M 07. H) Jaargang. Donderdag 28 Augustus. come courant. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-0 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. Bij dit nommer behoort het slot van het Verkort verslag van den toestand der provincie Zeeland over 1861." BIK KEJILATiPSCHE BEKIGTEH. De Slaats-courant van 26 autf. beval de wclten lol op heffing van de slavernij in de kolonie Suriname en op de eilanden Curasao, Bonaire, Aruba, Sl. Eustalius, Saba en St Marlin (nederlandsch gedeelle), ingaande met i julij 1863 Naar men verneemt, wordl in het kiesdistrict Gorinchein algemeen als waarschijnlijke plaatsvervanger van den beer Eloutals lid van de Ivveede kamer der staten-genenal genoemd de beer W. A. Viruly Verbrugge, burgemeester van Gorinchem en lid van de provinciale staten van Zuid- llolland. Enkele noemen ook de beer van den Poel, te Ameide, oud lid der kamer. De heer F. V. de Groof is erkend als consulair agent van Belgie te Bath. Benoemd tot gezworen van den Katsepolder, de heer I) de Looff. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend ge maakt, dat, ten gevolge van bestaande vacatures, met ingang van 1 novemberten minste drie rijksopzigters van den waterstaat 4de klasse zullen worden benoemd Zij, die als zoodanig wenschen benoemd ie worden, op eene jaarwedde van ƒ700, zullen zich aan een vergelijkend onderzoek moeien onderwerpen. Om daartoe te kunnen worden toegelaten meet men zich vóór of op 15 sept. c. k. bij bet depart van binncnl. zaken hebben aangemeld met een op zegel geschreven adresbevattende naauvvkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats. Bij bet adres irioelen verder worden overgelegd de bewijsstukken in de Staats Courant van 21 dezer vermeld. Heden voormiddag begaven zich eenige handboogschutters gilden in optogt en vergezeld van de muziek der harmonie van Jacoba van Beijeren naar het ravelijn, ter voortzetting van bet concours dat door de koninklijke handboog-socieleit Jacoba van Beijeren" bij gelegenheid van 's konings komst te dezer slede op 27 mei jl. was aangeboden maar toen ten gevolge van het ongunstige weder moest geslaakt vvorden. Behalve de genoemde en Willem Teil uit Goesnamen daaraan deel St Barbara en St Sebasliaan beide van V Heerenhoek, Victoria en Sl Sebasliaan beide van Ovezand, Soranus en Sl. Sebasliaan beide van Heinkenszandte zamen 47 schutters, van welke door P. van den Dries, lid van Soranus de Islc en door P. A Rijk, lid van Victoria de tweede prijs werd behaald. Uit Wemeldingc brrigt men dat de arbeider Lookman aan het kanaal aldaar werkzaam, jl. maandag bet ongeluk had in eene keten verward te geraken waarvoor paarden gespannen waren en slechts een plotseling doen stilstaan van de laatsten hem van eene anders gewisse vermorseling bevrijdde. Hij schijnt nogal erg bezeerd en zou heden naar zijne familie alhier vervoerd worden. Terwijl wij vroeger mededeelden, dat de woonhuizen hier lol enorm hooge prijzen van de eene in de andere hand overgingen, bleven de in de laatste dagen geveilde perceelen bij gebrek aan liefhebbers onverkocht. Hel N. Dagblad van 's Gravenhage deelt mede dat Z. M. de koning veel waarde hecht aan de ontvangst, die Z. Jl. bij zijn jongst bezoek aan deze provincie genoot. De toen door de eerewachten gebruikte vaandels aan Z. M op diens verzoek afgestaan, worden op het Loo bewaard men heeft twee groote schilden, waarop all rlei oude en nieuwere vuur- en blanke wapenen zijn gehecht, gedrapeerd uitsluitend met die zceuwsche vaandels en ze geplaatst tegen den muur aan tveêrszijden van den groolen achtertrap. Ecu verslag van de verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland beval hoo/dzakelijk hel volgende Ofschoon de berigtcn omtrent de tarwe uil de onder scheidene dcelen der provincie niet alle even gunstig zijn, schijnt over hel algemeen een meer dan middelmatige oogst te kunnen worden verwacht De rogge bdooft een vrij goed, en voor zooveel Zuid-Beveland betreft, zelfs ruim be schot De garst heeft hier en daar door regen en wind geledenover liet algemeen rekent men eelitcr op eene middelmatige opbrengst De haver is meerendeels goed gi slaagt) en bi looft eene ruime opbrengst. De paardeboonen hebben in vele porden der provincie door do luis Ofschoon de bruine en witte boonen veel door de koude en het natte weder hebben geleden vleit men zich echter op vela plaatsen, dat de oogst desniettemin het middelmatige zal bereiken. De erwten zijn niet medegevallen. Dit gewas werd almede door ongedierte geteisterd. De opbrengst van liet koolzaad waszoowel wat deugd als wigt betreftop enkele uitzonderingen na, vrij voldoende. Het vlas had eene gewenschte gelijkmatige uitkomst. Hel weder is voor de meekrapkulluur niet gunstig geweest. De aardappelen groeiden over hel algemeen zeer goed, doch de bekende ziekte viel op den gewonen tijd weder in en zal zekerlijk bijdragen om dc vrucht in haren groei en wasdom tegen te houden Naardien evenweldoor den vroeglijdigen wasdomde meelzetting reeds vóór het invallen der ziekte was begonnen, mag men de hoop voeden, dat de hoedanigheid, die in het eerst veel te wenschen over liet, zich ten beste zal keeren, en dal men zoowel over de hoedanigheid als over de hoe veelheid zal kunnen tevreden zijn. De graslanden hebben meerendeels eene vrij goede hoeveelheid voeder en hooi opgeleverd. Door het ongunstige weder in het begin van den hooitijd heeft veel hooi aanmerkelijk geleden. Over liet algemeen zal de hoedanigheid niet goed en de opbrengst niet ruim zijn. Van de voedergewassen beeft men de beste ver wachtingen en wordt eene ruime opbrengst te gemoet gezien. Naar men verneemt is de oogst in de kolonie Ommer- schans dit jaar zoo buitengewoon gunstig, als nog nimmer liet geval was; de aardappelen leveren per morgen 200 mud, en in gewone jaren 80 a 100 de rogge is er buiten gewoon, zoowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft; boonen haver en gerst beloven een ruimen oogst. De verzendingen van fruit uil Rotterdam naar Engeland en Schotland wordt steeds met toenemende vraag voortgezet. Aanzienlijke partijen appelen en peeren worden uit rle geldersclie streken aangebragl, in vaten en manden gepakt, met de stoom- booten naar verschillende plaatsen in Groot-Brittanje vervoerd. Ook in Duilschland is de aanvoer overgroot, dagelijks zijn de afkomende stoombooten voorzien van honderde manden appelen en peeren, terwijl van blaauwe pruimen duizende manden aankomen. Eene stoomboot, jl. vrijdag aangekomen en uitsluitend met fruit geladen, heelt bij eene groote hoe veelheid andere fruit 35 last blaauwe pruimen medegebragt welke voor Engeland en Schotland zijn bestemd. Het gemeente-bestuur te Lexmond vraagt, op eene bezol diging van 215 'sjaars iemand die tegelijk de betrek kingen van veldwazhterstraatlantaarn-opstekeromroeper en gemeente-ontvanger waarneemt. Men schrijft uit Eindhoven van den 25 Gisteren avond ongeveer ten 10'/2 ure kwam de brigadier-rijksveldwachter C. Dielz, gestationeerd te Stratum, in eene tapperij te Gestel nabij Eindhoven. Eenige personen verlieten bij zijne komst de tapperij Op straat schijnt tnsschen deze en gezegden brigidier twist te zijn ontslaan. Onder deze personen be vond zich A. van Mierlo, oud 20 jaren, bakker wonende te Gesteldeze werd op straal door genoemden brigadier met eene pistool doodgeschoten De kogel had het hart doorboord. De brigadier, die zich dadelijk vrijwillig in arrest heeft begeven zegt dal zijne pistool door de worsteling is algegaan. De officier van justitie en de regter-commissaris waren dadelijk in loco, en hebben gedurende den nacht de I inslinctic voortgezet. diening van zijn fabrikaat de .verzwakte 'ffiaa^ van den zieke wederom in een voldoenden toestand zou.' terugbrengen maar helaasde mensch wikt1 God beschiktde gekozene wilde zijne krachten en waren toTdal'dóeleinde-tuet leenen Nu was goede raad duur. Men wenddehel over een anderen hoeg en meende, dat door den raad fiks i» wol en baai te steken, deze zijne verlorene gezondheid zou her winnen. Men schommelde spoedig onder de ingezetenen der stad een manufacturier op, die dan ook de vereischte stemmen op zich vereenigde en de vereerende hem opgedragen taak gretig aannam. Men meende evenwel, dat deze kuur niet voldoende zoude zijn om het voorgestelde doel te bereiken en beslootden wol- en baaij-inan in zijne welwillende pogingen te moeten doen schragen door een der genees kunde toegewijden persoon. Men twijfelt er niet aan, of deze zal die taak wel op zich willen nemen. Anderen waren evenwel niet van dit oordeel en meenden dat de ziekte reeds zoodanig merg en been had aangetast, dat alle menschelijke hulp te kort zoude schieten en men den zieke een rustig afsterven moest verzekeren. Sommigen dezer vestigden daarom hunne aandacht op een notaris, om den zieke in slaat te stellen zijn testament te maken. De voorbarigslen echter meenden, dat men met den ziekelijken en afstervenden raad zooveel omslag niet moest maken, en zijne zorgen moest wijden aan eeno deftige en eervolle begrafenis. Zij meenden in den directeur van een begrafenis-fonds den geschikten persoon gevonden te hebben en proclameerden hem candidaat-Jid van den raad De zieke is nog altijd zieltogende, en of hij er nog van opkomen, wordt met veel belangstelling tegemoet gezien. BUITENLANDSCHE BEIUGTEN. De gemeenle lleteren verkeert in droefheid en angst. In bet huisgezin van den predikant aldaar zijn van de tien kinderen, welke door de gevreesde keelziekte aangetast waren, in 8 dagen tijds, zes bezweken. Zondag morgen f17 dezer) werd er een ter aarde besteld, zondag avond weer een en maandag morgen twee tegelijk. In nog een ander huisgezin zijn twee kinderen aan dezelfde ziekte overleden, terwijl zij zich langzaam blijft verspreiden. Men schrijft aan de Winscholer Courant Van welk eene practische zijde de verkiezingen in den Irgenwoordigcn tijd beschouwd worden, blijke uit liet voor gevallene bij de verkiezing van raadsleden in eene van de volkrijkste steden der noordelijke provincie. Een schrandere zone Lraëls was op de gedachte ge komen, dat de kiezers der stad A' den raid beschouwden als lijdende aan eene vrij erge ziekelijkheiddat ze daarom, zooals historisch waar is, van oordeel waren, dat men den zieken raad op dieet diende Ie stellengedachtig aan dc spreuk: abslinenlia el guiele plurimi morbi curantur. Dien tengevolge werd liet eerst lol lid van dan raad gekozen <cn kruidenier-grutteropdat deze d<er de 100- RUSLAND. De pool die een aanslag op hel leven van den grootvorst j ondernomen heelt, en Jaroszynski heet, hééft den 21 jl., aan de galg te Warschau zijn loon ontvangen. DUITSCHLAND. Voor eenige dagen zijn aan de turksche legatie te Berlijn aangekomen vier turksche pelgrimmen uit Delhi; zij hadden de reis over Mekka naar Ofen gemaakt met het doelom op het graf van een der proleten in de nabijheid van Ofen ter aarde besteld, hunne gebeden te verriglen. Op de vraag hoe lang zij onder weg waren geweest, ant woordden zijWij hebben dea ganschen weg te voet al- gelegd en daartoe tien jaren besteed." Toen men hun vroeg hoelang de terugreis zou durengaven zij ten antwoord Waarschijnlijk even lang als de reis herwaarts." De oudste pelgrim telt reeds 65 jaren. Hunne kleeding bestaat uit lompen en hunne eenige bagage uit een rozenkrans met reusachtige koralen. Ten gevolge van het ontzaggelijke gebruik van bier gedurende het te Frankfort gehouden schuttersfeest, zijn de voorraden van bier zoo aanmerkelijk gedund, dat de brouwers tijdelijk den verkoop hebben gestaakt en met het brouwen van nieuw bier zijn begonnen. Als een paar voorbeelden van deze bier-concurrentie dienedat den eersten feestdag in óéne brouwerij van 's ochtends tot 's namiddags 5 ure niet minder dan 40 aam bier is gedronken, en dat toen dc aandrang aan het buffet zoo onstuimig werd, dal de eigenaar zich genoodzaakt zag, de brouwerij te sluiten. Den volgenden dag werden er van 's ochtends tot 's avonds 11 ure 57 aam bier afgetapt, eene hoeveelheid, welks zelfs in do zoo drukke dagen van hel zoogenaamde vóór-parlement op lange na niet werd gebruikt. ENGELAND. Een der aanzienlijkste kooplieden in Saigon (Cochin- China) schrijft dd. junij 1862 aan zijn correspondent Dezer dagen zijn hier door den gouverneur 87 stukken gronds verkocht lot zeer hooge prijzen door elkander 15 piasters per vierkante meier. De meeste koopers zijn euro- peanendie voornemens zijn op dezen grond huizen to bouwen. Eene tweede verkoopmg werd aangekondigd, maar wegens gebrek aan gereed geld kon zij niet doorgaan. De regering heeft ook aan sommige enropeanen landerijen in gebruik gegeven ten einde suikerriet te kweeken maar ook deze zijn eerst naar Singapore vertrokken ten einde geld op te nemen, en het is nog dc vraag of zij het daar zullen kunnen krijgen Het land is hier buitengewoon vrucht baar rijstsuiker, tabakmaïs. katoen en indigo kannen hier gemakkelijk worden gekweekt. Vfrfhtml en scheeps timmerhout is hier in menigte aanwezig en er kunnen groote 1 hoeveelheden buffelhuiden en hoorn worden uitgevoerd. Het ontbreekt slechts aan kapitaalom deze kolonie tot eene der bloeijendfte van het Oosten te maken.

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1