èDe geneeskundige behandeling zou, door bederf werende en ver sterkende middelen, gunstige uitkomsten hebben opgeleverd." «Hetgeen bij de diphtheritis faucium tot nu toe in Zeeland ge beurd is, doet onwillekeurig denken aan het gebeurde met de cholera asiatica welke eveneens in het begin de grensplaatsen bezocht en bij vreemdelingen werd waargenomen." Krankzinnigheid en zelfmoord. «Wij voegen deze twee treurige verschijnselen in de maatschappij te zamen omdat het eerste meermalen de voorlooper is van het tweedewaarvan men trouwens ook dit jaar de stellige bewijzen erlangen kon." «Van 24 krankzinnigen en één idioot wordt melding gemaakt. Er werden zes zelfmoorden geconstateerd en zeven personen vermeld, die tot dien moord pogingen hadden aangewend." Q «Het verdient opmerking dat onder de laatste twee gevallen uit Éierikzee zijn opgeteekend, die in dezelfde buurt voorvielen eene buurt, gelijk men meldt, waar bijna, zoo niet uitsluitend, alle zelf moorden en pogingen daartoe gedurende de laatste jaren plaats hadden Volgens de medegedeelde tabel bedroeg bet getal gevaccineerden 3263, nagenoeg gelijkstaande met dat van 1860 (3231). Hiervan waren: 3133 kinderen, beneden 10 jaren; 117 kinderen van 10-15 jaren; 13 volwassenen terwijl aan 197 4 de kui stbewerkiug om niet werd verrigt. Aan den heer J. Walraven van Kerkwijk werd eervol ontslag verleend als lid der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt, terwijl ter zijner vervanging werd benoemd de heer J. A A. Baert, apotheker te Middelburg. «De besmettelijke longziekte onder het rundveewier nadering aan de belgische grenzen ons met vrees vervulde, heeft zich gelukkig in dit jaar niet op ons gebied vertoond De destijds door het gewestelijk bestuur aan de burgemeesters der grensgemeenten aanbevolen waak zaamheid, schijnt eene voldoende uitkomst te hebben opgeleverd." HOOFDSTUK V. a. Nationale militie. Nademaal thans het grondwettig voorschrift, volgens hetwelke de militie voltallig moet worden gemaakt door loting uit de ingezetenen die op den 1 januarij van elk jaar hun twintigste jaar zijn ingetreden, en de dienstpligtige leeftijd dus een jaar later is gesteld dan onder de werking der vorige wetten het geval was, moet er in het loopende jaar geene loling plaats bebben De inschrijving die, volgens de grondwet, een jaar te voren moet geschieden, zal in dit jaar worden bewerkstelligd. b Schutterijen Met den besten wil blijft het voor de gemeente-besturen steeds bezwarend om het personeel van de rustende schutterijen na te gaan Gaven wij bij het laatste verslag het verlangen te kennen naar eene nieuwe wetgeving op het stuk der schutterij, wij aarzelen niet op het wenscbelijke daarvan op nieuw te wijzen. De kosten van instandhouding der schutterijen vorderde over 1861 volgens de door de schuttersraden opgemaakte en door ons goed gekeurde begrootingen eene uitgaaf, voor de dienstdoende schutterijen van f 6260,05; voor de rustende schutterijen van f 005,155. De sterkte der schutterijen bedraagt: Dienstdoende schutterijen te Goes, Middelburg, Vlissingen en Zierikzeeactive 795, reserve 574 zamen 1369. Rustende schutterijen, beslaande uit 3 heele en 3 halve bataillons active 2394, reserve 2267 te zamen 4861. Totaal van de sterkte zoo dienstdoende als rustende schutterijen 6030 HOOFDSTUK VI. Kerkelijke zaken Het getal van de erkende kerkelijke gemeenten of paro.chiën en van de daarbij dienstdoende leeraars of geestelijken, in dit gewest is in 1861 vermeerderd De heer J van Hooydonk, bisschop van Breda, heeft namentlijk ter nadere voorziening in de geestelijke behoeften der ingezetenen van Axel, aldaar eene parochie opgerigt, welke dezelfde grensscheiding heeft als de burgerlijke gemeente Axel. Die parochie is bij Zijner Majesteits besluit van den 28 julij 1861 n°. 21 in hoedanigheid van succursale kerk erkend In afwachting van den bouw harer kerk wordt de dienst in eene zoogenaamde tijdelijke noodkerk verrigt. Ten opzigte van de daarstelling, vernieuwing, verbetering of her stelling van kerkgebouwen, consistoriën en pastorijen in 1861, deelen wij ook in verband met hetgeen dienaangaande in ons verslag van 1860 werd vermeld, het volgende mede De nieuwe kerk bij de hervormde gemeente te Vlissingen is op den I december 1861 pleglig ingewijd en in gebruik gesleld. De bouw der nieuwe kerk bij de hervormde gemeente te Wol- pbaartsdijk werd voortgezet. In 1861 werden de navolgende subsidiën verleend: aan de hervormde gemeente te Vlissingen, door het rijk, de derde termijn ad f 2500van het vroeger toegezegde subsidie van f 10000, voor de bouw der tweede kerk aan die te Kattendijke, door de synode en uil het fonds voormeld, 950 voor de herstelling der pastorij, welke nog voor het einde <ws jaars is volbragt Aangaande dé bezoldiging van de leeraars of geestelijken, zijn w»j in staat gesteldhet volgende mede te deelen ten behoeve van den vierden predikant bij de hervormde gemeente te Vlissingen is, bij Zijner Majesteits besluit van den 8 februarij 1861, n". 69, eene rijks jaarwedde van f 1000 toegestaan, bij eene jaar- lijksche vaste toelage van wege de gemeente ad f 300benevens eene som van f 200 uit de door de departementen van oorlog en marine te verstrekken belooning voor het godsdienstig onderwijs aan de militairen en schepelingen. erder zijn de lands-tractementen van eenige predikanten bij her vormde gemeenten, met ingang van 1 januarij, verhoogd te weten: van dien te Brouwershaven met/150, bij eene gelijke verhooging van wege de gemeente en van dien te Arnemuiden met f 54te Bieselinge met f 25 te 's Heercnhoek met f 42, te Heinkenszand met f 22, te Ritthem met f 60 en te Sir Jansland met f 50. Behalve de reeds hiervoren vermelde door ons aan eenige kerk besturen verstrekte magtigingen, hebben wij ook aan andere magtiging verleend lot verschillende handelingen omtrent het beheer der kerkelijke goederen en fondsenals te Goes, tol het sluiten eener geldleening van f 1600 tot invoering der gaz-verlichting in het kerkgebouw te 's Heer Arendskerke en Baarsdorp, tol ruiling met de burgerlijke gemeente 's Heer Arendskerke van een aan de hervormde toebe- hooreud stuk gronds groot 0,0195 bunder tegen een aan eerst genoemde behoorend stuk grond groot 0,0230 bunder; te Kloetingelot aankoop van 1000 inschrijvingen op het grootboek der 2,2 pCt. werkelijke schuld; te Ovezand tot den verkoop van f 4000 inschrijvingen op het grootboek der 2!'a pCt. nationale schuld, ten einde uit de opbrengst daarvan f 700 aan te wenden tot gedeeltelijke aflossing van schuld, en de overige gelden te besteden voor de hiervoren bedoelde ver- beleringen aan de pastorij te *s Heer Arendskerke en Baarsdorp, Hoedekenskerke en Kapelle, tot den door de schuldpligtigen aangeboden afkoop, tegen den penning XX, van grondrenten, te zameu f 18,65 's jaars bedragende. HOOFDSTUK VII Onderwijskunsten en wetenschappen a Scholen voor lager onderwijs. Mogen wij, op grond der gedeeltelijk bij ons ingekomen mede- deelingen een algemeen oordeel, met betrekking lot den stand van het lager onderwijs in deze provincie, vellen, dan schijnt te kunnen worden aangenomen dal in dien slaat nog geen belangrijke ver andering is gekomen dat evenwel in vergelijking met vroegere jarenvooruitgang is te bespeuren en dit ook ten opzigte vau sommige der vakken van hel lager onderwijs in het bijzonder geldt. Intusschen wordtbij de erkenning van het goede dat bestaat niet verzwegen dat de toestand van het lager onderwijs nog veel te wenschen laat. Als voorname oorzaken van dien mingunstigen toestand, wordt gewezen op het afgebroken schoolgaan en het te vroeg verlaten van de schoolinzonderheid ten platten landeen de mindere be kwaamheid en geschiktheid van sommige onderwijzers en op gebrek aan hulp-onderwijzers; dit laatste zal echter, bij het toenemend getal hulp-onderwijzers, kunnen worden verholpen Verder blijft men van oordeel, dat er geene genoegzame gelegenheid bestaat voor de opleiding van hulp-onderwijzers tot hoofd-onderwijzers. Ten opzigte van het onderwijzend personeel is te vermelden, dat, ofschoon het getal hulp-onderwijzers schijnt toe te nemennogtans het daaraan vroeger bestaand gebrek zich ook in het afgeloopen jaar deed gevoelen ten gevolge waarvan soms verbooging van de bepaalde jaarwedde moest plaats hebben, om eenen geschikten hulp onderwijzer te bekomen. De oefenschool te Goes telde 7 kweekelingen. De lessen werden boveudien door 3 hulp-onderwijzers bijgewoond. Terwijl van de lessen ijverig gebruik werd gemaakt, waren de proeven van bekwaamheid bevredigend. De gemeente verschafte kosteloos lokaal en verwarming. De toenmalige hoofd-onderwijzer in de openbare lagere school te Kloetinge, A. de Heer, is bij Zijne Majesteit van ons besluit, waarbij de regeling zijner jaarwedde is goedgekeurd geworden, in beroep gekomen, op grond dat de kosten van het houden van eenen hulp onderwijzer ofschoon hij dit naar zijne meening onverpligt had gedaan, bij de berekening zijner inkomsten, volgens art. 69 der wet, van deze waren afgetrokken Bij Zijner Majesteits besluit van den 9 februarij 1862, n°. 4, is ons besluit echter gehandhaafd. Blijkens mededeeling van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zakenbij brief van den 14 daaraanvolgende, was de Minister, met afwijking van het gevoelen van zijnen ambts-voorganger, van oordeel dat hel feit alleen dat de hoofd-onderwijzer eenen hulp-onderwijzer gehonden en de daaruit voortvloeijende kosten gedragen heeft, voldoende is om den aftrek van die kosten van het bedrag zijner onzuivere inkomsten als onderwijzer te wettigen, zoodat Zijne Excellentie gemeend had, aan Zijne Majesteit die handhaving van ons besluit te moeten voordragen, waarmede Hoogstdezelve zich heeft vereenigd. Een verzoek van den hoofd onderwijzer in de openbare lagere school te Hoedekenskerke M. Benekerom herziening van de door ons goedgekeurde regeling zijner jaarwedde op grond van billijkheid werd bij de beschikking van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, de dato 4 december 1861, n°. 487, 5e afdeeling, afgewezen. Volgens Zijner Majesteits besluit van den 28 junij 4861, n°. 88, bedraagt hel aandeel van de provincie en het rijk in de kosten van den bouw van een nieuw schoollokaal te Krabbendijkevoor ieder f 1145, en dus te zamen f 2290. Door het gemeente-bestuur werd later magtiging verzocht om eenige bijwerken aan dat lokaal, nog ten laste van de provincie en het rijk te doen uitvoeren. Dit verzoek is echter afgewezenvolgens het deswege aangenomen beginsel, ons medegedeeld bij den brief van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zakende dato 16 september 1861, n°. 187, 5e afdeeling. Verder werd in het afgeloopen jaar bijgedragen in de kosten van het lager onderwijs 1°. van de gemeente 's Heer Abtskerke eene som van f 300, even als in 4860, door de armenbesturen van 's Heer Abtskerke, Sinouts- kerke en Baarsdorp te zamen j 2°. van de gemeente Oudelande eene som van f 104,10, door de armbesturen aldaar, wegens het kosteloos onderwijs van ruim 30 leerlingen, De meer dan gewone voorzieningen ten opzigte van schoollokalen en onderwijzerswoningenwaren voor zoover ter onzer kennis is gekomen, de volgende: te Hoedekenskerke, het aanbrengen van twee nieuwe ramen, zoo aan het schoollokaal als aan de onderwijzers woning, te Krabben dijke de bouw vaneen nieuw schoollokaal, dat volgens het jaarverslag van burgemeester en wethouders, aan alle vereischten voldoet te Wolphaartsdijkde bouw van een nieuw schoollokaal, dat, volgens mededeeling van burgemeester en wethouders, aan ruimte en verdere inrigting zeer goed voldoet In het afgeloopen jaar hebben wij, krachtens en met inachtneming van art. 24 der wet, aan vijf hoofd-onderwijzers, op den gewonen voet en voorwaarde, goedkeuring verleend op bet gelijktijdig bekleeden van andere betrekkingen, zijnde meerendeels die van koster en voor zanger bij de hervormde gemeente, voorts die van kerkelijk ontvanger, van klokluider of kloksteller en van aanplakker verderwat een hunner betreft, tevens de betrekking van gemagdgd ontvanger der plaatselijke belasting op het gedistilleerd; wat eenen anderen aangaat, mede de betrekking van geagreëerde klerk van den ontvanger der directe belastingen en accijnsen, waarbij wij nog uitdrukkelijk hebben bepaald dat zijne werkzaamheden in die betrekking niet in de school uren zullen mogen worden \errigl, en, ten opzigte van eenen derden, ook de betrekking van bestelhuishouder der brieven-posterij Daarentegen hebben wij onze goedkeuring geweigerd op het gelijk tijdig bekleeden door eenen der bedoelde hoofd onderwijzers, van de betrekking van gemeentebodeomdat het ons voorkwam, dat de door hem als zoodanig te verriglen werkzaamhedenal ware het slechts nu en danaan de behoorlijke waarneming van zijnen onderwijzers post hinderlijk zouden zijn De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Het departement Goes telde 42 leden, doch verkeerde niet in bloeijenden staat Van zijne boekerij wordt veel gebruik gemaakt Het departement Noord-Beveland hield zijne vergaderingen weder van october tot en met Maart te Golijnsplaalwaar zich ook de bibliotheek bevindt, waarvan door velen onder de lagere volksklasse gebruik wordt gemaakt.. De Rederijkerskamer Vondel» te Goes had 5 eere-, 15 werkende, 7 rustende en 78 kunstlievende leden, en bevindt zich in bloeijenden staat. Vereenigingen tot beoefening van zang of toonkunstDe afdeeling Goes van de maatschappij tot bevordering der toonkunst had op hare zangschool 35 leerlingen. De zangvereeniging uit die afdeeling ontsproten, had 60 werkende en 30 honoraire leden. Deze vereeniging heeft een groot verlies geleden, door het overlijden op den 18 januarij 1862 van haren talentvollen en onvermoeiden directeur den heer R. B. van den Boch. De gemelde zangschool en zang-vereeniging verkeeren in bloeijen den staat Wordt vervolgd. Drukkerij van F. Kleeuwens Zoon uitgevers der Goessche Courant.

Goessche Courant | 1862 | | pagina 4