1862 JV2 55. 49'"' Jaargang. Donderdag 17 Julij. BEKENDMAKING. mmm mmt Do uitgavo dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel gèplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-0 regels a f IfcSP behalve het zegelregt. Tot dit nummer behoort als bijblad een vervolg van het jaarverslag der gemeente Goes over 1861. BESTUREN EN ADMINISTRAT1EN. KENNISGEVING. DE COMMISSARIS.LIES KONINGS IN DE PROVINCIE ZEELAND maakt bekenddat dé opening der jagt op Waterwild, bedoeld in artikel 17, laatste lid der wet van den 1 3lleu junij 1857 (staatsblad n°. 87), in deze provincie door gedeputeerde staten is bepaald op woensdag den 23ste" jultj aanstaande. t Deze kennisgeving zal in hel provinciaal blad geplaatst en zullen afdrukken in plano aan de geiueenle-beslurcn ter aanplakking gezonden worden. Middelburg den 15^» julij 1862. De Commissaris des Konings voornoemd R. W. VAN LIJNDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente: Dat do PA'l ENTEN der tappers, slijters, kroeghouders, leurd :rsdebilanlen van loterij-brieljes, scharenslijpers, kelcl- boeters en schippers (voorzoo ver zij niet reeds zijn afgegeven), over bel dienstjaar 1862 (loopende van 1 mei 1862 tot ultimo april 1863) aangevraagd bij de primitive beschrijving van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot derzelver afgifte ter secretarie zal gevaceerd worden tot den 31 dezer, uitgenomen des zondags, dagelijks van des voarmiddags negen tot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaandom die af baling iii persoon te verrigten en zich den bepaaldeti tijd ten nutte te maken, ten einde van alle kosten bevfljl) te blijven, vermitsvolgens art. 2 van Zijner Majesteils besluit van den 17 October 1820, de onafgehaalde patenten of de afschriften van dezelve, door eenen deurwaarder der directe belastingen, onverwijld aan de patèntpligtigen moeten warden uitgereikttegen betaling van tien centwaartoe dan ook den 1 augustus en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 17 julij 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd J. W. VAN KERKWIJK. De Secretaris., II. C. PILAAR; BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Tot de webontwerpendie bij de tweede kamer der stalen generaal aanhangig zijn gebleven beboeren,; 1». liet wels-ontwerp tot afkoopbaarstelling der Tienden 2". Dat tot regeling van bel middelbaar onderwijs. 3°. Dat tol ontbinding van deti raiitÈder gemeente Heemstede. 4". Dal tol regeling van het geneeskundig staatstoczigt, enz. 5°. Dat tot regeling van het regisgebiej der regterlijke collegien enz. 6°. Dat tot doorgraving van bet kanaal door Hallapd op zijn smalst en verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee. 7°' Dat nopens de culluur-onderncniingén in Nedcr- landsch-lndie. 8°; Oyerdragt dqr Tienden van het kroon- naar het staatsdomein en beheer der kroondomeinen en 9°. Regeling van de pensioenen der Prptcstailtschc pre dikanten en van hunne weduwen. Door den gouverneur-generaal van Nedcrl.-Indie is be noemd tot gouvcrnements-secretariS de lieer F. J 11 van Dcinsevroeger adsistenj-rcsidenl voor de politic voor de stad en de voorsteden van Batavia. Op den 11 dezer heelt te Londen de plcgligc uit reiking plaats gehad van de belooningen, welke volgens liet rapport der Jurij aan inzenders van voorwerpen voor de internationale tentoonstelling zijn toegekend Van de 67 medailjes werden er 2, van de 80 eervolle vermeldingen -4 aan inzenders uit Zeeland toegekend als cene eerepenning aan dn heeren Ochtmnn van der Vliet Co., tc Zicrikzee voor de bereiding op groote schaal van meekrap en garancine en aan den lieer J H. C. Kakebeeke Gz, te Goes, voor zijne uitmuntende verzameling van be reide en onbereide zeeuwsclie tarwe. Eervolle vermeldingen can de boeren C. A. van llen- tergbem if Coen Verhage Co., te Goes, de eerste vooj de goede hoedanigheid van meekrap, garancine, fleur de garancine en alizarine, de tweede voor de goede hoeda nigheid van meekrap en garancine; den heer A. Geluk JAz., te Tholen, voor zijne verzameling van landbouw-wcrk- tuigen en aan mevrouw A. S Henier van Willes te Sluis, voor kantwerk der kantwerkschool: Doet wel en ziet niet om Te Rilland zijn ter verkiezing van twee leden voor den gemeente-raad van de 31 kiezers, 30 opgekomen; gekozen werd Jan de Jager; herstemming voor het tweede lid lusschen C. Zandee die 14 en Foorl de Jonge die 13 stemmen verkreeg, de aftredende leden zijn F. de Jonge M. Deumes. Te Bath hebben van de 24 kiezers 16 hunne billetten ingeleverd, aftredende leden zijn D. de Jong en C. Griep. Herkozen D. de Jong met 10 steramen. Herstemming lusschen C Griep en C. H. Hagen. Alle bruikbare banden zijn tegenwoordig druk bezig met de landerijen van bun sieraad te ontdoen en het daarvoor vatbare in de bewaarplaatsen over te brengen. Het blijkt dal de hooibouw waarvan de verwachting niet groot was, ook schraal uitvalt. De hoedanigheid van het koolzaad valt in evenredigheid van bet natte weder niet tegen; onder de op don vorigen marktdag getoonde monsters waren er zeer voldoende. De ziekte in de aardappelen vertoont zich meer cn meer, bier en daar enkel in het loof, op andere plaatsen in de knol Hel schot van diegene die dagelijks gerooid worde hblijft ruim en de kwaliteit beter dan in vorige jaren. Over liet algemeen schijnen de zoogenaamde Jammen, als winter aardappelen algemeen bekendzich liet minst voordeeiig voor te doendewijl de groei van dit soort grootejideels belemmerd wordt door de zoogenaamde luis die hel looi doet krullen, 'tis te hopen dal daarin nog eene gunstige verandering kome; dewijl van dit soort het grootste gedeelte ié gepoot; de verwachting op het aardappel gewas blijft overigens tot lieden van bevredigende tiitkomst. De appelen- en peerenbooméri zijn ruim beladenvan de eerste hébben, reeds kleine verzendingen plaats gehad. Volgens de jl. maandag,gedane.rekening door de commissie der (Economische spijsnitdeeling, waarbij de geméenlc-raad door eene commissie vertegenwoordigd was, is gebleken, dat in den nfgeloopcn winter gedurende 15 weken weder aan 291 huisgezinnen 19586 portion soep zijn verstrekt en deze instelling zich mag verheugen in hel vertrouwen der ingezetenen die de commissie in staat stellen om jaarlijks hare werkzaamheden voort te zetten en wanneer de tijd daartoe roept hongerige behoeftigen te spijzigen. Nagenoeg eene halve eeuw geleden opgerigt (25 October 1816) door de heeren P van Kleijnputte, J de Kanter, J. C. Dominicus en IV. Recking, waarbij zich nog veegden dé heeren D Koning Dz en P. I. Buteux met de toen fungerende diakens A Brandt en F. Walrwe, Jaeobszoon, mag slechts één dezer zich verheugen op deze goede instelling terug te kunnen zien; met de tegenwoordige, fungeerden in dien lusschenlijd 42 commissarissen, waaronder die reeds 30 jaren- e» rrièor in helzfelf® cOliégie zitting hebben. Eergisteren had omstreeks 7 ure in de stoom-houtzagerij Zeeland te Middelburg ecu zeer treffend ongeluk plaats, lie machinist Zimmermansinds kort van hiér vertrokken, een oppassend man, had even voor dat de machine moest in werking komen zich in cene zittende houding op het drijfrad geplaatst en verzuimd de stoomklep te sluiten toen do machine zich in beweging stelde viel hij achterover, ontving een slag van het drijfwicl en kwam met hel kleine rad zoodanig in aanraking, dal niet alleen zijn linker dijbeen werd gebroken maar hij ook op andere plaatsen van zijn ligchaam belangrijke verwondingen bekwam Onmiddelijk is hem heelkundige hulp verleend, doch reeds den volgenden middag is hij in bel gasthuis overleden Zijne vrouw, nog tijdelijk bier vertoevende, mogt hem niet meer levend ontmoeten. Te Oostburg is een gevangene uit het kantonnale huis van bewaring ontsnapt; een persoon onlangs uit de straf gevangenis ontslagen cn verdacht van diefstal met braak. Hij was door de marecbausscé gearresteerd en aldaar aan- gebragt om naar Middelburg vervoerd te worden. Omstreeks een uur in den nacht beeft bij zich tusschcn door de ijzeren traliën van een lichtraam welen te wringen, eene ruit ver brijzeld en is zoo op straat gekomen en lot heden aan de pogingen om hein te achterhalen ontsnapt. Te Utrecht wordt onder meerdgr op de kennis eene kraam verwacht met allerhande spoelgoed waaronder voor namelijk de miniatuur-wagentjes de aandacht trekken, 't welk alles tot zelfs de kraam door de gevangenen in de cellulaire gevangenis vervaardigd is. Tc Gouda beeft dezer dagen hel volgende voorval plaats gehad In het jaar 1848 werd aldaar, ter zake van diefstal, een man aangehouden cn kort daaina overgebragt naar 's Hage. Na eénigen tijd werd aan de daar wonende vrouw van den gevangene uit 's Hage, vermoedelijk uit tfé gevan genis, een behoorlijk extract van zijn overlijden overgezonden; bierdoor was zij volkomen in haar regt, toen zij in 1849 een tweede huwelijk aangingwaarin zij sedert, gelukkig leeft Men verbeelde zich dan nu hare verbazing; toen zij jl, donderdag op straat werd aangesproken door haren eersten mandie gezond en welvarend voor haar stond fen zijn regt wilde doen gelden. De vrouw verkeert in den moeije- lijksten toestand, daar geen der beide wettige mannen afstand wil doen van zijn regt. Men verzekert dat de toedragt dezer zaak bij opzettelijk onderzoek door een openbaar persoort; allezins overeenkomstig de waarheid is bevonden. Na het in ons vorig hommer medegedeelde betreffende het besprokene in de zomer—vergadering der provinciale statenis onder meerderen nog in behandeling gekomen een voorstel van mr. F van Dcinse, om de overzetveren in deze provincie in het algemeen te verbeteren en te onderhouden en daartoe nu reeds een crediet op de begrooting van 1863 te openen. Aan de beraadslaging over dit voorstel hadden, blijkens het verslag, 35 leden deelgenomen. Over het algemeen kon men zich niet vereenigen met het gedane voorstel. Men wenschte gedeputeerde stalen uit te noodigeu tot het in stellen van een onderzoek of de bedoelde verbeteriogen werkelijk zoo noodig waren, om daarover in de najaars vergadering, zoo mogelijk, voorstellen uiltebrengen. Alvorens de beraadslagingen worden geopend deelt de voorzitter mede dat dezer dagen door hem zijn ontvangen en aan belanghebbende besturen opgezonden de grondkaarten en stukken voor den spoorweg van Woensdrecht naar Goes: Daarbij is eene aanwijzing van de stations en halten voor dien weg. Het voornemen bestaat een station te plaatsen ten zuiden van Goes, benevens halten te Kappelle en te Krabben- dijke. Het is hem daarbij voorgekomen dat bet van belang zou zijn vooral voor de ingezetenen van het 5e distrikt om goede aanlegplaatsen aan te brengen ter verbinding met dien spoorwegen zulk eene aanlegplaats acht hij in bet zuiden van Zuid-Beveland wel het meest geschikt. In een volgend jaar zal het ook noodig zijn de stoombootdienst op de Westerschelde te regelenhetgeen hij vermeent reeds nu onder de aandacht te moeten brengen daar er sprake is van de verbetering der veren. Hij twijfelt er niet aan of het kollegie van gedeputeerde staten zat gezind zijn tent deze het gewenscht onderzoek in te stellen. Nadat vervolgens de besaadslagingen geopend zijn over het voorstel van den heer van Deinseerlangt de heer Blaavibecn het woord. In de eerste plaats merkt hij op dat het voorstel niet alleen betreft de veren te Hanswerd en te Hoedekenskerkemaar alle veren. Tot deze opmerking gevoelt hij zich gedrongen omdat sommige leden meenen dat in de najaars-vergadering des vorigen jaars, toen die veren alleen besproken zijn, er reeds sprake zou zijn geweest van alle veren. Hierna zegt spreker een onderzoek van gedeputeerde staten allezins wenschclijk te achten. Hoewel hij het niet betreurt dat er reeds duizenden aan verbetering van veren besteed zijn doet het hem echter leed dat men daarbij er niet meer op bedacht is geweest om de eilanden aan elkander te verbinden. Er moge voor Hoedekenskerke, blijkens de mededeeling van gedeputeerde staten, uitzigt op verbetering bestaan; men moge Hanswerd voorstellen als te zijn voorzien van een toereikend voetpad, doch Yerseke eischt ook voorziening: daar is het ook onmogelijk den djjk te bereikeDook te Neuzen waar men bij laag water evenmin van de stoomboot op den dijk kan komen als te Hoedekenskerke van den dijk op het bootje dat de pas sagiers naar de stoomboot voert. Deze voorbeelden worden nog vermeerderd met de veren te BreskensKortgene eli nog zoo vele anderen. Op deze gronden stelde de heer van Deinse, volgens spreker, voor om gedeputeerde staten uit te noodigen de noodigc zorg aan de verbetering te willen wijden en ook dan wanneer daartoe geen post op de begrooting mogt worden uitgetrokken is het te hopen dat gedeputeerde staten zich als uitgenoodigd zullen gelieven te beschouwen. De beraadslagingen gesloten cn het voorstel in omvraag zijnde is het verworpen met 23 tegen stemmen. UITTREKSEL UIT HET JAARVERSLAG van den toestand der gemeente Goes, door Burgemeester cn Wethouders gedaan aan den gemeente-raad over het jaar 1861. HOOFDSTUK I. Bevolking. De wettige bevolking op den 1 Janu m v. zam. arij 1861 bedroeg 27,15 3072. 5807, Dezelve is vermeerderd door: in. v zam. geboorte135. 125 2(i0 vestiging in de gemeerde 171 138.369 makende te zamen 306. 323. 629. en verminderd door: m. v 89 80 270. 213. 349. 29 612 sterfte vertrek dus verminderd met cn vermeerderd met 43. 30. 13.

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1