JV? 75. Jaargang. Donderdag 25 September. imz. («OHSSCIIK C0UIIA1MT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. I Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-0 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. PUBLIC ATIE BURGEMEESTER ex WETHOUDERS va\ GOES, maken bekend Dal de geneesheer en heelmeester der gemeenteten raadbuize alhier, op Woensdag den 8 October 1862 des voormiddags ten elf ure, eene zilling zullen houden, tot het onderzoeken .van diegenen die in vorige jaren dienslpliglige nummers getrokken en van hen die dit jaar geloot hebben, welke op giond van ligchaamsgebreken vermennen rrgl op VRIJSTELLING VAN DE DIENST DU DE BRANDWEER te hebben. En worden de belanghebbenden aangemaand om van die gelegenheid gebruik te maken, daar alleen op eene verkla ring van één dier beercn vrijstelling kan worden verleend en die van andere genees- of heelkundigen niet in aanmer king mogen genomen worden. Gedaan te Goes, den 24 September 1862 Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN De Secretaris, H C PILAAR BINNENEANDSCHE BERIGTEN. Heden is in de afdeelingen van de tweede kamer der stalen-generaal een aanvang gemankt met hel onderzoek der wets-ontwerpen, betreffende de staals-begrooling. Die voor de slajts-spoorwrgen voor 1863 beloopt zestien milüoen. Daarop zijn ook uitgetrokken de vermoedelijke kosten van onteigening voor de sectie Bergen-op Zoom Goes Ook is de gelegenheid geopend om materieel van vervoer aanleschaffen wanneer de onderhandelingen omtrent de exploitatie der staats-spoorwegen geen gunstigen uitslag mog- ten hebben. Bij de tweede kamer zijn heden ingekomen drie ont werpen, als: 1° tot goedkeuring der dading tusschen den staal en Maastricht; 2°. lot ver hooging van het hoofdstuk Marine op de staatsbegrooting 1862; 3°. betrekkelijk het maken van een kanaal door Holland op zijn smalst en verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee. Verzonden naar de afdeelingen. Voor het te kort op de gewone werken der calamiteuse polders in Zeeland mitsgaders voor buitengewone voorzie ningen daartoe betrekkelijkis op de staatsbegrooting voor 1863 eene som van 380,000 uitgetrokken. Tol toe lichting van dezen post wordt gezegd: «Bij de behandeling der begiooting voor 1 862 heeft de minister van binnen- landschc zaken medegedeelddat ten spoedigste de vroeger gestaakte waardering der landerijen van de calainiteuse polders voortgang moet hebben, die, zoo als men onderstelt, in het voorjaar van het aanstaande jaar zal kunnen afloopen Intusschen moet in het onderhoud der polders worden voorzien. Daartoe wordt voor 1863 weiier 350,OOU noodig geacht; doch die som moet met 30,000 verhoogd worden ter voorziening in hel tekort, ontslaan doordien vroeger, bij het ontoereikende der toegestane fondsen, over die van het volgend jaar is beschikt Daardoor was de som, waarvan in 1862 gebruik kon worden gemaakt, aanzienlijk minder dan f 350,000; doch een zuinig heiteer en uitstel van al hetgeen daarvoor maar eenigermale vatbaar was hebben aanleiding gegeven, dat nu nog maar 30.000 noodig is om in 1863, voor de behoeften van dal jaar, over de geheele som van f 350,000 te kunnen bescli'kken." Voorts is een post van 24,900 uitgetrokken tot on derhond herstelling enz van 1. den groolen weg der eerste klasse no. 3. van Middelburg over WalcheienZuid- Beveland Tholcn tot aan de grensscheiding met Noord- Brabanl; 2 den groolen weg der eerste klasse no 10, van Breskens lot de grensscheiding met Belgie. Voor on derhoud herstelling enz. van het kanaal van Neuzen is 92.000, en van dal van Sluis naar Brugge (voor het gedeelte op nederlandsch grondgebied) 615 bestemd Als bijdragen voor de groote wegen der tweede klasse in dc provincie Z eland vvornt 2000 en voor de doortrekking van het kanaal van Brugge tot in Sluis 160 toegekend Dit laatste is hel vierde V25 van eene bijdrage van/ 4000 Eeigisteren arriveerde alhier Zr. Ms. commissaris in deze provincie en begaf Z Ex zch den volgenden dag naar de gemeenten Waarde, Krahbendyke Rilland en Batli alwaar de secretarie»gcnieenle-gebi uwen enz met een bezoek werden vereerd Hoezeer men de komst van den vertegen woordiger van onzen geërbiedigden vorst op prijs srelrlo, bleek uit dc versieringen cn vlaggen die men alhrwege zag aah- gcbragl. Voornamelijk scheen Batli daarin uit te munten Ten 4V2 ure is Z Ex. per rijtuig van Bath over Sloe naar zijne residentie teruggekeerd. Ter vollooijing van het laatste perceel aan de gevangenis alhier, met inbcgiip van de vervvarmings-toestellen is op dc staals-begrooling voor 1863 eene som van f 37,000 aangevraagd. "i De Staats-courant van gisteren bevestigt ons herigt van 11 dezer, voorkomende in n° 71, betreffende de aanbe steding van het houwen van schutsluizen aan de monden van het gegraven wordende kanaal door dit eiland, welke aanbesteding Ie 's Hage zal plaats hebben op donderdag 30 October a s Spoedig zien wij dus bij dit belangrijk werk meer vertier te gemoel en betere voortzetting der nu nog steeds dralende werkzaamheden. Door den kerkeraad der hervormde gemeente te Wemel- dinge, werd heden eenparig int herder en leeraar beroepen, de heer C. I'. van Toorenpredikant te Hendrik-Ido-Ambacht, classis Dordrecht. Volgens het Weekblad van het Regl, heeft de hooge raad der Nederlanden zijn verslag over het ontwerp-wetboek v;n strafvordering vastgesteld en aan den minister van justitie verzonden. Terwij! in 1861 voor 9263 50 aan decoraliën der orde van den Nederlandsclieii leeuw uitgereikt is, is daar voor in 1862 slechts 2500,—- toegestaan, en wordt er voor die behoefte in 1803 nu zelfs slechts f 1550, aangevraagd. Men herigt ons, dat tegen het vallen van den avond, gis teren de Dordrechlsche stoomboot, die ten 8 ure 'savonds te Rotterdam aankomt, op de, hoogte van den Yssel, tegen de van Amsterdam komende schroefstoomboot Ferdinand Corvelain tl Anvers no. 5 op weg naar Maastricht en geladen met ijzersuikerkoffij enz. is aangevaren met het ongelukkig gevolgdal laatstgenoemde onmiddelijk is gezonken. De kapitein met twee kinderende machinist en twee stokers zijr, er in geslaagd, zich nog even in tijds van het zinkende vaartuig te redden. In de laatste dagen heeft men hier reeds viugten van vriesganzen waargenomen, ook spreekt men van nachtvorsten die zelfs den grond reeds hadden verhard en aan ont kiemende planten liet verder opschieten belet. Uit een en onder voorspelt men dal het fraaije weder der laatste dagen, spocd'g zal veranderen. Den 19 dezer is het nieuwe drooge dok Ie Nieuwediep terwijl men gereed was om het stoomschip Djambi daarin op te nemen, plotseling door den drang van hel wel valer vernield, zoodat hel daarin aanwezige werkvolk zich moest haasten om er niet de slagtoffers van te worden men heeft bij dat ongeval geen verlies van rnenschenlevens te betreuren. De dubbele gemetselde vloer is over eene lengte van p. m. 40 el naar hoven gedrongen en hardsteenen zerken en stapelblokken zijn eenige ellen omhoog geworpen. De ramp wordt voor onherstelbaar en de p m. 3 millioen daaraan besteed, voor totaal verloren gehouden. Men schrijft uit Tiel van i4 dezer: In de afgeloopen week had te' Ingen een schromelijk ongeluk kunnen plaats hebben. Een inwoner dezer gemeente, een liel hebber van de jagt, in zijne woonkamer bezig zijnde zijn geweer te ladenheeft het ongeluk dat het onverwachts ontbrandt Het schot drong in eene kast, waarin zich eene blikken bus bevond, inhoudende ruim 1 '/2 pond buskruid, hetwelk ontvlamde en de kast uileen deed springen. De stukken van deze kast troffen hen) zoo zeer in het aangezigtdal hij bewusteloos nederslortte en be langrijke verwondingen bekwam. De vrouwdie in de kamer aan tafel zat, stortte, mede van den stoel, terwijl de vlammen, die uit de. kaU sloegen, zich aan hare kleederen mededeelden; daarop nam zij de dugl naar hel achterhuis cn werd daar met vcd moeite door een paar personen uit haren g vaarlijken toestand gered De jager zelf vond men naderhand vreesselijk bloedende op den grond liggende terug. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en verleend. Het bu s zelf is door die, ontploffi ig op onderscheidene plaatsen zwaar gescheurd eri gebarsten, glasruiten en glazen deuren ;ijn verbrijzeld, en het geheel had het aanzien of de bliksem in de worung wffS geslagen cn haar had verwoest iri cm vorig b. rigl deelden wij onder de rubriek "Engé- laiiil ineile, dal de inwijding van, ,i1 n pntjefjardschen spoor weg te Londen den 1 dezer had plaats gehad en dat de weg voor het publiek verkeer den eersten der volgende maand zou geopend worden Het is echter misschien onbekend dat aan dezen spoorweg oen onzer vroegere 'stadgenooten werkzaam iswij bedoelen den heer fl 'Mullerciviel ingenieur wiens bekwaamheden, welke hij meermalen pan groote bouwwerken heelt dienstbaar gemaakt, .in het magtige Albion op prijs gesteld worden. Onder meer rnogt hij voor de zeer belangrijke indijkingen aan de westkust van Enge land welke naar zijn plan en onder zijne leiding zijn uitgevoerd, met eene zilveren medaille vereerd worden. In het Journal des Débals van zaturdag geeft de heer Augustin Cochin eene beschrijving van de wijze waarop de afschaffing der slavernij in de west-indische koloniën van Nederland is tot stand gekomen. De schrijver verheugt er zich over dat eene edelmoedige verstandige en vrije natie uil eigen beweging heeft verrigt hetgeen in de Vereenigdc Staten van de kansen van een Moedigen burgeroorlog af hankelijk is. De bevrijding van vijf en veertig duizend menschen Eene uitgave van drie en dertig millioen aldus besluit de schrijver zijn artikel Dat is waarlijk niet zoo belang rijkdat is nagenoeg hot zelfde aantal 'twelk omkomt en het zelfde bedrag dat verspild wordt in één dag voor een gevecht tusschen de Noordelijke en Zuidelijke Staten! En toch houd ik mij verzekerd dat de koning der Nederlanden met innige blijdschap die eenvoudige wet moet geteekend hebben, waardoor zoo veel ongelukkigen in vrijheid worden gesteld. Het lot stand komen dezer wet biedt een schouw spel aan zoo als onze eeuw zelden aanschouwde; dat van vooruitgang zonder geweld; het wischt ten laatste van Ne derland een smet uit welke thans slechts aan ééne chris telijke natie kleeft. Maar die natie is de meest stijfhoofdige, de eerste en de laatste in slavenhandel en slavernij: die natie is Spanje. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. RUSLAND. In Polen duren de woelingen voort, schoon de on tevredenheid meerendeels zich openbaart in half verholen wrevel. Graaf Zamoyski is bij den grootvorst ontboden die hem verwelen heeft dat hij den poolschen adel niet meer voor de regering zocht te winnen. De graaf heeft daarop geantwoord dat dit onmogelijk was en tot niets kon leiden. Op de vraag, welke daarvan de reden was, beloofde hij spoedig het antwoord te zullen leveren, en weinige dagen daarna overreikte hij dit den grootvorst. Het was een adres waarbij de poolsche adel verklaart niet te vreden te zullen zijn dan na de herstelling van het ouie koningrijk Polen. De graaf is wegens die daad van stoutmoedig verzet ge vangen genomen en naar Petersburg gevoerd om zich voor den keizer te verantwoorden Te Krakau heeft een gevecht plaats gehad tusschen de bevolking en de bezettingverscheiden soldaten zijn door het springen van bommen gewond. DUITSCHLAND. Te Weenen worden eiken nacht opvolgende dief stallen- gepleegd Een persoon, die zijn intrek in een lo gement genomen heeltverlaat dit 's morgens vroeg en keert niet terug Intusschen heeft hij 's nachts zijn bed, dekens enz. het raam uitgeworpen dal door zijne mede helpers, welke op de wacht slaan, in veiligheid wordt gehfagt. De amcrikaansche gezant te Weenen had Garibaldi verzocht, voor de vrijheid en eenheid der republiek, de amerikaansche soldaten In den strijd voor te gaan. Hij heelt daarop hel volgendevan 14 dezer gedateerde ant woord van Garibaldi ontvangen; «Ik ben een gevangene cn gevaarlijk gewond; het is mij derhalve onmogelijk, over mij zeiven te beschikken Ik geloof echter dat, wanneer mijne gevangenschap geëindigd en mijne wonden genezen zullen zijn het gunstige oogenblik daar zal wezen, om mijn wensclt te vervullendoor aan de groote aincrikSafischc republiek, wier burger ik ben en die thans voor dc alge- meene vrijheid strijdt, mijne diensten te wijden. Een koopman te Muhlhausen heeft hij de jongste uitloting van aandeden in dc leening der stad Parijs een bijzonder geluk gehad. Die uilloting is namelijk in drie seriën verdeeld en het eerst uilgelool nommer van elke reeks bekomt eene premie van 100,000 franks. Daar elk dier nomnlcrs een zijner aandeden waswon dn koopman op een dag eene som van 300,000 franks. Als middel tot verdelging van het zoogenaamde zwam (champignon) dal aan hamen vloeren zooveel schade veroor zaakt wordt thans niet zoer goed gevolg gebezigd eene oplossing van ijzer vitriool mei 5 pel. zwavelzuur vermengd.

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1