1862. I M 57. 49' Jaargang, Donderdag 24 Jul ij. 1 COURANT. De uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddag Gewone advertentiën worden a 20 cfc. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks-en doodberigten van 1-6 regels a.fl,20 behalve het zegelregt. BINREULANDSCHE BERIGTEN. Ter vervulling der vacaturen voor leden van do twrede kamer, in de districten Arnhem en Almelo ontstaan door de benoeming van de heeren mr. Ai. baron Mackay van Ophemert en dr. W. R baron van Hoëvelltot leden van den raad van state, is te Arnhem gekozen mr. G. Groen van Prinstererterwijl te Almelo moet herstemd worden lusschen de heeren mr. H. van Loghem die 447 en mr. P. Brouwer, die 341 stemmen erlangde. Bij koninklijk besluit is op verzoek eervol ontslagen de lieer J. Kakebeeke ais dijkgraaf van de Breede watering bewesten Yerseke. Benoemd lot beheerder van den polder Alteklein de lieer A. Marcusse Jz. Op vrijdag 18 julij werd te 's Gravenpolder de jaarlijksche Algemcene vergadering gehouden der Z -Bevelandsche Onder- wijzers-vereeniging, onder voorzitterschap van den districts school opziener mr. J. II. de Laat de Kanter. Bene talrijke opkomst bewees, dat men deze bijeenkomst op Imogen prijs stelde. De heer A Vtsser, hoofd-onderwijzer te Kappelle, hield cene belangrijke voorlezing, naar aanleiding van de spreuk: Zaaitijd heeft men ieder uur. Werd daarin aangetoond onder welke voorwaarden de onderwijzer vrucht van het gezaaide in dc kinderharten mag wachten met nadruk werd tevens gewezen op hetook in dit district zoo algeoiecn schoolverzuimwaardoor zooveel zaden verslikt, zooveel bloesems onvruchtbaar worden. Uit de verslagen bieekdat de inrigtingen van de vereeniging in gewensehten bloei verkceren, als ook dat de onderwijzers gezelschappen aan het doel hunner bijeen komsten trachten te beantwoorden Door den heer W. Swarl, hoofd-onderwijzer te Goes, werd verslag uitgebragt van de toelichting der schrijfmethode van den heer Callewaerl, door dezen in de laatstgehouden Algem. verg der Geweslel. Vereen. Zeeland van het Ned. Ond. Gen, gegeven. Kweet de heer Suiart zich daarvan op uitmuntende wijze, zoodat hij den dank der vergad ruimschoots inoogsttetevens bleekdat genoemde schrijf methode veel sehoons beval en de aandacht en beproeving overwaardig is. Aan talel getuigde menige heildronk van de harmonie die lusschen het hoofd en de leden der vereeniging bestaat. Moge nog menige Alg. verg. even aangenzme herinneringen als deze opleveren! Hel schoolnieuws in de Bijdragen van junij levert eenc aardige bijzonderheid Ter gelegenheid van den 65sten ver jaardag van den onderwijzer J Kunst te Vriesenveen die meer dan 40 jaren daar werkzaam waswordt vermeld «Onder de verschillende geschenken mag als eene bijzon derheid vermeld worden een prachtig, met goud gemonteerd album, met de portretten van 32 oud-leerlingen, thans te Petersburg woonachtig, De oudste zoon van den jubelaris, op den jaardag uit Petersburg aankomende, was met de aanbieding van dit geschenk belast." Een blijk, dal de oude betrekkingen tusschen liuslaiid en Twenlhe nog lang niet afgebroken zijn. Men herinnert zich, dat in 1813 de kozakken verbazend vreemd opkeken en zoele broodjes bakten, toen zij door de boeren in Almelo en Vriesenveen in het russisch ferm toegesproken en op hunne plaats gezet werden. Men verneemt, dat door eene commissie bekwame onder wijzers in de Thiemes schoolschriften eenige wenschclijke verbeteringen aangebragt, en daaraan toegevoegd zullen wor den epn ii twee nummers loopend schrift, waarnaar op vele scholtin zeer verlangd werd. Dc uitgever zou den prijs mede iets verlagen ten einde de invoering in de nederlandsche schollen nog meer algemeen te maken. Op >le gisteren gehouden publieke verpachting van wei en bo/uwlanden, aankomende het gast- en weeshuis te Goes, heeft/die verpachting, gezamenlijk ter grootle van 31,G0,GI elieV beslaande in 30 pcrceelcn, f 500,meer opgebragt dan' de vorige. T Neuzen heeft zich een zonderling geval voorgedaan waf imlrcnt men zich in gissingen verdiept; Tengevolge van het vermeerderd getal zielen moest het getal raadsleden van 7 op 1 f worden gebragt en werden d.; kiezers tijdig door den voorzitter van den raad opgeroepen tegen 15 dezerom tot verkiezing van vier raadsleden overlegaan. Blijkens liet aangeplakt proces-verbaal van opening der stembriefjes van den volgenden dag, werden drie leden dadelijk bij volstrekte meerderheid van stemmen verkozen terwijl voor de vierde plaats de heer Meijers 67, de heer Dronkers 62 stemmen bekomen waarover mitsdien moest herstemd worden. Nu stelle men zich de verbazing der kiezers voordie eenvoudig worden opgeroepen tot de ver kiezing voor een raadslid alsof er eene geheel vrije stem ming moest plaats hebben, in s'.ede van eene herstemming met toezending eener herstemmingslijst, zoo als art. 104 der kieswet uitdrukkelijk voorschrijft. Men is benieuwd wat hiertoe aanleiding kan gegeven hebben en wat het collegie van Gedeputeerde Staten in dezen doen zal. Voor eenigen tijd deelden wij de geboorte in onze na buurschap mede van een veulen met slechts drie pooten hetwelk in den beginne den eigenaar niet waard scheen om in het leven behouden te wordenmaar later van de talrijke nieuwsgierigen aan zijnen oppasser een niet onaardig dou ceurtje bezorgde, en eindelijk een kooper lokte aan wien het voor 500,werd afgestaan. Deze laatste voert hel op eene rondreis met zich en schijnt daarbij goede rekening te maken, ais men aanneemt, dat hij reeds duizend gulden geboden is, zonder het werkelijk te bewonderen beest, dat bij dit voorname gebrek, in vlugheid voor geen ander on derdoet, tot dien prijs te willen afstaan. Dezer dagen is te Wijhe weêr een concurrent versche nen namelijk een kalf met twee koppen zoodal de lief hebbers van natuurwonderen weer keus hebben. Het provinciaal blad n°. 73 bevat de lijst der bevoegd erkende beoefenaren van de onderscheidene takken der ge neeskunst in do provincie Zeeland over het jaar 1862. Daaruit blijkt dat in deze provincie aanwezig waren; medi- cinac doctoris 42; gepensioneerde chirurgijn-majoors geene; chirurgiae doctores 17 heelmeesters 81 waarvan 5 nog niet gevestigd; heelmeesters ten platten lande 120, waarvan 1 rustend en 3 nog niet gevestigdgepensioneerde offi cieren van gezondheid 2e klasse 1; artis obstetriciae doc tores 25, waaronder 1 rustend; vroedmeeslers 132, waarvan 2 rustend en 4 nog niet gevestigd artis pharmaceuticae doctores geene; apothekers 76, waarvan 3 rustend en 13 nog niet gevestigd terwijl 2 als provisors zijn opgegeven die eene apotheek waarnemen, en 1 slechts als stads apot heker werkzaam is; vroedvrouwen 31; droogislen 4, waarvan 2 nog niet gevestigd; oogmeesters geene, tandmeesters 2. Volgens die lijst is de oudste heelmeester de heer T. Pie- terse, geadmitteerd te Middelburg den 26 november 1807 en de oudste droogist de heer D. van der Hoek, geadmit teerd alhier den 1 October 1816, beide te Goes woonachtig. In de gemeente Vledder kan men (even als te Winschoten) geen wethouders bekomen; alle leden van den raad, daartoe benoemd hebben bedankt. De burgemeester lieell zich daarop tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, met verzoek om inlichting hoe te handelen ten aanzien van die zaken, waarhij de medewerking van de wethouders werd vercischl, speciaal in zake van verschil over het on derwijs der kolonisten-kinderen. De minister heeft geant woord dal de burgemeester, in de bestaande omstandig heden alleen bevoegd was te doenhetgeen anders aan burgemeester en wethouders was opgedragen. Zes leden van den raad hebben daartegen schriftelijk geprotesteerd bij de provinciale staten en de heide kamers der statcngeneraal. De persoon die dezer dagen uit het kantonnale huis van bewaring te Ooslburg ontsnapt is is door de aldaar ge- slalionueerde marechaussée in de nabijheid dier gemeente weder gearresteerd en op gisteren naar Middelburg over- gebragt. Men vond hom in het bezit van geld, kleederen, brood, boter, een zilveren horlogie enz., alles afkomstig van een diefstal voor eenige dagen gepleegd ten ludeele van zekere weduwe van den Bossche, onder de gemeente St.-Kruis. Naar alle waarschijnlijkheid heeft hij zich dus weder op nieuw aan diefsLl met braak schuldig gemaakt. Het ^jeheele personeel van het japanscjie 'gezantschap hee)t jl. woensdag van Utrecht over den rijnspoorweg dq' reis naar Duitschland aangenomen Bij het bèztiêkvrfn jinjks munt te Utrecht werd de groote pers in bevvegmg"gébra'gt, waarmede tot hunne kennelijke verrassing ter hunner eer drte zilveren gedenkpenningen werden voortgebragt, voor stellende op de voorzijde het nederlandsche rijkswapen nevens dat van den Taikoen van Japan, waarboven in het veld 1609, het jaar waarin de japansche regering den eersten vrijpas aan hollandsche schepen verleende, en daaronder 1862; met het opschrift: Nippon Saikoen-no-sei-si Hollanda ni kalaroe." (een gezantschap van den grootheer van Japan komt naar Holland), terwijl de tegenzijde in chinesche karakters vermeldt: Rijoo hoku Sin boku masu mdsu in het nederduitsch van beide rijken de vriendschap meer en meer innig," omgeven van het omschrift: «onder de regering van Willem III, koning der Nederlanden G H. V. L." Van deze drie zilveren penningen werd aan elk der kami's er een aangeboden en door hen met blijkbaar wel gevallen aangenomenterwijl verder een aantal bronzen afgeslagen aan al de overige leden en volgdienaars van het gezantschap vereerd werden, even als aan de autoriteiten die dit bezoek met hun bijzijn vereerden. Men verneemt dat tijdens het verblijf van het japansche gezantschap te Utrecht, daaraan is aangeboden een bijbel, welke echter niet is aangenomen; doch dat door de ge- zanten wel is geaccepteerd een exemplaar der afbeelding «Onthouding van drankgebruik," naar de schilderij van van Dijk, toebehoorendeaan de afdeeling Utrecht der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Men schrijft uit Delft van 21 julij; Dat de feesten, die hier dezer dagen zijn gegeven, bij de viering van het twintig jarig bestaan der koninklijke akademieaan velen, ook uit den minderen burgerstand verdiensten hebben opgeleverd die goede vruchten beloven te dragen, moge daaruit blijken, dat op den laatst gehouden zitdag, door het bestuur over de spaarkas, van 180 personen 134,36 is ontvangen, zijnde het dubbel van de som die anders gewoonlijk om dezen tijd van het jaar, als spaarpenning wordt ingebragt. Een boekverkooper te Leeuwarden zond aan een steen- fabriekant in den loop van het vorige jaar gedurig boeken ter bezigtiging, en de laatste zond daarvan geen enkel terug. Bij het einde des jaars ontving hij echter eene lange reke ning, welke hij nogtans niet met betaling wenschte te hono reren, hoe vurig de boekhandelaar zulks ook wenschte. Deze bragt de zaak voor het kantongeregten de steen bakker wordt gccondemneerd tot betaling. Nu wederkeerig aan den boekverkooper eene leverantie wenschende te doen, laat hij in den nacht of vroegen morgen diens stoep vol steencn zetten, bij de ramen op, na alvorens een briefje onder de deur gestoken te hebbenmet de woorden Indien UEd. het nevensgaande niet verlangt te houden verzoeke het voor 9 ure terug Men is benieuwd te vernemen, of de steenbakker gelijk zal lwbban. Te Vlaardingen is de 5e jager met 190 ton volle en 42 ton maatjesharing gearriveerd. Te Zalt-Bommel arriveerden dezer dagen twee hongaren in eene wherry-sloep, komende van Rotterdam. Na de stad bezigligd te hebben, zijn zij met een fikschen zuid-westen wind vertrokken naar Nijmegen, om hunne reis naar Hongarije verder te vervolgen. Wij vernemen dat zij reeds drie jaren op die wijze reizen; zij spraken engelsch, fransch en hoogduitsch. In het bekende tijdschrift Schal der gezondheid" komt een ingezonden stuk voor van dr. J. A. Kool, onder het op schrift: over het gebruik van vleesch en het toezigl daarop,» waaruit wij een paar regelen overnemenals een staaltje van de manier, waarop men in den goeden ouden lijd met slag- ters omsprong, die zich aan knoeijerijen schuldig maakten «In 1713, toen eene groote ziekte onder hot vee heerschte, en vele dieren daaraan stierven, werd bevolen, dat wie hel vleesch van zoodanig gestorven dier, hetzij raauw of gekookt, in de stad bragt, of zelfs kocht, voor de eerste krer zou verbeuren de som van 300; voor de tweede keer 600 en, bij faute van betaling, met het slechie vleesch om den hals aan de kaak ten loon gesteld te wor-

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1