.A? 76. BERIGT AAN HET PUBLIEK. Maandag 29 September. 1W2. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezondei'd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per pöst f 1,90. De inzer DE DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te GOES herinnert bij deze aan de ingezetenen, dal de dienstregeling voor de correspondentie van en naar Middelburgper DILI GENCE van af den I October e. k. is geregeld als volgt: des morgens ten half 7 ure in de basdes avonds ten half 3 ure in de busaankomst des avonds ten 7 ure. In verband hiermede is bet kantoor des avonds in plaats van 8— 9 uregeopend van 7 tot 8 ure blijvende de overige dienstregeling onveranderd. Goes, den 29 September 1862. De Directeur voornoemd A. DONKER. BIN NEBiLANDSCHE BERIGTES. De afdeelingen van de tweede kamer der slalen-generaal zetten dagelijks hel onderzoek over de ontwerpen der staals- begrooting voor 1863 voort. Uit het verslag der commissie uit de tweede kamer der staten-generaal over de enquête omtrent de zeemagt die Nederland behoeft blijkt, dat naar de overtuiging der com missie (huns evenzeer als voor eenige jaren overdrijving in de klagl omtrent het verval onzer zeemagt heerscht. Wij hebben niet zoodanig gebrek aan oorlogsbodems als men uit sommige gezegden zou opmaken. Voor de gewone dienst in Nedcrlands-Indie, zijn aldaar thans schepen genoeg Ook de afkeuring van den bouw onzer schepen of van de keus der daarvoor aangenomen type is, naar het oordcel der com missie geenszins voor alle soorten verdiend. Omtrent de tuigaadje en bewapening der schepen is de commissie nage noeg van hetzelfde gevoelen als omtrent die schepen zeiven. Gaarne onderschrijft zij bet gunstig gevoelen over het per soneel der zeemagt. De commissie acht bel onmogelijk om in tijd van errisligen oorlog eene vloot in zee te brengen, g.evenredigd aan de door onze zeemagt te vervullen laak. Pc commissie huivert om de zekerheid te geven dat een afdoend toezigt op den bouw bij particulieren mogelijk is. Haar denkbeeld is, gaene zeer groote schepen te bouwen, en dus maar eene werf; zoodat de welf te Vlissingen kan worden opgeheven. De bouw van schepen, uitsluitend voor de dienst in Ned. Indie bestemdkan daar op particuliere werven plaats hebben. Er openbaart zich Ie Rotterdam eene hevige afkeuring over het invoeren van een inkomend regt op de koffij, gelijk dit door den minister van flnantien, den heer Belz, is voorgesteld, en wij vernemen dal zulks le Amsterdam eveneens het geval is. Men zegt ookdat verschillende kamers van koophandel dezer dagen over de zaak zulicu beraadslagen. Eigenaars van tiendengeheven wordende binnen het arrondissement Dordrecht en tevens aanzienlijke landeigenaars aldaar, hebben zicli bij adres tot de tweede kamer gewend met verzoek om het ontwerp der regering niet aaiitenemen, dan met de noodige wijzigingen. Op de docr liet provinciaal gereglshof in Zeeland opge- qiaakle voordragt, ter voorziening in eene vacature als raadsheer, komen voor; nir. W'. G de Enokke van der Meuten, officier van justitie te Goesjlir. mr C de Jonge en mr J II. de Stoppelaar, regleis in de regtbanken te Zierikzee en Middelburg; jhr. mr. IV. C. de Jonge, griffier bij voornoemd bof; mr. A. Derdenis van Berlekom, advocaat en oud-regterplaatsvcrvanger te Middelburgen mr. J. G. de Wilt Hamer, voorzitter der rrglbank le Deventer. Eergisteren werd bij het kanlongeregt alhier de zaak behandeld van de beide meisjes, die met de kermis baar vermaak zochten door in de klecderen dei wandelaars met eene schaar Ie knippen en waren zij alzoo gedagvaard wegens bet toebrengen van schade aan eens anders roerend goed Een tiental gelnigen werd gehoordacht daarvan ver klaarden onder eede dat in hunne klreren geknipt was, doch dal zij niet wisten wie het gedaan hadeene getuige, die, uithoofde van haren leeftijd onbeëedigd werd verboord, verklaarde hetzelfde, met bijvoeging dal zij vermoedde dat de heide beklaagden zulks gedaan hadden, dair zij zich zoo kort in hare nabijheid bevonden hadden De lüe geinige, een policie agent, verklaarde niets gezien le hebben, doch bij de buitcngeregielijke bekentenis der beklaagden tegen woordig le zijn geweest De bei le beklaagden In kenden de feilen geheel en al. en gaven als verdediging op, dal zij dit met de kermis uit aardigh id hadden gedaan. Na door een kantonregter bel schandelijke barer lundel- 493tfl Jaargang. ling van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des na wijze onder bet oog te zijn gebragl, heeft het 0. M. 8/d. remise verzocht tot het nemen van conclusie Gisteren predikte ds. W. Kluever.le Wolfaarlsdijk, beroepen predt. te Dlesltensgraaf c. a. (cl. Dordrecht) zijn afscheid naar aanleiding van Openb. III, vers 3a. Eene talrijke ook van elders opgekomen schare woonde de plegligheid bij. Ain jagt-ongelukken schijnt geen einde; te Hilvarenbeek is een wilddrager zoo zeer in de keel en hel hoofd ge troffen dat hij ontniddelijk is overleden. Terwijl de drie hoerendie hij vergezelde eenige verversching in eene herberg gebruikten, zette hij zich mede voor de deur in de paardenkrip neder om wat uitterusten, en plaatste het geweer dat hij in bewaring had in zijne nabijheid. Toen hij weder uit de krib sprong ging juist hel doodelijk schot af; de man laat eene weduwe en twee kleine kinderen na. Ook heeft zich heden een goessche jager, de heer L. nog al gekwetst hij het laden van zijn geweer alvorens hij zich aan de jagt wijddeen uit voorzorg het schot had afgetrokkenHoewel het overeenkomstig de waarheid is dat hij zich heeft laten te huis brengen is het deswege loopende gerucht zeer overdreven. Uit Waarde wordt ons een droevig ongeluk medegedeeld, dat bij het vogelschieten jl. zalurdag heeft plaats gehad. Daar er een cf ander onklaar was aan de prang of steng, klom M. Kole naar hoven om dit le herstellen. Bij het losmaken luimelde de steng in groote vaart naar beneden en slingerde den jongeling zoodanig door de lucht dat hij bewusteloos nederviel en in bebloeden toestand te huis gebraglreeds in den avond van dien dag overleed. Volgens berigt uit Nieuwe Diep geven de wellendie in het Nieuwe drooge dok zich op verschillende plaatsen een doortogl hebben gebaand, zoo "veel water, dat men niet bij magie is het leeg te pompen; men zal dus zeer waarschijnlijk den naauwelijks weggebroken dam weder voor hel dok moeten kruijen Het Journal de Chemie et de Pharmacie deelt eene belangrijke botanische ontdekking mede. Het betreft de ver vanging van bet kostbaar dons door de wollige zelfstandigheid, welke zich na het bloeijen der meelbloemplantdaaraan vertoont De proeven daarmede genomenzijn volkomen gelukt. De bedoelde zelfstandigheid veor de vervaardiging van kussens gebruikt, geeft dezelfde elasticiteit, dezelfde zachtheid en dezelfde warmte als bet dons. Uit Rotterdam wordt berigt, dat de gewone zeil- en stoomschepende menigte appelen enz. niet kunnen laden, die aldaar voor Engeland worden aangevoerd. Om die rede is een groot stoomschip bevracht, dat behalve andere goederen 8000 mud appelenpeeren en uijen overbrengt Uit Heerlem wordt gemelddat den 22 dezer onder Terworm een steeple cli3se heeft plaats gehad. De toeloop der nieuwsgierigen was zoo groot, dat velen geen levens middelen wisten te bekomen. 18 rijders hadden ieder voor een bedrag van Frederics d'or ingeschreven. Naar men zegt moeten er weddingschappen voor belangrijke sommen zijn omgegaan. Vier paarden hebben echter slechts aan den wedstrijd deelgenomen; te weten: die van graaf Metler- nichden prins de Lignc, graaf Furstenbergen baron von Breidbach. De renbaan bestond uit een mocijelijk drassig terrein, waarin zirb grachten van 18 voet, hekken, heggen en hel riviertje de Gclcen bevonden, liet paard van graaf Furstenberg viel tweemaal in eene gracht, een ander stortte neder, tot eindelijk bet paard van graaf Metlernich, bere den door den graaf van Westphalenden prijs behaalde bestaande in een hert van massief zilver. Een berigt uit Zwolle van 27 dezer meldt, dat de heer Tiral van Parijs, zicli noemende doctor," nadat bij dien dag een bezoek had ontvangen van de plaatselijke commissie van geneeskundig toovoorzigt aldaar en een paar geneesheeren le dier stede practiscrendewaarbij hem verzocht werd, het diplomi te verwonen, waaraan hij het regt ontleende om als geneeskundige le pracliseren, terstond spoorloos is ver dwenen. Van de ontmoeting is proces-verbaal opgemaakt en aan den heer officier van justitie verzonden. BDITENLANDSCHE BERIGTEN. AMERIKA. Hel bevestigt zich dut de legerafdeling der zuide lijk n, onder Jackson, over do Polomac is lenig getrokken COURANT, Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. In de nabijheid van Hagerslown werd zij door Mac Clellan en Burnside aangevallen, tengevolge waarvan de zuidelijken na een hevig gevechtmet achterlating yaq 15,000 man aan gevangenen en dooden zijn teruggeslagenterwijl zij door de noordelijken thans worden vervolgd. Volgens een geruchl was generaal Lee (der zuidelijken) in -dat- 'gevecht gewond. DUITSCHLAND. De Kölnische Zeitung deelt het volgende mede: Een student van Kenlen, die eenige dagen le Elberfeld doorgebragt had, was op het punt van naar Keulen terug te gaan. Hij had cigaren en lucifers gekocht. Eenmaal op weg zijnde, wilde hij eene cigaar aansteken en beproefde een lucifer te nemen zij kleefden te vast aan eikanderen. Hij stak er den nagel van een zijner vingers lusschen. Een stukje phosphorus ontvlamde en ging lusschen nagel en vleesch. Niettegenstaande hij er het stukje phosphorus dadelijk af veegde, voelde hij daarna eene hevige pijn en zijne hand zwol geweldig op. Hij stapte te Dusseldorf af, waar de geneesheer hem verklaardedat de afzetting zijner hand noodzakelijk was. Daar wilde hij niet in toestemmen. Hij keerde naar Keulen terug waar de geneesheeren hem zegden, dat zijn geheelen arm moest afgezet worden. De ongelukkige student onderwierp zich aan de operatie uit vrees voor nog ergere gevolgen. Voor een paar weken werd in een vrolijk gezelschap le K. de vraag geopperd of de huwelijks-aanzoeken, welke sedert eenigen tijd in de dagbladen voorkomenbij het schoone geslacht ingang vonden en of er antwoorden door dames op dergelijke uitnoodigingen werden ingezonden. De stemmen hierover waren verdeeld. Ten einde de zaak uit le maken, kwam men tot het besluit om eene uitlokkende advertentie le stellen en deze in een der dagbladen te doen opnemen. Daarin was o. a. bepaald de plaats, waar de persoon in kwestie zich op een vastgestelden dag en uur zou bevinden, waar insgelijks de dame zou behooren le zijn, die met hem in kennis zou willen komen. Het resultaat beschaamde hen die gemeend hadden dat er geen antwoord op dergelijk aan zoek zou geschieden, want op de bepaalde plaats bevonden zich ter bestemder ure ongeveer twintig jonge dames, die met niet geringe verbazing ontwaardendat zij allen het zelfde herkenningsteeken droegenwaarvan het gevolg was dat zij zich allen zoo spoedig doenlijk uit de voeten maakten. Uit Breslau wordt gemeld dat voor eenige dagen alle personen, die zich in de badinrigting aan den Oder baadden, door een hevig onweder genoodzaakt werden in de bad koetsjes te vlugten. Naauwelijks waren zij daarinof een rukwind nam twee rijen dezer koetsjes op en dreef ze met de personendie er in zatenin den stroomwelke daardoor het schouwspel van eene schipbreuk opleverde De Oder was bedekt met planken en kleederende mannen worstelden tegen den stroom en trachtten den oever weder te bereiken; twee vrouwen hielden zich aan een bevendrijvend koetsje vast en riepen om hulp. Door de tegenwoordigheid van geest van den eigenaar en de opzigters der badinrigting werden echter alle personen gelukkig gered en slaagde men er zelfs in, bet grootste deel der klecderen weder op te visschcn. ENGELAND. Even als te Londen, Newcastle, Dundee en andere plaat sen, zijn tbans ook te Glasgow en Rochdale meetings ge houden ten gunste van Garibaldi en tot de terugroeping der fransche troepen uit Rome. Te Glasgow werd deze bij eenkomst door het parlementslid sir Walter Buchanan en te Rochdale door den mayor der stad gepresideerd. Men deelt de volgende bijzonderheid mede, ontleend aan een krijgsmakker van Garibaldiwien deze de geheimen van zijn hart toevertrouwde. Het was avond en de gewonde generaal was, na gedurende den dag verschrikkelijke pijnen te hebben doorgestaan uitgeput on afgemat, in eene soort sluimering vervallen. Er was slechts één persoon bij hem, een beproefde en getrouwe vrienddie Garibaldie's lot van de muren van Rome tol de oevers der Volturno had gevolgd. Na eenigen tijd zwtjgens, rigltc de generaal zich plotseling op en wenkte den wakenden aide-de-camp. tMio caro," zeide hij, «ik heb nog nooit eene gunst aan den koning gevraagd; ik denk echter, dat ik hel tliar.s doen zal." De aide-de- camp naderdein verwachting dat hij een verzoekschrift voor den generen! moest opstellen. Deze vervolgde op den droevig plegligcn toon, die bom steeds kenmerkt, als bij ernstig spreekt: v Ik zal verzoeken gefusileerd te mogen worden. Levende ben ik ecu hinderpaal voor Italië, een schrik voor den man, die over de fransehen regeert, en

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1