M 71. 4J)1 Donderdag 11 September. ft-., :.H> n "■ij li.lur mamm. GOESSCRK De uitgave dezer Courant geschiedt Maai» dag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Do prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. ^®JnzendmEvau ftdvepteatiön most geschieden vóór drie uren des n&middqas. Gewone advertentiën worden a 20 et. de regel geplaatst' Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regel» a f l,fo behalve het zegelregt. BINNENLANBSCHE RERIGTEN. Aan de leden der tweede kanier is rondgedeeld het voor- loopig verslag betreffende het wets-ontwerp op het middel baar onderwijs. Het ontwerp was over het algemeen met genoegen ontvangen, maar ten opzigte van den omvang en het doel van het middelbaar onderwijs, warén de gevoelens zeer verdeeld Men beschouwde het als eene leemte dat oi r de gymnasiën, de delftsche akadeinie en arideie onder werpen iu de voordragl niet gesproken werd. Ook vreesde men dat de kosten veel hooger dan de raming zouden loopen. Bij kon. besluit is bepaalddat de tegenwoordige ver gadrring van de stat n-generaal, op a. s. zaturdug 13 dezer, in veieeoigde zitting der beide kamers, door den minister van binnenl. zaken in naam des konings zal worden ge sloten. Volgens de L'tr. Cl. heeft eene commissie uit industriëlen zich tijdens het verblijf des konings te Wiesbaden derwaarts begeven om op de niet uitvaardiging der nieuwe tariefwet bij 'L M aan te dringenalvorens door een nader onderzoek de belangen der industrie in deze waren nagegaan. Z. M heeft de commissie niet ontvangenmaar de directeur van het kabinet heeft een adres aangenomen, dat op hetzelfde aandrongen beloofd het Zr. M. te overhandigen De pro- tecnonislen hebben dus geer.e moeite ontzien, om hunne zaak te verdedigen. lie miliciens der ligting van 1 859 die aan de oefeningen in hel kamp hebben deelgenomen, alsmede de miliciens der ligimg van 1861 die den 22 mei II. tot eerste oefening in werkelijke dienst zijn opgetreden en niet verpligt zijn om voor bij hunne corpsen ontbrekende vrijwilligers langer onder de wapenen Ie blijven, zijn den 9 dezer weder in het genot van onbepaald verlof gesteld en naar hunne baard- steden teruggekeerd. Naar wij vernemen wordt dagelijks de aanbesteding der twee voorname sluizen aan het kanaal door dit eiland te gemoel gezien. In strijd met vroegere waarnemingen en uitkomsten, be- - U. Men schrijft uit Koevorden van den 8 dezer Eenigen lijd geleden, werden op aanvrige van den burgemeester van Gramsbergen, door G. H. Beiimer, mr. smid en ge weermaker aldaar, aan eerstgenoernden twee jagtgeweren ter bezigligmg en op proef toegezonden. Voor eenige dagen ontving hij deze wapenen, oog#sclnjulijk ongebruikt terug en deze werden dus weder in den winkel geplaatst. Kort daarop kwamen twee jagers uit Dalem en bezigtigden die geweren; de een zet op een derzelve een slaghoedje en trekt at Intusschen was hel geweer geladen en het schol ging rakelings voorbij zijnen makker, en vloog in een beschot van een belendende kamer; gelukkig waren daar geene menschen aanwezig; was zulks op marktdag geschied, dan waren er waarschijnlijk mcnschenlevens te betreuren geweest, terwijl men er thans met een niet geringen schrik afkwam. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. het huis vijf geraamten zijn ontdekt en wal drie op eea plek en twee op eene andere. Uit dé. gesteldheid waarin deze geraamten lagen was op te majren^ .dat -de lijken door een touw waren zaamgebonden geweest. In Rusland worden groole toebereidselen gemaakt tot viering van het duizendjarig jubileum De Czaar zal te Novogorod de onthulling bijwonen van een kolossaal mo nument ter herinnering aan de overwinning in 862 door Roderik behaald op de Slavoniers van het Noorden. De grootste bierbrouwerij, niet slecht» in Oostenrijk, maar waarschijnlijk in geheel Europa die van den heer Dreher, nabij Weenen, is aan eene engelsche maatschappij voor 3'/2 mïlliocn guldens verkocht. ENGELAND. Het berigldat Garibaldi wegens hoog verraad zal te regt staan verwekt in Engeland algemeene beweging alle dagbladen nemen partij voor hem en begrijpen niet dat het italiaansche ministerie zóó verblind kan zijnom Garibaldi te doen te regt staan zij toonen aan dat de Zuidelijken. De Zuidelijke generaal Ewell heeftachter de de armee van Pope om, zijne route genomen en den linker oever van den Occoguan bezet. Hel kabinet te Washington heeft aan zijne agenten in Europa de volgende circulaire-dépêche doen toekomen: «ln geen vroeger tijdperk onzer geschiedenis mogten de belangen van den akkerbouw, der industrie en der mijnen in de vereenigde Staten zich iu een beter vooruilzigt ver heugen dan thans Dit feit is inderdaad verrassend met het oog op hel verhoogde arbeidslooa, veroorzaakt door het onttrekken van zoo vele handen aan den arbeid ten be hoeve van het leger Men kan veilig verzekeren, dat zelfs thans de vlijtige arbeider en handwerksman nergens zulk cenfe ruime vergoeding voor zijne diensten kan verwachten als in de Vereenigde Staten. Gij wordt mits dezen ge- magtigd en uitgenoudigd om deze feilen, waar dit u gepast toeschijnt, openbaar te maken op zoodanige wijze als waar door de opmerkzaamheid der emigranten op Amerika kan gevestigd worden Alleen de wetenschap dier feilen is rigt men ons, dat bij het rooijen der aardappelen dé jammen j misschien reeds voldoende om heli naar Amerika te doen of jannen zich het orivoordeeligst voordoen en 'tiet meest voltrekken, ofschoon de regering niet wettelijk gemagtigd AMERIKA. De Zuidelijken hebben zich aan den Boven-Potomac nog niet vertoond, maar zij worden er toch verwacht. Er J italiaansche regering hem tot in den laatsten oogenblik in bestaat geene vrees voor een aanval op Washington. In zijne onderneming, ofschoon niet reglstreek», begunstigde, Westelijk Maryland heerschte veel agitatie doordien men en Item eindelijk, uit vrees voor Frankrijk, in dên steek liet. er beducht was voor eene algemeene verwoesting door de Daily News bevat eèn brief van een ooggetuige bij van de ziekte hebben geleden. Wij twijfelen niet of het berigt dat heden door heeren direcicuren der boekerij van het hier gevestigde departement der Maatschappij tot Nul 'l Algemeen weder een begin is is aan de emigratie van nijvere vreemdelingen door nddelen te gemoct te komen." RUSLAND. De Czaar wil thans aan zijne onderdanen een ge- gemaakt met de afgifte van boeken, zal welkom zijn aan j schenk doen dat men na di vrijlating van 23,000,000 hen die met aangename en leerzame lectuur de lengende 1 7ijnrr onderdanen hel grootste noemt wat men van den orst kan verwachten, namelijk oen ruimere reglsbedeeling, avonden wenschen te bekorten De belanglooze zorg aan de doelmatige uitbreiding en verbi'lciing dier nuttige mrigling op nieuw besleed zal zeker door een gretig gebruik maken van dezelve worden gewaardeerd. De tijd waarop tot de afgifte wordt gevaceerd is als vroeger bepaald op eiken donderdag des voormiddags vin half een tot half twee ure. Uit Ambt-Ilardenberg wordt gemeld, dat de bijen reeds de vlieggaten der korven beginnen digt te maken én ze zeer hartsachtig van binnen beklecdcb waaruil een vroege winter voorspeld wordt. Naar vernomen wordt is bet verzoek om gra'ie door J. I'. Smith, vroeger scheepsmakelaar te Vlissingen, Z. M. den koning aangeboden bij besluit van 6 dezer van de harid gewezen Te Enschedé is de katholijke kerk, waarin a. s zondag voor het eerst dienst zou gedaan worden plotseling ingestort. Gelukkig waren de werklieden vertrokken en bleef de ka- pellaan die hel gebouw juist in oogerischouw nam ongedeerd. Deze noonkerk moest slechts tol november 1863 dienen en was Ier verwijding van kosten van bailsmen met leem in plaats van kalk npgi-tiokken zondtr ankers Men verbeeld zich dergelijk geval wanneer de gemeente vereenigd was. De schailo komt voor rekening der gemeente waarbij alle onderdanen gelijk staan, en een nieuw wetboek. Niettegenstaande deze vrijgevige en milde regeringsdaden, neemt de ontevredenheid in dit groote rijk hier en daar loc In hel gouvernement Kiew wemelt het van brand stichters; de stad Kaminiotz is een prooi der vlammen ge worden De boeren in PolomeVolhynie en Ukraine zijn zeer oproeiig In Warschau is mede alles behalve rustig. De ar- restaliën duren voort. liet russische leger staat aanzienlijk verminderd te worden, sommige regimenten ulél meer dan '/3, met uit zondering echter van de troepen in den Kaukasis, de linie Kronstudt, die van Orenburg en in 'Siberië. DUITSCI1LANP. Omstreeks <10 jaren geleden vertoefde een rijke russische familie, uit vijf personen bestaande, te Laibach en verdween op zekeren dag plotseling, zonder dat men eenig spoor van haar ontdekte. Er vielen destijds zware vermoedens op een logenienlbediendcdat hij die personen vermoord had, en die vermoedens werden nog versterkt, toen hij kotl na hunne verdwijning voor <10,000 fl zelf een logement kocht en in den echt trad. Onlangs zijn beitic échtgenooten overleden een aanzienlijk vermogen achterlatende en hunne erfgenamen lieten aan de woning der overledenen groote repantiën bewerkstellig'ii, bij welke gedegenheid op eene geringe diepte onder den vloer van bet gevecht te Aspronionte Volgens dien brief is het vuur deor kolonel Paliavicini geopend en gaf Garibaldi bevel, om dat vuur niet te beantwoorden en herhaalde hijzelfs nadat hij gewond waszijne bevelen om niet te Schieten. Dezer dagen is te Wimbledon een excentriek en- gelschman overleden. Ofschoon de oudste zoon en erfgenaam van den eersten graaf u Lovelace zijnde en in onbekrompen staat kunnende leven, had IjiJn stede van bet gezelschap zijns gelijken te zoeken datvüii dén arbeidenden stand gekozen èd werkte als scheepstimmerman op de werf van Deplford, waar hij even als de anderen elke week het verdiende loon ontving, waarmede hij zijne uitgaven bestreed. Hij had den ouderdom van 27 jaren bereikt en was on gehuwd. De luchtreiziger Glaisher heeft gisteren in gezelschap van den heer Coxwell eene derde reis ondernomen en is van Wolverhampton zes mijlen hoog gestegen waarna d« reizigers behouden nabij Ludlow geland zijn. De temperatuur was op het hoogste punt minus 5° C en uiterst droog De ballon was niet geheel gevuld doch bevatte 60.000 vierk. voet gas. De heer Glaisher heeft de wolken ge- pholografieerd. Te Lavingston en EastertOn heeft een ontzettend onweder gewoed, De hagel lag op sommige plaatsen zeven voet hoog, door de stortregens werden vele botrenwoningen onder water gezetde graanvelden zijn verwoestde schade is zeer aanzienlijk. Uit Liverpool wordt een gerucht verspreid dat op de hoogte van Montauk een groot stoomschip in brand stond, dat verscheidene vaartuigen bij Zich had. Sommigen ver zekerden dal het de Great Eastern was, hoewel voor dit vermoeden weinig grdnd bestond. FRANKRIJK. Men zegt, dat er eenige gisting in verschillende de partementen wordt bespenrd en dat men zeer gewigtige ontdekkingen heeft gedaan omtrent plannen die aartslagen tegen het leven de9 keizers ten doel hadden. Er \vordt o a. beweerd dat men aan het spoorwegstation te Lyon twee italianen, soldaten van het leger van Garibaldi, heeft in hechtenis genomen van wie de policie de overtuiging had dat zij met misdadige voornemens naar Parijs gingen, De paus zal op 20 dezer een geheim consistorie honden In de clericale kringen wordt verzekerd dat de kerkvoogd bij die gelegenheid weder eene aanspraak zal houden en de aandacht vestigen op den toestand in welken thans de H. Stoel is gebregl. De paus is hersteld en was op het leest van Maria- geboorte uitgegaan. Van lieverlede verneemt men omtrent de expeditie van den ex-dictator tienige nadere bijzonderheden die op dit oogenblik nog niet alle belang vérloren hebben. Zoo wordt gemeld dat zijn zoon Menolti over de voorhoede hel hevel voerde, terwijl de generaal Carrao het bevel had over de Sicilian*'si De baron Denlivegna had bij het vertrek int Corlemie 600 mans happen onder xijne orders; de roeesten

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1