coime (OIltAVT. 18ti£. JV? 19. 40 Jaargang. Donderdag 9 October. BERIGT AAN HET PUBLIEK. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. D© inzending van advertentiën moet geschieden vóór d"ie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatat. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels f 1,30 behalve het zegelregt. ,51"" DE DIRECTEUR VAN hét POSTKANTOOR TE GOES, herinnert !>(j deze 'a.in de ingezetenen, dut de dienstregeling voi.r de correspondentie van cn naar Middelburg, per DILI GkECE van af den i October jl is geregeld als volgt des morgens ten half 7 ure in de busdes avonds ten half ;t ure in de bus; aankomst des avonds ten 7 ure. In verband hiermede is het kantoor des avonds in plaats van 8 9 ure, geopend van 7 tot 8 ure, blijvende de overige dienstregeling onveranderd. Goes, den 29 September 1862 De Directeur voornoemd A DONKER. BINNENEANDSCHE BERIGTEN. Een regorings-lelcgram, gedagteekend Batavia, 20 augustus, luidt: .Men iieopt den i, september het gaz te Batavia te ontsteken .Ik heb, onder voorbehoud, aan Poolman c. s. concessie verleend voor den aanleg van een ijzeren spoorweg van Samarang over Damak, naar Solo en Djakjokarta." Bij de tweede kamer der staten-generaal zijn ingekomen de veoiloopige verslagen betrekkelijk de staals-begrooting voor 1863. Enkele leden hadden in de rigling van hel tegenwoordig kabinet, inzonderheid op financieel en koloniaal gebied, geen vertrouwen. Anderen waren huiverig aan de diep ingrijpende hervormingendie de regering opzigtens het belastingstelsel hier en het kultuurstel in Indie, op het oog had, hunnen bijval te schenken. Een veel grooter aantal leden was er ver af van mei dat ongunstig ooi deel in te stemmen. Van die zijde werd integendeel verklaard, dat men in hel tegenwoordig bewind vertrouwen stelde en van zijn werkzaamheid goede vruchten vjor het heil des lands verwachtte. De kamer is, na al de aan de orde gestelde wels-ont- werpen te hebben aangenomen tot nadere bijeenroeping (28 dezer) uileen gegaan. 'L. K. II. de prins van Oranje is in den namiddag van den f dezer, te 'sllage aan een groot gevaar ontkomen. Toen Z. K. II. op een wandelrid den Dennewegbij de Fredenkslraal passeerde, bad hij het ongeluk van het paard te storten Hel voortrennende ros werd echter spoedig ge grepen en Z. K H. had zich zoo weinig bezeerd, dat hij weder kon opstijgen en zijn wandelrid voortzetten. Ten zes ure nam Z. K. H. dan ook reeds weder deel aan een diner bij Z. M. den koning. Door Z. M. is herbenoemd en bij vernieuwing lol plaats vervangend kantonregler aangesteld mr. J. C II. van der Bilt te Meinkenszand. Dezer dagen is door den commissaris des konings in deze provincie a m burgemeesters van verschillende gemeen ten en eenige andere autoriteiten een photugrafisch portret van Z. M den koning toegezonden, vooizien van Z. M« eigenhandig gestelde naanitcekeningals bawijs van tevre denheid over de wijze waarop Z. M. in mei II. in Zeeland ontvangen is. Jl. zondag werd te Biezelinge de beroepene d8 Th. II. Nahvijsvroeger adjunct-directer aan liet zendelingshuis te Rotterdam, in de morgen-godsdienstoefening door zijnen broeder V. A. F Nuhuijspiedikanl te Ter Aatol de gemeente ingeleid met de woorden van Jacobus I, vs 2 I b. De bevestigde aanvaarde des namiddags zijne bediening met eene rede oier I. Cor 2vs. 2 welke plcgtiglieid evpn als^ des vom middags door eene overgroote schare werd bijgewoond. De werkzaamheden aan de suatie-sluis bij Hansweerd zijn eerg sieren hei vat. Algemeen ziel men belangstellend uit naar de aanbesteding der schutsluizen aan de monden van lift kanaal, in de verwachting dat d: nu sinds zooleiig slapende werkzaamheden aan het kanaal met kracht zullen herval worden ook ter bespoediging der daarmede in ver band slaande gewigtige werken. Naar wij vernemen is het wonderveulendat eenigen tijd geleden hier in de nabuurschap hij 6'. van Liere ge boren werd en in eigendom reeds in de derde hand overging, na eene reis door Hollandthans te Londen aangekomen en is den legenwoordigen eigenaar reeds eene belangrijke som 6000) voor hetzelve geboden. in den nacht van maandag op dingsdag ontstond er brand hij ''en timmerman Maes te Kwadendamme, die zoo hevig toenam dat de bewoners, gelukkig eene uitgang hebbende aan de andere zijde der schuur, ter naauwernood ontkwamen en reeds bij het verlaten van het gebouw het dak zagen instorten. In de kloosterkerk te 's Hage, alwaar jl. zondag ds Gunning het avondmaal bediende, deed zich een vreemd geval voor. Terwijl de leden aan tafel gezeten warenstond een persoon op en hield met luider stemme eene toespraak waarin hij dour den predikant niet werd verhinderd. Na gesproken te hebben ging de man weder zitten en werd de dienst voortgezel. Te Haarlemmermeer heeft een vreesselijk ongeluk plaats gehad. Een jong kiid van den landbouwer T. werd door de in werking zijnde dorschmachine gegrepen en hel lin kerbeen verbrijzeld. Een ouder kind, dat op de machine zat om het paard aan te moedigen, wilde het te hulp komen, doch te laat Reeds had de machine het hoofd van den romp gescheiden zoodat het tweede kind met het verbrijzelde overblijfsel van hel eerste in de armen bleef zitten. Men kan zich de droelheid en verbijstering der ouders voorstellen. De arrondissements-regtbank te 's Hertogenbosch heeft 2 dames, ieder tot eene geldboete van 100 ducalons 315) en subsidiair lot eene gevangenisstraf van 3 maanden veroordeeld, omdat zij zich hebben belast met het rondgaan en aanbieden van eene lijst van inteekening voor eene ver loting van voorwerpen, welke op den 9 dec. a s. te Rome ten behoeve van den paus zal plaats hebben. Men verneemt, dat de heer de Leeuw uit Arnhem, be kend als uitmuntend scherpschutterop den 3 dezer te Brussel weder twee prijzen heeft behaald en aan den hertog van Brabant is voorgesteld die hem op het minzaamst heeft toegesproken en verklaard, dat men dien goeden Hol- landschen schutter gaarne zag en wenschle dat hij bij vol gende gelegenheden terug mogt komen. Tie aankomst der stoomboot Noraop II. maandag te llarlingenmaakte op velen een pijnlijken indruk. Niet minder dan 178'/4 vaten boter werden door haar van Londen als onverkoopbaar ieruggebragt. De boter is on bruikbaar. Vele was zwaar beschimmeld, andere stonk erg, vele was zwartsommige had geheel de kleur en reuk van kaarsvetterwijl uit die van enkele vaten de maden kropen. Het bontwerk der vaten was van binnen en buiten geheel zwart, alsof het gebrand was, en de inhoud van de meeste kon niet anders dan tot wagensmeer ol iels dergelijks gebruikt worden Deze boter was legen de hoogste markt prijzen ing'kocht, en levert dus eene aanzienlijke schade voor de handelaren op BÜITEWLANDSCHE BERIGTEN. AMERIKA. De strijd lussclien de burgers van Noord en Zuid wordt wederkcerig met afwisselend geluk gevoerd. Hoe bloedig en wreed de krijg wordt voortgezet, heeft nog geen dier gevechten tot eene beslissing geleidveel minder nog tot herstel der Unie lie Roodhuiden in de Staten van Minnisota en Illinois maken van de wanorde en het bewustzijn dat de Noor delijke regering de handen vol heeft, gebruik om in de naburige gewesten rooftoglen te doen waarbij zij op kani- baalschc wijze alles verwoesten en vermoorden wat hun in den wr g komt DUITSCHLAND. Te Tromsië (Noorwegen) werd onlangs op een gastmaal eene meikwcardigheid opgedischtnamelijk versch ossenvleeseh dat in den vorigen zomer in eenige op Spilzbergen begraven blikken bussen werd gevonden Uit duidelijke teekenen kon men met zekerheid opmaken dat die bussen door lieden der expeditie van kapitein Parry derhalve in 1 826 na tuurlijk hermetisch gesloten, daar waren nedergelegd. Het vhesclt was zoowel in smaak als in reuk volkomen versch. Uit Konstantinopel wordt berigtdat de Sultan den 27 september bet besluit heeft genomen waarbij de klee- derdragt der vronwen wanneer zij in het openbaar ver schijnen, wordt gewijzigd. Bij geweld besluit is verboden het dragen van opzigljge kleuren of zeer dunne sluijers zoodat het gelaat met uilzondering van de oogen niet vol komen is bedekt De stedelijke autoriteiten zijn aangemaand sclierpelijk te letten op de handhaving dier bepalingenen verpligt te straffen niet slechts de overtreedsters, maar ook de personendie dergelijke kleedingstiïkken hebben ver vaardigd. Te Weenen heeft zich eene maatschappij gevestigd om de glazen tegen 2 cent per raam te wasschen daarvoor wordt eene nieuw uitgevonden machine gebruikt. ENGELAND. F In het Hyde Park te Londen hebben verleden maandag op nieuw ernstige ongeregeldheden plaats gehad bij gelegenheid eener meeting in de open lucht, door een groot aantal werklieden georganiseerd, om sympathie voor Garibaldi uit to drukken. De zaamgedrongen massa, die den wandelweg bezette had er reeds te 2 ure de circulatie onmogelijk gemaakt. Ongeveer 200 lersche arbeiders, vijandig gezind jegens de Garibaldianen, hadden zich insgelijks derwaarts begeven, gewapend met slokken, ten einde de manifestatie te beletten. Eensklaps begint er een strijd; de kreten tLcve Garibaldi! en «weg met den paus!" verheffen zich van alle zij len en de strijd wordt algemeen De politie komt tusschen beide, doch in weêrwil van hare krachtige pogingen, wordt de vlakte van Hyde Park als in een ontzettend slagveld veranderd, waaraan zelfs geen soldaten in uniform ontbreken, Men schat het aantal personen, dat zich in dezen oogenblik in het Park bevond, op 80 a 90,000 Nu eens zijn do leren, dan weder Garibaldianen overwinnaars. Overal regent het stokslagen en steenen op de ligchamen der strijders, van welke verscheidend! van bloed druipen. Van lijd lot tijd komt de menigte tot kalmte en dadelijk ziet men dan op verschillende punten arbeiders geïmproviseerde tribunes be klimmen en het woord opvatten, dezen om tegen den keizer der franschengenen om tegen den paus uit te varen. Eindelijk begint er regen Ie vallen cn dit draagt er veel toe bij, om de gemoederen te doen bedaren en de menigte te verstrooijen. Toen des avonds het weder fraai werd hebben zich op nieuw verschillende groepen op den wan delweg gevormd. Vijftien personen werden gearresteerd terwijl vijftien anderen meer of minder ernstig gewond meestal aan het hoofdnaar de gasthuizen zijn gebragt. Tegen aanstaanden zondag is op nieuw eene Garibaldi- meeting in Hyde-Park aangekondigd doch men hoopt, dat de politie ditmaal de noodige maatregelen zal nemen, om haar te beletten. Overigens laken de dagbladen nu reeds de politie, dat zij deze meeting op eene opene wandelplaats, waar de londensche bevolking des zondags versche lucht en rust komt zoeken, niet heeft tegengegaan. -- Een uit Halifax te Londen ontvangen dépêche mettfp, dat da president Lincoln een proclamatie heeft uitgevaardigd waarbij al de slaven in de Vcrecnigde staten van 1 febr. 1863 af worden vrij verklaard, terwijl voor de slaven dut getrouw gebleven staten door het bondsgouvernement ver goeding zal worden verleend. - Op de londensche tentoonstelling bevinden zich ook heften voor messen en andere voorwerpen, vervaardigd uit Iaminieldat is, uit bet ligchaam van de groote zeeslang, die zoo menigmaal de zeelieden van hier en elders schrik heeft aangejaagd. De inzender beweert dat dit gedrocht niets anders is dan eene soort van zeewier, dat na hevige stormen in trossen van somtijds 1000 voet lengte boven drijft, en. dan door bijgeloovige oogen ligtelijk voor een ontzettend gedierte wordt gehouden. Verleden zaturdag avond is een os uit een kudde vee te Londen op den loop gegaan, en door liet gejoel der menigte woedend geworden nam hij alles op zijne horens wat hem in Jen weg kwam, verscheidene personen Werden gekwetst. Eindelijk loopt hij een apolhecars winkel binnen en verbrijzeld er een en ander doch wordt weldra overmand. De door het woeste dier aangerigle schade wordt op f 1200,geschat FRANKRIJK Do keirrr houdt zich te Biaritz druk met de italiaanschc zaken bezig Hij heoli nu voor 't minst de overtuiging dat er aan eene verzoening tusschen den paus en koning Victof Emmanuel niet te denken valt.

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1