1802. JV? 05. Jaargang. Donderdag 21 Augustus. BEKENDMAKING- mmm COURANT. f De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. I De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. j Pe inzending van advertentiën moet ge sehieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 et.; de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten^Wf- l-O rebels f 1,30 behalve het zegelrefei^^,-^ PLAATSELIJK BESTUUR* De BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze ter kennis van een ieder die liet aangaat: Dat liet kohier van het PATENTREGT voor deze gemeente, over liet dienstjaar 1862 1863, bekleed met alle formaliteiten bij de wet gevorderd, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente. Gedaan ten raadhuize van Goas, den 20 augustus 1862. De burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEiV. BIHNENLANDSCHE BERIGTEN. Naar men verneemtbestaat bij de regering het plan om aan de tweede kamer der staten-generaal voor te stellen het in werking treden van de wet op de regterlijke orga nisatie tot een nader te bepalen tijdstip te verdagen. De indische brriglen omtrent den stand d:r verschillende producten op Java zijn zeer gunstig; minder gunstig is het geen weder bcrigt wordt omtrent de zeeroovers. Op ver schillende plaatsen hebben zij weder rooverijen gepleegd zonder dat onze schepen in staat waren hun belangrijke schade toe te brengen. Te Batavia zijn 16 kortelings gevangen genomen zee roovers gevonnisd15 zijn ter dood veroordeeld de zes tiende, die de gevangen personen inenschlievend had behan deld, is begenadigd: hij werd veroordeeld tol 20 jaren dwangarbeid builen Java, wel een vreemd soort van genade! Uil Banjcrmassing is weder niets bijzonders. Volgens particuliere berigtcn is het gelukt den sultan van Passin over te halen te Banjermassing te komen, waarop tusschen hem en het gouvernement een contract is gesloten, waarbij de sultan onze bondgenoot wordt. Betrekkelijk het ongeluk met de stoomboot tSlud Goes" cn de engelsche brik John Wirharl wordt nog het volgende aan de N Rolt. Ct. medegedeeld «Toen het stoomschip het zoogenaamde Maliegat was bin nengevaren bevond zich de brik daar met den kop om de Westkort onder den walaisoi zij daar ten anker lag Toen de stoomboot echter zeer kort genaderd was, geraakte de brik eensklaps achterwaarts in beweging en dreef met zijn achterschip op de stoomboot. «Van de brik moet alleen het roer gebroken zijn; doch de stoomboot heeft vrij aanzienlijke schade aan verschansing, loopplank enz. Op hetzelfde oogenblik van het ongeval was er een scheepje met meubelen geladen in de onmiddelijke nabijheid, dat, toen brik en stoomboot van elkaar vrij warenweder met de laatste, die middelerwijl de machine had gestopt, in aanraking kwam. Rot vaartuigje kreeg daarbij niet veel avarijmaar kantelde en is dientengevolge gezonken. Dc opvarenden zijn dadelijk op de stoomboot overgegaan. «Men verneemt dat het scheepje bereids den volgenden dag geligt en naar eene der in den omtrek gelegen werven gebragt is" Naar wij uil goede bron vernemen is het bovenstaande bcrigt het naast der waarheid nabij. De schade aan dc brik en stoomboot is onbeduidend die van liet ykcrschip daarentegen meer van belang maar die aan de meubels nog onbekend, zoodal dc opgaven, in enkele bladen met cijfers geslaafd, voorals nog alle zekerheid missen. Gisteren is alhier door de maiéchaussée van Hulst in het huis van arrest overgebragt zekeren W. F. van den Droeckeverdacht van diefstal van een paard ten nadeele van den landbouwer J D van de Voorde te Clingebij wien hij zulks ter leen had gevraagd. in den avond van 18 dezer is de kolonel-ingenieur E. Mekem inspecteur der forlificaticwerkcn, te Bergen op Zoom gearriveeid len einde inspectie over de fortificatie- werken en militaire gebouwen te houden. Gewoonlijk vertrekt de kolonel van daar naar Bath en verdere vestingen in Zeeland ter voortzetting zijner inspectiereis. Uit liet bcrigt van Zr Ms. consul tc Odessa blijkt, dat dc graanoogst in het gclkcle zuiden van Rusland ten op- zigle der hoeveelheid middelmatige en ten opzigto der hoedanigheid uitstekende uitkomsten zal opleveren. Met 1 januarij 1863 zal te Deventer van wege de ge meente liet gas aan particulieren worden geleverd tegen 14 ct. per kub. el voor een gebruik tol 1000 kub. ell.; tege.i 13 ct. per volgende duizend el en tegen 12 cl. voor al het meerdere gebruik in het loopende jaar. Uit Zulphen, dd. 12 dezer, schrijft men: In de nacht diligence van gisteren ochtendvan Delden naar Zutphen vond men halverwege Logchem en deze plaats een der passagiers overleden. De ontslapene was een predikant, welke met zijne gade op reis was naar Utrecht. Te Lutterharde, nabij Hardenberg, had een treurig ongeval plaats. Zeker landbouwer, met name H v. F. begaf zich naar het land om eenig hooi te maaijen, terwijl zijne vrouw de koeijen naar de weide dreef. Van hunnen dagelijkschen arbeid terugkeerende, had de man het ongeluk de zeis in zijn beert te laten vallenterwijl de vrouw struikelde en hare beide bcenen brak. Men schrijft uit Schiedam van 17 augustus: «Een ontzettend voorval heeft dezen middag onze stad in beweging gebragt. Een matroos van een italiaansch schip geraakte in twist met een schiedammerKlein geheeten en schipper van beroep, en stiet hem met zoo veel woede een dolk in den halsdat de punt van het wapen aan de tegenovergestelde zijde uitkwam De gewondde stortte neder en gaf geen vijf minuten later den geest. Natuurlijk wendde men dadelijk pogingen aan, om den moordenaar te vatten, die echter in het water sprongen zwemmende zijn schip trachtte te bereiken Men roeide hem na en wist een louw zoodanig om jijn ligchaam te werpendat hij daarin gevangen en naar den wal getrokken werd, waar hen; eene niet rnalscbe behandeling van de zijde der zamen- gevioeide menigte wedervoer. Inlusschcn was de policie ter plaatse verschenen en bragt den moordenaar, óf omdat hij te zeer mishandeld was om te kunnen gaan, óf om hem aan de oogen van liet volk te onttrekken en erger tooneelen te vermijden in eene mand als een zieke die naar het gasthuis vervoerd wordt naar de policiewacht waar hij voorloopig iti bewaring wordt gehouden." BUITENLANDSCHE BERIGTEN. AMERIKA. Dezer dagen is het vergroote postkantoor le Ncw- York voor liet publiek geopend. Het gebouw, waarin dit gehouden werd, is de oude hollandsche kerk, nog van de dagen der Nederlanders in Amerika getuigende en daar het niet meer aan de behoefte voldeed, heeft men het ijzeren hekwerk, dal het gebouw omringde weggebroken en er een laag nevengebouw geplaatst, zoodal het geheel er nu uitziet, als eene kerk in een huis. Bij hel opnemen der grafsteenen, met het gras der omheinde voorplaats bedekt, kwamen ver scheidene oude grafschriften voor den dag; zoo ook werden door het wegnemen van een balkon twee steenen in den voorgevel der kerk ziglbaar met de opschriften: Psalm 26.9. Ik heb lief de wooninge Uwes Huijzes, 1729 en Jez. 56.7. Mijn Huijs zal een Bede-liuijs genaamt werden, 1729. De oude kerk tart de eeuwen, zoo zelfs, dat men niet wist hoe haar af te breken, hetgeen men zeer gaarne gedaan zon hebben want in Amerika heeft men geen eerbied voor antiquiteiten Bewonderenswaardig is voorts de inrigting van de uitgifte der brieven. liet postkantoor binnentredende, bevindt men zich in een breed voorportaal (het nieuw gebouwd ge deelte) aan dc binnenzijde geheel van ruiten voorzien. Elke 1 glasruit is verdeeld in twaalf vakken, waarachter even zoo- vele loketten die van nummers voorzien zijn, en waarin de brieven onmiddclijk na ontvangst geplaatst en door de ge adresseerden afgehaald en betaald worden. Dit getal loketten of boxes bedraagt nagenoeg 8000 en de aflevering ge schiedt zoo spoedig, dat de europesche mail, die gewoonlijk eenige wagenvrachten uitmaaktdoor de belanghebbenden ontvangen is binnen twee uren na aankomst der stoomboot. DUITSCHLANI). Met betrekking tot den aanslag, gepleegd op het leven van den markies Wielopolskiden 16 jl.wordt het vol gende gemeldDes avonds ten 7 ure reed dc markies, in gezelschap van zijne echtgenoot, de laan binnen welke naar Lazienski voertgevolgd door zijn tweeden zoon met een zijner vrienden in een ander rijtuig. Naauwelijks was hij de laao ingereden of een jong man plaatste den voet op de trede van het rijtuig, dat zeer langzaam voortreed en poogde den markies met een langen dolkgelijk de circassiers dragen, le doorsteken. Door eene beweging roet het lig chaam ontging de markies den dolkstoot Terstond vatte de markies een revolver op, waarmede hij sedert den aan slag legen hem op den 7 gepleegd, gewapend is en wilde den aanvaller nederschieten, maar het wapen weigerde. De zoon van den markies sprong onmiddellijk uit het rijtuig en vatte den jongen man. Hij heet Rzonea, is lithograaf, 19 jaren oud en zegt door het lot te zijn aangewezen om Ryll (den eersten die den markies poogde le vermoorden) op te volgen toen de aanslag was mislukt. Te Manheim heeft dezer dagen het eerste burgerlijke huwelijk plaats gehad. De bruid was eene jodin en de bruidegom een predikant bij de duitsche catholieke gemeente. De afkondiging geschiedde door den eersten burgemeester aan de pui van bet raadhuis en het huwelijk werd gesloten door een ander stedelijk ambtenaar. Bij een der jongste gevechten tusschen de Tarken en Montenegrijnen te Biclopaolovie, had het volgende plaats. De vaandrig van bet corps Montenegrijnen wordt doodelijk getroffen. Zijn einde voelende naderen, roept hij zijn broeder en reikt hem het vaandel toe Deze snelt daarmede voor waarts maar spoedig treft hem hetzelfde lot. Een kogel doorboort hem de borst en hij valt. Een jongere broeder neemt het vaandel uit de band des stervende. Lang bleef deze ongedeerd, maar s'avonds treft ook hem een doodelijk schot, in de onmiddellijke nabijheid zijner moeder, die van den aanvang af het gevecht had bijgewoond. Toen deze haren derden zoon zag sneren, drukte zij een laatsten kas op zijne blecke lippen, nam bet vaandel nil zijne hand en snelde op den vijand toe zeggende, dat zij het zou blijven voeren, tot dat een barer beide kleinzonendie mede in het gevecht waren, haar kwam aflossen. De invloed door deze heldhaftige vrouw op de gemoederen harer iandgenooten bij dat gevecht uitgeoefend, was boven alle beschrijving groot. Op de markten van zuidelijk Rusland begint meer levendigheid te heerschenwelke aan de minder gunstige uitkomst vau den oogst in sommige landen van Europa wordt toegeschreven. Te Odessa neemt de vraag naar allerlei graansoorten toe en brengt stijging der prijzen te weeg. Met het doel om kippen meer eijeren te doen leggen dan gewoonlijk, worden zij, behalve met plantenvoedsel, ook met vleesch gevoederd Vooral heelt men tot dat einde wormen met vracht gebezigd, zoodat men thans in enkele streken wormerijen heeft aagelegdwaar de productie van wormen kunstmatig wordt bevorderd. Door het voederen met dergelijke stoffen heelt men sommige kippen 300 eijeren per jaar meer zien leggen dan gewoonlijk. ENGELAND. De onveiligheid in de straten te Londen, zelfs vroeg in den avond, neemt voortdurend toe en dagelijks geschieden rooverijen, aanvallen en mishandelingen; in het verleden jaar kwamen er 556 inbraken meer voor dan in het voorgaande; men schrijft dit algemeen toe aan het loslaten van mis dadigers vó<5r dat hun straftijd is afgeloopenwanneer zij naar het gevoelen van den geestelijke van de gevangenis berouw loonen, heigeen in de meeste gevallen echter slechts gehuicheld is. Daily Telegraph maakt gebruik van het ongeval, dat onlangs de zoogenaamde vrouwelijke Blondin is overkomen, om de regering aan te sporeneen einde te maken aan zulke gevaarlijke voorstellingenwaarbij dc locschouwers voor een shilling het regt koopen om een zelfmoord te zien. De lust lot zulke gruwelijke kunsten is, na het succes dat Blondin eu Léolard er mede behaald hebbenzoodanig toe genomen, dal er zelfs kinderen toe worden afgerigl en het scbijnt dat men eerst dan zal moeten ophouden, wanneer een alderman of een parlementslid door een ncêrslortendon koorddanser wordt verpletterd. FHANKHIJK Men beweert, dat de keizer zeer bewogen is over den tegenwoordigen toestand van Italië en gevoeltdat hij de op lossing der romeinsche quaestie te lang heeft vertraagd. Evenwel erkent Z M dat bij niets kan doen voor cn al eer de Garihal- diselic beweging tot een einde is gekomen.

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1