1*62. JV? 59. 49"" Jaargang. Donderdag 31 Julij. ■B—B—BKrWWWBMMHTïlB mmm C0URA1MT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-0 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BINNENLAND SC HE BERIGTEN. Heden avond len 8 ure, openbare vergadering van den gcnieenle-raad. De javasche couranten tot en met I I junij behelzen een uitvoerig verslag van het gevecht van de ftethe onder bevel van den luit. ter zee 1. kl M. IV. Botvier, bij het Lobo eiland. Drie sloepen onder bevel van den luit. Ikl. Jo/ly beproefden de landing, die mislukte en waarbij gem. luitenant dadelijk doodelijk getroffen werd en eenige manschappen gekwetst. Bij cene tweede poging onder bevel van den luit ter zee de Brauw gelukte het de bentings mei de bajonet te vermeesteren en de op strand staande tien rooverspiaauwen te verbranden. De roovers hebben zich al zwemmende gered: 92 weggeroofde lieden zijn bevrijd. Naar men verneemt, bestaat bij de regering liet voor nemen, om, nadat het wetsontwerp tot opheffing der slavernij in de kolonie Suriname tot wet zal zijn verheven, te trachten de zoogenaamde boschnegersdie thans in een soort van kamp geheel afgezonderd leven, naar het bewoonde gedeelte der kolonie Suriname te trekken. In de zitting van de eerste kamer der staten-generaal, van jl. maandag, is onder meerderen ingekomen een verzoek schrift van den raad der gemeente Axel, verzoekende aan beveling als voortdurende hoofdplaats van het kanton. Bij Z. M. besluit van 20 dezer, is benoemd tot kanton- regter te Slnis, mr. IV. F. van Deinse, thans plaatsver- vangend-kantonregter en advocaat te Hulst. De heer G. J. Gobius du Sartpredikant bij de her vormde gemeente te Arnemuiden heeft voor het op hem uitgebragte beroep naar Wemeldinge bedankt. In den avond van jl. maandag is te Wissenkerke dooi de rijksveldwacht gearresteerd de persoon van Hendrik Bcgthel, ai beider onder Kamperland, re ids verscheidene malen ver dacht van diefstal van granen eetwaren en allerhande ge reedschappen, welke hij zich meester scheen te maken mj;l behulp van valscho sleutels, brombekken, loopers, breekijzers enz. Met genoegen zag men dien gevaarlijken buurman naar hul huis van arrest to Goes oveibrengen Als een vervolgvan de kwestie die te Neuzen over de verkiezing is gerezen deelt men ons mede dat in eene daartoe belegde vergadering de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden zijn onderzocht, in ore'e bevonden en tot hunne toelating besloten is dat daarop de voorzitter aan de orde heeft gesteld liet benoemen van een slembureau tegen den 28 dezerter verkiezing van een raadslid dat daartegen door al do raadsleden (met uitzondering van een der wethouders) is geprotesteerd op grond dat hier gec.ie sprake kon zijn van cene vrije verkiezing, muur wel van eene hei stemming, waarom zij verlangden djt de uit- gescbrevt nu verkiezing geschorst zoude worden. De voor zitter dit ui sliijd achtende met de wet, weigerde dit besluit uilUxocren, waartegen de raadsleden op hunne beurt par- sisteerden bij hunne weigering o:n een stembureau zamen te stellen. Hierop gaf de voorzitter te kennen, dat hij bur gemeester met den wethouder Grenu da:i hel stembureau zouden uilmaken De uitspraak van gedeputeerde staten zal dit geschil moeten vereffenen doch uit alles blijkt, dat er eeue span ning bestaat die wcnsckelijk was dat opgeheven werd. Eergisteren had daarop de verkiezing plaats voor het vierde raadslid. Bij de opening der stembus is gebleken dal zijn uilgebragl: op mr. J. P Dtonkers 48 stemmen, F. Weyns 25J. 7' de Smidl 4 en P. D. Bui/ie I Het bureau van stemopneming (als het er een mag ge noemd worden) bestond uit den heer mr. J. P. Dronkcrs, burgemeester, als voorzitter, en liet lid van den raad, den heer N. Grenu, als stcmopnemer. Er waren 80 stembiljetten ingeleverd waai van 2 van onwaarde, zoodat liet getal der geldig uitgebragte stemmen 78 bedroeg; de volstrekte meerderheid was alzoo 40; der halve ts tol lid van den gemeenteraad verkozen de heer mr. P. Dronken. Tegen deze verkiezing is door den kiezer F. Weijns ge protesteerd op gronddat hel bureau van stemopneming onwettig is zaïneiigcstcld en dat in casu gcene vrije ver kiezing, maar, volgens liet proccs-vcibaal van opening der stembriefjes van den 16 dezer, cene herstemming had moeten plaats hebben tusschen mr. J. P. Dronken en zijn persoon Het verdient opmerking dat door geen der raadsleden aan de stemming is deelgenomen. De japansche gezanten worden te Berlijn ailezins feestelijk ontvangen. Opmerkelijk is het dat hunne japansche toespra ken worden vertaald eerst in het hollandsch en daarna in het duitsch. Zij hebben, naar wij vroeger mededeelden verklaard, dat de ontvangst in Frankrijk prettig, in Enge land prachtig, in Holland hartelijk was, en misschien vinden ze die in Duitschland zeer de/tig Te 's Hagc heeft een soortgelijk geval plaats gehad, als waarvan de dagbladen onlangs uit Gouda melding maakten. Een jong gezel was 15 jaren geleden, zoo al niet gehuwd, toch aangetcekend met cene jonge dochter; door welke omstandigheden ookging het huwelijk niet door en nam de aanstaande dienst naar Indië. De afstand noch het tijds verloop, verminderden in geenen deele zijne trouw aan de hier achtrrgelalene beminde, en hij moet daarvan blijk hebben gegeven door haar geregeld jaarlijks gelden toe te zenden. Toezenden is ééne zaakmaar ontvangen is ééne andere althans de beminde ontving niets; dacht den man, met vvien zij eenmaal was aangeteekenddood, hetgeen almede door eene verklaring zou zijn gestaafd en zag dus geene zwarigheid om inet een ander in het huwelijk te treden; zij werd moeder van een talrijk kroost. Hoe verbaasd was zij, toen zij dezer dagen den doodgewaande eensklaps voor zich zag, aan wiens 1 5jarige trouw zij nu niet meer mag beantwoorden; de gewaarwordingen van den teruggekeerde laten zich ook mocijelijk beschrijven. Hoe het nu met de overgemaakte, maar niet ontvangen gelden staat, zal een onderzoek moeten uitmaken De vesting- en waterwerken nabij de lunet Coehoorn te Breda,, welke ten behoeve vjn.den staatsspoorweg geslecht en gedempt worden en bijna droog zijn gemalen leveren zoo veel viscli op, dat men de paling, voren, bliek, zeelt enz met den emmer vangt, zoodat de arme man er nog een broodje mede kan verdienen. De huisvrouw van P. Sleegerste Mierlo, die in julij 1800 van twee zonen en in julij 4 864 van ééne dochter bevielschonk haren man woensdag II drie dochters, waarvan er nog twee in leven en fiks gezond zijn. Twee zonen en vier dochters in twee jaren tijds. Op de nu algeloopcn ulrechtsche kermis waren een paar kleine tenten ongelukkigin eene ontstond door onvoorzig- ligheid brand zoo dal de eigenaar van een paar jakhalzen slechts even tijd had dezen schat te redden, en in de tent daarnaast werd de irrsche dame daardoor zoo door schrik bevangendat ook zij voor de verdere tentoonstelling be dankte en de zeilen van het tentgcraamle werden afgespannen. Door eenige hoeren werd dadelijk eene collecte gehouden om hel geleden verlies te dekken, en was daartoe in een oogenblik omstreeks 50,bijeengebragt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. RUSLAND. De regering tracht nu de onrust en onwil van een deel der bevolking door kalmte en tevredenheid te doen vervangen door in een der officiële bladen eene optelling te geven van al liet goede dat sedert de Krim-oorlog is tot stand gekomen waaronder in de eerste plaats behoort de vrijmaking der boeren en de regeling van den eigendom; voorts een n:cuw financieel stelselopenbaarheid van rege ringszaken, verkorte militaire dienst, nieuwe beginselen van wetgeving en reglsbedeelingvrijheid van letterkunde en drukpers; vcibetcid volksonderwijs, gemeentescholen; uit breiding van gemeenteraden vermeerdering van maatschap pelijke inwilligingen en vrijheid der bevolking in plaatselijke aalgelegenheden. Eindelijk een uitgebreid lelegraafnet en tal van spoorwegen in aanbouw. Op grond van dit alles en wel zeer te regt worden i alle eerlijke en verstandige lieden uilgenoodigd om de re gering bij dien reuzen-arbeid te ondersteunen. DUITSCHLAND. Keizerin Eugenie van Frankrijk moet een brief ge schreven hebben aan Paus Pius, ten einde dien kerkvoogd ook harerzijds te bewegen om op de eene of andere wijze in schikking te komen met betrekking tot het wereldlijk gezag van den 11 Stoel De Paus moet haar hebben ge antwoord, dat do romeinsche Curie onmogelijk het oor kan Iconen aan voorstellenwaardoor het gocreet der kuk ook slechts eenigzins zou worden verkort, en dat derhalve Frankrijks pogingen om eene hervorming tot stapd te brengen in het wezen, der wereldlijke magt, als vrdchfeloos moeten worden beschouwd. Volgens het Dagblad van Polen is anderrnaah eene zamrnzwering te Warschau ontdekt. De zaamgezworenen zijn jongelieden en behooren bijna allen tot den arbeiderstand; zij hebben den eed afgelegd die hen tot blinde gehoor zaamheid aan hunne chels verbindt. Ten gevolge van deze ontdekking heeft men voor eenige dagen omstreeks 80 jonge lieden des nachts gearresteerd Men berigt uit Warschau dal voor den pasgeboren grootvorst Waclaw een langoed is aangekocht, Frascati genaamdmet eene groote uitgestrektheid gronds, gelegen in de nabijheid van Warschau, De grootvorst Konstantijn schijnt er zeer op gesteld te zijn, dat zijn zoon, in vervolg van tijd, in allen deele als een Pool zal worden aangemerkt. Bij gelegenheid van den doop des prinsen zullen vele staat kundige gevangenen in vrijheid worden gesteld. Garibaldi schijnt weldra gevolg te zullen geven aan zijn plan om naar Napels te komen. Dagelijks geworden hem daartoe de dringendste uilnoodigingen, en hij zal bezwaarlijk kunnen nalaten om eindelijk gehoor te geven aan het ver langen van zoo velen. Ook de overgeblevenen van het thans ombonden hong3arsche legioendie zich meerendeels te Napels ophoudenhebben zeer sterk op zijne overkomst aangedrongen. De brief, waarin hij antwoordt op hun verzoek, ademt weder hetgeen de berigtgever noemt eene zeer krachtige nationaliteilsgeur.De laatste volzin luidt: «Uw streven naar de invrijheidstelling van onderdrukte volken hoop ik spoediger te zullen kunnen ondersteunen dan gij zelf welligt gelooft.t In Moravië heeft men eene practische methode ingevoerd ter verdelging van rupsen. Aan de schoolkinderen werd voor 100 gevangen vlinders die zij ter school komende medebragten, eene premie van eene neukreulzer uit de ge meentekas toegezegdten gevolge waarvan in eene week van 30 mei tot 7 junij 20,500 vlinders werden ingeleverd. Voor eenige dagen werd Je volgende poging in het werk gesteldom op goedkoope wijze een boekwerk te be komen. De schrijver van een te Pesth in het licht vér- schenen werk ontving een brief van eene dame, woonachtig in een vrij afgelegen comilaat, waarin zij hem na met groo- ten lof van zijn werk te hebben gesproken een exemplaar ter lezing vroeg, dewijl er in de kleine provinciestad door haar bewoond geen exemplaar te verkrijgen was; zij had echter de beleefdheid niet gehad den brief te frankeren. Bij gedaan onderzoek bleek het den schrijverdat de dame in kwestie een aanzienlijk vermogen bezat, maar uiterst gierig was. Zoodra hij die inlichtingen ontvangen had, schreef hij aan de dame, dat hij haar zeer gaarne een exemplaar van zijn werk zou hebben toegezondendat hij het zelfs be hoorlijk ingepakt had om het haar in goede orde te doen toekomen, maar dat hij aan haar wensch niet had kunnen voldoendewijl het hem ten slotte gebleken wasdat al zijne pogingen, om een touwtje te vinden, ten einde het pakket toe te binden, te vergeefs waren. Te Straubing heeft dezer dagen een schrikkelijk voorval plaats gevonden. Eene bij een koopman aldaar dienende meid werd eensklaps door eene nog onbekende oorzaak door een aanval van krankzinnigheid getroffen. In dien toestand vatte zij eene bijl ophieuw daarmede aan eene andere meid eerst de hand af, verpletterde baar vervolgens de her senpan, bragt toen aan de dochter des huizes eenige wonden toe en keerde eindelijk het wapen tegen zich zelve, en wel in dier mate, dat men aan hare redding wanhoopt. De andere meid moet reeds gestorven zijn. De berigten uit Duitschland en Hongarije, betreffende den stand der granen zijn allergunstigst. De opbrengst zal meer dan ruim zijn en de kwaliteit uitstekend. De aardappelen oogst zal insgelijks zeer overvloedig zijn en van de ziekte der plant wordt nog niets bespeurd Den 27sWn zijn te Coblcnz de eerste roode rijpe druiven ter markt gebragt Te Skalitz (Boheme) stierf den 20 junij een man van 95 jaar die volgens zijne aanlcokeningen van zijn 17° jaar af in 4056 weken /4450,aan rooktabak had uitgegeven. Te Pleschen in Silezie werd een bruidspaar ingeze gend, waarvan de bruidegom 96 en de bruid 26 jaren lelde. ENGELAND. Naar eene berekening van den Morning Post heeft 'Engeland thans nog slechts 180,000 b. ruwe katoen, en heeft het in het overige van dit jaar waarschijnlijk cenen

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1