1802. M oi. 49s'" .laargang. Donderdag 7 Augustus. 4r. (OlilAVT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,00. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 et.' de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van.jl-0 regels 1,20 behalve het zegelregt. PLAAXSKI.IJK bestuur. De BURGEMEESTER es WETHOUDERS van GOES, doen le weten, dal door den raad dier gemeente in zijne verga dering van den '27 junij 1862, is vastgesteld de volgende YEliOR hüNING Lol verdceling der gemeente in Wijken en omtrent de Verhuhing binnen de gemeente GOES (Zie art. 140 der gemeviite-wet en hel koninklijk besluit van den 3 november 1801, staatsblad n°. 05). Vervolg van n'\ 60.) Art. 2. Door de zorg van hel dage'ijksch bestuur worden alle gebouwen binnen deze gemeente voor de eerste maal van een letter en nommer voorzienboven de deur of op eene ander e van buiten zigtbare plaats in olicverw te schilderen, Ier grootte van vijftig streep. Art 3 Die wijkletler en het huisnommer, worden door de eigenaren der gebouwen steeds behoorlijk zigtbaar en ten hunnen koste onderhouden. Ten aanzien van hen, die binnen acht dagen na schriftelijke waarschuwing van den burgemeester of commissaris van policie, aan deze verphgting niet voldoen, geschiedt dit ten hunnen koste, door de zorg van het dagelijksch bestuur onverminderd de geldboete in art 8 dezer verordening bepaald. Art 4. Ieder ingezeten die binnen de gemeente verhuist, is verpligt binnen veertien dagen daarna ter secretarie van zijne verhuizing kennis te geven, met opgaaf van de letter en het nommer der verlaten en der betrokken woning. Art. 5 De hoofden der huisgezinnen zorgen, dat de in art. 4 bedoelde aangifte voor hunne vrouwen, inwonende kinderen, bloed- of aanverwanten en inwonende dienst- of werkboden geschiede. Art. 6. Van iedere gedane aangifte wordt aan de belang hebbenden dadelijk bewijs afgegeven. Art 7 Alle vroegere bepalingen en verordeningen te dezer zake, treden buiten werking op den derden dag na de afkondiging van deze. Art 8. De overtreding van de bepalingen dezer verordening worden, voor zoo ver daartegen bij de wel, bij algemeenen maatregel van bestuur of bij provinciale verordening niet is voorzien, gestraft met geldboete van een tot drie gulden. Zijnde deze verordening aan de gedeputeerde staten van Zeeland volgens hun beiigt van den 25julijll n°. 7. D 36o3 in afschrift medegedeeld En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 2 augustus 1862. m: p. blaaubeen Burgemeester. H. C. PILAAB. Secretaris. BINFTENLANDSCHE BERIGTEN. Door de eerste kamer der staten-generaal is het ontwerp van wet tot opheffing der slavernij in Suriname, met I Julij 1863, aangenomen met 26 tegen 6 stemmen. Ook hot ontwerp lot afschaffing der slavernij op Curagao en andere eilanden, is, na velerlei bezwaren betreffende de geringe vergoeding aan eigenaars op St. Martinaangeno men met 19 legen 12 stemmen. De kamer is hierop uiteengegaan. In hel kiesdistrict Almelo is, bij de plaats gehad heb bende herstemming, als lid van de tweede kamer der staten generaal verkozen de heer mr. II. van Loghemmet 605 van de 1 193 geldig uilgebragle stemmen. Uit het opvragen van wege het departement van financiën aan de ambtenaren hij de regislratie en liet zegel van statistieke opgaven zoowel betrekkelijk de geldelijke resul taten over eeo bepaald tijdvakdoor de werking van de thans beslaande zegelwet verkregen, als van de verhouding van het zegel ook tot den prijs van de dagbladen, schijnt te mogen worden afgeleiddat bij gezegd departement eene wijziging der zegelwet van 3 October 1843 in behandeling is. .Men mag alzoo aanue nendjt hij du regering het voornemen beslaat eene nieuwe zegelwet, le gelijk met eene nieuwe registratie-wet, aan de overweging der wetgevende niagl te onderwerpen Kaar wij vernemen, zal i.og in den loop van dit jaar het Ad® perceel voor de gevangenis alhier worden aanbesteed, zijn !c de gcheelc ophouw van het gebouw voor de admi nistratie met den oiiiiingmiiurwaarmede nog al eenige doizcade guldens zullen gemoeid en het geheel zal voltooid zijn De gemeente-rand te 's lieer Arendskerke heeft mede adressen ingezonden aan de eerste en tweede kamer der staten-generaal houdende bezwaren tegen de voorgestelde regierlijke indeeling, vooral met hel oog om Goes als regt- baukszclcl te behouden. In den gemeente-raad le Bergen-op-Zooni is besloten ccnige opmerkingen en bedenkingen uiedeledeelen betreffende het reglsgebicd der regtPi lijke collegien, die in hoofdzaak hierop nederkomen Dal Bergen op Zoom uitmuntend goed gelegen is voor den zetel ccner arrondissements-regtbankwier regtsgebied zoudo beslaan uit de kantons Bergen op Zoom, Bosendaa) en Tholen, in welk geval hij hel arrondissement Zierikzee zoude kunnen gevoegd worden het kanton Sommelsdijk terwijl hij het gebied der reglbank te Breda, geheel of gedeeltelijk konden gebragt worden de kantons Tilburg en Waalwijk. Dat op die wijze drie arrondissementen zouden ontslaan, met bevolkingen van 43,000, 70 000 en 80,000 a 90,000dus le zameu ongeveer 200,000 inwoners die voor het grootste gedeelte veel digler hij den zetel der reglbank zouden wonen, dan volgens het wets-ontwerp het geval is, hetwelk vooral eene groote aanwinst zoude zijn voor de ingezetenen der kantons Tholen en Sommelsdijk, daar eerslgenoemden veel gemakkelijker naar Bergen op Zoom zouden gaan dan naar Zierikzee, terwijl de ingezetenen van het kanton Sammelsdijk zeer verre de voorkeur zullen geven aan eene reis naar Zierikzee boven die naar Dordrecht, welke in den winter bijna onmogelijk is, althans niet dan met groote kosten en gevaar zal kunnen geschieden De berigten die men ons omtrent den oogst in deze streken zond, zijn zeer uiteenloopend. Wij maken daaruit op, dal het hooi bij velendie ongeduldig hetzelve nat hebben opgemend is mislukt, terwijl andeien die later maaiden bij puike kwaliteit ruim hebben binnen geschuurd. Het koolzaad is door een gerekend goed en staal aan mooije prijzen. Rogge naar wensch en dorscht ruim. Winter gerst mede voordeelig. Met het erwten pikken is men drnk aan den gang even als met tarwe snijden; van deze beide producten zijn even wel nog slechts een paar opgaven gedaan die nogtans eene goede verwachting beloven voornamelijk de tarwe. Eenige stukken hoonen hebben van insecten geleden. Onze onontbeerlijke aardappelen blijven niettegenstaande het bederf zich meer en meer verspreidt, ruim en goed schot geven. Iieeds zou voor winter-provisie tot 1,35 per zak accoord gesloten zijn terwijl het vorige jaar tot f 5,en hooger werd besteed, met minder kans om ze goed te bewaren. De minister van oorlog heeft bepaalddat wegens het afsterven van Z. D. H. den hertog van Saksen-Weimar- Eisenach, dour het leger gedurende den tijd van zes dagen, aanvangende den 5 dezer, de rouw zal worden gedragen als eene herinnering aan de onveranderlijke gehechtheid van dien oppcr-olficicr aan het leger en aan zijne even roemvolle als belangrijke diensten aan het vaderland bewezen. Hertog Bernharcl van Saksen- Weimar-Eisenach is don 31 julij te Liebenstcin overleden Na roemrijk deel te hebben genomen aan den oorlog, lot verlossing van Duitschland van de irecinde heerschappij, was hij het, die in Nederl. dienst, in den avond van den 15 junij 1813, met eene geringe krijgsmngl, stand hield tc Frasnes en aanleiding gaf tot het behoud van het gewigligc punt van Qualre-bras op den 16 dier maand, tegen een* overnugtigen vijand, welk behoud zoo gewiglig was voor de behaalde overwinning in den veldslag van Waterloo. Hij was in de laatste d3gen van hel noodlottig jaar 1830 op de citadel van Antwerpen en deed het zijne om den overmoed der aanranders naar eisch tc tuchtigen en was in november aan het hoofd der af- dccling, die den kloekmoedigen togt naar Maastricht volbragt, bij den terugkeer van welke hijzijns ondankszich ge noodzaakt vond den toeleg om Venlo te heroveren te laten varen. Hij was bij den tiendaagschen vcldlogt aan het hoofd der tweede divisie van hel nederlandsche leger en heeft een geruimen tijd het hevel gevoerd over de ne derlandsche krijgsmagt in 0. Indie, aan welke hij een zoowel verdienden lol heelt mogen toezwaaijsn. 's Vorsten nagedach tenis zal steeds hij het volk en inzonderheid hij het leger in Nederland in ccrc worden gehouden r.ic v. \t.'l I' - Op de tentoonstelling te Londen trekt h ^schrijfwerktuig van Peters zeer de algemeene aandacht. Met dit werktuig worden de woorden: Matthew Marsshall, Bank of Engeland" geschreven in een vierkantje, welks zijde een half millioenste deel van eene engelsche duim bedraagtde geheele bijbel, zoo berigl men, zou kunnen geschreven worden binnen eene ruimte van 21 vierkante lijnen. De woorden die door het werktuig in mikroskopische kleinheid worden wedergegeven, worden door eene stift of eon penseel op een blad papier geschreven. Met deze penseel staat door eene reeks van raderen en hefboomen een ander klein penseeltje of stiftje in verbinding. Beide bewegen zich gelijktijdig en gelijkmatig, de letters komen volkomen overeen, wal vorm aangaat, doch verschillen alleen in grootte. Zijn b. v. de letters, door het eerste penseel geschreven, 1/i duim groot, dan bedragen die van het tweede slechts een vier millioenste deel van een duim. Het stiftjedat deze mikroskopische letters schrijft, is zelf zoo sleia, dat bet slechts bij sterks vergrooting kan gezien worden. Het werktuig is bestemd om de eugelsche bankbiljetten met een voor het ongewapend oog geheel onzigtbaar schrift te voorzien, en moet dus dienen om het namaken te verhinderenof beier gezegd, om de beambten in staat te stellen door een eenvoudig mikroskopisch onderzoek zich van de echtheid van een baakbiljet te over tuigen. (Ned. Spectator Gelijk gemeld is, heeft de heer de Leeuw, van Arnhem, bij het scherpschutiersfeest te Frankfort, eene zilveren beker gewonnen. Een belgisck blad voegt daarbijdat die heer dien beker, toen hij hem overhandigd werd, met goudstukken gevuld vond. Die edelmoedige daad kwam van een onbekende Die onbekende echter, zegt dat blad, was waar schijnlijk niemand anders, dan de koning der Nederlanden, die Wiesbaden verlaten had om incognito tegenwoordig te zijn bij de scherpschuttersfeesten tc FrankforL Op de Bergsche Plas onder de gemeente Hillegersberg heeft een vreesselijk ongeluk plaats gehad waardoor ver schillende gezinnen in rouw gedompeld zijn. Zes jongelingen bevonden zich met een roeibootje op die Piaseen hunner had het ongeluk over boord te vallen waarop de overige vijf alles in het werk stelden om hunnen makker te grijpen; door zich allen te veel aan ééne zijde der boot te begeven, sloeg deze om en stortten allen in het water, met het vrees selijk gevolgdat zij alle zes verdronken. Men heeft te Oudewater eene nieuwe methode gebezigd om in het bezit te geraken van de zoo zeer gevierde kwar tels. De heer v. D. aldaarbeeft namelijk eene zooge naamde krielkip op acht kwarteleijeren te broeijen gezet; op den 18den dag waren zeven der acht cijeren uitgebroeid, en spoedig zag men zeven jonge kwartels le voorschijn komentwee derzelve geraakten ongelukkig onder de poot der kipcn daar zij zoo klein en teer waren konden zij aan zoodanige aanraking geen weérstand bieden en bezweken zij daaronder. De overige vijf zijn verder als gewone kippen- kuikcns bij de kipdoor middel van eijeren opgebragt' en zijn thans zoo vlug dat men verpligt is geweest dezelve te kortwieken, daar zij zich anders aan de moederlijke zorgen der kip zouden onttrekken Even als kuikens gehoorzaamden zij wanneer zij soms een eind weg gevlogen warenaan het gekloek der hen en verzamelden zij zich hij haar. Wij geloovon heeren liefhebbers geen ondienst le doen met de mededeeling van deze methodedievoor zoo verre ons althans bekend isgeheel nieuw is to In verschillende dagbladen kwam onlangs eene opmerking voor, die met hel oog op al keigeen aangaande dit onder werp reeds door proefnemingen is gebleken, voorzeker bi- langrijk genoog is om een punt van grondig onderzoek uit te maken. Engelsche geleerden hebben beweerd dat de slechte gezondheidstoestand welke te Londen wordt waar genomen, voor een zeer groot deel is toe le schrijven daaraan dat de grond geheel doortrokken is niet gas ten gevolge van gasonlsnappuig uit de pijpen hetgeen aah- leiding zou geven tot de waarneming van zeer biiilengcvfmiipc en zonderlinge ziekteverschijnselen. Gemiddeld berekent móYi de gasontsnapping op een tiende gedeelte van liet gas, dat verbruikt wordt, waardoor men ceiiig/.ins kan nagaan hoo het daarmede in groote sleden gesteld moet zijn. Ook met betrekking dus lol Nederland verdient de wijze waarop

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1