JW Si. 4!)sl' Jaargang. 18<12. mmw (OIlllVT, De uitgave dezer Courant goschiedt Maandag en Donderdag Gewone advertentiën worden a 20 ot. de .yegel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. 1 B 11JJ f| O' 1 dk 5 5f' S (MK' I'. Geboorte-, huwelijks-en doodberigten van. 1-6 regels i f 1.20 De prijs per kwartaal is f 1,76, franco per post f 1,90. WHIIUCI Urtg IU VtlVUCI. j bebalve het zegelregt, Pe inzending van adverfcentiën moet geseh.ied.en. vóór drie uren des namiddags. f BIKNENLANDSCHE BERIGTEN. De brieven en dagbladen uit Ned. Indie via Marseille en Triest ontvangen, looponde lot 29 augustus, laveren geeno bijzonderheden op. - De Europesche mail den 10 julij ver- trokken werd reeds den 14 augustus te Batavia aang 'bragl, zoo dat het transport der brieven uit Nederland via Singa pore slechts 31 dagen heelt geduurd, wel do lol heden be kende spoedigste reis. Naar wij vernemen zou bij onze regering het plan be slaan om in vereeniging met Engeland een flolille uit te rusten ten einde aan de verontrustende zeerooverij in de Indische waterci paal en perk te stellen. Men hoopt dat dit bcrigt zich bevestigen zal. De executoriale verkoop van het stoomschip De Nervier n°. 1," gelegen te Bath, heelt aan de Middelburgsche Couianl aanleiding gegeven tot verwarring van genoemd stoomschip met dat behoorende aan de hier gevestigde Goessche Maatschappij voor stoom- en zeilvaart. De Nervier, in beslag genomen ten verzoeke van de heeren van Maenen Comp. te Antwerpen en ten laste der firma van Everdingen en Evrard te Delfshaven werd verleden zaturdag op f 800, afgemijnd voor den heer van Nooten te Rotterdamde verkoop van hel stoomschip de Stad Goesis nog niet bepaald, zijnde de afvaart-uren voor november reeds vast gesteld, ingeval van verkoop zal zulks nogtans geheel vrijwillig en niet bij gereglelijke uitwinning plaats hebben. Ter voorkoming van verkeerde gevolgtrekkingen heelt men ons verzocht het fautive berigt in de Midd Cl. van dingsdag 14 dezer aldus te herstellen. [Blijkens de later ingekomen advertentie is de verkoop van het stoomschip der Goessche Maatschappij bepaald op 15 nor. a. s Ds. H. van Strien heeft voor het beroep naar Wolfaarls- dijk bedankt. Z. M. de koning heeft ook aan de heeren mr. J. C. R. van der BillJ. P. I. Buteuxleden van gedeputeerde staten, beiden te Heinkenszand, en mr C van Cillers, bur gemeester van Heinkenszand en 'sHecr Aiendskerke, Hits. pholographisch portret met daaronder gestelde naamteekening geschonken, als bewijs van tevredenheid voor de ontvangst op I1D. jongste reis door Zeeland. Voor de aanbesteding der posterijen is ingekomen van C. Pannij, voor het traject van Bergen op ZoomMiddel burg een biljet ter som van f 5700,'sjaars. Aan het in de vorige week gehouden najaars examen I hebben deelgenomen de heeren J. W. van Niele, N Steen blok en Mejufvr J. .4. J. S Piccardt uit Goes benevens de heer P. de Man te Krabbcndijke Beide eersten voor het vak van hulponderwijzer, de derde als hulp-onderwijzeres en in de fransche taal, de laatste als hoofdonderwijzer, Voor zoo ver ons bekend zijn Mejufvrouw Piccardt en dhr. van Niele gunstig geslaagd. Bij vonnis van het kantongeregt alhier zijn de personen J. S. en M v. d. P. ter zake der meermalen besproken knip-historie veroordeeld, de eerste in twee en de laatste in vijf geldboeten ieder ter som van f 7,50 en solidair in de kosten, boete en kosten bij lijfsdwang te vei halen Door den minister van binnenl. zaken is bepaald, dat de letter f van het Gotische alphabet bestemd is geworden tol jaarletler van den ijk en herijk der maten en gewigten voor 1863. Naar men verneemt zal het haven- of zeehoofd, aan de j Schelde te Bergen-op-Zoom, van rijkswege worden gesloopt. Volgens gerucht zou van wege de genie bereids opname geschied en rapport tlilgebragl zijn. Dit zal voor de schippers en visschers bij het binnenkomen en uitvaren groot ongerief veroorzaken. Wij vernemen dat binnen eenigen lijd hier te lande wordt verwacht een twintigtal jeugdige Japannezen, wier reis herwaarts een uitsluitend wetenschappelijk karakter zal dragen, daar zij zich voornamelijk wensclten too te leggen op de zeevaartkundebouwkunde geneeskunde en andere vakken van wetenschap. Volgens de Nieuwe Rolterdamsche Courant zijn zaturdag, op rekwisitoir van den kontroleur der directe belastingen te Bergen-op-Zoom, op last un in Bijzijn van den kantonregter, vergezeld van twee maréchaussees door een smid alle deuren opengebroken van het huis, toebehoorende aan en bewoond door den heer Louis Cuypers, onder de gemeente Woens- drccht, ten einde de rijksschalters in de gelegenheid te stellen de haarden en vensters te tellen, waartoe hij reeds herhaalde malen aan de bevoegde autoriteit den toegang tot zijne woning geweigerd had. In de gemeenten Oosterhout en Dongen is tegen het ge bruik van veelvuldig fruit ten ernstigste gewaarschuwd, omdat zich aldaar eenige cholera-gevallen hebben voorgedaan, waar aan reeds eenige personen zijn bezweken. Uit St.-Anna-Parochie deelt men het volgende mede: Hier is cene vereeniging tot stand gekomen van personen, die het niet goed vinden, dat zij als ingezeten geheel onbekend blijven met de handelingen van den gemeenteraad, en die uit de houding van de raadsleden willen besluiten, in hoe verre deze hun mandaat handhaven. Daartoe hebben zij een schrijver aangesteld, die geregeld de raadsvergaderingen be zoekt, aanteekeningen maakt, deze uitwerkt tot een verslag en dat verslag aan de leden der vereeniging rondzend. Deze maatregel, voor zoover wij weten geheel nieuw in platte lands-gemeenten kan ongetwijfeld goed werken in het be lang der gemeente. In den morgen van jl. maandag heeft de 75jarige grijs aard C. S. te Biervliet, zich door ophanging van het leven beroofd. Deze wanhopige daad wordt aan de bekrompene omstandigheden toegeschrevenwaarin hij in den laatslen tijd heeft-verkeerd. De ongelukkige laat eene weduwe en twee nog zeer jeugdige kinderen achter. BÜITENXANDSCHE BERIGTEN. AMERIKA. Berigtcn uit Ncw-york van 2 dezer melden, dat "te Nieuw-Oi leans vele personen den eed- van getrouwheid aan de Unie hebben afgelegd, om de verbeurd-verklaring hunner goederen te voorkomen. Het congres der zuidelijken heeft eene nieuwe wet op de conscriptie aangenomen, houdende dat alle mannen van 35 tut 40 jaren dienstpligtig zijn. Volgens een gerucht heeft de regering der zuidelijke staten het voornemen om 400,000 negers te emanciperen en te wapenen. Te Louisville had eene verschrikkelijke wandaad plaats gehad. De brigade generaal Jeffeson C. Davis had eene woordenwisseling met den generaal majoor Nelson en school hem door het hart, de ongelukkige stierf in weinige minuten. Deze overijlde daad, die op nieuw getuigt van de insubor dinatie die in hel leger lieerschtberooft de Unie van twee dappere mannen, want indien de eerste niet met een gelijk lol gestraft wordt, is er geen schaduw meer van regt noch discipline, en zulke voorbeelden moeten, zoo zij on- geslial't blijven het leger geheel en al demoraliseren en berooven van de weinige tucht en gehoorzaamheid, die er neg bij heerschen. Bij Fanisville wordt een gevecht tusschen Buell en de zuidelijke te gemoet gezien. DU1TSCHLAND. De bctiglen uit Hongarije luiden allertreurigst. In dc hoofdstad des lands neemt het aantal faillissementen op cene onrustbarende wijze toe, want geen dag gaat voorbij zonder dat hel aantal aanmerkelijk wordt vermeerderd. Terwijl deze kwaal de hoofdstad tcisterdis de toestand der bewoners van sommige coiriilaten nog beklagenswaardiger. Daar hcerscht bij voorbeeld in de Somogy en Falaeene uitgestrektheid van 214 vierk. mijlen vormende, schier op onhepcikle wijze de rooverhoofdman Palko, die den wreed- aardigen lllesz tot plaatsvervanger heeft. Onder dc 540,000 bewoners dier streek bestaat slechts eene vreesnamelijk om onder de handen te vallen van den geduchten Palko Vele grondeigenaren in gemelde streek en in andere oorden gevestigd, verkoopen tot zeer lage pi ijzen hunne eigendommen. ten einde zich zoo snel mogelijk naar Pfeslli te begeven om minstens het leven Ie redden. Voor eeni^_ digen had een boer een roover gevangen en aan den militairen rëgter overgeleverd. Het proces duurde niet lang en spoedig daarna werd de roover opgehangenmaar ook even snel werd wraak genomen, want geen dag later was de bedoelde boer met zijn gansche gezin gedood en zijne woning in de ascli gelegd ENGELAND. Garibaldi heeft de uitnoodiging om Londen te be zoeken nu bepaald aangenomen en zijne engelsche vrienden beloofd, om zoodra zijn gezondheids toestand het toelaat in Engeland te komen. Dr. Zanelli heeft jl. zaturdag de wonde gepeild en be vonden dat do kogel nog in den voet aanwezig is. Men heeft besloten om dien er deze week uit te halen. Te Londen is dezer dagen eene tentoonstelling van tuinbouwvoortbrengselen gehouden, waarop uit Engeland niet minder dan 1250 noinmers voorkomen, terwijl er voorts alle europesche landen en brilscbe koloniën vertegenwoordigd zijn. De voornaamste zeldzaamheden vindt men in de af- decling der druiven, alwaar men onder anderen een tros engelsehe witte muscadellen aantreft ter zwaarte van 7% ponden. Over het algemeen zijn de aanwezige buitenlandsche druiven allen klein van stuk in vergelijking van de en gelsche soorten, doch daarentegen zijn al de van buiten aangebragle peren met uitzondering van de kleine zweedsche peer, zooveel te grooter. De meeste verscheidenheid vertoont zich bij de pompoenen, die er in allerlei vormen en zwaarte aanwezig zijn Sommigen daarvan zijn zoo ligt als eene blaas, anderen daarentegen zoo zwaar als een klomp lood; eenigen zijn in den vorm van flesschen, komkommers, noten, enz., anderen zijn weder in de gedaante van slangen gegroeid. De grootste daarvan weegt 200 ponden. Zij komen meest uit den omtrek van Nizza De iondcnsche correspondent van den Birmingham Post verhaalt het volgendeIk heb dezer dagen eene anecdote hooren verhalen, die uil zeer authentieke bron af komstig is, ofschoon het feit reeds vóór langen tijd lang zelfs vóór het tegenwoordige geslacht, heeft plaats gehad. De directeuren der bank ontvingen op zekeren dag een naam- loozen brief, waarin de schrijver verklaarde de middelen te bezitten, oin in de gewelven, waar de edele metalen der bank werden bewaard, te komen. De directeuren beschouw den dezen brief als eene scherts en namen er verder geen nota van, en toen een meer dringende brief eveneens werd ter zijde gelegd bood de schrijver hun aan hen in die gewelven te ontmoeten op zoodanig uur als zij zouden aan wijzen. De directeuren besloten nu aan het hun opgegeven adres te antwoorden en bepaalden het uur van middernacht voor de gevraagde bijeenkomst. Van een lantaarn voorzien, begaven zij zich kort te voren naar dc gewelven, sloten er zich op en verbeidden met ongeduld het bezoek van den geheiinzinnigen briefschrijver. Met den klokslag van 12 ure hoorde men een onderaardsch gedruiscli; eenige vloerplanken werden zonder gerucht verschoven en eenige minuten daarna I bevond de briefschrijver zich te midden der onthutste direc teuren. De loedragt der zaak was eenvoudig: een oud riool kwam in de gewelven uitwaardoor die man onzettende sommen had kunnen ontvreemden. Er weid een onderzoek ingesteld, waaiuit bleek, dal er niets vermist werd, en de eerlijke man, een behoeftig arbeider, die aan reparaliën van hel bankgebouw had gewerktontving van de directeuren 800 pd. st. (f 9,600 ned.) als bclooning voor zijne eer lijkheid." FRANKRIJK j De kansen voor eene regeling der llaliaansclie kwestie j zijn niet gunstig. Men verzekertdat aan alle vrcdcrcgtcrs des rijk» een rapport is gevraagd omtiont den toestand der publieke opinie, betreffende het romeinsche vraagstuk Een particulier berigt uit Parijs houdt hel volgende in «In de laatste dageu spreekt men weder op geheim zinnige wijze van ernstige gebeurtenissen, die ons in november ol december voor de deur zouden staan. Wat dit voor mysteriën zijn weet niemand; maar sommigen beweren, dat or aan de eoue of andere nieuwe groolschc onderneming I wordt gedacht. Dc kezer moet te Biawitz aan maarschalk Niel toegevoegd hebben «Ik had u eerst bestemd voor Romemaar heb daarvan afgezienthans heb ik geheel

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1