1863. .A? 84. 4 SI" Jaargang. Maandag 2? October. BEKENDMAKINGEN. j.: COURANT, Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag! avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,00. j De inzending van advertentiëo moet Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels f 1,20 behalve het zegelregt. eschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, doen te weten Dal (Ie grrneente-raad, in zijne vergadering van den 23 dezer heeft benoemd lol leden van de commissie van voor lichting en raad ten aanzien der toelating en classificatie van kinderen op de schooi van minvermogenden niet bedeelden en op de bewaarschool, de heeren J. W van KERK WIJK, wethoudertevens voorzitter, mr P. IJ. SAAYMANS VADER, lid van den raad. J. liOOMAN Az lid der commissie voor de (Econo mische spijsuildeeling. T. PIETERSE, lid van hel burgerlijk aimbestuur. IJ. HILDERNISSE, lid van hel diaconie armbestuur, en P. IJ. TIMANS, lid van r. c. parochiaal armbestuur. En opdat dit algemeen bekend zijzsl deze worden algekondigd en geplaatst in de Goessche Courant. Goes, den 25 october 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H C PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente: dat de gemeente-raad in zijne vergadering van den 23 dezer heeft benoemd tot leden van de onderstaande vaste rommissiën I voor het financie-wezende heeren J. W. van KERKWIJKvoorzitter, A. SMALLEGANGE en mr. P J. van VOORST VADER 2°. tol het ontwerpen van de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, behalve de heer burgemeester als voorzitterde heeren mr. J. H. DE LAAT DE KANTER en mr. IV. G. DE KNOKKE VAN DER -MEULEN En zal deze, zoo ter voldoening aan art. 54 der gemeente wet, als omdat dit algemeen bekend zoude wezen, worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 25 october 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H C. PILAAR. DE BURGEMEESTER van GOES maakt bekend Dat, ter voldoening aan art. 36 der wet van den 29 maart 1833 (staatsblad no. 4) de lijsten der schattingen en tellingen der PERSONELE BELASTING in deze ge meente, over het dienstjaar 1862—1S63 ter secretarie zijn nedergclegd en dat ieder belastingschuldige daarvanvoor zooveel hem aangaat, inzage zal mogen nemen of legen be taling van tien cents, nittreksels kan bekomen. En opdat niemand deswege onvvelenheid voorwende, zal deze op gebruikelijke wijze worden publiek gemaakt. Gedaan te Goes den 27 october 1862. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. BIKNEfiLAflDSCHE BERIGTEN. Blijkens bet antwoord van den minister van Marine omtrent de verbooging van hoofdstuk Vlli der staats-begrooltrig, Llijfl Z. E. bij zijne overtuiging, dat zijn* stelsel, wat de huold- trekken aangaat voor onze marine bet doeltreffendste, is. Naar zijne overtuiging is de marine niet in dien toestand waarin zij aan alle bare eiscben kan voldoen. De minister was steeds het gevoelen toegedaan, dat bet gedeelte der werf (e Vlissirigen, hetwelk men uitrustings werf noemt, als zoodanig moet worden behouden. Uil bet voorloopig veslag, door de commissie van rappor teurs der tweede kamer uilgebragtover bet op nieuw aan de kamer aangeboden wets-ontwerp tot a/koopbaarstelling der tienden, blijkt, dat in drie aldeelingen is gevraagd, of men cerie spoedige indiening mag te gomoct zien van bet in de vorige zitting onafgedaan gebleven ontwerp, betreffende de overdragl der tienden van hel kroon- aan bet staatsdo mein. Enkele b den zijn blijven aandringen op een overzigt dar bier te lande beslaande tienden en van de wijze hater heffing. Zij meenden, dal de hulpmiddelen niet ontbraken om de regering in staat te stelleneen vrij volledig en juist overzigt der tienden te leveren. Nog altijd blijft een deel der leden ocric formele beslissing, ten opzigte van bet kei zerlijk decrcrt van 22 jan 1813, raadzaam en noodzake lijk achten Met leedwezen hadden onderscheidene leden gezien, dal dc regering liet beginsel van wederkceriglieirl blijft uitsluiten; de leden, die dn beginsel afkeuren, acht ten na de herhaalde gedachtewisseling hieromtrent opzette lijke wederlegging niet meer noodzakelijk. Van eene an dere zijde werd de verwisseling der tienden in aflosbare grondrenten op nieuw aanbevolen, doch de meerderheid scheen zich op dit punt door de vroegere beslissingen der kamer gebonden le achten en daarin te willen berusten. Het antwoord der regering op de vraag, boe het gelegen is met de regeling van den afkoop der novale tienden, werd vrij algemeen onvoldoende geacht. Do bezwaren tegen de I op nieuw voorgestelde regeling van den alkoop der zooge naamde bloktiendenwerden door de vernieuwde overwe ging geenszins verminderd Terwijl het mcerendeel der le- den zich met den voorgeslelden maatstaf van waardering kon vueenigen, meenden anderen, dat daardoor bet regt der heffers op volkomene schadeloosstelling werd verkort. Bij dc tweede kamer is ingediend een ontwerp van wel, tot onteigening van perceelen voor den spoorweg van Bergen op- Zoom naar Goes, zijnde de tweede afdeeling van den spoorweg van Itozendaal naar Vlissingen De memorie van toelichting zegt betreffende dc rigling van dien weg in deze provincie, dat het doel is buiten aanraking le blijven met de bedijking van den zoogenaamden Tweeden polder derOoster-Scheldemaatsehappij, waardoor levens de lgn digler langs Krabbendijke zal loopen het kanaal door Zuidbeveland haaks over te gaan, ter ver mijding van eene scheeve draaibrug de stad Goes zoo digt mogelijk te naderen. Voor dezen weg zijn ontworpen eene halte bij Woensdrechl bij den zeedijk van den Prins- Karelpolder, met toegang nil den Langenweg; Eene halte bij Krabbendijke, ten zuiden van den spoorweg en ten oosten van den noordweg, met to 'gang van dezen laats ter! weg eene halte bij Kapelle, ten noorden van den spoorweg en ten westen van den Biezelingschcn steenweg of den weg van Goes naar Bath, met toegang van dezen laatslcn weg; Een station hij Goes, ten noorden van den spoorweg en ten oosten van den zoogenaamden Poelweg, met toegang van den stadscingel, tusschen de Koe- en Ganzepoorten. Bij de nederlegging der stukken zijn, behalve bezwaren tegen afsnijding van middelen van gemeenschap en waterlos sing, welke meer bepaald belangen van particulieren of van gemeenten en waterschappen raken, ook bedenkingen gemaakt legen de rigting van den weg langs den Tweeden polder der Ooster-Scheldemaatschappij Overeenkomstig een vroeger ontwerp, zou men thans, nu de Tweede polder weder is bedijkt, zonder bezwaar, den noord- dijk van den Krabbendijke-polder kunnen volgen en niet langs, maar door dien Tweeden polder gaan; hetgeen eene aanzienlijke besparing van kosten zou geven. Het vroeger ontwerp was bepaald door de geconcessioneerde afdamming van de Ooster-Schelde. Thans, nu de rigting, voor de afdamming in de concessie bepaald, niet behoeft gevolgd te worden, kon met voordeel eene andere rigling gekozen worden, waardoor de dam 700 el korter en de kosten van aanleg ongeveer een vijfde minder worden. Buitendien schijnt bel niet raadzaam, den spoorweg te maken in den Tweeden polder, waarvan de nieuwe bedijking, naauwlijks tot stand ge- bragt, de proef van hoogc vloeden nog niet heeft doorgestaan In den Tweeden polder zou. gelijk thans in den Eersten polder en den nieuw bedijkten Caterspolder geschiedt, de baan ter hoogte van dc zeedijken moeten worden aangelegd, ten einde voor hel geval van doorbraak de voortdurende gemeenschap langs den spoorweg zooveel mogelijk te verzekeren. Daardoor zouden grootercoppervlakte gronds, dus meer kos ten van onteigening, meer kosten van aanleg en onderhoud der aarde- en kunstwerken worden gevorderd De weg zou zelfs over eene targte van 11200 el over het schor gelegd, en geheel voor zeedijk iugerigt moeten worden, met omlegging van een belangrijk gedeelte van den noord-oostelijken zeedijk van den Nieuw Krabbendijkepolder Tegenover de uilgaven, voor al deze werken le stellen, is bel doorsnijden van een drietal dij ken, hetwelk in de ontworpen rigling zal moeten plaats vinden, onbeduidend. Ongetwijfeld worden in deze rigling zeer vrucht bare gronden doorsneden, maar bij hel volgen der andere rig ting worden de Eerste en Tweede polders in vijf verschillende ileelcn gesplitst door een dam op dijkshoogle aangelegd, bel geen zeker niet ligter kan worden geteld. Ook is bij de tweede kamer ingezonden een welsont- i werp tot regeling van het middelbaar onderwijs, vergezeld vin eene memorie van toelichting, die levens lot antwoord strekken op het voorloopig verslag der tweede kamer over dit ontwei p, in bet vorige zittingjaar opgemaakt De Ut Ct. verneemt uit eene goede bron, dal baron van Boctzetaer van Dubbeldam, na ernstig beraad, besloten heelt de op bom uitgebragle benoeming lot lid van de tweede kamer der siaten-gerieraal niet aantenemen. Ds C P van Tooren, predikant te Hendrik-ldo-Ambaclit (classis Dordrecht) heeft voor het bctoep naar Wemeldinge bedankt. In de raadsvergadering van jl. donderdag is in behan deling genomen en zaturdag daaraan volgende voortgezet en vastgesteld de gemeenle-begrooling voor 1863. Wij deelen aan onze lezers het uitgebreide verslag bij een volgend n°, mede Door Z. M. is benoemd tol ridder der orde van de Eikenkroon de heer dr. G. T. Callenfels, kommandant der eerewaebt te Goes, tijdens Z. M. jongste verblijf aldaar. Deze lijding werd met genoegen door velen voor namelijk dooi de leden dier eerewacht vernomen, te meer nadat van verschillende zijden uit deze provincie was melding gemaakt van dergelijke onderscheidingen aan heeren kom- mandanten te beurt gevallen en bet hun leed deed dat dhr. Callenfels vergeten scheen die toch reeds in 1841 bij de komst van Willem II in Goes, bij welke gelegenheid hij in gelijke betrekking fungeerde een eereblijk van HD. tevredenheid ontving Op prijsslellende bovendien de uit- noodiging van den heer burgemeester om bij de uitreiking tegenwoordig te zijn besloten de gezamenlijke leden ótm bunnen kommandant en corps te paard, nagenoeg in gelijk costuum als bij 's konings komst af te halen en naar het raadhuis te geleiden waar de uitreiking van het diploma en het ridderteeken bij monde van dhr. burgemeester onder eene warme ZEA. eigene toespraak gisteren geschiedde. Zij werden bovendien verrast door de slechts eenige oogenbbkken le voren bij het bestuur ontvangen kennisgeving dat hek levens Z M behaagd had aan eiken der kommandanten en der banier- of vaandeldragers van de eerewachlen, een voor hem bestemd photographisch portret des konings le doen toekomen als verder bewijs van tevredenheid over de door die eerewachten bij Z. M. bezoek aan Zeeland bewezen diensten, welke hier le beurt vielen aan de heeren C. de Fouw als 2e komm en G de Jongh als vaandrig In de beste orde vergezelde na den afloop het corps den gedecoreerde huis waarts, diehoogst vereerd door de betoonde belangstelling, bij hel afscheid nemen in korte woorden dank betuigde en zich in aller vriendschap aanbeval. Omtrent het gedenkteeken ter eere van dr. Ab Utrecht Dresselhuisvernemen wij, dat de commissie, die getracht heeft, aan den geuilen wensch van vele, lot daarslelling van een zoodanig gedenkteeken te voldoen, daartoe genoegzame ondersteuning van vele personen, vrienden en vereerders van wijlen dien verdienstelijken geleerde heeft ondervonden en den dag voor de plegtige onthulling van dit gedenkteeken op het schoolplein te Wolfaartsdijk, heeft bepaald op a zaturdag ten 12 ure. Commissien van HH. gedeputeerde staten, van het prov: en andere kerkelijke besturen, van geleerde genoolschappen en der Zuid-Bevel, onderwijzers vereeniging zijn met het ge meente-bestuur en anderen uitgenoodigd om zich ter besterader uur aldaar le vereenigen. Volgens het programma zal de plegtigheid aanvangen in de school te Wolfaartsdijk en beslaan in 1°. Mededeelingen door de commissie voort gedenkteeken. 2°. Voorzang, uiltevoeren door de leden der L -B. onder wijzers vereeniging. 3°. Gelegenheids- of feestrededoor het lid der com missie J. Franssen van de Putte. 4U. Onthulling van het gedenkteeken. 5°. Overdragl van het gedenkteeken door de voorzeide commissie- aan het bestuur der gemeente. 6°. Slotzang door de leden genoemd bij n°. 2 waar mede de plegtigheid zal gesloten worden. Door J. Paauwe te Hoedekenskerke is verl. vrijdag in publieke besteding aangekomen het verbeteren van een dijkvak aan den Hoofdplaat polder voor f 19,990. Uit Wissenkerke wordt gemeld dat Z. M. de koning dezer dagen den heer burgemeester dier gemeente eene gift van 30,heeft doen toekomen, ten einde die ten behoeve van Andries Flipse arbeider aldaar, ten meesten nutte* te besteden en zulks tot ondersteuning zijner ongelukkige vrouw, die van af September 1860 aan waterzucht lijdt cn ge durende dien tijd reeds 48 malen het water is afgetapt geworden. Dezer dagen ontving de heer V. te Veenhuizen een telegramdal zijn zoon te 's Rage bedenkelijk ongesteld is. Zijne dochter schrikte zoo hevig door dit berigl, dat zij plotseling den geest gaf. De vader trok zich dit gvval zoo zeer aan dal hij daardoor krankzinnig is geworden.

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1