingen tot verzoening te willen beproeven. Men verzekert zelfs, dal zij bij de aan staande hervatting der wetgevende zitting den tweejarigen diensttijd zal inwilligen. Uit Helsingfors meldt men, dat ten gevolge van het buitengewoon vroegtijdig invallen van de vorst in noordelijk Finland de oogst aldaar bijna totaal is vernieldzoodat 374,000 inwoners aan hongersnood zijn blootgesteld. Van de zijde der russische regering en van den kant der be volking van hel overige gedeelte des lands, geschiedt al wat strekken kan tot leniging van den nood Men meldt, dat in de jongst gehouden zitting der plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt, hel be roep van den Heer Johann Hoff, brouwer te Berlijn, is ver worpen. Hij was namelijk veroordeeld tot eene boete van 25 flor. wegens kwakzalverachtige aankondiging van zijn Malz-Extracl." Tevens is hem te kennen gegeven dat, hij «voortzetting van de aankondiging van het Malz-Extract als geneeskrachtig middel." aan hem zal worden ontnemen de concessie voor den verkoop van zijn fabricaat, «welke uit sluitend is verleend voor den verkoop van het Malz-Extract als voedingsmiddel en drank Bij gelegenheid der hof jagten dezer dagen gehouden op den Tranlstein en in hel Heigebergte nabij Ebenser zijn in den tijd van 2 uren 56 gemzen door 10 jagers gescholen, van welke de keizer alleen 20 heeft gedood Bij de jogt in laastgcnoemd gebergte zijn 20 stuks geschoten. ENGELAND. Zondag avond der vorige week werd do gemeente, die in eene kerk te Londen in de nabijheid ran Wllitby de avondgodsdienst bijwoondeals door een tooverslag in egyplïsche duisternis gebuid De oorzaak daarvan was, dat eene crinoline de ketk binnen kwameen dameskleed raakte aan den sleutel van den gasmeter; de dame trok hare crinoline medeen de crinoline trok den sleutel van den meter digtwaarop eene totale kerkverduistering volgde. Gedurende den lijd dor tentoonstelling is slechts 70 aan valsch geld ontvangen waarvoor ceti zilversmid reeds 100 geboden heeft om er eene vaas uit de ver vaardigen ter herinnering aan de tcnstoonstelling van 1862. K1UNKUUK. De geleerdste kenner van diamanten is voorzeker de gewezen ln-itog van Brunnvijh !o Darijs, Mij bezit crue waarde van eenige milioenen aan diamanten. In eene be schrijving van dezelve leest men van een groolen robijn eene waarde van 420,000 fr. bezittendewelke vroeger had toebehoord aan keizer Bader el Agra en keizer Dom Pedro een diamanten ring met de inscriptie M. S. eens liet eigendom der koningin van Schotland, de ongelukkige Maria Stuarteen paar oorringen die Maria Antoinette vroeger had gedragen enz. Tegenwoordig heeft hij twee diamanten te koop, waarvan de een ongeveer 1,200,000 fr. de andere zelfs 3,400,000 fr. aan waarde heeft. De (gelukkige sterveling) kan zijn huis echter nooit zonder zorg ol vrees verlaten, ofschoon zijne schatten bijna ongenaakbaar zijn. Zijne woning is zeer doelmatig ingerigt om die schatten en kostbaarheden te beveiligen. Zijn huis is door een hoogen muur omringdwaarop een groot aantal scherpe ijzeren punten geplaatst zijn. Zoolra iemand daarop klimt, begint een klok, die met deze scherpe punten in verbinding staat, te luiden. Deze toestel kost hem 80.000 fr. Hij heeft zijne kleinodiën in een kistje, dat in eene dikke wand van graniet geplaatst is en waarvan het slot slechts door een ingewijde kan worden geopend. Indien een vreemde het opent, dan ontladen zich vele geweren en te gelijker tijd begint een geheime klok te luiden. Het vertrek bezit slechts een venster, waarvan de jalousie uit het sterkste traliewerk bestaat. Ook dit wordt door een kunstslot gesloten. Het bed van den hertog staat tegen den muurwaarin zijne schatten ver borgen zijn en een dozijn revolvers met zes loopen heeft hij daar steeds bij de hand. Men leest in de Figaro het volgendeDe baron Garat gedurende langen lijd directeur-generaal van de fransche bank, bemerkte dat twee zijner dienstboden, welke met elkander in het huwelijk waren getreden, ten gevolge van hutsselijke oneenigheden, gescheiden leefden. Zich herinnerende hoe eene groole gierigheid de karaktertrek was, welke beide eebtgeuooten onderscheidde, riep hij beide lot zich, scheurde een groot bankbiljet in twee stukken en gaf aan ieder oen daarvan ter belooning der hem bewezen trouwe diensten. Daar nu dit biljet van onwaarde was, zoo lang die stukken uiet vereenigd waren, besloten de echtgenooten zich te verzoenen om in het genot van deszelfs waarde te worden gesleld. De pastoor Maillete Cangy (in het dep. Indre et Loire), had verleden week een dertigtal personen genoodigd, om ten zijnent den vijftigsten verjaardag van de aanvaarding zijner priesterlijke betrekking te vieren. Dientengevolge waren zij vereenigd op een bovenkamer van de pastorij ten einde een déjeuner te gebruiken. Zeer aanzienlijke personen bevonden zich onder ben, zooals de maire, de heer Bodin en de notaris. Naauwelijks was men begonnen ot onverwachts kwam de nicht van den pastoor in de kamer en riep met bewogen slemMijne heeren, spoedt u van hier, want...." zij had den lijd niet om den volzin ten einde te brengen of een vreesselijk gekraak deed zich hooren de geheele grond barstte en 24 personen stortten onder een dikken stofregen en een massa tafels, stoelen, glazen, schotels en borden naar beneden! 5 a 6 personen werden hevig gewond, namelijk de pastoor Babion van Amboise, de pastoor Mabille van Tours, de pastoors de Cangy, Sains en Tallot. De overigen werden meest allen liglelijk gekwetst. In le Courier d'Orient leest men het volgende 1 De straf van zekeren Yorghi die tol eenige maanden ge vangenisstraf was veroordeeld was ten emde getoopen. Er bleef echter slechts eene voorwaarde over voor zijne in vrijheidstelling hij moest namelijk een borg stellen, om te Gonslanlinopel te mogen blijven wonen, of anders moest hij van brigade naar brigade naar zijne geboorte stad worden teruggevoerd Een geregtsdicnaar begeleidde hemterwijl hij naar een borg zocht en deze had in last hem gestreng te bewaken en weder naar de gevangenis terug te brengen. Terwijl beiden de stad dooi hepen werd Yorghi door een oploop van volk van zijn begeleider gescheiden in plaats van zich uil de voeten te maken loclit Yorghi den geregts- I dienaar geruimen lijd en toen hij hem niet ken vinden begai hij zich naar hel polilie-bureau, verklaarde daar, wat er gebeurd was en stelde zich weder in handen der politie. De directeur van politie stelde hem echter onmiddellijk in volkomen vrijheid en verklaardedat zijne handelwijze zoo j zeer le zijner gunste was dat hij geen borg noodig had. Wanneer hij hulp noodig had, dan beboeide bij zich slechts tot de regering le wenden. De Echo de Vér one beval het volgende: Een paar rallen heeft in drie jaar 651,053 levende jongen voortge- bragt. Deze 651,053 gebruiken aait voedsel zoo veel als 1 voor 65,000 mensclien genoegzaam zou zijn. Om tol die j getallen te komensteil het blad dat eene rat jaarlijks Smaal jongen voortbrengt; wanneer men dit op 14maal stelde, dan zou men lol een cijfer van 1,015,048 vallen konten, die n eer graan zouden opeten dan 101,304 menschen

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1