ADVERTENTIEN. OPENBARE VERKOOPING. OPENBARE VERK0¥PMG, Op Woensdag' den 4 Juni] 1862, OPENBARE VERKOOPING. Op Zaturdag- den 7 Junij 1862, En op Donderdag- den 19 Junij 1862, OPENBARE VERKOOPING. Op Woensdag- den 11 Junij 1862 BERIGT YOOR SCHAAPHERDERS. van den kerkeraadden lieer dr. Piccardt die zich met het gansche coliegie te dier plaatse bevondmet eene korte toespraak ontvangen die minzaam door Z. M. beantwoord werd, waarna HD. hel geheele gebouw benevens de gedenkteekenen' vah F. Naereboul en J. Falck in oogenschonw nam; menige vraag werd gedaan en over hot antwoord steeds de meeste tevredenheid te kennen gegeven. Bij j.r door het koor werd andermaal door de Weezen een kort lied gezongen, waarna Z M. op de meest hartelijke wijze afscheid' nam en te voet aan de op slechts korten afstand van daar gelegen R. C. kerk een bezoek bragl Ten gevolge der ongesteldheid van den pastoor werd de gebruikelijke formaliteit der ontvangst waargenomen door den kapellaan, den heer Kanten, die den koning met eene korte toespraak welkom heette. Eerst voor het prachtig altaar geleid viel Z. M. blik op de beide groote schilderstukken van den te Goes geboren schilder J. Wulfaert, thans te Gent woon achtig, het eene voorstellende «de Heilige Maagd, troosteres der bedrukten," hel andere; «Jezus gesterkt door den Engel." welke H.D bewondering wekten. Van daar begaf zich Z. M. naar de in aanbouw zijnde gevangenisvoor Welke eene kolossale met wapenschilden prijkende eerepoort Was opgerigt; onder geleide van den heer Hannink, directeur dhr werkzaamheden, betrad Z. M. den breeden gang en Wöeg naar verschillende bijzonderheden, voornamelijk betrcl- fende de luchtverversching en andere aangewende maatiegelen om de gezondheid te bewaren en na voldaan te zijn, reed HD. verder over de ophaalbrug voorbij de daar treurend staande meekrap- en garancine-fabriekenkwam langs de begraafplaats de 's Heer Hendrikskinderen barrière binnen eo vervolgde zijnen weg door de Nieuwstraat, langs de Beestenmarkt en Vlasmarkt naar bet stadhuis terug om van het aangeboden déjeuner gebruik te maken. Niettegenstaande de regen al digter en digter viel, scheen op elk punt de menigte die Z. M. volgde nog aan te groeijen voornamelijk door de nog steeds toeslroomendc landbewonersgelukkig zonder eenige stoornis der goede orde. Geen wonder dat hier en daar een boom of boschje in den weg stond en onder den voet geraakte. Jjlet programma volgende werd nu Z M. een déjeuner aangebodenaangerigt in de wel beperkte doch met smaak versierde zaal het bestond uit 45 couverts bestemd voor Z. M. en II. D gevolg het dagelijksch bestuur en den gemeente-raad, het lid der eerste kamer van de staten ge neraal, de leden van gedeputeerde en provinciale staten in Zuid-Beveland, den president, officier en griffier der arron- dissements regtbank, kantonregter en griffier, gemeente ont vanger, ontvanger der registratie, controleur en ontvanger der directe belastingen, postdirecteur, presidenten der her vormde en afgescheiden kerkeradenaartsdeken van Zeeland, school-opziener, presidenten der plaatselijke school- en genees kundige commissien, president van het armbestuur, de luit. ter zee Pilaar, de kommandanl der schutterij, benevens de kom mandant en onder kommandant der eerewacht. Alvorens van het déjeuner werd gebruik gemaaktdefileerden de eerewacht en schutterij voor Z. M., die niettegenstaande den regen zulks van het bordes aanschouwde en HD. te vredenheid betuigdede fiksche houding en goede orde der schutterij schijnt zeer Z. M. aandacht te hebben getrokken. Ruim een uur hield Z. M. zich allerminzaamst met de genoodigdon aan het déjeuner bezig, terwijl de eerewacht voor het raadhuis geposteerd stond en nu en dan de boogschutterijen in optogt waren en op de markt eenige manoeuvres uilvoerden om zich daarna even als bij den intogt in de voorstad te scharen tot hel brengen van een' afscheidsgroet. Herhaaldelijk moet Z M. H. D tevredenheid te kennen gegeven hebben over de hartelijke ontvangst en den goeden geest zijner goessche onderdanen, die zulke treffende blijken gaven hunner gehechtheid aan en liefde voor Z. M. en het doorluchtig stamhuis van Oranje. Tegen half vier ure werd het sein tot vertrek gegeven, Z. M. nam plaats in het rijtuig van den heer C. de Fouw en werd even als bij HD. komst uitgeleide gedaan Hoe ongunstiger het weder werd hoe meer de geestdrift scheen aan te wakkeren aan hel eind der Voorstad de schutterij voorbij gereden zijnde, ging het in gestrekten draf lot aan bet tolhuis van Kloetinge, waar Z. M. van den burgemeestir en het dagelijks bestuur regt hartelijk afscheid nam der :««fewacht zijnen dank betuigde en op nieuw die van Kloe tinge aanvaardde. Deze vergezelde Z. M. lot de gemeente 's Gravenpolder en werd daar vervangen door die uil laatst genoemde gemeente onder kommando van den lieer C. P. Lenshoek van Zwake, ruim twintig leden sterk. Hel verblijf dier was even als in vorige plattelands-gemeenten kortin HB rijtuig gezeten ontving Z. M. het bestuur dat werd voorge steld, deed eenige korte vragen en met de antwoorden hoogst tè vreden, vertrok de koninklijke stoet naar Nisse, waar de eerewacht dier gemeente, die van 'sGravenpolder verving; deze bestond uit 18 leden onder het kommando van den heer C. A. L. Danckaerts. Op hel dorp hield Z M voor het gemeentehuis stil en werd daar door het bestuur cn den heer predikant opgewacht Bij monde van den heer burgemeester ontving Z. M. ook hier weder het welkom, dal mede zeer minzaam werd beantwoord. In die oogenblikken was eene talrijke schare toegestroomd en waren eenige net geklcodc mëïsjes met mandjes en bloemen gekomen om Z. M. te slrooi- jen. Stapvoets voortrijdende, bemerkte Z. ill een' landbouwer met 'net metalen kruis gedecoreerdwenkte hem cn sprak zeer minzaam eenige oogenblikken met hem't gecu den landman niet weinig vereerde. Dc slrooisterljes ook nog ziende volgen, die zich niet best bij liet rijtuig durfden wagen, lietZ M stilhouden en verzocht nu maar eens Hinkte strooijen, dit verzoek behoefde niet herhaald te worden, liet begon letterlijk bloemen te regenen en de meisjes vriendelijk toe- J lagebende werd de reis voortgezet naar Hcinkcnszand, waar M te Z. M. een^, oogenblikken langer zou vertoeven. Omstreeks 5 ufe den namiddag arriveerde Z. - Heinkenszand, begelem dnnr de eerewacht onder aanvoering van den Irer D. I Vermande, die de wacht van Nisse had afgelost. Zoodra Z. M. het dorp binnen reed deed zich het corps hoornblazers van het 2e regiment infanterie hooren j_. 4„ ,„nj,jng dcs burgemeesters geplaatst was. Laatst genoemde woning genauciu „j..,. z M door deD burgemeester beneden aan den opgang der vestibule om vangen en gecomplimenteerd waarop hij zijne cchlgenoole voorstelde en Z. M. binnenleidde, waar eenige leden van ge deputeerde staten de kantonregter predikant en pastoor vergaderd waren, die Z. M mede werden voorgesteld. Ge volgd door het aanwezige personeel werd Z. M. in eene allerkeurigst ingerigte zaal binnengeleid, waar Z. M. eenige ververschingen werden aangebodenwaarvan oi^^i neer wandelende met smaak werd gebruik gema^rfntuim uur hield Z. M. zich daar opdan tot c JJWan tot gene hel woord voerende en naar 'tscheen zich zeer op HD. gemak gevoelende. Onder dankbetuiging voor de ontvangst aan den gastheer en zijne echtgenoote, nam Z. M plaats in het door dhr. mr. C van Cillers aangeboden rijtuigdie daarvan mede gebruik maakte en Z. M naar 'slleer Arendskerke vergezelde Aan de scheidingen der gemeenten had wederom de verwisseling der eerewachten plaats. Het dorp 'slleer Arendskerke werd rond gereden en voor het gemeentehuis stil gehouden, waar de gemeenteraad en de heer predikant Z. M. werden voorgesteld. De burgemeester nam daarop van Z. M. afscheid en de Koning zette onder begeleiding van de eerewacht, onder kommando van den heer A Schilham en 24 leden sterk, den togt voort naar de grenzen van Wolphaarsdijk, waar Z. M. door gelijke eerewacht werd opgewacht, die aangevoerd door den heer mr. C P Lens hoek 26 leden lelde. Het dagelijksch bestuur was daar mode tegenwoordigheette Z. M. welkom en vcrzelde den stoet lot aan den steigerwaar de komst van Z. M stoomjagt moest worden afgewacht, dat HD. zon aan boord nemen om den volgenden morgen een bezoek aan Noord-Beveland te brongen. Niet minder dan in de gemeenten die Z. M. des voormiddags was doorgetrokken, had men zich in die welke des namiddags gepasseerd werden, beijverd om naar krachten en vermogen medetewerken tot opluistering van dit vereerend bezoek. Wij kunnen nu Z. M. niet verder volgen maar kceren naar Goes terugwaar het gejubel nog voortduurt. Na het verlaten onzer gemeente door Z. M, zijn schutterij en wachten ingerukt onder dankzegging voor de gepresteerde diensten en werd het ^déjeuner voortgezet, en later ook bijgewoond door de leden der eerewacht en officieren der schutterij; er heerschte eene vrolijke stemming en menige toast op den vorst en verdere telgen van Oranje werden met de verdere gebruikelijke gedronken De sociëteit Jacoba van Bei/eren had uithoofde van het ongunstige weder van de verdere schieling moeten afzien en zich tot den optogt bepalen. Des avonds was er reünie in de sociëteit van Ongenuchten Vrij er. bal op het Slot Ostende, geen van beiden evenwel viel een druk bezoek ten deel, een gevolg van vermoeijenis en drukte op de straat. Het weder was opgeklaard en lokte op nieuw naar buiten. Er werd druk geschoten, hier en daar geillumineerd, op eene der markten brandden pek tonnen en in de kaai dreef het door den omroeper aan gekondigde vuurschip en lokte een tal nieuwsgierigen Nog had de pret geen eind, de commissie der versiering in de Kerkstraat verrastte ons den volgenden avond op eene zeer nette illuminatie, heden vrijdag is nog aan ver schillende versieringen geen hand lot opruiming geslagen. Nimmer zag men zeker de goessche ingezetenen zoo zeer met lust, zonder eenige uitnoodiging of aansporing van eenige autoriteit in de weêr, om zelfs groote ongevraagde opofferingen te doen om 's koningskomst zoo luisterijk voor te bereiden; met uitzondering van drie a vier getimmerde poorten, lelden wij 14 tot 16 poorten en bogen van groen en knipsels met toepasselijke inscriptien voorzien. Van deze was slechts ééne eerepoort van wege het bestuur geplaatst aan den ingang der stadhet overige was alles uit eigen beweging door de ingezetenen aangebragl. Zoodanige ongezochte vereering pleit gewis voor den goeden geest onzer bevolking welke een vorst waardeert die de constitutie eerbiedigt, de heclHsle band lusschen vorst en volk. Wij zouden gaarne Z M. door Noord-Beveland gevolgd zijn doch nu reeds moeten wij ons beperken en zullen het deswegens ontvangen verslag met dat uit Hulst ter verbe tering van hetgeen daaromtrent de N. Bolt Cl. mededeelt, lot een volgend nummer ter zijde leggen Onze lezers zullen er toch gaarne nog eens op terug komen. Het zou ons genoegen doen dan ook in staat gesteld te worden om de verschillendè opschriften die hier en daar voorkwamen, mede te deelen, ons ontbreken eenige, andere zijn fauticf, de naaste bewoners zullen die nog wel kennen of voorhanden hebben. Alleen hebben wij ons voorbehouden terug te komen op de keurig bewerkte banier van de eerewacht en het versieren der zaal. Gelijk wij vroeger zeiden geschiedde de uitreiking door dhr. burgemeester; dit had plaats namens de dames dc Laat de hauler aan wier bereidwillige handen j men zulks te danken heeft. Op witte moiré zijde is het wapen van Goes aller keurigst in kleuren geborduurd, en dc sierlijke kroon met paarlen bezetvan heide bovenste zijden hangen zilveren kwasten terwijl het geheel met roode zijde gevoerd en met franjen omboord is. Ongelukkig heeft de vaandrig, hoe trotsch op de eer om dit tc mogen bewaken, voor dc overmagt moeten bukken; den ganschen dag aan regen en wind blootgesteld schoot zijne bescherming lo koit cn heeft dit fraaijc mot zooveel smaak cn moeite gereed ge maakte geschenk veel geleden Ook het versieren der zaal waar het déjeuner gehouden werd, was aan dezelfde handen toevertrouwd die wederom bereidwillig hebben getoond, in het Jécorereo bijzonderen tact te hebben. Vóór Z. M komst was aan ecnigen de gelegenheid gegeven om de zaal een bezoek te brengen en het décora tief te bezien. Reeds het binnenkomen van het lokaal maakte een hoogst gunstigcn indruk Aon ieder der vier wanden van uw iaat piijkien twee kolossale spiegels, door draperie en bloemslingers omgeven. I11 hel midden van den wand prijkte eene schitterende trophée, zamcngesleld uil slingers, wit en oranje, met het beeld van Pomona, met ecnen sluijer van oranje omhangen Aan iedere zijde cn boven het beeld hingen ovale spiegels, omringd van porceleinen bloempotten en guirlandes. Hier en daar zag men weer tafeltjes, waarop kleine bloomgewassen in porceleinen pottenof in korfjes op een elegant spiegeltafeltje gerangschikt Regt tegenover- den ingang der zaal hing eene schilderij van groote afme ting, vervaardigd door den goesschen schilder Wul/aert voorstellende een drietal kinderen aan het strand, van schit terende décoratien omgevende ramen waren met oranje- draperiën versierd. De tafel voor liet déjeuner was niet minder prachtig. In liet midden daarvan prijkte op een groot plateau de buste des Konings tusschen ooslersche gewassen en fijne vruchten, terwijl de geheele regeling van den fijustcn- smaak getuigde. Komt daarvoor aan die belangclooze dames lof toe, niet minder verdienen zij den dank der burgerij, die door haar in de gelegenheid gesteld werd Z. M. eene onlangst te bereidendie H D tevredenheid mogl verwerven. Kruisingen, den 27 Mei 1862. Heden beviel zeer voorspoedig van een' ZOOS, Vrouwe C J VEREEKE Doin.vicus Op morgen, Zaturdag- den 31 Mei 3862, des avonds ten 7 urein het koffijhuis bij J. J. Ejfl CrOMBOUW te Goes, van een hecht, sterk en wel- SHS betimmerd WOONHUIS, staande cn gelegen in de St. Jacobstraat te Goes, aankomende de Erven FUKKEN. Informalien bij Notaris V'.l .V DEN BOSSCHE en lij Mr. P. J. A VAN DAM ten overstaan van don Griffier Mr. P. J A l'.lN DAM in het koffijhuis bij J. J CrombouW te y sik Goes, van nette en wel onderhoudeno pfff sÉn Huismeubelen en verdere roerende goederen. des avonds ten 7 ure, in het koffijhuis hij J Crombouw, op de Groote Markt te Goes, zal WILLEM MOELIKER, Kuiper aldaar, ten overstaan van den Nojaris II K. DOMI- NICUS van den BUSSCIIË, presenten 11 te verknopen: Eene SCHUUR of PAKHUIS, ingerigt tot KUIPERIJstaande te Goesin de Waaihnrk wijk C. n°. 260 kadastraal bekend sectie I). n°. 05, ter grootte van 60 ellen. INMIDDELS UIT DE HAND TE KOOP. des voormiddags ten 10 ure aan gemelde Kuiperij van eene partij nieuw KUIPERSWERK, beslaande in; eene Kaarnton, een Scheepswalervat, eene geijkte Kolenmaat, twee Watervaten tien Tobben in soortdertig Emmers zes Vaatjes van 30 en 40 kannentwee Roomtonnen zestig Mecvatbodemseen Wisse (maat voor brandhout) eene partij eiken PLANKEN, een eiken Molen-As, lang vijl ellenverder eenige Meubilaire goederen en wat verder opgeveild zal worden. Informalien zijn te bekomen bij genoemden Notaris. des morgens ten I I uren precies, in na te melden polder, zullen de Heeren J. L. TAN LOONBurgemeester te Steenbergen en LE JEUNE SPRUIJT te Antwerpen, publick cn aan de meestbiedenden presenteren te verkoopen Ruim 90 bunders uitmuntend zwaar KOOLZAAD TE VELDE, in onderscheidene kavels, wassende in den nieuw bedijkten VAN CITTERS POLDERgelegen in do nabijheid van het Stoe, gemeente 'slleer Arendskerkealles voor Hagel slag verzekerd. De koopers moeten van hunne soliditeit doen blijken. Information zijn te bekomen ten kantore van den Notaris A SMALLF.GANGE te Goes, alsmede bij de eigenaren te Steenbergen cn te Antwerpen voornoemd. Te koop een jonge bruine HOND, van zuiver ras, oud tien maanden. -- Tc bevragen bij de boekhandelaar» F. KLEEUWENS ZOON', te Goes TERSTOND een ongehuwde Broodbak- kerskneeht of Leerling hé noodigd vati de P. G., hij L. J. ALLAART tc Wol- pbaarsdijk. Brieven franco. GOES.- - Drukkerij VAN F. KLEEUWENS EN ZOON'.

Goessche Courant | 1862 | | pagina 2