j\i *3. 49' Jaargang. 1803. Donderdag 23 October. courant, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-0 regels f 1,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. De tweede kamer der staten-generaal ister hervatting harer werkzaamheden opgeroepen tegen dingsdag den 28 October a. s. Het wets-ontwerp tot regeling van het regtsgebied der reg- terlijke collegien enz. is onveranderd aan de tweede kamer aangeboden. De regering refereert zich geheel aan de toelichtende memorie, welke liet ontwerp bij de vorige indiening heeft vergezeld, en aan onze lezers voor zoo ver dit arrondissement betreft is medegedeeld. In het voorloopig verslag der tweede kamer op hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) der slaatsbegrooling voor 1863 komen eenige mededeelingen voor, waarop wij in de eerste plaats de aandacht willen vestigen. «In eene der afdeelingen gaf men zijne bevreemding te kennen dat in de memorie van toelichting geene melding wordt gemaakt van het onlangs in het licht gegeven belang rijk verslag van den minister van binnenlandsche zaken betreffende de oeververdediging in Zeeland. Die leden vroe gen welk gevolg aan de daarin vervatte voorstellen van den raad van waterstaat zou worden gegeven. «Zeer vele leden hadden met leedwezen gezien, dat de post voor calamiteuse polders in Zeeland al weder met 30,000 is verhoogd. Na al hetgeen daarover bij de be grooting van 1862 is voorgevallen, hadden zij zoo iels niet kunnen verwachten. Het gcheele beginsel waarop deze bij dragen steunen, is in het oog van sommigen betwistbaar, daar de ingelanden voor het onderhoud hunner eigen wa- terkccringen moeten zorgen. In eene der afdeelingen werd het uitblijven der regeling van deze geheele zaak aan den onwil der autoriteiten in Zeeland toegeschreven. Enkele leden wilden die autoriteiten, door het schorsen van alle betalingen uit 'srijks kas, tol afdoening dwingen, waarop anderen echter antwoordden, dat daardoor niets zou verkre gen worden dan het stichten van verwarring De zaak moest met medewerking der wetgevende magl geregeld worden. «Enkele leden hadden met genoegen vernomen, dat de minister de vroeger gestaakte waardering der landerijen van de calamiteuse polders wil doen doorzetten, zoodat zij in het aanslaande voorjaar zou aüoopen. Daar de gronden thans welligt drie maal meer waarde hebben dan vroeger, moest daaruit vermeerdering van de bijdragen der ingelanden en dus vermindering der rijkssubsidiën voortvloeijenDoch tegen dit denkbeeld kwamen andere leden op, die zulk eene eigenmaglige verhooging der bijdragen willekeurig zouden achten Huns inziens moest men dit alles regelen bij eene wet, die het thans van kracht zijnde dekreet van 1811 verving. «Volgens de memorie van toelichting zal het geheele sub sidie voor de haven van Brouwershaven ƒ26,000 bedragen, dal is het dubbel van de som die de provincie Zeeland daarvoor geeft, en nagenoeg de helft der kosten van het geheele werk. Enkele leden konden die afwijking van den gewoonlijk omtrent subsidiën gevolgden regel niet goedkeuren Dezelfde leden zagen er onregelmatigheid in dat de slaat ƒ5500, over twee jaren verdeeld, zou geven voorden grind weg van Ooslburg naar Groede, terwijl de staten van Zee land in 't geheel peen subsidie, maar enkel een renteloos voorschot verleenen In de aanstaande najaars-vergadering der provinciale staten van Zeeland, zijn de volgende zaken ter behandeling gesteld 1.Koninklijk besluit van den 25stenaugustus 1862, n° 48, houdende goedkeuring van het besluit der provinciale stalen van den 8sten julij te voren, n°. 10, waarhij is goedgekeurd het gehouden beheer van gedeputeerde staten, met betrokking tot de inkomsten en uitgaven van do provincie, over het dienstjaar 1860; 2. Koninklijk besluit van den 23™ september 1862, n°. 10, houdende goedkeuring van de begrooting der enkel provin ciale en huishoudelijke inkomsten en uilgaven, voor 1863; 3. Het quadruplicaat der door de algeineene rekenkamer gearresteerde rekening, van den betaalmeester te Middel burg, wegens de provinciale fondsen, over 1860; 4 Koninklijk besluit van den 1 83™ augustus 1862, n° 39, houdende goedkeuring van het besluit der provinciale staten van deri 8sten julij te vorenn°. 6tot den verkoop cencr aan de provincie in eigendom toehehoorende met den klok; 5. Koninklijk besluit van den 43™ september 1862, n°. 50, houdende goedkeuring van het besluit der provinciale stalen van 88t™ julij te voren, n° 15, tot wijziging van art. 18 van liet reglement van politie der polders van 16 december 1811; 6. Een brief van den minister van binnenlandsche zaken van den 173™ september 1862, n°. 151, 53e afdeeling, met afschrilt van Zijner Majesteils besluit van den 143™ te voren, nu. 54, houdende loepassiug van art. 36 der wel op het lager onderwijs op de gemeente Vrouwcpolder, voor zoo veel betreft de buitengewone kosten van liet lager onderwijs dirr gemrrnte, (den bouw van een nieuw schoollokaal mei ouderwtjzerswoning te Vrouwepolder.) 7 Een brief van den minister van binnenlandsche zaken van den I73en augustus 1862, ri°. 3, 23e afdeeling, betrekkelijk de bijzondere eommissien uit de provinciale staten, en het regt verstand van art. 95 en 157 der provinciale wel 8. Adres van den gemeenle-raad van Haamstede, om een subsidie van 12000 uit de provinciale fondsen van 1863, ter verbetering der haven te Burgsluis. 9 Een ontwerp van gedeputeerde staten voor een reglement van politie voor de polders in Zeeland. 10. Een voorstel van gedeputeerde slaton, tot wijziging van de enkel provinciale en huishoudelijke begrooling voor 1862. 11Een voorstel van gedeputeerde stalen, tot den verkoop van puin op den straatweg van Neuzen naar Axel. 12. Een voorstel van gedeputeerde staten, omtrent het ver strekken van rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen; 13. Een voorstel van gedeputeerde staten, tot het doen eener geldleening van 525,000,00 lol het toekennen van rentelooze voorschotlen voor verbetering van wegen 14. Een voorstel van gedeputeerde staten, tot wijziging van de enkel provinciale en huishoudelijke begrooting voor 1863. Men schrijft ons uit Rotterdam van den 18 dezer, dat aldaar hel voornemen zou bestaan om eene nieuwe schroef- stoombooldienst voor passagiers en goederen op te rigten, waartoe bereids de noodige magtiging bij de regering zou zijn aangevraagd. Of dit herigt waarheid behelst weten wij niet, doch kunnen verzekeren dat de inzender ons steeds gebleken is goed ingelicht te zijnwij zagen ook dergelijk berigt in andere bladen opgenomen. De algemeene wensch is hier dat de concessie in handen van een of meerderen onzer ingezetenen zal overgaan wordt die niet vervuld zoo blijft er toch gegronde hoop dat dit hier onmisbaar geworden communicatie-middel za! blijven bestaan. De heer A. Kakebeeke Jz. heeft bij circulaire aan de in gelanden kennis gegeven van zijn verzoek aan de directie van den polder de Breede Watering bewesten Yerseke om voorgesteld te worden als candidaat voor de vacature van dijkgiaaf in plaats van zijnen op verzoek eervol ontslagen vader den heer J. kakebeeke Ten gevolge van het bedanken door dhr van Strien is heden door den kerkeraad te Wolfaarsdijk het vroegere drietal aangevuld met den heer Ten Bokkel Huinink, pre dikant te Oud Ablaszoodat dit bestond uit de heeren Gpbius Dusart en J. J Gobius Dusart predikanten te Arne- muiden en Raamsdonk benevens eerstgenoemden, waaruit on- middclijk met meerderheid van stemmen is beroepen de heer G. J. Gobius Dusartpredikant te Arnemuiden. De eerste vooilezing van dr Piccardt in ons vorig nummer bepaald op a. s. dingsdag, is, tengevolge van verhindering, op woensdag avond daaraanvolgende gesteld. Z. M. heeft benoemd tot gewoon hoogleeraar in de god geleerde faculteit aan de hoogeschool te Utrechtdr. J. J. van Oosterzee, predikant te Rotterdam. In de Bolt. Cour leest men: «Van een onzer Haagsche correspondenten ontvangen wij het volgend schrijven Voor eenige dagen werd door u medegedeeld dat zoowel ten uwen! als te Amsterdam zich afkeuring open- haarde van liet plan van onzen minister van financien 0111 de kolflj Ie belasten E11 zulks moet den minister ook ge bleken zijn uit verschillende adressen, te dezer zake tot hem gerigt. Ben ik toch wel ingelicht, dan heeft de rolterdamsche kamer van koophandel zich in een tol zijne excell gerigt adres verklaard tegen het plan lot heffing van zoodanige belastingen is door een zeer groot aantal rolterdamsche handelshuizen, men zegt een honderdtal, een adres in den zelfden geest tot den minister gerigt. Vreemd is liet, dat aan die adressen geene openbaarheid is gegeven, gelijk in dergelijke gevallen doorgaans pleegt te geschieden De kamer van koophandel te Rotterdam en de handel ten uwent zullen er toch wel niet verlegen mede zijndat zij zich verpligt achten in het algemeen belang legen sommige der plannen des ministers te moeten opkomen. Die belasting op de koffijik ben er zeker van zal toch vele stemmen van afkeuring doen opgaan. Ook liet Amsterdamsrhe Bandelsblad kwam dezer dagen daartegen op, hoe ingenomen het overigens ook met de nieuwe be lastingwetten is; het blad zegt toch, dat ieder bij de lezing der voordragt pijnlijk gelroffen. vverd door de bewering, dat koffij geene eerste levensbehoefte is, terwijl dat laatste ka rakter wel verleend wordt a^n ieép en azijn." Het bouwen van een stations-gebouw enz. te Bergenop- zoom, voor den spoorweg van Rozèüiïaaf derwaarts, is aan genomen door den heer G. van Dam te Ameidevoor ƒ52,000. Men schrijft uit Deventer onder de merkwaardigheden behoort, dat er een geneesheer uit Diepenheim gevangen zit, die een zijner patiënten door een wat al te kras recept hoeft doen sterven en daarom werd veroordeeld. Op zich zelf beschouwd ligt daarin niets merkwaardigs, maar wel, dat de man in zijne gevangenis zijne patiënten mag ontvangen, zijne praclijk uitoefenen en zijne krasse recepten schrijven. De zich noemende dr Tirat gaat ondanks het te Zwolle gebeurde voort met wonderbare genezingen per advertentie. Hij beklaagt zich over de Zwolsclie behandeling; zegt dat hij in 184! te Parijs den doctergraad heeft gekregen en presenteert f 10,000 aan den armen van Zwolle indien het tegendeel kan bewezen worden Terwijl een werkman, te Grootheijdeonder de gemeente Siltard, bezig was leem te graven, steeg uit een gat, dat hij gemaakt had, een dikke zwavelachtige damp op. Niet tegenstaande de man het gat spoedig digt heeft geworpen dringt de damp nog steeds uit den grond. Men vermoedt, dat zich hier eene warme minerale bron bevindt. De aanvoer van aardappelen te 'sHage is zoo aanmer kelijk, dat de daarvoor bestemde Houtmarkt niet meer vol doende is en op last van B. en W. tijdelijk voor het op nemen van den voorraad is aangewezen de Dunnebier-kade van de Spookbrug tot aan de Wagenbrug. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. AMERIKA. Als wraak tegenover den uitdagenden maatregel van president Lincolnwaarbij de slaven met 1 0 januarij e. k. worden vrij verklaardheeft thans de president der zuide lijke stalen bepaald dat alle noordelijke officieren die na dienzelfden datum gevangen gemaakt worden, zonder vorm van proces tot dwangarbeid zullen veroordeeld zijn In de zitting van het congres der zuidelijke staten is een voorstel ingediendstrekkende om den secretaris der schatkist magtiging te verleenenom tot een vasten prijs katoen op te koopen en te benaderen en agenten naar Europa te zenden, om dat product aldaar aan den man te brengen. Tevens is een voorstel ingediendstrekkende om voor het geval dat de katoen door curopesche gouvernementen wordt opgekocht, over te gaan tol opheffing van het verbod betreffende den katoen-uitvoer door de Unie geblokkeerde havens. POLEN. Het geheele land is door russische legerkorpsen bezet; zoodat de bewegingspartij niets kan uitrigten. Als men be denkt dat er tusschen russische en poolsche soldaten onver zoenlijke haat is, kan men nagaan dat de stemming gedrukt en het volk geenszins gelukkig is. ENGELAND. liet blijkt thans dat de ondernemers der groote ten toonstelling een verlies zullen lijden van omstreeks 6 tonnen gouds. De vorige wereld-tenloonslelling leverde circa 2 millioen winst op. Dit verschil is toe te schrijven aan min der bezoek, maar vooral aan veel grooler bedrag der kosten. Welke pogingen men al in het werk stelt om de katoen te vervangen, bewijst het volgende feit: Op een te Liverpool gehouden vergadering van de kamer van koop handel is een brief ingekomen van zekeren mr. James Bruce, van het 33ste regement, waarin hij zegt rammenas aan eeno chemische bewerking te hebben onderworpen, waardoor hij draden had verkregen die de katoen zeer goed kunnen vervangen. De leden drongen er ernstig op aan, dat men de ontdekking van den lieer Bruce naauwkeurig zou onderzoeken FRANKRIJK. Tc Parijs is er sprake van in navolging der post zegels ook omnibus-zegels in te voeren iels dat zoo wel voor hel publiek als voor de omnibus ondernemingen van groot gemak zou wezen,

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1