M 47. 49" Jaargang. IS03. Donderdag 19 Jiinij. come (OIUWT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst. r Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. INSPECTIE van de"VERLOFGANGERS l)V R NATIONALE MILITIE waarsohttwiktg. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, Gezien het besluit van den .lieer commissaris des konings in de provincie Zeeland, van den 7 junij 1862, A n°. 6031 3e afdeeling, (provinciaal blad n°. 70) brengen ter kennis van diegenen die het aangaat: Dat de inspectie van de verlofgangers der nationale militie op Maandag den 7 julij 1862, des voormiddags ten 10 ure, zal plaats hebben in de Wandelkerk binnen deze gemeente, waartoe de verlofgangers zich zullen verzamelen voor hel raadhuis. En worden mitsdien alle verlofgangers welke zich in deze gemeente bevinden, behoorcnde tot de ligtingerr van 1858, 1859 en 1860, die vóór den l»ten dezer maand in hel genot van onbepaald verlof zijn gesteld, ten ernstigsten aange maand tot eene slipte opvolging der onderstaande bepalingen 1. de verlofganger meldt zich binnen 30 dagen na den dag waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art 133); 2. de verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigengeeft daarvan kennis aan den burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na dien dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den burgemeester dier gemeente, leu einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 131); 3. De verlofganger 'van de militie te landmag zich zonder toestemming van den minister van oorlog niet langer dan gedurende vier weken buiten 'slands begeven. (Art. 136); 4. de verlofganger die art 133, 134 en 136 niet naleeft, wordt in werkelijke dienst geroepen en gedurende 3 maanden gehouden. (Art. 1 37j; 5. de verlofganger van de militie te land, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den militie commis saris te worden onderzocht, verschijnt bij dat onderzoek in. uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken hem bij zijn vertrek met verlof mede gegevenvan zijn zakboekje en van zijn verlofpas. (Art. 138, 139 en 140); 6. De verlofgangers van de militie te land is aan de mi litaire regtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijd, dien het onderzoek voor den militie- eommissaris duurt, en, in het algemeen, wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 130); 7. Behoudens het bepaalde bij art. 130, kan een errpsl van twee tot zes dagente ondergaan in de naast bij gelegen provoost of het naastbij zijnde buis van be waring of arrestdoor den militie commissaris worden opgelegd aan den verlofganger le. die, zonder geldige reden niet bij bet onderzoek verschijnt 2e. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden, niet voorzien is van de bij art. 140 vermelde voorwerpen 3*. wiens kleeding- uitrustingstukken bij het onder zoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4e. die kleeding- of uitrustingstukkenaan een ander behoorende, als de zijne vertoond (Art. 141); 8. onverminderd de straf, in hel voorgaand artikel vermeld, is de verlofganger verpliglop den daartoe door den militie commissaris te bepalen lijd en plaats en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hein te verschijnen om le worden onderzocht. (Art. 143); 9. de verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4 van art. 141 bedoeld of niet over eenkomstig art. 143 voorden militie-commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in hel geval verkeert sub 2 en 3 van art 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van 3—6 maanden gehouden. (Art, 144); 10.de verlofganger die niet voldoet aan eene oproeping voor de weikelijke dienst, wordt als deserteur behan deld. (Art. 145); 11. elk, die voor de militie is ingeschreven, en ieder die daarbij is ingelijfd, kan overeenkomstig de daaromtrent beslaande voorschriften, tul eene vrijwillige veibmdlciiis, voor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeemngt, liet korps mariniers hieronder begrepen, bij hel leger bier te lande of bij Int krijgsvolk in 's rijks overzecsche bezittingen; plaatsvervangers echter niet bij de zeemagt of bet korps mariniers, gedurende het eerste jaar van hunnen diensttijd. (Art. 9 en 74) 12 Aan de bij de militie te laud ingelijfden, die verlangen na volbragtdn oefeningstijd, minstens voor zes maanden flatter de wapenen le blijven of le komen, zonder zich als vrijwilliger te verbindenwordt zulks vergund. (Ait.* "126); En ten einde niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwendenzal deze worden geaffigeerd ter plaatse alhier gebruikelijk en geinsercerd in do Goessche Courant. Aldus gedaan ten rundhuize van Goes, den 19 junij 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris II. C P I L A A R. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De vier en veertigste verjaardag van il. M. de koningin, werd eergisteren op de gewone wijze gevierd. Uit ver schillende particuliere woningen en de openbare gebouwen wapperde de vlag, terwijl de klok werd geluid en bet carillon bespeeld. In de afJcelingen van de eerste kamer der staten gene raal zijn gcene bedenkingen aangevoerd tegen het wets ontwerp, houdende bepalingen omtrent den accijns op het binnenlandsch godisteleerd in het algemeen. Door derelfde kamer zijn heden alle onteigenings-wetten, aan de orde gesteld, aangenomen. De beraadslagingen over het koloniaal batig slot zijn bepaald op a. s. zaturdag. De tweede kamer heeft dingsdag hare werkzaamheden hervat. Tegen morgen is de discussie over bet ontvverp-larief van in- en uitgaande regten bepaald. Door gedeputeerde staten van dit gewest, is voor de aanstaande zomer-vergadering der provinciale staten vastgesteld de navolgende lijst der le behandelen zaken; 1l et verslag van gedeputeerde staten omtrent den toestand der provincie over 1861,; 2. het koninklijk besluit van den 14 december 1861, n°. 66, houdende magtiging op'gedeputeerde staten om, volgens het besluit dep, staten van den 7 november 1861, n°. 14, van art. 1, hoofdstuk IX, op art. 14, hoofdstuk VIII der provinciale begrooting van de dienst 1862 af- en over te schrijven 4320,10, of zooveel minder als vereischt wordtvoor bij dat besluit toegekende renlelooze voorschottentot verbetering der wegen 3. het koninklijk besluit van den 30 april 1862, n°. 76, houdende toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs in de gemeente St. Philipsland, voor zooveel de gewone kosten van haar lager onderwijs betreft; 4. de brief van den minister van binnenlandsche zaken van den 13 december 1861, n°. 132, 5'afdeeling, met beschikking op hel nader adres van den gemeente-raad van Sclierpenisse, om toepassing van voornoemd wets artikel, ter zake van de gewone kosten van het lager onderwijs dier gemeente; 5. een voorstel van gedeputeerde staten, betrekkelijk de adres sen van eemge gemeente-besturen, houdende bezwaren tegen de voldoening der kosten van het provinciaal blad 6 een voorstel van gedeputeerde staten, omtrent het adres van J. van den Heuvel, gewezen steigerschuitschipper te Brcskens, om eene jaarlijksche toelage; 7. een voorstel van gedeputeerde stalen, betreffende de beffing van opcenten voorde calamiteuse poldersin 1863; 8. eene mededeeling van gedeputeerde staten, omtrent de veerdammen le Ilansvvcst en le Hoedekenskerke 9. de verantwoording van gedeputeerde staten, wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven, over 1860; 10. de begroeting der kosten van het provinciaal bestuur vuor zooveel het rijks-bestuur is, voor 1863; 11. de begrootifig der enkel provinciale en huishoudelijke in komsten en uilgaven, voor 1863, met een voorstel van ge deputeerde staten, betreffende de te heffen opcenten op de grond- en personele belastingen ten behoeve der provincie; 12. een adres van M". Ceelen, wed. van Herlum, om weder mei eene gratificatie te worden begunstigd; 13. een adres van den gemeente-raad van Sl. Philipsland om bijdragen der provincie voor de aansluiting der eilanden Schouwen en Duiveland en St. Philipsland aan de slaats-spoorwogen. 14. adressen van onderscheidene schapcnhouders op de eilanden Zuid-Beveland, Tliolen en St. Philipsland en Schouwen en Duiveland om voorziening in hun bezwaar legen het vei bod der beweiding van do zeedijken des winters; 15 hel onderzoek der geloofsbrieven van heikozen en nieuw benoemde leden 16. benoeming van ecu lid van de eerste kamer der slatcn-gcncraal 17 benoeming van drio leden in hel collegie van gedeputeerde staten, ten gevolge der gewone aftreding in dit jaar; 18 benoeming van een buitengewoon lid in het collegie'ran gedeputeerde statenvolgens art. 89 der provinciale wet. Bij koninklijk besluit is benoemd tot raadsbebr in den iloogen raad der Nederlanden mr. J .4. Jolles, Thans -frli- j nister voor de zaken der hervormde en andéYfljjstódienstên behalve die der roomsch kalholijke. Met ingang v3rr"T"Julij aanstaande bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee de luite nant der 1 ste klasse J. M de Jongh Aan mr. K. Wagtho, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend ais notaris le Tliolen en in zijne plaats tot die betrekking be noemd mr. T. A. Wagtho, plaatsvervangend kantonregter, advocaat en candidaat-notaris aldaar, alsmede secretaris dier gemeente. Jl. dingsdag avond vereenigden zich reeds een honderdtal, leden van het XVIIe landhuishoudkundig congres in de con certzaal te Middelburg. Met eene hartelijke toespraak werden zij door den voorzitter mr. B. IV. A. E. baron Sloel tof Oldhuis begroet en voor zoover zij vreemden waren in Zeeland» hoofdstad welkom gebeeten, waarna onmiddelijk tot de vopr- loopige werkzaamheden werd overgegaan ,(l Den volgenden morgen werd in de koorkerk de algemeene vergadering; geopend met eene sierlijke en krachtige rede van den voorzitter, welke meermalen luide bijvalsbetuigingen te beurt viel. Door den secretaris werden voorts een drietal missives, respectivelijk van Uil. KK. HH. den prins van Oranje, 1 prins Frederik en Hendrik voorgelezen houdende berigt van verhindering om aan de uitnoodigiog tot bijwoning van het 17° congres te voldoen. Voor de betrekking van leerling telegrafist, waarvan ds examens in de laatste dagen zijn afgenomen, waren 101 can- didaten en 20 vacatures. 'z - Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering van het Nederlandsch onderwijzers genootschap te Gorinchen zijn benoemd de heeren IV. Swart en J. Beijers JCz. hoofd onderwijzers te Goes en IJzendijke. De collecte voor Enschedé heeft te Rilland f 36,88* en te Bath f 17,50 opgebragt. Den 9 dezer werden te Axel de jaarlijksche door het be stuur der Zeeuwsche vereeniging tot verbetering van het paardenrasonder het beschermheerschap van Z. M. den koning der Nederlanden t uilgeschreven keuringstaprid ringsteking, wedren en harddraverij gehouden. Ofschoon het ongunstige regenachtige weder aanvankelijk eene geringe deelnemiDg en weinig toeschouwers deed verwachten, is de vrees daarover niet verwezenlijkt en liet feest in allen deelp welgeslaagd. Aan verschillende mededingers vielen de uitgeloofde, waar onder zeer fraaije en kostbare prijzen ten deel. Van de 9 ruiters die aan de heerenrid deelnamen, waaronder twee officieren der belgische curasiers en een kapitein van het 4» engelsche regement huzaren behaalde de directeur van de rijschool te Gent met zijn engelsch paard den eersten prijs 100; (de afstand der renbaan van 1100 ellen werd afgelegd in ééne minuut)voor deze rid hadden eenige dames uit het voormalig 5é district van Zeeland een tweede prijs ge schonken zijnde eene zeer fraaije met verguld zilver en edelgesteenten versierde karwats, welke de heer Verdurmen te Sl. Nicolaas behaalde. Het feest naderhand door zonne schijn begunstigd werd opgeluisterd door de keurige uitvoe ring van eenige muziekstukken door de fanfaren gezelschappen van Moerbeke Neuzen en Axelterwijl liet ruime terrein zeer doelmatig was versierd. Alles liep in de beste orde afeen vriendschappelijke maaltijd met de tegenwoordigheid van 's konings afgevaar digde vereerd, hield menigeen tot laat vriendschappelijk bijeen. In ons vorig nummer meldden wij uit Aardenburg, dat een luchtballon in een kreupelbosch onder Sl. Kruis was blijven vastzitten, en dat het vermoeden bestond, dat er I wclligl een menschenlcven was verloren gegaan Thans meldt de Echo du Nord, een rijsselscli dagblad, het volgende: «Miss Cecily, de moedige luciilreizigsteris een ongeval overkomen, dat gelukkig geene doodelyke gevolgen heeft gehad. Jl. zondag, 8 junij, steeg zij le Belliune op, vergezeld van een inwoner der stad, den heer ft. zoon. Na eene geluk kige reis daalde zij en toen de ballon digi bij den grond was, sprong haar reisgezel uit het schuitje Daar de lading hierdoor zoo eensklaps was verminderdsteeg de ballon weder met grootc snelheidmiss Cecily met zich mede-

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1