VERVOLG van het JAARVERSLAG der GEMEENTE GOES, behoorende bij de Goessche Courant van Donderdag- den 24 Julij 1862, No. 57. Op den jongsten Nieuwejaarsdag had er weder cenc ruime uit- deeling plaats van brood, spek en turf, waartoe de benoodigde geiden, tot een bedrag van 465,69' waren te zamen gebragt, door vrijwillige bijdragen van de ingezetenen, ten gevolge van de gedane uiluoodiging van den gemeenteraad, waardoor het rondloopen der armen om nieuwjaar te wenschen weder werd voorgekomen. Van de leenbank is weder meerder gebruik gemaakt, waardoor de uitkomst van die administratie iets beter is dan in de laatste jaren. Er zal nu eene winst zijn voor de gemeente van 40,06 Van de inkomsten en uitgaven van de onderscheidene weldadige instellingen in deze gemeente, over het dienstjaar '1861, geschiedt hieronder opgave: hc1sz1ttenpe armen. Burgerlijk armbestuur. Uitgaven f 5622,22. Inkomsten f 5384,27. Getal onder stand genoten hebbende 387 zielen. Diaconie der hervormde gemeente. Uitgaven f 5058,25. Inkomsten 2678,93. Het getal be deelden beloopt 114 hooiden van huisgezinnen of eenloopendc personen. Diaconie der christelijke afgescheidene gemeente. Uitgaven f 1606,22. Ontvangsten f 1662,67. Het getal be deelden beloopt 76 hoofden van huisgezinnen of eenloopendc per sonen. Roomsch katholiek parochiaal armbestuur Uitgaven f 2422,99. Ontvangsten f 2631,14. Getal bedeel den 61 hoofden van huisgezinnen of eenloopende personen. genootschappen welke aan schamele armen onhehstand verleenen. Zuid-Bevelandsche dorcas. Getal onderstand genoten hebbende 296. Uitgaven f 278,31. Inkomsten f 260,28. Commissie of vereeniging tot spijsuitdeeling in den winter. Uitgaven f 2008,13 Ontvangsten 2245,82. Getal inschrijvers 420. Bedeelde portion soep 50013. Pon den brood 312. Tonnen turf 56, en andere levensmiddelen. godshuizen. Weeshuis Bevolking op den 51 December 1861 61 kinderen. Uilgaven f 18383,—. Ontvangsten 26564, Gasthuis. Bevolking op 51 December 1861 72 personen. Getal ver- pleegdagen 24230. Uitgaven f 12495. Inkomsten f 14172. Bank van leening. Kapitaal waarmede de bank beeft gewerkt 12300. Intrest tegen welke is beleend 16 pCt. Uitgaven f 1453,44. Ont vangsten f 1475,30 Derhalve is er eene winst van f 40,06 Getal beleende panden of waarvan de beleeniug is vernieuwd 19330. Geloste dito 18812 Verkochte dito 161. Zieken en begrafenis-bussen Er beslaat een begrafenis-fonds voor de vereeniging van werk lieden, waaraan 117 personen deelnamen, en waardoor aan 3 personen onderstand verleend is. Uitgaven 6131,64. Ontvangsten f 6537,42. a. Al de hiervoren vermelde instellingen bestonden den 1 Jan. 1861 en waren het geheele jaar werkzaam. Door het gasthuis is alleen subsidie van de gemeente genoten. Het burgerlijk armbestuur is met het weeshuis in eene admi nistratie vereenigd, het te kort dat ontstaan is bij de afdeeling armenzorg, werd weder gedekt door hetgeen overschoot op de afdeeling weeshuis. De overige inriglingen hebben geen onderstand gevraagd. b. Het getal personen in 1861 slechts tijdelijk bedeeld of ondersteund, bedraagt: Van het burgerlijk armbestuur 291 zielen. Van de diaconie der hervormden 58, van de diaconie der afgescheidenen 56, van het r. k. parochiaal armbestuur 22 hoofden van huisgezinnen. Van de dorcas 296 personen. Van de spijsuitdeeling 293 huisgezin nen. Van de begrafenis-bus 3 personen. HOOFDSTUK XI gemeente p0l1cie. a. Openbare veiligheid De handhaving heeft met goed gevolg weder plaats gehad. De brandblusehmiddelen zijn onveranderdin goeden slaat onderhouden en geborgen in de daartoe ingerigte bergplaats in het koor der hervormde kerk. Het personeel voor de brandweer is overeenkomstig bet bestaande reglement en de verordening op de lotingcompleet gehouden en geoefend in de behandeling der spuiten. Bij het ontstaan van brand in den toren te Kloetingen op den 11 Maart 1861 rukten op het eerste gerucht dat zich daarvan in de stad verspreidde, twee der brandspuiten van deze gemeente met de noodigc manschappen derwaarts om de noodige hulp te verleenen. Dat zoodanig hulpbetoon aldaar welkom was is ons gebleken uit een schrijven van burgemeester en wethouders dier gemeente van den volgenden dag daarbij onder toezending van de som van f 40,ter uitdceling oruler de leden der brandweer die daarop aanspraak hadden hunne erkentenis betuigende voor den krachtdadigen bijstand bij die gelegenheid door de voor treffelijke brandweer dezer gemeente bewezen. Deze gemeente bleef gelukkig voor brand gespaard. De straatverlichting geschiedde het geheele jaar met gaz. Niet altoos en in alle opzigten was die verlichting in volmaakte orde, maar door de ijverige bemoeijiugen van de nieuwe concessiona rissen aan welke de gaz-fabriek is overgegaan zijn de gebreken verholpen en waren er in den afgeloopen winter redenen van tevredenheid. b. Huis van bewaring Het getal in bewaring gestelde personen bedroeg 54, waarvan 29 mannelijke- en 5 vrouwelijke. Op den 51 December 1861 was er geen meer aanwezig. Het personeel van het collegie van regenten en dat der beambten voor het huis van arrest heeft in 1861 geen verandering ondergaan. Er zijn in het jaar 1861 geene personen aangehouden en van hier als vreemdelingen uitgeleid, ten einde over de grenzen des rijks te worden gebragtmaar er zijn vijf personen door de po litie voortgeholpen om terug te keeren naar hunne woonplaatsen buiten bet rijk van tien anderen zijn de reis- en verblijl'passen geviseerd en van twee zijn dezelve verlengd geworden terwijl aan één persoon een pas afgegeven is. De voeding en het onderhoud der gevangenen is aanbesteed geweest tegen 52 cents per persoon daags. Daarin is op eene voldoende wijze voorzien. De geneeskundige behandeling bleef aanbesteed tegen 20 cents per gevangene 's weeks. Daarvoor zijn de beambten en hunne huisgenooten, benevens de gevangenen, behoorlijk behandeld. De gezondheids toestand der gevangenen was gunstig. Het derde perceel van den bouw der nieuwe gevangenis is aanbesteed en onder handen. Hel is inoeijelijk te berekenen wan neer de zoo gcwenschte in gebruikstelling van dat gebouw zal plaats hebben. Voor rekening dezer gemeente zijn er in 1861 zeven personen wegens politie-overtreding gegijzeld geweest. Voor het rijk hebben de kosten der gevangenen in het geheel bedragen over 417 personen Zamen f 4255,36-' Terwijl de cipier nog heeft genoten voor het bewaken van policie-gevangencn uit de kantons Goes en Hciukenszand eene toelage van f 60, HOOFDSTUK XII. landrouw. Het. jaar 1861 was voor den oogst weder niet gunslig. Van de uitgezaaide tarwe en rogge zijn onderscheidene stukken uitgeplocgd de groei van het niet omgeploegde was buiten ver wachting goed en de oogst middelmatig het graan was beter en zwaarder dan van den voorgaanden oogst. De gerst leverde ook een middelmatigen oogst, de opbrengst van de winter gerst was evenwel beter dan die der zomer gerst. De haver is zeer goed opgegroeid en de opbrengst was vrij voldoende. Het koolzaad gaf een tamelijk goed beschot. Het vlas is vrij goed uitgevallen. De teelt der meekrap was zeer ongunstigzoo wel van de drie- als van de tweejarigeer zijn blokken die zeer weinig hebben opgeleverd. De erwten en booncn zijn over het algemeen tegen gevallen, ja sommige blokken paardeboonen hebben geen vrucht opgeleverd. De aardappel-oogst is aller ongunstigst geweestzoo zelfs dat vele ingezetenen die dezelve te velde hadden, zijn verpligt geweest dat onmisbaar voedingsmiddel aantekoopen. De ongemeen hooge prijzen die gevorderd werden beletteden dit evenwel aan vele arbeiders en kleine burgers zoo dat er door velen groot gemis aan geleden is. Wortelgewassen stonden oogcnschijnlijk gunstig maar de op brengst was slechts middelmatig. De klavers zijn welig opgegroeid en waren overvloedig. Ook de graslanden stonden zeer gunstig, en zoo wel de gras- ëlting als de opbrengst van hooi was naar wensch. Rundvee en paarden waren in allen opzigtc welvarenden bevrijd van besmettelijke ziekte. De opbrengst der boter was voldoende en de prijs zeer hoog. De schapen waren gezond en de afkomst der wol voldoende. De varkens bleven in deze gemeente bevrijd van de hier en daar geheerscht hebbende ziekte. Het pluimgedierte bestond in acht zwanen der gemeente in de vesten in hoenders duiven eenden ganzen kalkoenen en paauwen bij de landlieden en ccnige burgers. Bijenteelt is bier weder weinig uitgeoefend. Warmoezetijcn hebben, met uitzondering van snijboonen, een gunstige afkomst opgeleverd. Fijne zaden worden meestal van buiten aangekochtde op brengst der hier gewonnenen was beter dan in het vorige jaar. Bloemisterijboomkweekerijboomgaard en houtteell zijn van weinig belang doch slaagden dit jaar zeer goed. De boomvruchten, bestaande voornamelijk in appelen en peren, leverden niet veel op, de kersen waren iels overvloediger, doch bleven ver beneden de opbrengst van het vorige jaar. De Zeeuwsche maatschappij van landbouw heeft in dit eiland onder meerder hare zevende afdeeling waartoe deze gemeente behoort. Zoo veel ons bekend is zijn er geene nieuwe gewassen, land- bouw-werktuigen of vecvassen ingevoerd. Buitengewone onheilen door onwederoverstrooming of der gelijke hebben de gemeente niet getroffen. Ook is er geene buitengewone schade aangerigt door schadelijk gedierte gevogelte of rupsen. De middenprijzen van de veldvruchten en het zuivel alhier in 1861 ter markt gebragt, waren als volgt: Tarwe10,43 per mud. Rogge- 7,52 Gerst- 3,86 Haver5,47 Koolzaad - 12,63 Paardeboonen - 7,47 Groene erwten - 9,88 Aardappelen - 4,21 Boter- 1,013 per pond. Eijeren- 2,80 de '100 stuks. Marken en gemeente-gronden ontgonnen-woeste-afgegra- vene- of dalgronden worden in deze gemeente niet gevonden. HOOFDSTUK XIII. verveening jagt en vissciierij. a. Verveening kan hier geen plaats hebben. b. Jagldie der gemeente is den 30 Maart 1861 in het openbaar verpacht aan den beer Mr. P. J. van Voorst Vader voor de jagtsaisoenen 1861 tot en met 1863 'sjaars voor 160, en dus met eene verhooging van f 83,per jaar. Eigen jagten, eendvogelkooijen, duiventillen, zwanen- en ganzen- driften bestonden er niet. De last van schadelijk gevogelte was niet buitengewoon, er zijn nogtans eenigc vergunningen verleend om hetzelve te dooden het getal der gedooden is niet bekend. Het toezigt op de jagt is op de gewone wijze uitgeoefend. c. Visscherijen in de binnenwateren Die in de vesten dezer gemeente zijn verpacht tot den laatsten December 1864; deze staan onder toezigt der plaatselijke policie. Andere visscherijen beslaan hier niet. d. Visscherij buitengaats wordt hier niet uitgeoefend. HOOFDSTUK X I V. ambachts- en fabriek-nijveriieid. De voornaamste fabrieken in deze gemeente bestonden in 1861 in de volgende: Een zaagmolen van de Gebroeders Ilarinck dewelkezonder verandering in het aantal werklieden, als in '1860 gewerkt heeft. Een olijmolen genaamd de Hoop en eene patent olijfabriek beide van G. H. Kakebeeke, werkzaam geweest als het vorig jaar. Twee korenmolens, tevens pelmolens, te weten: een genaamd de Korenbloem behoorende aan J. Adriaanse en een genaamd de Vijf Gebroedersvan dezen in eigendom overgegaan op J. van Putte beide onveranderd werkzaam geweest. Eene stoom-meclfabriek en grutterij, meteen stoomtuig van 15 paardenkrachten en een ketelgenaamd do Vos van J. II. C. Kakebeekewaaromtrent geene opgaven zijn ingekomenmaar die vermoedelijk in 1861 heeft gewerkt als in 1860. Twee meesloven, bekend onder de namen de Zon en de Liefde waarin gedurende de teelt van 1861 zijn afgewerkt: in de eerste 56751 pond onberoofdc, 4738 pond ratine, 11405 pond mul, 4695 pond onberoofde uit racinc en 14585 pond verstampte onberoofde, en in de tweede 67 vaten of 53886 pond onberoofde, 105 balen of 8926 pond ratine, en 8155 pond afval van ratine en boglterwijl is verstamptvan elders aangebragte racine tot onberoofde 59 vaten, netto 21520 pond. In het getal werk lieden en hun loon kwam geene verandering. Twee fabrieken tot meekrap- en garancine-bereiding, te weten: eene genaamd Zuid-Bevelandmet een stoomtuig van 50 paarden krachten en twee ketels, van de firma Verhagen en C°. en eene genaamd Stad Goes van dr. C. A. van Renterghem en C°. gedreven door een stoomtuig van 32 paardenkrachten met twee ketels. Van deze is geene opgave gedaan ondanks de daarom gedane aanvrage. Eene garancine-fabriek van de firma Fransen van de Putte en C°. met een stoomtuig van 18 paardenkrachten en twee ketels, welke van Februarij tot September 1861 beeft gewerkt met 15 volwassen mans, die gemiddeld 6,en 5 jongens die gemiddeld 3,30 's weeks verdienden, van 's morgens 6 tot 's avonds 7 ure; terwijl hel overwerk betaald werd met 10 ct. per uur voor de mans en 5 ct. per uur voor de jongens. Dat de garancine fabrieken gedurende den geheelen winter niet gewerkt hebben is bekendhetgeen een groot verlies is voor hel talrijk personeel dat daarin het brood verdiende. De zoutkeet van O. Verhagen was in 1861 weder buiten werking. De hoedenfabriek van J. P. Magielse bezigde in 1861 vier werklieden, waarvan drie gemiddeld f 6,ieder en een f 5, per week verdienden. Eene hoedenmakerij in 1861 gesticht door F. L. Goossen, heeft gewerkt met een knecht, die wekelijks gemiddeld f'l.verdiende. Eene stroohoedenfabriek speciaal voor den boerenstand van de wed. J. Heirmanwas werkzaam met drie werklieden in 1861 verdiende een van dezelve f 200,en de twee overigen ieder f 50, De leerlooijerij van P. L. van der Reijt, bleef bestaan op den vorigen voetdoch ten dien aanzien is niets opgegeven. De verwerij van zijden en katoenen stoffen van L. J. Siepman, is ook in werking gebleven doch ten haren opzigte is ook niets bekend. De bierbrouwerij en azijnmakerij de Gansbehoorende aan E. de Meulemeesterzijn in 1861 onveranderd gebleven. De drie chocolaadfabrieken van A. Norlier, C. Pilaar en Zoon en G. van der Hoek benevens de kaarsenmakerij van laatstge noemden zijn op den ouden voet werkzaam geweest. Drie touwslagerijen te wetenvan C. Groenhofmet drie jongens, die te zamen hebben verdiend f 4,20 per week, terwijl die van N. de Lange en van M. J. Scheffer geene verandering hebben ondergaan. De cigarenfabriek van G. M. Le Cointre is werkzaam geweest, zonder dat van dezelve eenige opgave ingekomen is. Een laboratorium van de apothekers P. A. Hochart en Zoon, ter bereiding van geneesmiddelen met een stoomtuig van drie paardenkrachten en een ketelwaarin de apothekers-bedienden zijn werkzaam geweest. Drie boekdrukkerijen, te weten: van de firma F. Kleeuwens en Zoon waarin hebben gewerkt drie knechts een binder en twee jongensbenevens een bediende en twee jongens in den boekhandelhet loon door dezen te zamen genoten wordt op gegeven te hebben bedragen f 1930, Van de firma wed. M. Crombouw Mz. werkzaam als in vorige jaren. Van S. J. de Jonge werkzaam met zijn zoon drie knechts en twee jongens, te zamen verdiend hebbende 20,per week. Eene steenbakkerij, meer bepaald tot het maken van drainccr- buizen, van J. M. van der Made en C0., van welke echter niets is opgegeven. In de gaz-fabriek zijn werkzaam geweest: een meesterknecht inel f 8,een 1» stoker met 6,30, een 2' dito met f 6, een hulpstoker met f 4,een hulpfitter met f 1,50 weekloon. Hel is burgemeester en wethouders niet bekend dat er nieuwe werktuigen uitgevonden of verbeteringen ingevoerd zijn. Slot hierna. Drukkerij van F. Kleeuwens Zoon uitgevers der Goessche Coulant.

Goessche Courant | 1862 | | pagina 3