JW 49. 49' .Jaargang. 1863. Donderdag 26 Junij. courant, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag! avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ct. dQ regel geplaatst. jGeboorte-, huwelijks-en doodberigten vapiJ-iö i behalve het De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. OPENBARE VERGADERING van den GËIKEENTE-RAAB TE GOES, ten raadhuize aldaar OP VRIJDAG DEN 27 JUNIJ 1862, des avonds ten 7 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Nieuwe verordening op bevolkings-registers en verhuizing 2. Voordragt tor benoeming hulp-onderwijzer op de fransclie jongensschool. 3. Verzoeken om kwijtschelding hoofdelijken omslag en be lasting op de honden. Mededeeling ingekomen stukken. BINNEIÏLANDSCHE BERIGTEN. Door de tweede kamer zijn behalve de goederenlijst in het tarief, ook de arlt 2 19 der tariefwet onveranderd aangenomen Op art. 20 waren vier amendementen1 van den heer Coolom het uitvoerregt op wollen lompen op f 5,per honderd pond te stellen; 2°. van den heer Makay, om op oud touwwerk een uitvoerregt van 1,50, 30. van den heer Heemskerk Az.om het uitvoerregt op hel slagtvee ten bedrage van 50 cents te behouden 4°. van den heer Cool, om op beenderen en knoken het uitvoerregt van 50 cents te behouden. Allen werden met overgroote meerderheid verworpen. Daarna is het geheele tarief aan genomen met 46 tegen 20 stemmen. Het tarief treedt in werking op 1 November 1862. De wetsontwerpen, welke de geneeskundige belangeR be treffen .zijn thans bij de tweede kamer ingediend. Zij be staan uit de regeling 1. van bet geneeskundig staatstoezigt; 2. der voorwaarden ter verkrijging der bevoegdheid van geneeskundige apothekerhulp-apotheker en vroedvrouw 3. der uiloefening van de geneeskunst; 4. van de uitoefe ning van de artsenijbereidkunst In bel eerste ontwerp leest men dat het geneeskundig staatstoezigt wordt opgedragen aan a. inspecteurs en adjunkt- inspecteursb geneeskundige raden. Des noods worden voor eeiiig onderzoek van het geneeskundig staatstoezigt tijdelijk of voortdurend bijzondere inspecteurs aangesteld. De geneeskundige ambtenaren genieten eene vaste bezol diging en vergoeding van bureau-reis- en verblijfkosten nil's lands kas. Deze bekleeden zonder toestemming geene andere bediening en oefenen de geneeskunst niet uit. In hel tweede ontwerp wordt in art. 1 en 2 de bevoegd heid tot uitoefening der geneeskunstder doctoren in de genees-, heel- en verloskunde en der officieren van gezond heid der zee- en landmagt omschreven. In art. 3 en 4 leest men; bevoegd tot uitoefening der geneeskunst, in haren geheelen omvang en in het geheele rijk, zijn zij die op de hierna volgende wijze den graad van genees-, heel- en vrood- meesler verkregen hebben. De graad van genees-, heel- en vroedmeesler wordt verkregen tengevolge van a. een natuur kundig en b een geneeskundig examen. Voorts wordt de bevoegdheid van hulp apotheker niet verkregen dan na aflegging van een natuurkundig examen, terwijl WH de bevoegdheid als apotheker te verkrijgen cene hoogere theoretische en praktische kerir.is gevorderd wordt Eindelijk wordt ook van de vroedvrouw een theoretisch en praktisch examen in de verloskunde vereischt. De bovengenoemde examens, uitgezonderd dat voor vroed vrouw worden tweemaal des jaars afgenomen door rijks- kommissiën. In art. 20 der overgangsbepalingen leest men: h. t examen van lien die bij de invoering drzcr wel bevoegd zijn tot de uitoefening van eenig deel der geneeskunst en die deze bevoegdheid wenschen uit te breiden strekt zich uit over die gedeelten welke hun ontbreken. Zij leggen dat examen af voor de rijkskommissic enz. In hel'ontwerp van wet regelende de uitoefening der ge neeskunst vindt men onder anderen rene bepaling, dat alleen de bevoegde geneeskundige in het openhaar een geneesmiddel legen ccfie ziekte mag aanbevelen, of aankondigen dat hij de geneeskunst uitoefent. Eindelijk in het ontwerp regelende da uitoefening der artse nijbereidkunst leest men in art II: de apotheker mag bij de aankondiging dat een geneesmiddel hij hem verkrijgbaar is, en bij het afleveren daarvan geene aanwijzing hoegenaamd voegen van den ziekelijken toestand, tot genezing waarvan het geneesmiddel geacht wordt te dienen of gebruikt wordt. UITSLAG DER HERSTEMMINGEN ter verkiezing van leden voor de TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Amersfoort. Herkozen jhr. mr. D. A. M. van Asch van Wijckniet 973. Mr., Verloren van Themaal be kwam 698 stemmen Haarlem. Gekozen de gcneraal-majoor J. van Muiken, met 456 stemmen. Dhr. baron van Hall verkreeg 393 stemmen. Leijöen. Herkozen, P. II. baron Taets van Ametongen. Middelburg. Ingeleverd 1172 geldige stemmen. Gekozen S. baron van Heemstra met 616, mr. U's verkreeg 556 stemmen. Roermond. Herkozen, mr P. L. de Lom de Berg, met 756. Dhr. de Keverberg verkreeg 685 stemmen. Sneek. Herkozen, jhr. VV. II. Lycklama a Nyeholt, met 1025. Mr. Jongstrabekwam 880 stemmen Swolle. Gekozen, mr. G. A. de Meester, met 977 Dhr. Groen van Prinslerer, verkreeg 781 stemmen. Z. M. heeft benoemd tot gezworen bij den Heer-Jans- polder, gem. Wissenkerke J. Marcusse Ws.; tot gezworen bij den polder Oud-Nuordbeveland N. Tazelaar. Wij kunnen thans als zeker melden, dat de arrondis- semenls-reglbank alhier, op 20 dezer eene voordragt heeft opgemaakt, ter voorziening in de vacerende betrekking van arrondissements-deurvvaarder Ie Heinkenszand, beslaande uit Isaac Polderman te Heinkenszand en Pieter de Ridder, candidaat-notaris te Hulst. In de laatste zitting van liet Landhuishoudkundig congres te Middelburg is door den heer J.Boeke medegedeeld, dat de leden die den Wilhelminapolder gezamenlijk hebben bezocht,zjch ver- eenigd hebben om den heer I. G. J. van den Bosch, directeur van dien polder, een album aan te bieden, bevattende hunne photografische portretten en hunne handteekeningeri, als bewijs van erkentelijkheid voor hunne ontvangst aldaar. De heer van Rees Moreesvar. 's Hage, lid van het congres, heeft zich met de ontvangst dezer portretten en naamteekeningen belast. Naar vernomen wordt heeft Z. M. tengevolge van HD. verblijf in deze provinciedezer dagen nog tot kamerheer in buitengewone dienst benoemd de heer U. baron thoe Schwanenberg en Ilohenlansbergcontroleur der directe belastingen enz te Middelburg. Ds. A A Looijen, pred. te Wissenkerke, heeft voor het beroep naar Engwicrum bedankt. Opbrengst der collecten voor het fonds tot ondersteuning srigten vanj pegels a f 1,20 zegelregfóvy-r-V -t\ van de gewapende dienstin de volgende gemeenten: Baarland f 8.- Per transport f 191,61 Batli - 2,855 Krabbcndijke - 5,50 C its - 5,50 Kruiningen 14,50 Colijnsplaat - 16,06s Nisse - 6,40 - 28,96 Oudclande - 2,16 'slieer Abtskcike - 3,29 Ovezande 3,81 's lieer Arendskerke - 10,86s Rilland - 7,08 'sllcereiiliock - 6,55 Scliore - 7,50 Heinkenszand. - 30,23 Waarde- 4,24 Iloedekeuskerke - 14,30 Wenicldinge - 15,61s Kappclle - 28,60 Wissekcrkc (N.-B.) - 25,40 Kloetinge - 17,70s Wolphaarsdijk - 23,75 Kaltendijke - 12,69 Yerseke 12,38 Transporicre 191,61 Totaal 319,94s diar het geldt een strijd tegen de Izofl (V£eljuJdlae,bejtaande voetpaden ten schade veelal van oen■'la^iijbetfw -6iv'ter be vordering van de onveiligheid. Het g'otódVej vraag of art, 40 van den hier te lande executoir verklaarden Code Rural, dat het bcnadeelen van openbare wegen (cbemins publics) straf baar stelt, op het weren en opruimen van voetpaden, loopende door hunne eigendommen, door de eigenaars van toepassing is. Hoewel de Code Rural sedert 181 Oi.is ingevoerd, was hij op zaken als de onderwerpelijke onuitgevoerd gebleven. Hel o. m achtte het opgraven van een voetpad verboden, zoo daarvan door het publiek gebruik gemaakt was, welke bewering door den advocaat mr. Nap. Nassen in het breede werd bestreden die voetpaden als erfdienstbaarheid niet als openbare wegen, wilde beschouwd hebben. Naar men verneemt is door J. P. Smith, scheepsmakelaar enz. te Vlissingen, binnen den bij de wet bepaalden termijn geen beroep in cassatie aangeteekend van het arrest, door liet prov. geregtshof ten zijnen laste geveld vroeger door ons vermeld, maar zal hij zich tot Z. M. den koning met een verzoek om gratie wenden. Naar men verneemt zal te Amsterdam eene Winkel- vereeniging, uitsluitend voor den burger- en werkenden stand worden opgerigt, met het hoofddoel goede en goedkoope eetwaren, brandstoffen enz. te bekomen. De aandeelen tot deelneming zijn van10,.waarvan de storting in wekeiijksche termijnen van 10 cents kan geschieden; bovendien moeten voor eens 20 cents tot bestrijding der kosten worden betaald. Ofschoon de winst (die onder de leden in verhouding tol de door ieder lid jaarlijks bestede prijzen wordt verdeeld) en het verlies, dat de winkel oplevert, gezamenlijk wordt gedragen, is geen lid boven de doorhem gestorte 10,aansprakelijk. De inteekening is opengesteld bij den notaris Bruno Tideman en bij De vriend van armen en rijken, Koningsplein. Op verschillende plaatsen is men in deze omslrcken reeds druk bezig met het snijden van koolzaad. Men meldt ons uil Kruiningen van eergisteren een treui ig sterfgevalde vrouw van Polij uit het gemeente huis, treedt uit hel bed otn een barer kinderen te helpen, valt duor hel kantelen van een stoel en sterft korte oogen- blikken na dien in hoogst zwangeren toestand. De bij-om standigheden, dat het juist in het drukste van de kermis en hel genieeijle-huis daartoe geheel ingerigt is, maken dit plotseling verlies nog treffender. Men meldt int 's llcrlogenbosch dd. 18 junij: Voor de arrond -regtbank alhier is heden eene zaak behandeld, waarvan da oplossing met belangstelling wordt te gen oei gezien BUITEN LAND SC HE BERIGTEN. DUITSCHLAND. De Posl-Zeitung deelt het programma mede uitge vaardigd door de poolsche bewegingspartij. De hoofdge dachten van dat programma zijndat Polen zich onder geenerlei voorwendsel langer mag laten misleiden door be- driegelijke beloftendat het zich bereid moet houden tot den opstandmaar het oogenblik om naar de wapenen te grijpen rustig moet afwachten. De toon van dit stuk is oproerig, zelfs bloeddorstig. Op een bal bij een der gezanten van het pruissische hof maakte de herstelling der konstitutie van 1831 het onderwerp des gespreks uit van eenige hooggeplaatste per sonen. Eene daarbij tegenwoordige hofdame, die reeds vrij bejaard was, verklaarde Keur-Hcssen voor zeer gelukkig en zeideik zou voor mij zeiven ook mijne konstitutie van 1831 wel terug wenschen." ENGELAND. Het bestuur der wereld-tentoonstelling heeft bepaald, dat de uitreiking der eereprijzen aan de inzenders van be kroonde voorwerpen qf aan de veitegenwoordigers hunner landenop 11 julij aanstaande met groote plegtigheid zal plaats hebben. De hertog van Cambridge zal daarbij voor zitten. De regeringen der andere landen zullen worden uit- genoodigd zich daarbij door le ien hunner regerende huizen of door aanzienlijke ingezetenen te doen vertegenwoordigen. Ter gelegenheid van de uitreiking der prijzen zal van wege de stad Londen een groot feest worden gegeven. In een brief uit New York van 7 junij leest men Onze makelaars in katoen hebben de stelligste berigten dat ongeveer negen tienden van den oogst van 1861 nog on gedeerd op de plantages liggen. Nu geheel liet Zuid-westen en New-Orleans in onze inagt zijn zal er wel worden aan gevoerd Eene verbazende hoeveelheid zal zijn weg vinden naar New-Orleans en het overige zal per spoor naar het Noorden worden gezonden. De thans tegen elkander strijdende ameriknnen zegt men, koopen het gebeente der gesneuvelden op en maken daaruit drinkkoppen, ruessenheften, zweepslelen en knoopen enz. enz. Die voorwerpen brengen groote sommen op. De zuidelijken geven voor don schedel van een gewoon yankee 25,en voor dien van een heer 250, Uit de nieuwe kolonie Liritscli Columbia wordt geklaagd over de schaarsChte aan vrouwen; indien iedere maand, zoo schrijft een kolonist van daar, 100 vrouwen overkwamen, dan zouden zij geschikte diensten of eclitgcnooten vinden.

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1