JSfi 38. 451 Jaargang. 1862. Donderdag 15 Mei. J*|i come De uitgave deaer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 ct. de regel geplaatst). Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a f 1,2Q behalve het zegelregt. PLAATSELIJK BESTUUR. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: dal het KOHIER van den HOOFDEL1J KIM OMSLAG, over bet loopende dienstjaar gearresteerd door den gemeente raad den 29 april dezes jaars, en door heeren gedeputeerde staten van Zeeland goedgekeurd den 9 dezer, aan den ontvanger der plaatselijke belastingen ter invordering toege zonden is; mitsdien ieder belastingschuldige vermanende, 0111 hel deswege verschuldigde ten kantore van voornoemden ontvanger te voldoen En zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 15 mei 180-2. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. P I L A A R. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, tan hel bureau van stemopneming aldaar, ontvangen heb bende de process, u-verbaal van inlevering der stembriefjes en het opmaken der gedane stemming ter benoeming van j vier leden voor de provinciale stalen van Zeeland, gehou den 13 en 1-1 dezer, uit welk laatste proces-verbaal is g 'bleken, dat van de 416 geldige stembriefjes waren u.1- gebragl op de heeren: mr M. P. BLAAUBEEN 385 stemmen A. KAKEBEEKE 370 J. P. 1 BUTEUX 354 en I. G. J. van den BOSCH 352 die mitsdien mgl volstrekte meerderheid benoemd zijn Bren gen overeenkomstig art. 69 der kieswet ter kennis van een ieder, dat afschriften van genoemde processen-ver haal, ter gewone plaatse in deze gemeente zijn aangeplakt en dat gelijke afschriften ter secretarie ter inzage zijn ne- deigelegd, waar die dagelijks (uitgenomen des Zondags) van des voormiddags 9 tol des namiddags 2 ure zuilen voor handen zijn. Goes den 15 Mei 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, II. C. PILAAR. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden gepubliceerd geaffigeerd en geinsereerd in de Goessche Courant Gedaan ten raadhuize van Goes, den 8 mei 1862 Burgemeester en wethouders voornoemd M. P BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. SCHUTTERIJ. PUBLICATIE. (Vervolg en slot van no. 37) BURGEMEESTKR en WETHOUDERS van GOES, Gezien de v.et van den 11 april 1827 (staatsblad no. 17; betrekkelijk dc OIHUGTING van SCHUTTERIJEN en spe ciaal de artikels 1, 2, 7, 8 en 9, luidende als volgt: Art 1 enz Roepen bij deze op: alle mannelijke ingezetenen der ge meente, welke op den 1 januarij dezes jaars hun 25ste jaar zijn ingetreden hoedanige zijn die geboren in den jnre 18*7, om zich van den 15 tot en met den 31 der maand mei, voor de schutlcrlijke dienst dezer gemeente, ter griffie alwaar daartoe dagelijks zal worden gevaceerd, (uitgenomen des zondags) des morgens van 9 tol des namiddags 2 ure, te doen inschrijven: en zich vooraf te voorzien van een ge boorte- of doop extract, ten einde zich van hunnen juisten ouderdom ter behoorlijke inschrijving te verzekeren en zich door eene verzuimde of onbehoorlijke inschrijving niet bloot Ie stellen aan de straf hij boven geinsereerd 2de aitikelder wet van den 11 april 1827 vastgesteld Terwijl tevens wofden opgeroepen om zich ter boven- genoemden tijd en plaatse te doen inschrijven, alle manspersonen geboren in de jaren 1828 tol en met 1836 welke in vorige jaren elders ingeschreven zijn, doch sedert dien tijd binnen deze gemeente zyn komen wonen, met overlegging van het bewys der vroeger gedane inschrijving in eene andere ge meente, alsmede zoodanige ontslagene militairen en vreem delingen, als sedert de laatste inschrijving in de termen der schutterij gevallen en binnen deze gemeente woonachtig zijn Wordende de personen welke reeds ingeschreven zjjn en deel aan dc loting genomen hebben, hehoorendc tot de tweede klasse, zijnde gehuwden en weduwnaars met een of meer kinderen welke door sterfgeval of anderzins als nu in determen dericrste klasse vallen, aangemaand om daarvan almede ten boven bepaalden lijdc en plaatse kennis tc geven. Zullende de onderscheidene daarvan te houden registers op den 1 junij eerstkomende worden gesloten en degenen welke bevonden zullen worden ten deze nalatig te zijn geweest en zich na dien tijd komen aangeven of ontdekt worden aan het einde der registers ambtshalve worden ingeschreven, onverminderd de daarop vastgestelde boeten cn/traffen. BIN NENLANÖSCHE BERIGTEN. Ter opname in tie courant, ontvingen wij het door den commissaris des konings den 9 dezer vastgesteld Program m a voor het bezoek van ZIJNE MAJESTEIT DEN KONING in ZEELAND, in de maand mei 1862 Ons bestek wal beperkt zijndemoeien wij ons voor- ioopig lol liet volgende bepalen: Woensdag21 Mei Art. I. De commissaris des konings en het collegie van gedeputeerde stalen benevens de bevelhebber in de 5de militaire afdeeling, begeven zich tijdig naar het Zijpe om Z. M.hij Hoogstdjszelfs aankomst in Zeeland te ver welkomen en van de voormelde plaats naar Middelburg te begeleiden. Z M. zal aan hel Zijpe vermoedelijk tusschen 3 en 4 lur des namiddags, en te Middelburg tusschen 6 en 7 uur in den vooravond aankomen Art. 2. enz. Donderdag, 22 Mei Art. 10 Van dus voormiddags ten hall tien tot des na middags ten één uurzal door Z M. andientie worden verleend aan de autoriteiten, ambtenaren, officieren en mili tairen, mitsgaders aan particulierenuit dit gewest. Art. II. enz Dingsdag2 7 Mei Art. 26 In den vroegen morgen zal hel jagt (aanboord van hetwelk Z M op stroom voor Walzoordcn den nacht zal doorbrengen) de Schelde opsloomen, tot aan Fort Bath, en vervolgens lerugkeeren tot Hansweerl. Z. M. zal aldaar aan wal gaan ter bezigtiging der kanaalwerken te dier plaatse. Hoogstdezelve zal zich daarna over Schore, Biezelinge Kappelle en Kloelinge naar Goes begeven en ter laastge- melde plaats legen één nur van den namiddag aankomen. Art 27 Na aldaar door het gemeente-bestuur te zijn ontvangen, zal Z. M. het merkwaardige van de stad in oogen- schouw nemenen voorts gebruik maken van een aan Hoogstdezelve door dat bestuur aan te bieden déjeuner. Art. 28 Z. M. zal de reis vervolgens voortzetten over 's Gravenpolder, Nisse, Heinkenszand en 's Heer Arendskerke, in de beide laaislgenoemde gemeenten vermoedelijk eenige oogenblikkeri vertoevenen zich verder begeven naar Wol- phaartsdijk, ten cirtde zich, aldna? weder aan boord van het inmiddels daar aangekomen koninklijk sloomjagl in te schepen en den nacht door te brengpn. Vrijdag3,0 Mei. Art. 33 enz. Art. 35Ten half 5 uur zal Z M. na afscheid van den Commissaris des Konings en de verdere zich aldaar bevindende autoriteiten te hebben genomen, hel Zijpe en vervolgens de provincie Zeeland verlaten. Uitslag der* verkiezing van leden voor de provinciale staten district Goes: Get. kiez. Gest. Get. kiez. Gest. Per transport 571. 260. Goes 215. Ü8. Kattendijke c. a. 17. 11. Baarland 22. 9. Kloetinge 27. 20. Borsseleii 23. 5. Kortgeen 21. 15. Colijnsplaat 46. 27. Krabbendijke 23. 10. Driewegen 12. 9. Kruiniugen 53. 19. Ellewoutsdijk 23. 10. Nisse 20. 10. Fort Bath 13. 3. Oudelandc 9. 7. 's Gravenpolder 23. 8. Üvezand 16. 5. 'sHeer Abtskerke 11. 6. Rilland s 20. 9. 's Heer Arendskerke 44. 23. 9. 'g Heeren hoek 12. 4. Waarde 18. 2. Heinkenszand 60. 27. Wemeldioge 25. 10. Hoedekenskerke 27. 12. Wissen kerke 68. 16. Kappelle 42. 13. Wolfaartsdijk 43. 15. Kats 10. 6. Yeraeke 30. 14. Transportere 571. 261». 967. 432. Van onwaarde waren blanco 15. Zonder zegel 1 16. Rest geldig 416 stemmen. Benoemd zijn de heeren: Mr. M. P. Blaaubeen met 385 stemmen, A Kakebeeke Jz. met 370, 1. P. I Buteux met 354 I. G J. van den Bosch met 352 voorts be kwamen dc heeren: mr, C van (etters 12, P. J Buteux 10, J. A. A Fransen van de Putte 9, mr. W. G. de Kuokke van der Meulen 8, mr. C. P. Lenshoek 7; C.C. van den Bosch 6, mr. J. II. de Laat de Kanter 6, J. H. L. Vader 5, VV. J. Janssen 5, mr. C. de Wijt Hamer 4, C C. van den Brink 4, mr. P. H. S. Vader 4, H. Nieu- wenhuize, J.C. Kakebeeke en A. Smallegange 3, mr. B. V. van der BiltK. J. v. d. Bussche, G, H. Kakebeeke, Jv K. van Baaien, K. Broes van Dort, mr. E. A v Dishoeck, E P. Lenshoek, P. J. A v. Dam, J. Verceke, mr. B. v. d. Mandere en C. P. Lenshoek van Zwake 2, J. C. v. d. Bosch, mr. Ji L. H. Liebert, A. Vaar, J. Pitte, J. Vader, V. V. Vader, J Moolenburg, J. van der Have, C. van der Vliet, H. C. Pilaar, J. K. Beke, P. Teuteu, B. Been, G. L. Scborer. J van Deinse, J. Fransen van de Putte, C. de Back, P. Bruggeman, J. W. van Kerkwijk, G. T. Callenfels, N. J. F. Verschoor, C. Dominicus, J. C. Dekker, C, de Fouw, J. G. RisseeuwT. Pruraers, Jacob Kooman, J. P Kakebeeke, W. van Liere, C. Weststrate, L J. Eijbaarl, D. P. Dominions, Jan de Fouw, L. van der Moer, A. de Moor en G. Lenshoek ieder 1 stem. In het district Middelburg zijn ingeleverd 393 billetten waarvan 6 van onwaardevolstrekte meerderheid 194. Hiervan zijn uitgebragl op de heeren G. J. Sprenger 358, mr. F. A. Lambrechtsen 357 mr. A. M. Becius 355 dr. J. W. Callenfels 353, jbr. P. D. van Citters 353, zoodat de aftredenden herkozen zijn. In het district Zierikzee zijn uitgebragt 475 stemmen. Herkozen zijn de heeren mr. J. Moolenburgh met 4i5lw J. van der Have Cz. met 321 stemmen. Eene herstemming moet plaats hebben tusschen den beer G v. d. Vliet, die die 229 en jhr. W. M. H. de Jonge die 136 stemmen bekwam. In het kiesdistrict Hulst zijn 283 stemmen uitge bragt waarvan 12 van onwaardedus volstrekte meer derheid 136. Hiervan bekwamen de heeren H, J. van Eek 247 mr. F. van Deinse 246 mr. J. P. Dronken 240 en L. Hoelands Janssen 221 stemmen, zoodat de aftredenden met groote meerderheid zijn herkozen. Nog waren stemmen uitgebragt op de heeren H. J. van den Berge 9 J. Vereecken 5N. Kerckhaerl 4, A. A. Ver- mandel 3 en op 38 andere personen 2 en 1 stem. De heer Slicker van Domburg, lid van de tweede kamer der staten-generaalvoor het hoofdkiesdistrict Middelburg heeft verzocht bij de aanstaande verkiezing, niet meer in aanmerking te komen. Het tractaat met België omtrent de wateraltappingen van de Maas, afkomstig van het vorig ministerie en waarvan dit kabinet de verdediging niet kon op zich nemen, is verworpen met 47 tegen 7 stemmen. De minister van buitenlandsche zaken betwijfelde niet of bij volledig betoog onzer regtenbetere voorwaarden te verkrijgen zullen zijn, maar dat deze zaak niet vermengd zal worden met den eventuelen afkoop der Schelde-tol. De tweede kamer der staten-generaal heeft de definitive be grooting van Binn. zaken met algemeenc stemmen aangenomen. Den 11 dezer is te Enschedé de persoon L. van Voorst gearresteerdop wien zware vermoedens rustten zijne wo ning, waar de brand begonnen is, in brand te hebben ge stoken. Deze vermoedens gronden zich hoofdzakelijk np hel volgende: L. van Voorst de vorige week met eenige an deren op het veld bezig zijnde, zeide onder anderen tol zijne makkers: Er is geen werk te krijgen, alles even duur, ik wenschte dat de geheele stad met de groote stoom af brandde, dan kwam er werk. Woensdag ochtend half twaalf ging hij van het veld naar huis en zeide bij het heengaan: Ik hoop als ik straks in de stad kom, dat dan de geheele stad in brand staat. Des namiddags ongeveer één uur be vond zich de brigadier rijks-veldwachter Schutslal op zijne kamer, van waar hij het gezigt heeft op de woning van van Voorst. Toevallig daar heen ziende, zag hij iels flik keren. Terstond begaf hij zich derwaarts en op liet ougen- blik dat hij daar kwam, liep de vrouw van van Voorst naar buiten, streek de haren uit de oogen, zag naar boven en riep: Zie van Voorst liet brandt al. De bij die vreesselijkc ramp omgekomen menschcn zijn eene weduwe van 75 jaren met eene gelijke bejaarde weduwe die aan de wonden overleed en een jongeling grootendeels ten gevolge van schrik Hoe gebrekkig dan ook, zijn thans ajlen zoo goed mogelijk gehuisvest. Velen hebben in andere plaatsen bij familie en bekenden eene schuilplaats gezocht. Men vindt in menige arbeiderswoning 4 5 5 gezinnen bij elkander. Voor tonnen gouds is aan papieren en kostbaarheden onder de puin- hoopen begraven. Menig fabriekant heeft zolfs zijne boeken niet kunnen todden.

Goessche Courant | 1862 | | pagina 1