JW 63. 49st0 Jaargang. 1862. BEKENDMAKING. GOESSCHE COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a, f 1,20 behalve het zegelregt. >s PLAATSELIJK BESTUUR. DE BURGEMEESTER VAN GOES, maakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente bekend Dat het kohier n« 2 der PERSONEfcE BELASTING, over het dienstjaar 1862 op den 6 dezer door den heer commissaris des konings in deze provincie excutoir verklaard, op heden ter invordering aan den ontvanger van 's rijks belastingen gezonden is. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd op de gebruikelijke wijze. Gedaan te Goes, den 14 augustus 1862. De burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEPi. In het vierde verslag vnn de commisse voor de slaats- spooiwegen, opgemaakt ingevolge art. 16 der instructie, vastgesteld bij beschikking van Z E. den minister van binn. zakenzien wij betreffende de voorgestelde stations of Lallenvan den aan te leggen spoorweg, in die van Woensdrecht-Goes de volgende: lo, tc Krabbendijkevoor de gemeenten Krabbendijke, Rilland, Fort Bath, Waarde, Kruiningen en Yerseke, zuidelijk van den spoorweg, oostelijk van den Noord- weg, rnel toegang van dezen weg; 2°. te Kapelle - Biezelinge, voor de gemeenten Kapelle c a., Schore, Wtmeldinge en 's Gravenpolder, noordelijk van den spoorweg en westelijk van den Biezelingschen steenweg of den weg van Goes naar Bath, met toe gang van dezen weg 11". te Goes, noordelijk van den spoorweg en oostelijk van den PoeKvegmet toegang langs een te maken weg, loopende in zuidelijke rigting van den singel tusschen de Koe- en Ganzepoortcn. Naar wij vernemen heeft op de hoogte van 's Graven deel de stoomboot Stad Goes door het versperren van het vaarwater door twee schepen heden het ongeluk gehad een van die, zijnde eene marktschuit in den grond te varen, de twee zich daarop bevindende varenslieden zijn echter gelukkig op de boot gered. Den 10 dezer bragt de commissaris des konings aan Zierikzee een bezoek en stapte aan de woning des burge meesters af. De stad was den volgenden dag feestelijk uil- gedost, terwijl Z.H E.G. verschillende instellingen met belang stelling onderzocht. Gisteren en heden zouden de gemeenten in Schouwen een bezoek ontvangen. Bij beschikking van den minister van binn. zaken, dato 9 dezeris aan de heeren J. en K Smitscheepsbouw meesters te Nieuw-Lekkerland en Krimpen aan de Lek, tot wederopzegging, vergunning verleend voor eene stoom- booldiensl op de rivieren der provinciën Noord-Braband Gelderland Zuid-Holland en Zeeland. De algemeenp synode der nedcrduitsche hervormde kerk heeft een reglement voor de verkipzing van kcrkeraadsleden gearresteerd om aan de stemming der provinciale kerk besturen te worden onderworpen. Dit reglementuit 17 artikelen beslaande is in zijn geheel opgenomen in liet jongste nonmier der Kerkelijke Courant. De voornaamste bepalingen zijn dat de gemeente hare ouderlingen en dia kenen óf regtslreeks óf door een kiescollcgie benoemd cn de kerkcraad de predikanten beroeptmet in achtneming der bepalingen van het reglement op de vacatures cn met eerbiediging der regten van derden Voorts is daarbij op genomen reno omschrijving, wie stemgeregtigd zijn, namelijk alle meerderjarige, niet bedeelde en niet onder censuur staande mans-lidmatendie bij den kerkeraad hunner woonplaats geloofsbelijdenis afgelegd hebben of sedert minstens een jaar op ingediende attestatie als lidmaten erkend zijn, Het kies collcgie beslaat uit leden die ten minste sedert het einde van iiet laatst veiloopen burgerlijk jaar stemgeregtigd waren, en voor een derde ud de leden des kerkeraads. Uit Enschedé wordt bcrigl, dat de fabrieken aldaar bitter slecht gaan cn met algemecnen stilstand bedreigd worden, zoodat menigeen, die nimmer iets anders leerde dan spinnen en wevennu zijn brood zoekt als handlanger bij de in aanbouw zijnde gebouwen. Ten gevolge van het ook hier gevoeld wordende gemis aan werk, zijn eenige ingezetenen het metselen timmeren of schilderen verslaande naar En schedé en Antwerpen vertrokken ten einde daar verdiensten te vinden. In lang hoorde m'en hier de werkbazen niet zoo klagen over het ontoereikende werk voor hunne dagelijksche werklieden, als tans, ten gevolge waarvan zij verschillenden moeten ontslaan. Te Tholen werd eergisteren een meisje van 10 jaren door een jongeling van 16 jaren, tengevolge van plagerijen door een' steenworp aan het hoofd getroffen. Bij de tehuiskomst van den veldarbeid vonden hare ouders het meisje bewusteloos op den grond liggen en ondanks alle aangewende pogingen overleed hel dien eigen nacht. De jeugdige dader is gearresteerd. Te Brouwershaven is vóór eenige weken een amerikaansch kapitein binnengekomen met het lijk van zijne vrouw aan boord. Zij was op de reis gestorven. Opziende tegen eene begrafenis op zeemanswijs: «ee'n, tweedriein Godsnaam!- en wip van de plank!» en gaarne bij hare nabestaanden willende rusten had zij hom verzocht en bij haar beloofd, haar bij zijne terugkomst in Amerika, daar te zullen begraven. Nu is de kapitein geëngageerd met eene weduwe, zuster van den chirurgijn van Haamstedemet wie hij weldra gaat trouwen en dan gaat zij de reis mededoen. Als in Amerika, zooals op de dorpen in Noord-Holland, het gebruik bestaat dat bij eene begrafenis ook vrouwen achter het lijk volgen, dan zal welhaast daar eene zeer zonderlinge begra fenis plaats hebben. De Winschoten Courant, van den 6 dezer, meldt het volgende: In hel vlek J., in Friesland, heeft het volgende curieuse geval plaats gehad Eenige veekooplieden waren met een partij varkens gelogeerd ten huize van den loge menthouder J. A', de eersten in het voorste en de laatsten in hel achterste gedeelte van de herberg. Toen de koop lieden den volgenden morgen opstonden, om met hun vier voetig gezelschap de reis te vervolgen, zagen zij deze dieren in eene zonderlinge ongewone positie in het hok liggen, terwijl zij dadelijk weder neervielen, als men het beproefde om ben op de bennen te brengen. Hoewel dit bij ieder eerst een raadsel was, bleek het echter na onderzoek, dat een in de nabijheid zijnde vat jenever was ledig geloopen, waarvan de viervoeters hel noodig gebruik hadden gemaakt, zoodat zij een fermen roes hadden gekregen en nog des morgens zoo dronken waren als zwijnen. Het schijnt dus, dat de viervoetige varkens geen voorstanders zijn van 'taf- schaffings-genoolschap. De logementhouder was echter niet best tevreden over zijne viervoetige logé's en toen deze dieren den roes hadden uitgeslapen en zonder laveren weêr konden voeteren, koelde hij zijne boosheid door ieder zwijn een gevoeligen schop op reis en tot afscheid te geven, met de kernachtige woorden, daarbij in de friesche taal: tjimme domme bargen" Aan een dezer dagen in Duitschland verschenen wetenschappelijk werk ontleent men het volgende: liet vergif der slangen werkt bij verwondingen zeer snel. De geringste hoeveelheid daarvan is voldoende om den dood onder de teekenen van eene ontbinding van het levende ligchaam te doen plaats hebben. Een voorbeeld daarvan geven de heelkundige geschriften, in het geval dat een planter door eene ratelslang in de laars werd gebeten, zonder dat de tand den voet bereikte. Do laars werd uitgetrokken en naar een' schoenmaker gezonden die de gevaarlijke punt zou wegnemen. Deze lachte den bediende van den heer over diens bezorgdheid uit, stak zijne hand in de laars om de tand door het gevoel te ontdekken, kwetste zich daarbij in de huid en was binnen een kwartier uurs een lijk. De giflblazen der slangen zijn een gevaarlijk stuk van den inventaris van oude negerinnen, vooral in Zuid-Amerka, waar de spaansche en de porlugeesche bevolking de heer- schende zijn. De dames zijn daar vol harlstogten, waaronder de jalouzij de voornaamste is. Eene mededingster uit den weg tc ruimen, is bij haar niets misdadigs of berispelijks, maar iets zeer natuurlijks. De ijverzuchtige dame wendt zich in zulk een geval tol eene haar bekende negerin en verzoekt haar om eene speld, die zij gaarne met een goud stuk wil betalen. De negerin weet dan wój wat men van haar verlangtzij heeft de giftblaas van eene sling m een klomp was goed ingesloten, waardoor de verdamping en het hard worden van het vergif wordt belet. Met de ge vraagde speld steekt zij door het was tot in de giftblaas de punt der speld wordt dan met het vergif bedekt, en zoo wordt deze aan de dame die ze begeerdegegeven. De jaloersche dame, steekt ze nu in een of ander kleedingstuk van hare vriendin, een pantoffel, een handschoen, een kous of iets dergelijkswaarin men ze niet vermoedt, en alzoo zonder argwaan de hand of den voet steekt. Trekt nu de eigenares bij het te huis komen den pantoffelof bij het uitgaan den handschoen aan, dan kwetst zij zich aan de speld en haar dood is zeker. Merkwaardig is het, dat het slangenvergif de zwijnen niet benadeelt. Deze gaan met woede op de slangen af, worden door haar gebeten, en eten ze grootendeels op, zonder er nadeel van te ondervinden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. In Engeland is tegenwoordig eene maatschappij, om schoenen en laarzen door stoomvermogen te maken, waar door in den tijd van acht minuten wordt verrigt, wat anders vier en een half uur vordert. In drie minuten worden laarzen verzoold. Werd nu het leder slechts goedkooper, dan zoude een paar laarzen voor een spotprijs te krijgen zijn. In Amerika heeft men gedurende den tegenwoor- digen oorlog het eerst beproefd om een telegrafisch berigt uit een luchtbal naar de aarde te zenden, en die proef is naar wensch uitgevallen. De president heeft het eerst zulk een berigt ontvangen, luidende: Uit de luchtballon-onder neming. Washington. Mijnheer! Een vlakte van 50 mijlen middeltjn kunnen wij overzien. De stad met hare omstreken en kampementen biedt een heerlijk gezigt aan. Het verheugt mij zeer u deze eerste tijding uit mijn lucht-station te kunnen zendenen tevens u mijnen dank te kunnen be tuigen voor de aanmoediging mij geschonken, om het vermogen dezer wetenschap aan de militaire dienst van dit land dienstbaar te maken. FRANKRIJK. Men verzekert dat de fransche regering aan de in de wateren van Napels kruisende schepen bevel heeft gezonden, zich bij mogelijkheid van den persoon van Garibaldi te bemagtigen. Men wil welen, dat de keizerin, die in de romeinsche quaestie zooveel belang stelt, een brief aan de hertogin de Montebello heeft geschreven, waarin zij zegt haren echtgenoot te verzoeken alle mogelijke geestkracht te ontwikkelen, om Garibaldi terug te slaan, indien hij Rome mogt naderen. De napolitaausche uitgewekenen die zich te Parijs bevindenjuichen over hetgeen in Italië gebeurt en ver beelden zich reeds weder in Napels te zijn, met Frans II op den troon. Men is te Parijs zoo zeer overtuigd, dat de paus Rome zal moeten verlaten, dat men reeds spreekt over het rijk waarheen hij zijne toevlugt zal nemenover het alge meen gelooft men niet, dat hij naar Oostenrijk zal gaan, zijn verlangen is ten minste naar Spanje de wijk te nemen. Van Larissa (stad van Europeesch Turkije, hoofdplaats der provincie Thessalië) wordt dd. 18 julij het volgende gemeld: Het dorp Livadiagelegen aan den voet van den berg Olympus, tusschen Alasonia en Sylfidia, was het tooneel van een verschrikkelijk feit. Den 13 julij in den ochtend rukte een bende Grieken, Albanezen en Turken het dorp binnen. Op een teeken van hun opperhoofd begaf zich een aantal der bende naar eene school waar ongeveer 150 kinderen aanwezig waren. Men eischte daar van den meester, onder bedreiging hem te zullen dooden, al het geld dat hij bezat. Aangezien alle tegenstand vruchteloos zou zijn, gaf de meester 3000 piasters en zijn horologie De roovers bevalen daarop den kinderen hen te volgen; eenige verzetten zich daartegen, doch dit hielp niets de roovers omringden hen spoedig. Het opperhoofd gaf danrop te kennen, dal hij de kinderen als gijzelaars zou medenemen en datwanneer drie uur geene som van 1 00,000 piasters o plaats was gestort, de kinderen De bende trok daarop we de roovers, doch een Albanees

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1