M 39. 18<tè. 40 Jaargang. Maandag 10 Mei. Publieke Besteding. COUR AIM T. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten vanJ^ÉLregels a f 1,20 behalve het zegelregtTt "p* De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie ren des namiddags. J ;w jl. Aan een particulieren brief uit/ lifispliedi' ié. *4 i Mei wordt het volgende ontleend. Voor zoover tot heden is bekende >'hét verbrande voor zeven millioen bij verschillende maatschappijen-verzekerd, waarmede echter de verhezen op ver na niet gedekt kunnen worden. Heden kwamen een twintigtal wagens met kam pementstenten en wollen dekens aanterwijl van de om liggende plaatsentot zelfs van Munster 15 uur van hier gelegen) levensmiddelen aangevoerd worden. Op het buiten goed Schuttersveld, hetwelk een kwartier uur van Enschedé ligt, bevinden zich de fabriekgebouwen en magazijnen van de heeren gebroeders van Heek, die zooveel ruimte mogelijk hebben afgestaan tot berging van brood en verdere mond behoeften. Aldaar hebben voorloopig de dagelijksche uil- deelingen daarvan plaatsterwijl de aangevoerde Weeding- stukken in de gebouwen der Enschedésche katoenspinnerij bewaard en daar ook uitgedeeld worden. De behoefte is echter nog groot en men verneemt met genoegen, dat ook te Amsterdam alle pogingen aangewend worden om onze ramp te lenigen. Betrekkelijk dien brand deelden wij in ons vorig nummer mede hoe alle brandkasten waren bezweken zooJat o a. een kapitaal van f 300,000,dat aan effecten in eenc brandkast aanwezig wasgeheel vernietigd zou zijn. Dit berigt schijnt overdreven. Althans de hier genoemde som van 3 ton aan fondsen is in handen gesteld van een bankiershuis te Amsterdam, en het is bij onderzoek gebleken, dat niet één stuk zoo beschadigd is, of de identiteit kan er duidelijk van bewezen worden en toch was de brandkast van des namiddags 1 uur tot den volgenden ochtend 3 uur aan het vuur blootgesteld. Tot dit nummer behoort een bijblad behelzende het Ontwerp van wet tol afkoopbaarstelling der Tienden met het Uiltreksel uit de Memorie van Toelichting en het Programma van het bezoek van Z. M. den koning in Zeeland in zijn geheel. PLAATSELIJK BESTPCR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, zullen op Zalurdag den 31 dezer des namiddags ten een ure, ten raadhuize aldaar, aan den minst inschrijvende dachten aan te besleden eenig SCHILDER en BEHANGWERK aan de schoolgebouwen en uanhoorigheden der gemeente. Waarvan het bestek en de voorwaarden van heden af ter lezing zullen liggen op de gemeente-secretarie en de locale aanwijzing zal geschieden op Woensdag den 28 dezer des middags ten twaalf ure te beginnen aan de fransche jongensschool. Gedaan te Goes, den 17 mei 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd M. 1' BLA.4UBEEN. De Secr'laris II C PILAAR. ÏUISNERLANDSCHE BERIGTEN, Bij de twerde kamer der stalen-generaal zijn ingekomen de navolgende wetsontwerpen: 1°. Tot voorziening in het nadeelig slot der rekening van ontvangsten en uitgaven van den arbeid der gevangenen over 1 858. 2° Tot inkoop en amortisatie van rente gevende nati onale schuld. Tegen morgen is aan de orde gesteld: de nominatie van vijf kandidaten voor den hoogen raad en eenige wetsont werpen en conclusie. Het eindverslag voor de begrooting der stanls-spoorvvegen 1862 is reeds uitgebragtde d3g der beraadslaging zal nader worden bepaald. Jhr. G. E G C. K. Dommer van Poldersveldlid der IR kamer voor Nijmegen, is te Bonn overleden. Met bevel tot gevangenneming is door de raadkamer der nrrondissements regtbank alhier regtsingang verleend legen den pprsoon van D. L. die in de vorige week heimelijk deze stad heeft verlaten met achterlating van verschillende schulden. Op do vordering van een zijner crediteuren is hij dan ook failliet verklaard. Men vermoedt dal hij zich naar Londen heelt begeven. In eene in de vorige week gehouden vergadering door directeuren van den polder «de Brecde Watering bewesten IJerseke" gedacht de beer J. Iiakebeeke zijn 50 jarig lid maatschap van dat cel.'egie en werd hem bij die gelegenheid door hoeren gezworens van dien polder een zilveren inktpot aangeboden zoo ter herinnering aan deze zeldzame gebeur tenis als uit erkentelijkheid voor de veelvuldige goede diensten met onvermociden ijver aan dien polder bewezen Ruim 12 jaren bi kleedde bij de betrekking van gezworen en ongeveer 38 jaren die van dijkgraal terwijl hij reeds vroeger en dus vóór hij in dal collegie zitting bad, ruim 20 jaren zoo tot dien polder en als super-Intendant van de calamileuse polders in Zuid-Beveland werkzaam was. Nu nog op 88 jarigen leeftijd, bevoorregt met eene beste gezondheid en bet bezit zijner vermogens is de achtbare grijsaard steeds met ijver en hooge belangstelling voor dien polder bezield en hel zal zeker velen leed zijn, zonder hem wat ruste te misgunnen, Ic vernemen, dat hij aan voormeld bestuur heeft kennis gegeven van zijn besluit oiri zijne be trekking als dijkgraaf neder te leggen en Z. M. den koning te verzoeken, Item oen eervol ontslag te verlcenen. De brriglcn omtrent don stand der veldgewassen en boom vruchten die wij van onze correspondenten uit deze streken geregeld ontvangen zijn zeer gunstig; - men herinnert zich nagenoeg geen voorbeeld van de ontwikkeling die dagelijks waargenomen wordt. De hoop van den landman is groot. Uil Wolfaartsdijk wordt berigt, dat bij gelegenheid van Z. M. komst aldaarde koning waarschijnlijk een bezoek zal brengen aan de bijna voltooide en in zuiver Bijzanlijnsche stijl opgerigte kerk der lierv. gemeente, die uit eigen fondsen opgcrigl, ruim 50,000.kost. Alsmede dat het plaatselijk bestuur aldaar aan de vrienden en vereerders van den ontslapen J. ab Utrecht Dresselhuis vergunning heeft verleend tot het oprigten van een monument ter zijner gedachtenis op het plein voo' de nieuw gebouwde school aldaar. Als een bewijs hoezeer de «esterhandel zich (e Bruinisse uitbreidt en daar welvaart verspreidt meldt men dat de staals-visseberijcii onder Oude Toogc en Herkinge onlangs voor den tijd van 12 jaren verhuurd zijn voor de aan- j zienlijke som van 1700,per jaar, terwijl de laatste twaalf jaren 360,en de daaraan voorgaande 20 jaren slechts f 40, huurprijs per jaar opbragten. De reden dezer vermeerdering is voornamelijk te vinden in de verbeterde middelen van communicatie met bet binnen- en buitenland. Uil Breda zijn de eerste rijpe aardbeziën van den kouden grond naar Engeland verzonden. LI. donderdag had te Rotterdam eene treffende en hoogst zeldzame plegtighrid plaats Een vijftal doofstommen, allen leerlingen van liet instituut voor doofstommen aldaar, die den volgenden dag tot hunne eerste 11. Communie zouden uaderen, waren in dé r. k. kerk vereeiligd tot bet afleggen hunner geloofsbelijdenis en hernieuwing hunner doopbeloften. Met eene duidelijke verstaanbare slem werd het door allen ge daan en zoo doende weder bet bewijs te meer geleverd, dat de duilsche methode voor doofstommen onderwijs voortreffelijk is. Het is opmerkelijk dat deze vijf ongelukkigen gedurende het afgeloopen jaar geregeld het godsdienstig onderwijs in de kerk bezochten en tot verbazing van het dikwerf zeer talrijk opgekomen publiek, in vlugheid van antwoorden op de mondeling tot hen gerigto vragen voor andere gewone leerlin gen niet beboeldcii onder te doen Eene schoone voldoening ook voor hunnen ijverigen R K. leeraar den heer Bloem. In eene vergadering van het Instituut van ingenieurs in Engeland, den 13den januarij II. te Londen gehouden, heeft de heer E. Olander eene rederoering uitgesproken over de indijking van land en den aanleg van zee- en andere dijken. Door eene vriendelijke hand zijn wij in slaat gesteld het volgende uittreksel uit dat belangrijk stuk aan onze lezers mede te doelen. Sprekende van zeer groote zinkslukken, ten einde gaten in dijken of openingen in den bodem van eenig stroomend water te digten, en vaneen bepaald werk, waarbij zoodanig middel inderdaad was toegepast geworden, zeide de spreker: «Ik moet hier mcdedeelen dat men in deze zaak zeer veel aan den heer J. Muller, een hollandsch ingenieur, vei pligl is. Rij toch bad het bestuur over het geheele werken heeft door zijne onvermoeide inspanning het gehrele systeemom met zinkslukken galen te digten tol meerdere volkomenheid in dit land gebragt. Op ver schillende plaatsen van liet bedoelde werk zijn ongeveer vijl en twintig zinkslukken neergelatenen daarbij werd geen enkele teleurstelling of mislukking ondervonden. Men zal liieiuit kunnen begrijpen dal dit gedeelte van het werk, ongeveer twee jaren geleden, door een hollandsch ingenieur is ingevoerd, en dat men het welslagen in deze geheel en al aan de bernocijingen van den genoemden heer J. Muller verschuldigd is." (Ned. Sloompost Z. M heeft bepaald, dat tot aankweeking en opleiding uitsluitend voor korporaals en onder-officieren der artillerie eene afzonderlijke instructie-compagnie zal worden opgcrigl, welke gestationeerd zal zijn te Schoonhoven. 56 broodbakkers m handelaars te Leijden hebben zich bij adres lol de nveede kamer der staten-gcneraal gewend cn hunne bezwaren kenbaar gemaakt tegen den tarielpost granen cu peulvruchten enz, voorkomende in het aangebo den ontwerp-tarief van regten op den in-, uil- en doorvoer. Het adres eindigt aldus: «De ondergeteekenden uit den aard van hun bedrijf, met de mindere volksklasse in voort durende aanraking komende, weten wat moeite liet in heeft voor den werkenden stand om rond te komen. Zij hebben daarom gemeend met hunne bezwaren niet te mogen achter blijven op grond waarvan zij verzoeken den tariefpost granen en peulvruchten enz in het aangeboden wels-onl- werp te wijzigen en het invocrregl, zoo niet geheel af te schaffendan toch niet hoogcr te bepalen dan dc thans gelteven wordende regten.» BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Uit Keulen wordt gemeld, dat een arbeideraldaar woonachtigeergisteren in den loop des daags door eene vlieg in de hand werd gestoken. Des avonds zijn werk verlatende gevoelde hij zich ongesteld; later echter openbaarde zich ontsteking op de gekwetste plaats, welke zoo spoedig toe nam, dat de bedoelde persoon binnen weinige uren een lijk was. Ten opzigte van het vreesselijk ongeluk, hetwelk te Grimlinghausen bij Bigge heeft plaats gehad, wordt uil Arns- berg het volgende gemeld. Gisteren is plotseling brand ontstaan in eene woning, waarin zich bevonden eene moeder met vijl jonge kinderen. Door het onheil uit den slaap gewekt, had de moeder tegenwoordigheid van geest genoeg om haar oudste dochtertje, dat 12 jaren telt, uit het raam te doen ontvlieden en maakte zij zich gereed om ook de overige en daarna zich zelve aan den snel toenemenden brand te ontrukkentoen hare pogingen werden verijdeld door het instorten harer woning. Bij het wegruimen van het puin heeft men slechts eene verkoolde massa gevonden op de plek waar moeder en kinderen het leven hadden verloren, met uitzondering van hel lijkje van een zuigeling, dat de moeder zelfs in haren doodsangst gepoogd had tegen de vlammen te beschutten. Uil Laibach wordt berigt, dat een der tot de hoofdkerk aldaar behoorende priesters voor een paar dagen bijna het offer is geworden van een aanslag op zijn leven, gepleegd door een jeugdig meisje, dat nevens hem in den biechtstoel was gezeten. Twee raaien poogde zij den priester met een vleesch mes te doorboren; het bleek echter spoedig, dal het meisje krankzinnig was en eerst kort te voren uit hel krankzinnigen gesticht naar de ouderlijke woning was terug gekeerd ENGELAND. De japansche gezanten hebben zalurd3g dc tentoon stelling bezocht. Zij bezigtigden in de eerste plaats de n der- landsche afdeeling, waar zij werden ontvangen door den l eer van Eijk en rondgeleid. Zij betuigden over liet lento n- gestelde in hooge mate hunne tevredenheid. Blijkens officieelc opgaven hebben gedurende liet jaar 1860 in Engeland en Wallis 14,775 menschen een geweldigen dood gevonden, zijnde 1 op iedere 1328; onder het eerstgenoemde getal waren 1365 zelfmoorden. Berigten uit New-York van den 7 dezer melden, dat president Davis cn de legerhoofden der Zuidelijken na rijp overleg het besluit hebben genomenom Yorktown als niet houdbaarte ontruimen. Dc generaal Johnston heeft den I mei bevel tot ontruiming gegevenden 2den was daarmede begonnen zij was den Aden volbragt De Zuidelijken hebben een groot aantal stukken achtergelaten. Zooilra de noordelijken van de ontruiming berigt hadden

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1