Maandag 6 October. JV-? 40i:e Jaargang. 18R2. «sciië cour aim t. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten v&n 1-0 regels a f 1,20 behalve het zegelrdgt* PLAATSELIJK BESTUUR* BEKENDMAKING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis der belanghebbenden Dat de lijst van de Ier uilloting en aflossing aangegevene OBLIGATIEN, ten laste dier gemeente, ingevolge art. 4 van bet plan tot aflossing der gevestigde schulden, den 11 april 1853 door den gemeente-raad gearresteerd, opgemaakt is en ter griffie gedurende de laatste helft dezer maand ter visie zal liggen. Zullende de uitloting ingevolge art. 5 van evengemeld plan in bet openbaar ten overslaan van burgemeester en wethouders geschieden, ten raadhuize, zaturdag den 15 no vember 1862 des namiddags ten éën ure. Gedaan te Goes, den 4 October 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN De Secretaris, H C PILAAR ÜÜÜDMAKING- R" MEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, breng- ii lij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente Dai de PATENTEN over hel dienstjaar 1862 (loopende van 1 mei 1862 tot ultimo april 1863j, aangevraagd gedurende het eerste kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen en lot derzelver afgifte, ter secretaris zal gevaceerd worden, van heden af tot den 20 October e. k. uitgenomen des zondags, dagelijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaandom die afhaling in persoon te vertiglen en zich den bepaalden lijd len nutte te makenten einde van alle kosten bevrijd te blijven vermits, volgens art. 2 van Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820, de onafgehaalde patenten of de alschiiflen van dezelve, door eenen deurwaarder der directe belastingen onverwijld aan de patentpligtigen moeten worden uitgereikt, tegen betaling van tien centwaartoe dan ook den 21 oclober en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 6 October 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd M P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C. PILAAR. Uil de begrooting door burgemeester en wethouders dezer gemeente voor 1863 vastgesteld, blijkt dat het bedrag der uitgaven en ontvangsten gelijkelijk geraamd wordt op 57817,73. Inkomsten. Hoofdstuk I. Goed slot van 1860 f 3985,35' Hoofdstuk II. Baten en inkomsten, spruitende uit eigendommen en bezittingenaan de ge meente loebehoorende- 3994,47' Hoofdstuk III. Opcenten op 's rijks directe belastingen5589,92 Hoofdelijke omslagen en andere plaatselijke belastingen - 2 1000, Belastingen op voorwerpen van verbruik (diar.ken). - 1 1929, Bijzondere belastingen, (op de honden)- 411, Heffingen voor bet gebruik van gemeente-wegen, werken en inrigtingen. fSas- en waaggel den, staan- en leggelden, be- gralenisregten, school- en leges- gelden)- 6895, 45824,92 Hoofdstuk IV. Inkomsten van verschillenden aard en toevallige balen- 2932,98 Hoofdstuk V. Buitengewone ontvangsten. - 1080, Totaal ncr inkomsten f 5781 7,73 Uitgaven. Hoofdstuk l. Jaarwedden, collecte en schrijflooncn, enz als: Jaarwedden en presentiegeld gemeente bestuur -vf 3800, Idem gemeente amblenaren. be dienden en schrijfloon - 17214, 21014,— Hoofdstuk II. Onderhoud, schoonhouden en meubileren van openbare voor de gemeente dienst bestemde gebouwen, benevens licht, brand en bureaub iioefien- 1915,50 Hoofdstuk III Kosten van onderhoud en Transpoitere f 22929,50. Per transport f 22929,50. aanleg of vernieuwing van openbare gebouwen, wegen, bruggen, veren, vaarten, straten, plant soenen pleinen en andere plaatsen tot gemeens dienst van allen bestemd- 10987, Hoofdstuk IV. Onderhoud van gemeente- eigendommen en daarvoor verschuldigde lasten - 399,50 Hoofdstuk V. Renten en aflossingen van schulden- 6184,30' Hoofdstuk VI. Verdere, volgens de gemeente wet verpligte uitgaven, en niet reeds in de vorige hoofdstukken begrepen - 943,12 Hoofdstuk VIL Uitgaven door bijzondere weiten aad de gemeente opgelegd - 896,35 Hoofdstuk VIII. Uitgaven niet onder de vorige hoofdstukken behoorende, (kunsten, wetenschap pen, armen, pensioenen enz.) - 13496, Hoofdstuk IX. Voor onvoorzien - 1981,95' Totaal der uitgaven f 5781 7,73 BIJTNENLAHDSCHE BKB1GTEB. In de jl. vrijdag gehouden zitting van de tweede kamer der staten-generaal is een wets-ontwerp ingekomen tot af- koopbaarstelling der tienden. In dezelfde zitting is ingekomen een adres van de ge meente 's Heer Abtskerke betrekkelijk het wets-ontwerp tot regeling van het reglsgebied der regterlijke collegien. Men verzekert dat het wets-ontwerp nopens de regterlijke indeeling des rijks in arrondissementen en kanlonsdat in het vorige zitting jaar was aangeboden maar toen onafgedaan is gebleven door de regering wordt herzien, zoodat men de aanbieding van het gewijzigde wets-ontwerp in den loop dezer zitting kan te gemoet zien. De tweede kamer zou na het onderzoek van alle aan hangige wets-ontwerpenMn afwachting van het opmaken der verslagen van de afdeelmgen en van de beantwoording daarvan door de regering, voor eenige weken uit een gaan. In de buitengewone vergadering van vennootcn in de Goessche Maatschappij voor stoom- en zeilvaart, is jl. zaturdag besloten om tot ontbinding dier maatschappij over te gaan en zijn voorts heeren directeuren onbepaald gemagligd de daarvoor geschikste wijze te volgen. Door de burgerij in eigen boezem opgerigt, kan men zich voorstellen dat dit ongunstige resultaat algemeene teleurstelling veroorzaakt, terwijl voornamelijk de neringdoenden groot ongerief zouden ondervinden indien zulks aanleiding mogt geven tot staking van de dienst. Men hoopt dat de concessie in handen mag overgaan van dezulken die liet voornemen hebben op deze of gene wijze dit communicatie-middel in stand te honden. Aan de hoogeschool te Leijden is na verdediging van stellingen tot doctor in de regten bevorderd de heer J. G. de Wilt Hamer van Goes. In de bekende zaak der knipsters heeft jl. zaturdag het O. M. conclusie genomen en tegen J. Scheffer geëischt drie geldboeten ieder van ƒ7,50 en tegen M. van der Plas, vijf geldboeten, mtde ieder van 7,50, met veroordeeling van beiden solidair in de kosten boeten en kosten te verhalen bij lijfsdwang; de uitspraak is bepaald op a. s. zaturdag Het onderhouden der gevangenen gedurende het jaar 1863, is onder voorbehoud van nadere goedkeuring, voor- loopig aangenomen door den heer Kiewit, legen 30 cent daags, bij de vorige aanneming was dit 32 cent. Heden zijn hier gevankelijk uit het huis van bewaring te Hulst binnengebragtde personen M F. en H. de M. metselaars aldaarverdacht van diefstal van lood aan de r. c. kerk aldaar. In den avond van 2 October, omstreeks 11 ure, ontstond er brand op het dorp-'s Heerenhoek in de schuur van H. G. Wehry, welke brand zich spoedig mededeelde aan het daar nevens slaande woonhuis van de wed. A. Cappello. Beiden zijn geheel algebrand slechts twee varkens en eenige klei nigheden zijn gered. De oorzaak is onbekend Alles was voor brandschade verzekerd in de Zierikzeesche en Ulrechlsche maatschappijen benevens den Adelaar, met uitzondering der losse goederen in de schuur van genoemden Wehry aanwezig. Tot lid van den gemeente-raad te Ovezand is bij her stemming gekozen Jacob A. Rijk met 18 stemmen, terwijl Jan A I/uige 13 stemmen verkreeg, van de 38 kiezers waren 31 opgekomen. Het aardappelen rooijen is luer en in de omstreken grootendeels afgeloopen. Da opbrengst is''ruim en voldoet algemeen zoo wel wat de gehalte als. hoeveelheid betreft. De prijzen zijn nog al uiicenloopdiyje en^iaar de verschillende soorten berekend van 1,30 lot/2,Tengevolge der vele verzendingen blijven appelen en peeren niettegenstaande zij er overvloedig zijnop goede prijzen. Ongeveer een jaar geleden verloor eeir ingezeten van Ge- rinchem eene portefeuille met f 8000,Nu eenige dagen geleden schijnt verdenking gevallen op eene dienstmaagd thans woonachtig te Vhssingen bij den logementhouder Lebri en heeft de officier van justitie te Middelburg met den regter- commissaris eene huiszoeking ingesteld, 'twelk tengevolge heeft gehad dat genoemde dienstbode en ook de moeder zijn gearresteerd. In Gelderland zijn dezer dagen met het schoone zachte weder meikevers gezien, zoo vlug als in het saizoen waarin zij gewoonlijk voorkomen. BOTTENEA.NDSCHE BERIGTEW. AMERIKA. De zuidelijken zijn over den Potomac getrokken. Men gelooftdat generaal Macclellan eene operatie voorbereidt, tengevolge waarvan een groote veldslag zal plaats hebben. Hel noordelijke leger is te Louisville aangekomen en men gelooft, dat de stad aan een aanval der zuidelijken weer stand zal kunnen bieden. ENGELAND. De Morning Post bevat een adres van Garibaldi aan de engelsche natie, gedateerd uit Varignano 28 september, waarin de generaal zijn dank betuigt en verzoekt dat En geland het initiatief neme in de zaak van den vooruitgang. Binnen kort zal te Londen openbaarheid worden gegeven aan een plan tot den aanbouw en de inrigting eener kolossale spoorboot tusschen Dover en Calais. Volgens het ontwerp zal dit gevaarte eene lengte moeten hebben van 3000 voeten, op eene wijdte van 100 en met een diepgang van slechts 5 voeten. Op het dek zal een overdekte ijzeren tunnel worden gebouwd, waar de te Dover en Calais aan komende spoortreinenmet passagiers en goederenzonder eemg oponthoudbinnen stoomenom alsdan met eene tot nog toe onbekende snelheid over het kanaal te worden ge transporteerd. Het monster-vaartuig wordt met eene buiten gewone kracht bewogen door roeiriemen het gaat even gemakkelijk achter als vooruit, zoodat het nooit behoeft om te keeren. Dezer dagen heeft een kunsldraaijer vergunning ge vraagd, om zich voortaan te mogen noemen «Fabriekant van houten beenen van Z, K. H. den prins van Walles". Onder het opschrift: Een zorgzame huisvader," melden de dagbladen, dal een zekere Clark te North-Shields reeds dadelijk na zijn huwelijkruim 20 jaren geleden eenige doodkisten van blinkend mahonijhoul ten dienste van zijn gezin had vervaardigd en in zijn huis, bewaard, in eene van welke hij dezer dagen zijne overledene vrouw nedervleide, na reeds van lijd lot tijd hetzelfde met ver schillende leden zijner lamilie gedaan te hebben. FRANKRIJK. In officieele kringen houdt men zich overtuigd, dat de markies de Lavalette niet naar Rome zal terug keeren hij zelf zegtdat hij niet belast wil zijn met het uitvoeren van maatrerplendie de verbanning van den paus zullen ten gevolge hebben. Binnen acht of tien dag en verwacht men de bekendmaking van 's keizers bedoelingen. Hij zou gaarne te Rome willen blijven, maar vreest voor de verwezenlijking van schrikkelijke bedreigingen, vervat in den eed van Rimini, waaraan hij door Orsini is herinnerd geworden Eiken dag ontvangt men aan het kabinet van den keizer talrijke anonieme brieven, om hem te herinneren wat hij als carbonaro heeft gezworen. Ook heeft men de politie gewaarschuwddat er ver scheidene Italianen vertrokken zijn met het doel om den keizer te vermoorden. Wij naderen een crisis zoowel in hel binnenland als in het buitenland. De terugkomst des keizers zal beslissen, naar welke zijde die crisis de politiek zal doen overhellen; ol zij ter gunste van de conservatieve belangen zal afloopen, dan of de vrienden van prins Napoleon de overwinning zullen behalen. Koning Victor Emanuel heelt het besluit geteekend waarbij Garibaldi cn allen die met hem in de laatste be weging betrokken waren, amnestie bekomen, met uitzondering van de soldaten van liet leger die bij deze gelegenheid zijn gedeserteerd.

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1