1862. Maandag 8 September. BE KEHDHAKlffO. j\'i j'-O. 40'" goimm COURANT. De ui I gave doner Courant geschiedt Maandag en Donderdag' avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. 1 Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigfren van 1-6 regels a f 1,20 behalve het zegelregfc. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags^ PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze Ier kennis Van de ingezelenen dezer gemeente. Dat de PATENTEN over bei dienstjaar 1862 (loopende van I mei 1862 tol ultimo april 1863) aangevraagd bij' da primitive beschrijvingingevuld gereed liggen en lot derzelver afgifte ler secretarie zal gcvucecid worden, lot den 27 der loopende maand, uitgenomen'des zondags,} dagelijks van des voormiddags negen lot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaand om d.c af haling in persoon te verrigten en zich den bepaalden lijd ten nutte te' makenten einde van alie koslen bevrijd te blijven, ver mits, volgens art. 2 van Zijr.er Majesteils besluit van dm 1 7 ocluber 1 820, de onafgehaalde patenten of de afschriften van dezelve door eenen deurvvaaider der directe belastingen, onverwijld aan de patentpligligen moeien worden uitgereikt, legen betaling van tien cent; waartoe dan ook den 29 dezer maand en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 8 september 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De I. secretaris J. R1SSEEUW. Zie raadsverslag van 27 Augustus j!Goesscht Cl. n°. 68. BESLUIT lot heffing van een Sasen Havengeld te Goes. DE GEMEENTE-RAAD van GOES, besluit: Er zal in deze gemeente geheven worden een sas- en havengeld van de vaartuigen, welke geladen of ledig in de builen- en binnenhaven komen, ten bedrage als volgt: Van vaartuigen welke alleen in de buitenhaven komen zonder de schutsluis door te varen en die aldaar worden aangelegd en vastgemaakt, om te laden of te 'lossen, vijf cent per ton. Het maximum der voor deze vaartuigen te betalen be lasting bedraagt vijl guldenliet maximum vijftig cent. Niet ladende of lossende, maar alleenlijk passagiers aan- of vervoerende een cent per ton. Voor vaartuigen die de schutsluis doorvaren, lien cent per ton. Van houtvlotten zal medo deze belasting geheven worden, ten bedrage van één gulden voor iedere laag en lengte. Van vaartuigen waarmede uitsluitend versche visch wordt aangevoerd, alsmede van dezulke die, ledig komende en vertrekkende, deze haven alleenlijk aandoen om op de werf hersteld te wordenof om zich voor ijsgang te be veiligen zal deze belasting niet verschuldigd zijn. Wanneer echter bij het vertrek vrachtgoederen of passagiers zijn geladen, wordt het volle bedrag der belasting betaald. Deze belasting zal bij adinodiatie kunnen worden voldaan, en wel, door éénmaal 'sjaars, voor het einde der maand januarij, te betalen eene som, gelijkstaande met twaalfmaal het verschuldigde voor ééne reis. Dit besluit treedt in werking den I januarij 1863 of zoo veel later als de koninklijke goedkeuring daarop mogt worden verkregenop welk tijdstip het beslaande besluit van den 11 april 1853 ophoudt van kracht tc zijn rrgelrnde de zamenstelling, inrigling en bevoegdheid der geineeiile-bestureii, worden geacht alhier te zijn opgenomen en op de invordering dezer belasting toepasselijk verklaard. Deze verordening treedt in werking den I januarij 1863, of zooveel later als do koninklijke goedkeuring daarop mogt worden verkregen, op welk tijdstip de bestaande verordening van den I I april 1853 ophoudt van kracht te zijn. BINNENLANBSC.HE BEBIGTEN. VERORDEKTITSro voor de heffing van een SAS- EN HA V ENGE LD in de gemeente GOES. Art. 1. De belaslmg moet worden voldaan: van de vaarluigen die in de buitenhaven aanleggen, laden of lossen, dadelijk bij de aankomst; van die in dn binnenhaven komen bij bet uitvaren dier haven; 'van do violen bij hel binnenvaren dier haven, in handen van den sasmeoster, ol die hem vervangt, welke daarvoor uit een register met strook, kwiiariliën afgeeft. Art. 2. De grootte der vaartuigen zal worden opgemaakt, uil de door de belastingschuldigen lo vertonnen meet- of ijkbricven of andere bewijsstukken; bij gebreke daarvan zal de eigenaar of gebruiker van hel vaartuig, van de grootte schriftelijk aangifte doenen bij aldien de sasmceslcr of die Item vervangt zich daarmede niet mogt kunnen ver- oenigen, zullen burgemeester en welhondcrs, behoudens beroep op den ra idbeslissen. Art 3. De belasting moet worden betaald door den eigenaar of gebru ker van liet vaartuig. Art 4. De artikelen 258 tol en n.cl 262 der tvet Uit Luxemburg wordt gemeld, dal aldaar sedert een paar dagen bet gerucht eener ophanden zijnde wijziging van hel ministerie in omioop is. Niets heeft echter tot heden de gegrondheid er van bevestigd. Rij kon. bcsloit van 6 dezer is bepaald dat de tegen woordige vergadering vnn de staten generaal zal gesloten worden op zalurdag a. s., des namiddags 1 ure. Naar men meldt, zou de regering het voornemen hebben voor lo stellende belasting op de brandstoffen met 1 maart a. s. op te heffen. Do opbrengst van bet binncnlandsch verkeer van den rijkstelegraaf over de maanden maart, april en mei II heelt bedragen 65,345,36 De verzendingen van aardappelen appelen en poeren worden dezer dagen aa de vele veren van dit eiland op grooto schaal voortgezet. Verleden week kwamen hier verschillende zwaar beladen wagens met vroege appelen en poeren aan om in de gereed liggende schuilen te worden overgeladen en gedeeltelijk naar Duitscbland, maar voor liet grootste gedeelte over Rotterdam naar Engeland te Worden gevoerd. Ten gevolge van dien uitvoer, worden dan ook in evenredigheid van de ruime opbrengst van appe'en en poeren goede prijzen bedongen en zullen de pachters der boomgaarden zeker in lang geen beter zaken gemaakt hebben Ook de aardappelen zijn algemeen veel en goed. De prijs der aardappelen is van 1,40 tot/1,70, die drr vroege appelen 1,50 tot 2,peeren lot f 5, Men schrijft uit WonseradeelDoor een onzer wakkerste landbouwers is de opmerking gemaaktdat de nitkomsten van den aardappeloogst dit jaar dc theoriën van al de vorige jaren op dit deel des landbouws den bodem inslaan. In de vroegere voorileelige jaren toen de natuurkundigen op den aardappel wezen als een uitstekend volksvoedselomdat (leze vrucht een lagen prijs hadzonder aan misgewas I of ziekte onderhevig te zijn kon men van een bunder grondszonder moeite en bijzondere vlijt800 korven oogsten Dit cijfer daalde later tot 4 a 500 korven, tol op het jaar 1846, toen al geheel misgewas groot gebrek veroorzaakte. Om weder in het goede soort en een ruim beschot lo komen, schaften de landbouwers zich vreemde soorten aan, en zoo zag men ten vorigen jare al de oude soorten bijna mislukken, terwijl dc nieuw ingevoerde de jammen, uitnemend goed gaven. Dit jaar is dit echter omgekeerd de jammen zijn meestal mislukt en de oude soorten daarentegen geven overvloedig en zijn best van kwaliteit. Verscheidene dagbladen, ook dit, hebben gemeld, dat te Zundert de keelziekte in zoo hevigen graad heersclite, dat er huisgezinnen waren, waarin 5, 6 a 10 kinderen daaraan j in tweemaal 24 uren bezweken zouden zijn. Men berigt I thans, flat. dit zeer onjuist is. Wel lieerscht in die gemeente de bedoelde keelziektemaar meer dan één sterfgeval in i één gezin in bovengemelden lijd, is geheel onbekend. Dat er in drie huisgezinnen twee kinderen zijn overleden en dat er verscheidene anderen ziek zijn, is waardoch dat is veel meer aan dn mazelen en het roodvonk toe te schrijven, die daar en in den omtrek sterk onder de kinderen heersehen. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. AMERIKA. Beriglcii uil Nieuw-York van 26 aug. melden dat de generaal der zuidelijken Morgan een korps van 800 man bondslroepeu, onder den generaal Johnson heeft ge slagen en 300 man krijgsgevangen heeft genomen, waar onder ook de generaal Johnson. In het noorden worden de .wervingen ijverig voortgezet. De president Lincoln heeft verklaard, dal hij, indien dc Unie door een dezer middelen kon in stand gehouden worden, dc slavernij wil opheffen of wel gedeeltelijk ol geheel behouden. Te. Nieuw-York is ccnc vergadering gel. oden, waarin mm zich zeer oorlogzuchtig Beloerde DU1TSCHLAND. In de Kölnische Zcilung vindt men, eene correspon dentie uit Wcenen waarin wordt beweerd dat Garibaldi zijn besluit om openllijk legen de regering vatr-yiclor Ema nuel op te treden, eerst genomen heelt, toen Bij'onvveder- sprekelijkc bewijzen had, d..t keizer Napoleon zich de ont ruiming van Rome wilde laten alkoopen, en dal Ratazzi er toe overhelde, om lot prijs, het eiland Sardinië en Ligurie. tc betalen waarbij Frankrijk nog aanspraak maakt op het regt om gedurende tien jaren een garnizoen in Civita Vecchia te leggen. Men voegt er bij dat men te Londen authentieke bewijzen voor het bovenstaande heeft en dat dit de rede is waarom de onderneming van Garibaldi onder de engelsche aristocratie zooveel belangstelling heeft gevonden. Voor eenigen tijd verzamelde zich een buitengewone menigte rnenschen in eene der straten van de hoofdstad zij groeide spoedig derwijze aandat de passage volkomen was gestremd en de policic die tusschenbeide trad, groote moeite had om de zaamgestroomde massa uiteen te doen gaan De oorzaak hiervan was, dat een aldaar wonende timmerman zijn jongste kind dat zeven tveke.n oud was wenschlte te doen doopen, welk schouwspel men zonderling genoeg achtte, om in zoo talrijke menigte zaam te slroomen. ENGELAND. De ilorning-Posl zegt: Napoleon heeft eikend, dat eene schikking lusschen den paus en Victor Emanuel on mogelijk is. Do onlangs door den koning aan den dag gelegde energie heeft niet den minsten indruk te Rome ge maakt. Napoleon zoekt slechts naar een geschikter oogenblik en meer politieke middelen, om zijne troepen uil Rome terug le trekken. De Times bevat een artikel, waarin wordt aangetoond dal Garibaldi niet als een gewoon gevangene voor den regter zal kannen verschijnen, en dat het ook voldoende moet zijn wanneer hij aan den koning zijn woord geeft, van Europa voor een zeker aantal jaren le zullen verlaten. Berigten uit Japan van 18 julij melden datop nieuw eene poging is gedaan, om den britschcn vertegen woordiger te Jeddo te vermoorden. De moordenaar heelt zich van kant gemaakt. FRANKRIJK. De keizer verlangt bepaalddal hel proces tegen Garibaldi wordt doorgevoerdhij weet wel dat dit een gevaarlijk spel is en dat men daardoor woelingen le wachten heeft maar hij meent dat het gouvernement van Victor Emanuel veel krachtiger uit deze crisis zal te voorschijn treden zoo het die geheel overwint. De koning van Italië heldenaar men zegt, meer naar eene algemeene amnestie over en wenschte Garibaldiop zijn eerewoord, dat hij niet weder in llalie zou komenin vrijheid te stellen. Men verzekert dat de kulonel Pallavicini zelf Garibaldi gevangen heeft genomen. De kolonel is vroeger een per soonlijke vriend van Napoleon III geweest en zond on- middclijk na het gebeurde te Aspromontc een telegram aan den keizer tegelijk met die aan Victor Emanuel. Zoo werd de franschc regering van die gebeurtenis onderrigt, alvorens de tijding bij de italinansche was ontvangen. Eene particuliere correspondentie uit Turyn van den 3 meldtdat Garibaldi den I een hevigen aanval van koorts heeft gehad, die echter niet lang aanhield. Den volgenden ochtend deed hij per telegram den geneesheer Denegri uit Genua ontbieden deze heeft zich dadelijk op reis begeven. Dienzelfden dag is de generaal met een draag stoel naar het fort Varignano gebragt. Onderweg viel hij, waarschijnlijk van pijn en vermoeijenis, in zwijm, hetgeen eenige oogenblikken aanhield door ijverige verzorging was hij weldra in slaat verder te worden vervoerd en hij kwam zonder eenig vertraag in het foil aan. Men leest in de Nalionalitcs: Hot is te hopen dat de wond van Menolti, hoewel van érnstiger aard dan die van zijn vader, echler dc afzetting van het been niet zal vereischen. Algemeen erkent mendat liet vuur door de vrijwilligers geopend is. Garibaldi en de zijnen zagen zich in hunne sterke positie omringd door een batailion hersaglieri en een batailion van de brigade Piemonl Men cischte dat zij de wapenen zonden nedcrleggen. Hierop werd geen antwoord gegeven. Dc twee k"lnnnen av neeerden toen met geveld geweer. Hel'grootste gedeelte der vrijwilligers vlngtte, maar eenige honderden die den generaal omringden, hielden stand en gaven vuur. Deze losbranding w s liet begin van het gevecht, dal daarop zeer lievig werd en vier uren duurde. Garibaldi zijn gehcele staf en ongeveer 221 der zijnen wi lden gekwetst; gelukkig is hel aantal rtooden betrekkelijk gering; een twaalftal aan de eene en vier of vjjf a.in dn andere zijdo Men zegtdal Napoleon het voornemen, hooft», otn

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1