JV? 40. 4 I Donderdag 22 Mei. 10 Jaargang. I.OISMIII (OIRWT. ét? v TT* Uir fffiv qp De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone aAvertentiën wórden a 20 ct: de regel gagiqkfót- Geboorte-, huwelijks-en doodberigten van l-ö regels a f 1^0 behalve het zegelregt. 4 IS EO li El' nülAHIlO. I)e BURGEMEESTER van KRUININGEN, als Hoofd der Plaatselijke Puliciemaakt bekenddat bij gelegenheid der aankomst van Z M den Koning te HANSWEERl)op Dingsdag den 27 Mei a. s gedurende den voormiddag de passage met rijtuigen aldaar zal ver boden zijn. KnutNiNGBNden 22 Mei 1862. De Burgeraeeslor voornoemd, W. J. JANSSEN. BINNENLAKDSCHE BEKIGTEN, De Staats-courant van eergisteren bevat een regerings- telegram, gcdagteekend Buitenzorg13 april IJM52. Hel luidt: «Niets bijzonders Door de tweede kamer der staten-genoraal iis lieden met algemeeiie stemmen aangenomen de begrooting der staatsspoorwegen 1862. Aanstaanden zalurdag elf ure, discussie over bet batig slof. M de koning is gisteren met zijn sloomjagt den 6 '/2 ure te Middelburg aangekomen en met een uitbundig gejuich omvangen. Aan boord bevonden zich, behalve Z. M en zijn gevolg bestaande uit den generaal majoor graaf van Lijnden, groo'-olftcier van 's konings huis, jlir. mr. F. L IV. de Hork, kamerheer en directeur van hel kabinet, mr H F. baiori tan Doo:n van Weslkappellekamer lieer, jbr, J. I! Oipe/lenadjudant, en de 1®. luitenant E baron van Aijlva engereordonnance-officier, de com missaris des konings ui deze provinciede leden van ge deputeerde stalen en de bevelhebber in de 5e. militaire aldeeling. die zich reeds tijdig naar liet Zijpe hadden begeven om Z M. te vervvelkoinen en van daar naar Middelburg te begeleiden. De trein naar het paleis werd geopend met een peloton I in liet 2e rcg. infanterie, daarop volgde hot korps hoorn- F" blazers van dal legeinentvervolgens de eerste compagnie f der schutterij en de 2e afdceling van de vereeniging Rel metalen kruis, - daarna het collegie van- gedeputeerde j staten en de eerste helll der eerewacht. Nu kwam liet vorstelijk rijtuig, begeleid door de commandanten der eere wacht en der scliultrrij te paarddaarop volgde de andere hellt der eerewacht, de bevelhebber, dpr;5e militaire afdceling en het gevolg van Z. M. in rijtuigen gezeten, de leden van het gemeente-bestuur mede Iu rijtuigen en het muzijkkorps der schutterij, waarop het overige gedeelte van de schutterij den trein sloot, die na renige slralen en kaden te hebben doorkruist, aan het paleis slil hield waar Z. M werd opgewacht. De ingezetenen waren hoogst feestelijk gestemd. Ter aanvulling van het medegedeelde programma omtrent Z. M. komst in dit eiland, vernemen wij verder, dat te Hansweerd waar Z M. in den voormiddag van dingsdag omstreeks IO ure aan wal zal gaanuithoofde van de ongeschiktheid der plaats van aankomst aan den Westnol cene beweegbare brug wordt gelegd en een voetpad van planken gemaakt om de passage te vergemakkelijkener worden eerebogen opgcrigl benevens eenc allée van groen en vlaggen. Hit gemeentebestuur van Kruiningcn heeft de «Harmonie" van Bergen op Zoom geëngageerd terwijl de handboogschutlerij «De drie Korenbloemkens" met de spreuk 'In minnen versacmt voorzien van vaandel en parur s zich Z. M. zal aanbieden als eerewacht te voel bij het bczigtigen der kanaalweiken. Ecne talrijke eerewacht te paard zal Z M. uitgeleide doen lot aan de grenzen der gemeente Schorc en Vlake waar deze door de eerewacht der laatste gemeente wordt afgelost wrlke op hare beuit in de gemeente Kappelle weder voor do «reivacht van die gemeente plaats maakt die Z. .VI tul op de grenzen van Kloelinge vergezelt. De i eerewacht van Klnclingo geleidt Z. M. verder tot op Goeseh terrilfir waar ome Vorst denkelijk zal opgewacht worden door liet zbcsluurde ecicwacht van Goes, do dienstdoende1 «rb/torij en andere corporatien Ons is van hel verdere pr/gramma niets olficieëls bekend en zoo 'ts-.hijnt is dit ihn ook nog «iet definitief vastgesteld. Bij de vcrdeie tuurneé van Z. M. zullen zich de cere- i wachten op dezelfde wijze aflossen, tot dat die van Wolphaars- dijk (men zegt in echt Oud-Zuidbevclandsch costuuin) Z. M. ais zoodanig de laatste eer zal bewijzen en naar den steiger vergezellen Wat de toebereidselen voor eene waardige ontvangst van Z. M in Goes betreftdie worden van oogenblik tot oogen- blik levendiger. Met ladingen wordt het groen ter versie ring aangehragtdat onmiddelijk in veler handen overgaat o n tot zijne bestemming te worden gereed gemaakt. Het is overal drukte en men hoort slechts van de ingenomen heid met de eer die Goes zal te beurt vallen. Moge hel meer ongestadige en regenachtige weder voor het schooiie van vroe gere dagen plaats makendan zal dit zeker niet weinig bijdragen om dien dag te veraangenamen. Ds. W. Kluerer, predt. Ie Wolfaarlsdijkheeft voor het beroep naar de herv. gemeente te Wemeldinge bedankt. Verleden dingsdag gaf do Zangvereeniging alhier haar laatste concert in dit maatschappelijk jaar I8672, waarvan wij het programma in een vorig nummer mededeelden. Tijdens en na de uitvoering ging slechts ééne stem op, dat zoo solo- als ensemble stukken het auditorium in ver rukking hadden gebragt waarvan de indruk niet zoo spoedig zal uitgewischt worden. Jamnier genoeg, was er weinig door de leden van deze gelegenheid gebruik gemaakt om zich te overtuigen dat de Zangvereeniging hare oefeningen besloot met een waardig einde, naar wij hopen en vertrouwen met het uitzigt op eene goede toekomst. De verpligting erkennende aan hare directeuren en die leden die zich trouw onder de vane blijven scharen zal ook hier de oud-vaderlandsche spreuk bewaarheid worden: Eendragt maakt magl." Men bengt uit Krabbendijke dat de werkzaamheden aan de indijking van den polder der Nederlandsche Landaan winning-maatschappij geregeld en met kracht vorderen De voorkade is voltooid. Uit Hulst schrijft men ons van den 21 mei. Gisteren had deze stad een feestelijk aanzien, bij gelegen heid van het 50jarig jubelfeest van den weleerwaarden heer A van llecke, deken en pastoor alhier Al de straten der stad waren smaakvol met groen en eereboogen versierd, terwijl van de meeste huizen de nationale vlag wapperde, het carillon werd bespeeld en de klokken luidden. Den jube- laris is een gouden beker met toepasselijke inscriptie aan geboden en des namiddags vereenigden zich burgemeester en wethouders met vele andere genoodigdenwaaronder de bisschop van Breda, aan een diner. Des avonds werd het feest door illuminatie besloten Zoowel protestanten als rootnsch- kalholiekcn, hebben, zoo door versiering der straten als door hel uitsteken van vlaggen en verlichting der huizen van hunne deelneming in dit feest doen blijken. Op 4 junij e. k. zal de heer Jan Pieter Smith te Vlis- singen voor het provinciaal geregtshof in Zeeland teregt staan let zake van vijftien valschheden in geschriften van koophandeldoor liet namaken van handtcekeningen door versiering van overeenkomsten, beschikkingenverbindtenis- seu of bevrijdingen, of door deze naderhand in deze akten iu te lasschenen wegens het des bewust gebruik maken van deze valsche stukken. Door den procureur-generaal bij genoemd hof zijn onge veer tachtig getuigen in deze zaak gedagvaard. De commissie der algemeene verloting ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood in 1861 heeft uit de bij haar nog beschikbare gelden cene som van f 13,000 aan den minister van binnenlandsche zaken afgestaan voor de noodlijdenden door den brand te Enschedé. De werklieden van do heeren de Heijder tf Co te Leiden hebben ook geheel vrijwillig uit bet fonds ter hunner ondeisteuiiing bestemd, de som van f 1000 ten behoeve der werklieden te Enschedé afgestaan. Het Journal des Dèbals bevat eene uitnoodiging aan hel pubhek om giften te offeren voor de ongelukkigcn Ie Enschedé. De eerste kersen van dit jaar zijn reeds van Rollerdam naar Londen verscheept. Eenige visschers te Deventer hebbeu dezer digen in het net eeu steur gevangendie meer dan 300 pond woog. Men meldt uit Groningen het volgende: Dezer dagen zijn in deze omslreken geheele zwermen woafebielers (elders glazenmakers genoemd) waargenomen. Zij zijn vooral schadelijk voor de kippen die wanneer ze er van tot zich nemen eene ongesteldheid krijgen die niet zelden met den dood eindigt. Volgens meening van deskundigen worden zij in hel zand der eilanden uitgebroeid, en komen, bij oostènwind, steeds tegen den wind invliegende, naar het vaste land. De regtbank te 's Hertogenbosch heeft dezer dagen eene boerin, die zich had schuldig gemaakt aan vervalsching var. boter door fijn zout of gehotste karnemelk, tot vijf weken eenzame opsluiting veroordeeld. BUITENEA.NDSCHE BERIGTEIt. AMERIKA. Uit de rapporten der noordelijken blijkt, dat het bombardement van de forten bij New-Orleans zes dagen achtereenvolgens heeft geduurd. De generaal Batier heeft 4000 man ontscheept. Elf kanonneerbooten van de zuidelijken zijn genomen. Daarentegen zijn door laatstgenoemden 8 a 10,000 balen katoen vernield en overigens op den weg van Orleans tot Memphis alle katoen verbrand. De inwoners maakten zich gereed de wijk naar het binnenste des lands l te nemen na hun eigendom verwoest te hebben Te New-Orleans is reeds eene meeting gehouden j waarin men zich met veel geestdrift voor de zaak dér Unie verklaard heeft. DUITSCHLAND. De gebroeders Schlagintweil hebben op hunne reis in Azie den top van den HiGamin in Opper-Azie gelegen beklommen en eene hoogte bereikt van 22,159 voet boven de oppervlakte der zee. In de Andes (het koper- gebergte) in Amerika, steeg Boussingnault tot eene hoogte van 19,495 en Alexander van Humboldt bereikte bij het bestijgen van den Chimborazo 19,286 roet. In luchtballons heeft men zich reeds veel verder van de oppervlakte der aarde verwijderdzoo steeg b. v. Gay Lussac op 16 sept. 1804 ter hoogte van 23,020 voet. Omtrent de verschillende toglen in het binnenland van Abijssinie door den hertog van Gotha gemaakt, met het doel om zeer groot wild te jagenverneemt mendot bij in 21 dagen heeft gescholen twee olifanten, een vijftigtal antilopen en dergelijk wild; leeuwen of hijena's heelt hij niet ontmoet. ENGELAND. Uit Britsch Guiana wordt berigt, dat men een op- i stand der Kreoolsche bevolking tegen de Portugezen vreest. Jn Lincolnshire heeft eene overslrooming plaats géhad. ten gevolge waarvan op dit oogenblik eene uitgestrektheid van 30,000 morgen lands is ondei water geloopen Onder ande- ren is daarbij de Si. Mary's brug geheel uit elkander geslagen, terwijl later nog verschillende andere bruggen, benevens eenige dammen zwaar beschadigd of vernield zijn. Ruim 200 bttis- gezinnen uit den boerenstand zijn door die ramp van alles beroofd, en het ergste is nog, dat er bij deskundigen alle grond schijnt le bestaan voor de véronderstelling, dat hét njet mogelijk zal zijnom het land dezen zomer droog tc krijgen. Eerstdaags zal ecne bijzonder talrijke bezending land verhuizers Engeland verlaten om gezamenlijk in Nieuw', Zee land eene kolonie te stichten, welke naar wijlen den gemaal van koningin Victoria Albertland zal worden genoemd Deze bizending, welke door anderen zal worden gevolgd, beslaat uit nagenoeg 1000 personen, behoorende lot onderschei dene volksklassen en kerkgenootschappen. Onder hen zijn godsdienstleeraren, reglsgeleerdenonderwijzers, een boek drukker met den noodigen toestel om een dagblad nlt te gevengeneeskundigen winkeliersambachtsliedenvcld- arbeiders, huisbedienden, naaisters, ënz. De Montreal Gazette deelt mededat aldaar eenc vrouw uit Fransch Kanada van vijf welgeschapen kindérfen is bevallendie zich allen zoowel als de moeder in Wakenden welstand bevinden Maar wat nog merkwaardiger is, voegt do beriglgpver er bij, deze jonge moeder telvr

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1